Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Smoki z głębin — wypłyń na szerokie wody!
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Smoki z głębin — wypłyń na szerokie wody!

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

TOP 5 gier z klimatem grozy, czyli Horror na planszy

Mateusz Tabędzki

22/10/2021

Gier starających się budować klimat grozy jest na rynku planszowym sporo. Niestety, tytułów, które robią to dobrze już, aż tyle nie ma. W tej topce wraz z Tomkiem z ItoMiGra, Jakubem z KubaGra oraz Bartoszem z Plansza po Łapkach przybliżymy wam najlepsze, naszym zdaniem, gry z tematyką horroru. Dodatkowo zbliża się Halloween, więc może komuś z was pomożemy wybrać tytuł do rozłożenia tego wieczoru na stole ;)

Byłem (jestem) wciąż oczarowany pomysłem i psiocze za każdym razem, kiedy sobie przypomnę, że TS przegrało Spiel des Jahres z Wyspą Skye (not a fan). Pierwszy scenariusz prosty- ale niezwykły klimat i historia. Zaliczam jako horror, doceniając elastyczność scenariuszy!

Bardzo się cieszę, że przeforsował tą serię gier kooperacyjnych do tej topki 😉 Niektóre scenariusze idealnie wpasowują się w klimat horrorów, budują napięcie, a przy odpowiedniej muzyce i grupie graczy można poczuć wspaniałą impresję. Polecam scenariusz z podstawki, a także Sprawę Marcy oraz Aleję Gwiazd!

Piękny, klasyczny przykład gry ameri. Sentyment do całej serii, bo grałem w te wydawane jeszcze przez Black Monk…. ale i tak serduszkiem jestem za Czarną Plagą. Mnóstwo figurek, epiccy bohaterowie i przemyślana rzeźnia. Ładnie i krwawo- nawet jeśli to bardziej akcja niż groza- to czegóż chcieć więcej?

Zombiaki jakoś nigdy mnie nie kręciły, jednak do planszówki zasiadłem. Fajny klimat i proste mechaniki świetnie łączą się z hordą zombie, która leci Ci na twarz w każdej rozgrywce. Warto przetestować też inne wersje, nie tylko podstawkę. Tytuł specyficzny, nie dla każdego.

Seria gier „Zombicide”, to żadne wielkie odkrycie, ale za to dobra opcja na wieczorek przy piwku, połączony z koszeniem hord zombie. Gra raczy nas szczątkową fabułą i niekoniecznie straszy klimatem, jednak sprawdza się jako prosta alternatywa na luźny wieczór przy planszy. Jak dla mnie o 1 miejsce za wysoko w tym zestawieniu.

Ten tytuł może nie buduje, aż takiego napięcia podczas gry. To trochę bardziej przyjemna turlanka kośćmi, jednak znajduje się w dalszej topce każdego z nas. Sprawia więc to, że gra pojawiła się w ogólnym zestawieniu. Ja może aż tak nie wsiąkłem w klimat, ale są tacy, którzy przepadli w świecie Zombicide bez reszty 😉

Cieszę się, że już na drugiej top’ce ta gra się znalazła. Osobiście uwielbiam każdy jej aspekt- może dodałbym jedynie planszę zastępującą karty lokacji… no ale to kosmetyczny szczegół!

Powtórka z rozrywki, czyli „Martwa Zima” ponownie na kolejnej z naszych topek. Nie dość, że świetnie się sprawdza w roli tytułu z ukrytymi rolami, to jeszcze bombarduje nas klimatem grozy i pesymizmem apokalipsy zombie. Moim zdaniem, zdecydowanie zbyt nisko na tej liście.

Kolejny przykład ciekawej gry horrorowej- znowu w Mitach Cthulhu. Grę cenie za niezwykłe wydanie i ciekawy schemat rozgrywki- więcej przygody i naparzanek, mniej tajemnicy i niesamowitości…. chociaż plugastwo aż się wylewa (figurki <3 !).

Pozycja intrygująca, posiadające świetne wykonanie i fajne mechaniki. Każdy fan tej tematyki musi się nią zainteresować, bo to pozycja obowiązkowa w każdej bibliotece!

Chyba na żadnej liście gier bazujących na horrorach nie może zabraknąć Cthulhu i klimatu przedwiecznej grozy. „Death May Die” nazwałbym nieślubnym dzieckiem „Posiadłości Szlaeństwa” i „Zombicide”. Potomek odziedziczył, to co najlepsze po rodzicach, czyli niczym nieskrępowaną naparzankę, połączoną z tajemnicą i grozą mitów Cthulhu. Pełnoprawny ameritrash, w którym kości brzęczą, a emocje rosną wraz z postępem rozgrywki.

Epicki tytuł. Uwielbiałem pierwszą edycję, uwielbiam drugą. Niesamowity klimat lovecraftowej opowieści, bez zbędnego trudu ze strony Strażnika Tajemnic. Siadamy i gramy! Pro tip: Podłączyć aplikację pod kino domowe! Groza!

W ten tytuł miałem okazję pograć kilka razy i za każdym razem bawiłem się świetnie. Bardzo spodobało mi się połączenie prostej apki i scenariuszy, dzięki czemu pokoje nie były schematyczne, a wydarzenia trzymające w napięciu. Jeśli macie okazję grać w przebraniach, przy świecach i przy świetnej klimatycznej muzyce, to spędzicie przy tej grze całe wieczory!

2 razy Cthulhu na tej samej liście to lekka przesada, ale nie w tym wypadku. „Posiadłość Szaleństwa” to jeden z najlepszych tytułów w tym temacie, w jakie miałem okazję zagrać. Gra bazująca na odkrywaniu tajemnic i walce, potrafi pochłonąć na długie godziny, a przy tym wprowadzić w klimat Lovecrafta jak żadna inna. Jeśli Wam brak poczytalności nie straszny, to grajcie na zdrowie!

Koledzy mi zarzucili, że się nie wypowiadam o grach z topki naszej topki. No cóż, z bólem serca przyznam, że nieczęsto mam okazję grać w tytuły z klimatem horroru. Chciałbym, bo widzę i po opisach i po zawartości, że są świetnymi grami. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości nadrobię i będę mógł się o nich szerzej wypowiedzieć ;)

Podsumowanie

Zdziwieni zestawieniem?

Jakich gier brakuje waszym zdaniem?

To już nasza czwarta wspólna topka, publikujemy przemiennie co 2 tygodnie ciekawe zestawienia, do tej pory ukazały się:

Planszą po Łapkach – TOP 5 gier na podstawie książek i filmów

Kuba Gra – TOP 5 najgorzej napisanych instrukcji do planszówek

ItoMiGra – TOP5 gier z mechaniką tajnej tożsamości

Zapraszamy do zapoznania się i śledzenia naszych kolejnych artykułów 😉


Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

Smoki z głębin to abstrakcyjna gra rodzinna. Naszym zadaniem będzie układanie smoków na planszy, usuwanie znaczników piratów oraz kontrola Morskich Królestw.

Bonsai to najnowszy abstrakt od FoxGames. Sprawdźmy, czy hodowanie kartonowego drzewka relaksuje tak samo jak dbanie o prawdziwą zminiaturyzowaną roślinę!