Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Smoki z głębin — wypłyń na szerokie wody!
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Smoki z głębin — wypłyń na szerokie wody!

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja:
Kids Express —
Colt Express dla dzieci

Mateusz Tabędzki

23/05/2024

Colt Express nigdy nie odnalazło swojego miejsca na mojej półce. Czy będzie inaczej w przypadku wersji dla najmłodszych? Zręcznościowa mechanika pstrykania nie jest czymś, co może przypasować każdemu, jednak ja podchodzę do tej gry w inny sposób.

Kids Express to gra na bazie tytułu, który już sam w sobie ma dosyć proste zasady i może nadawać się dla młodszych graczy. Dlaczego więc wydano ten tytuł? Do kogo jest on skierowany? Na to i inne pytania, postaramy się sobie odpowiedzieć w niniejszej recenzji. Zapraszam do lektury!

Zawartość gry
Kids Express

Pudełko z grą jest chyba tych samych wymiarów i w podobnej estetyce, co Colt Express, a co z zawartością?

  • duży kartonowy pociąg składający się z 4 części! Mamy tu lokomotywę, wagon pierwszej klasy, wagon drugiej klasy oraz wagon kryjówkę bandytów.
  • kartonowy dyliżans
  • kartonowa figurka sama na koniu
  • 3 kartonowe proce (używamy 1, a 2 są zapasowe, to nimi strzelamy!)
  • 4 dwustronne planszetki graczy
  • 8 figurek (4 bandytów i 4 dzieci)
  • 37 żetonów bagaży (sejfy, walizki, worki i paczki)

Dużo kartonu, pociąg zajmuje praktycznie całe pudełko, ale na jego dni  mamy wskazówki jak ułożyć wszystkie elementy w środku. Na plus zasługuje specjalna osłonka na figurki i żetony, aby nie latały w pudełku. Prawie jak insert! Na minus natomiast to, że nogi odpadają, figurki się rozkładają, zwłaszcza po pstrykaniu w nie. Nie obejdzie się bez klejenia.

Skrót zasad gry
Kids Express

Pstrykamy! Koniec zasad!

A tak całkiem poważnie, to co trzeba zaznaczyć, to fakt, że Kids Express to kooperacja, w której staramy się zebrać jak najwięcej żetonów. Więcej niż bandyci, a nie jest to zbytnio trudne, ale mówię to jako dorosły w sumie 😉

Na początku gry przygotowujemy wszystkie elementy, bandyci do ostatniego wagonu, dzieci na dyliżans, a żetony bagaży podzielone na 4 stosy, kładziemy na odpowiednie miejsca.

W swojej rundzie albo przesuwamy jedno dziecko na któryś z wagonów pociągu (oprócz kryjówki bandytów) lub na dyliżans, albo strzelamy z procy do bandytów w pociągu. Strzelamy całkiem z bliska, ale dla młodszych dzieci może to być i tak wyzwanie. Nawet mi dosyć często zdarza się chybić, nie jestem zbyt dobry w zręcznościówki.

Na koniec swojej tury, bierzemy jeszcze żeton z miejsca, gdzie stoi nasza figurka dziecka i rozpatrujemy efekt. Tutaj mogą dziać się takie rzeczy jak ruch bandytami po pociągu lub zabranie przez nich skarbów. Trzeba pamiętać o tym, że dzieci uciekają do dyliżansu, od razu jak znajdą się w tym samym wagonie co bandyci. Czasem więc jedyną opcją pozostanie strzał z procy, aby oczyścić sobie pociąg.

Na koniec gry (gdy jeden ze stosów się wyczerpie) sprawdzamy, kto zebrał więcej skarbów, dzieci czy bandyci. Ciężko przegrać, chyba że pstrykanie zupełnie nam nie idzie 😉

Skalowalność i regrywalność
w grze Kids Express

Skalowalność
Gramy samemu, albo aż do czterech graczy i, prawdę mówiąc, nie widzę zbytnio różnicy w trudności rozgrywki. Ustawienie gry jest zawsze identyczne, po prostu na mniej osób, nie jesteśmy w stanie “pilnować” kilku wagonów jednocześnie. Gra jest dosyć szybka, bez długiego oczekiwania na swoją turę, sprawdzi się więc w każdym familijnym zestawieniu. To w końcu prosty, dziecięcy tytuł.

Regrywalność
Żetony bagaży mają różne efekty i ta losowość, wpływa na fajną regrywalność tytułu. Nigdy nie wiemy, co się stanie,  a czasem mogą się zdarzyć bardzo złe rzeczy, jak na przykład mimo przegonienia bandytów i tak oni wracają, albo się okaże, że dajemy im skarby, zamiast sami zyskać. Dodatkowo instrukcja proponuje nam wariant gry, gdzie każda postać ma specjalne utrudnienie, jak na przykład strzelanie z zasłoniętymi oczami, albo z jeszcze większej odległości. To powoduje, że mimo rodzinnego tytułu 5+ mamy tutaj sporo fajnej zabawy dla młodszych i starszych!

Wrażenia z rozgrywek
w Kids Express

Nie ma co ukrywać, przy takim tytule nie miałem zbyt dużych oczekiwań. Liczyłem na prostą grę rodzinną, z przystępnymi zasadami, a co najważniejsze, fajnymi elementami, które przyciągną wzrokiem dzieciaki na naszych wydarzeniach.

I tak też jest!

Kids Express jest tym, czego się spodziewałem, a nawet lepiej, bo myślałem, że będzie tutaj więcej pstrykania, a ma ono miejsce tak średnio co 3 turę, chociaż może teraz przestrzeliłem, wszystko jednak zależy od sytuacji na stole, a raczej w pociągu 😉

Grę udało się już zaprezentować na kilku spotkaniach, w tym również familijnym, skierowanym do rodzin z dziećmi i bardzo spodobało się zarówno młodszym, jak i starszym. Krótka rozgrywka, zasady do wytłumaczenia w 2 minuty, to jest właśnie powód, dlaczego ten tytuł zostanie w kolekcji oraz będzie towarzyszył nam, podczas familijnych spotkań planszowych.

Niestety, widzę, że luzują się dosyć mocno standy bohaterów oraz bandytów, tak jak kartonowy pociąg daje rade, tak inne elementy będę musiał potraktować klejem albo taśmą. Na koniec jednak dam plusika, za dodatkowe proce, w razie zgubienia, a to już się prawie zdarzyło podczas grania!

Podsumowanie gry
Kids Express

Kids Express to kooperacyjna gra familijna, zupełnie inna niż Colt Express, wprowadza ona elementy zręcznościowe oraz całkiem sporo losowości, która przy tego typu grach jest jak najbardziej w porządku. Jest to więc inny tytuł, dla młodszych, jako wprowadzenie do świata gier planszowych.

Nie ma tu żadnej głębi, jest dobra zabawa, fajny wygląd, który przyciąga dzieciaki. Jeśli jesteście rodzicami i macie pociechy w wieku około 5-6 lat to na pewno warto sprawdzić, powinno się spodobać, zwłaszcza fanom pociągów! Takim graczom i przyszłym graczom polecam ten tytuł.

Plusy
Prosta i szybka rozgrywka
Fajny kartonowy pociąg!
Rozpiska jak trzymać elementy
Pstrykanie rozwijające koordynację
Dobrze działa w każdym składzie
Zapasowe elementy <3
Minusy
Standees trochę się "zużywają"
Losowość może popsuć zabawę
Dorosły gracz nie znajdzie tu raczej nic dla siebie, prostacka rozgrywka

Dziękujemy Wydawnictwu Rebel  za przekazanie egzemplarza do recenzji!
Zerknij na ofertę w naszym lokalnym sklepie partnerskim Aleplanszówki!

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

Smoki z głębin to abstrakcyjna gra rodzinna. Naszym zadaniem będzie układanie smoków na planszy, usuwanie znaczników piratów oraz kontrola Morskich Królestw.

Bonsai to najnowszy abstrakt od FoxGames. Sprawdźmy, czy hodowanie kartonowego drzewka relaksuje tak samo jak dbanie o prawdziwą zminiaturyzowaną roślinę!