Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Recenzja: Dominion: W głąb lądu — najlepszy dodatek?
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Recenzja: Dominion: W głąb lądu — najlepszy dodatek?

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja:
Abalone GO
mini wersja klasyka

Mateusz Tabędzki

12/09/2024

Abalone to tytuł, o którym może trochę zapomniano, ale dla mnie to jedna z pierwszych gier, które poznałem. Przytoczę tu też pewną ciekawostkę powstania tej gry. Twórcy gry, czyli Laurent Levi i Michael Lalet pracowali jako projektanci gier komputerowych. Twórcy obiecali kiedyś pewnemu chłopcu, że specjalnie dla niego wymyślą grę, który narzekał na brak przyjaciół, z którymi mógłby spędzać czas. W tytule gry mamy zawarty pewien easter egg, ponieważ ab to łaciński przedrostek oznaczający nigdy, a alone w języku angielskim znaczy sam. Oto Abalone – nigdy sam!

Zawartość Abalone GO

Tutaj króluje minimalizm. Abalone to zestaw 28 kulek w 2 kolorach, 14 czarnych i 14 białych, plastikowa plansza i krótka instrukcja.

Wersja podróżna jest oczywiście pomniejszona, a plansza posiada dodatkową nakładkę oraz “śrubę“, która zamyka grę i można taką zablokowaną plansze transportować bez pudełka. Które nie jest stworzone w takiej formie, aby przeżyć lata użytkowania. Podobnie jak to opakowanie w Azulu Mini.

Widząc cenę Abalone GO i tak spodziewałem się mniej, a mamy całkiem solidną fajną zawartość w cenie jednego posiłku na mieście.

Skrót zasad Abalone

Cel gry jest prosty, wypchnąć 6 kulek przeciwnika, zanim on wypchnie nasze. Mówię o tym w taki sposób, ponieważ często w Abalone wymieniamy kulkę za kulkę, że tak to ujmę.

W swojej turze gracz ma do wyboru jedną z dwóch opcji:

  • ruch
  • sumito, czyli przepchnięcie kul przeciwnika

Ruch to poruszenie o jedno pole  1,2 lub 3 kulek, które znajdują się obok siebie, w jedną stronę. Gramy na takiej hexowej planszy, że mamy tutaj 6 kierunków.

Sumito, czyli przepchnięcie kul przeciwnika, odbywa się według ściśle określonych reguł. I to ono powoduję wypchnięcie kul poza plansze.

  • możemy przepchnąć 2 lub 3 kulkami 1 kulkę przeciwnika
  • możemy przepchnąć 3 kulkami 2 kulki przeciwnika

Przepychamy o jedno pole, więc tylko jedna kulka może wypaść na raz. Również, jeśli są 3 kulki przeciwnika, to mając 4 czy więcej, wciąż nie możemy ich przepchnąć. W akcji biorą udział i tak maksymalnie 3 kulki, więc jest w teorii remis.

Instrukcja do gry Abalone GO, mimo tego, że jest krótka, to dobrze ilustruje przykłady i możliwości ruchu kulek. Zajrzyjcie do linku wyżej!

Skalowalność i regrywalność Abalone

Skalowalność

Niestety Abalone GO, które przekazało wydawnictwo Rebel, jest tylko na  2 graczy. Ale zostały stworzone większe wersje, Quatro do 4, a nawet większa do 6 graczy. Nie miałem przyjemności zagrać w te odmiany, ale patrząc po planszy – ciasno!

Regrywalność

Ciężko mówić w grach jak Abalone o regrywalności, to tak jakby poruszać ten temat w Szachach czy innej tego typu grze. Każda partia może być inna, podobna, istnieją różne rodzaje otwarć i taktyk, ale to wciąż ten sam tytuł, bez zmian, nowych kart czy czegoś takiego 😉

Jednak są ludzie, którzy w tego typu gry grają całe życie, a zwłaszcza gdy przegra się o włos i chce się odkuć. Syndrom jeszcze jednej partii? A jakże!

Wrażenia z rozgrywek w Abalone GO

Nie jestem w stanie wyrazić w żadnych słowach, jak bardzo lubię takie gry logiczne. Od małego towarzyszą mi szachy czy warcaby i może nie wracam do takich tytułów zbyt często, to radość z grania jest zawsze ogromna. Dodatkowo tytuły takie, w tym również Abalone to gry pojedynkowe na dwóch graczy, a ja lubię tę rywalizację, nawet jeśli miałbym przegrać z lepszym od siebie.

To, co jest na duży, o czym warto wspomnieć, to oczywiście brak losowości, a czyste umiejętności. Niestety nie każdemu się to spodoba, jak również minus jest w tym taki, że ciężko nazwać taki tytuł, rodzinnym do grania z dziećmi. Chociaż ja jestem zdania, że warto ćwiczyć z najmłodszymi, w sumie ze starszymi też.

Abalone GO to właśnie ten Abalone, którego potrzebowałem w domu. Mała gra w małym opakowaniu, którą zawsze wcisnę do któregoś kartonu, które zabieram na eventy. Gra sprawdzi się również w podróży, do plecaka, na jakąś wycieczkę w plener. Świetna opcja!

Rozgrywka w takie gry daje oprócz fajnego wysiłku umysłowego, także sporo satysfakcji po wykonaniu dobrego ruchu, czy oczywiście wygranej. Partia w Abalone nie jest długa, więc zawsze można zagrać ponownie i tak mamy tu syndrom jeszcze jednej partii. Jedyne co na minus, że nie ma żadnej zapasowej kuleczki, a w terenie nietrudno o poturlanie się ich poza planszę.

Podsumowanie

Abalone GO to świetna gra w niskiej cenie, podróżna wersja mini nie traci nic względem oryginału, a plusuje rozmiarem i właśnie wspomnianą ceną. Jeśli ktoś chociaż trochę lubi szachowe gry logiczne i szuka czegoś na dwie osoby, to grzech po prostu nie sprawdzić tego tytułu.

Plusy
Cena
Rozmiar
Wykonanie "podróżnicze"
Rozwijająca gra logiczna
Świetny pojedynek na 2 osoby
Brak losowości
Minusy
Brak losowości - widać różnice poziomów graczy (np wiek)
Brak zapasowych kulek
W sumie trochę już leciwy tytuł

Dziękujemy Wydawnictwu Rebel  za przekazanie egzemplarza do recenzji! Zerknij na ofertę w naszym lokalnym sklepie partnerskim Aleplanszówki!

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

Dominion: W głąb lądu to jest taki dodatek, jaki lubię. To jest taki rodzaj Dominiona, w który chcę grać. Zobaczcie dlaczego! Zapraszam do recenzji

Projekt A.R.T. Na ratunek arcydziełom to gra kooperacyja, w której staramy się powstrzymać agentów Białej Ręki i uratować dzieła sztuki z całego świata.