Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Recenzja: Blood Rage — Wikingowie do Valhalli
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Recenzja: Blood Rage — Wikingowie do Valhalli

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

20 lat serii Gothic — Nostalgiczny powrót do przeszłości

Mateusz Tabędzki

15/03/2021

Dokładnie 20 lat temu, 15 marca, premierę miał pierwszy Gothic. Gra w Polsce ukazała się ponad rok później, 28 marca 2002 roku. To jedna z najbardziej kultowych produkcji w naszym kraju i to dosłownie, ponieważ ta gra RPG nie posiada w Polsce fanów, ale kultystów, osoby, które potrafią liczyć cegły w murze wokół miasta Khorinis. Dlaczego ten tytuł cieszy się taką popularnością? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Nie pamiętam dokładnie, kiedy sięgnąłem pierwszy raz po grę Gothic, był to 2002 albo 2003 rok, kolega mi pożyczył płytę po szkole i tak zaczęła się moja przygoda z tą serią. Wspaniała podróż, która trwa do dziś.

Taka anegdota na początek całej mojej historii. Gdy odpaliłem tytuł po raz pierwszy i ruszyłem w dół od lokacji startowej, natrafiłem na bardzo przyjaznych NPCów, jednym z nich był mistrz trollingu, Strażnik Mostu przed Starym Obozem. Odpowiedział mi on, że to, co widzę w oddali to Nowy Obóz, a Stary jest pod mostem… i szukałem go tam z 15 minut, jakiegoś tajnego wejścia do jaskini, portalu czy coś… głupi ja.

W młodości sięgałem głównie po strategie jak Starcraft, Warcraft oraz nieśmiertelne Heroes III. Były to również czasy kawiarenek internetowych, czyli oczywiście Counter Strike z chłopakami z osiedla. Gothic, a potem druga odsłona to były jedne z niewielu gier RPG, po które sięgałem wtedy, ale sięgałem regularnie, przechodząc kilkukrotnie na różne sposoby oba tytuły. Nie będę się tu ograniczać oczywiście tylko do jedynki, bo chciałbym, aby ten artykuł opowiadał o całej serii, o całej mojej historii z grami Piranha Bytes.

2002, 2003, 2006 oraz 2008 to daty premier kolejnych odsłon serii, razem z dodatkami. Gothic II i Noc Kruka, a potem 3 wraz ze Zmierzchem Bogów. Niestety za dzieciaka nie mogłem grać zawsze w nowości, zwłaszcza tuż po premierze, nie pozwalała na to sytuacja finansowa, więc sięgałem do tytułów, które miałem na półce.  Jednakże w 2012 zakupiłem sobie specjalny Gamebook, który prezentuję wam na zdjęciu poniżej. To dosyć zabawna sytuacja, ponieważ po prostu w Polsce był (wciąż jest?) mniejszy podatek na książki, dlatego wydano to w taki sposób. Widać, że umiemy kombinować, aby jak najwięcej zyskać 😉

Jak widać, to wydanie służy mi do dziś, tak jak do dziś gram w gry z serii Gothic. Pamiętam jak dziś, moje pierwsze podejście do dodatku Noc Kruka, z powodu podwyższonego poziomu trudności, nie byłem w stanie przejść gry i odłożyłem ją sfrustrowany na półkę. Po czasie sięgnąłem ponownie po tytuł, tym razem grając Magiem Ognia i poszło dużo łatwiej. Teraz sięgając po którąkolwiek grę z serii Gothic, jest dużo prościej, ale zdaje sobie sprawę, że ten klasyk jest toporny i nie prowadzi gracza za rączkę od początku do końca.

I tu na chwilę się zatrzymajmy, myśląc nad tym, dlaczego ten tytuł jest tak kultowy.  Oczywiście świetną robotę zrobił dubbing, polskie głosy to mistrzostwo, a i muzyka jest bardzo klimatyczna. Jest właśnie też ten aspekt trudności rozgrywki, to iż gra pokazuje nam już na początku, że jesteśmy słabi, że byle ścierwojad może nam naklepać, a o jakimkolwiek NPCu nawet nie wspominam… zmienia się to oczywiście w trzeciej odsłonie gry, ale to akurat kwestia fabuły, a gra nadrabia ścieżką dźwiękową 😉

Dla mnie, po tych kilkunastu latach, grafika w grach z serii Gothic wcale się mocno nie zestarzała, jednak jak już wspomniałem, tytuł ten ma prawdziwych kultystów. Wierni fani tworzą świetne modyfikacje, ale też wykorzystując dostępne środki, ulepszają grafikę. Zobaczcie, jak pięknie prezentuje się Kolonia w pierwszej odsłonie po użyciu DirectX 11. Coś cudownego i coś, co pozwoli wciągnąć do tego tytułu nowe pokolenie graczy. A przynajmniej mam taką nadzieję.

Minęło 20 lat od premiery pierwszego Gothica, a to wystarczająco długi okres, aby gra doczekała się oficjalnego Remake. I tak też się dzieje, grałem w Teaser na Steamie, jako posiadacz Risenów w swojej bibliotece (trzeba było mieć którąś z gier, aby dostać dostęp) i muszę przyznać, że to zupełnie inny tytuł i aby zaspokoić wyznawców serii, dużo się będzie musiało w tej grze zmienić. Czekam niecierpliwie na efekty i kto wie, może niedługo będzie jakieś nowe info, właśnie związane z tak okrągłą rocznicą. Jednak w momencie pisania tego artykułu nie mam takich informacji.

Poruszę jeszcze inną kwestię, bardzo ważną dla mnie. Bo to, że od kilkunastu lat wracam do gier z serii Gothic, nie jest niczym dziwnym i ma tak wiele osób. Prowadziłem w Trójmieście wiele Quizów o grach, gdzie wplątywałem pytania o tej kultowej produkcji. Swego czasu poszedłem nawet o krok dalej i zorganizowałem Quizy o samym Gothicu, które cieszyły się ogromną popularnością. Może nawet wśród was tu, czytelników, są osoby, które były u mnie na wydarzeniach.

Mówię o tym w kontekście tego, że tacy ludzie jak ja i Ty (o ile również jesteś wielkim fanem) są faktycznie wśród nas, w tym samym mieście i można się z nimi spotkać, poznać ich i pogadać! To wspaniałe, że te 20 lat po premierze, gra wciąż żyje, a to oznacza, że chętnie sięgnę po nią ponownie, zwłaszcza gdy wiem, że powstają kolejne świetne, rozbudowane modyfikacje.

A jaka jest Twoja historia związana z serią gier Gothic drogi czytelniku? Również sięgasz regularnie po ten tytuł, czy może odbiłeś się od niego i grałeś w inne gry?

Podziel się koniecznie swoją historią w komentarzu, a ja wracam do ogrywania kolejnego moda do Gothica! 😉

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

Blood Rage, pierwsza gra z mitologicznej trylogii Erica Langa. Jak gra sprawdza się po latach? Wysokie miejsce w rankingach podpowiada, że tak. Sprawdzamy!

Inventions: Ewolucja idei to zaawansowana gra euro. Gracze będą tworzyć idea, które następnie przekształcą w wynalazji, by ostatecznie ujawnić je światu.