Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Recenzja: Wsiąść do Pociągu: Paryż — miasto świateł
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Recenzja: Wsiąść do Pociągu: Paryż — miasto świateł

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja: Roll Player — stwórz idealnego bohatera

Edyta Dzwonkowska

13/02/2023

Roll Player od wydawnictwa Ogry Games to wciągająca gra planszowa w klimacie RPG. “Potężni bohaterowie nie pojawiają się ot tak – trzeba ich stworzyć!” Za pomocą kości uzupełniamy atrybuty naszej postaci, jak również za pomocą kart oddziałujemy na jej charakter, a wszystkie starania po to, by stworzyć idealnego bohatera. Co zrobisz z postacią o określonej rasie i klasie, z historią i sekretami z przeszłości? Czy uda stworzyć Ci się z niej idealnego bohatera i poprowadzić z nim do zwycięstwa?

Autor: Keith Matejka
Ilustrator: JJ AriosaVincent DutraitLuis Francisco
Liczba graczy: 1-4
Czas rozgrywki: ok. 60-90 min.
Wiek: 10+
Wydawca: Ogry Games
Mechaniki: rzut kostką, zbieranie zestawów
SCD: 279 zł 

Sprawdź Roll Player na stronie wydawcy!
Porównaj na stronie Planszeo!

Co znajdziemy w pudełku?

W pudełku gry Roll Player znajdziemy:

  • mieszek na kości,
  • 60 żetonów złota,
  • 73 kości w 7 kolorach,
  • 6 kart postaci,
  • 6 żetonów charyzmy,
  • 101 kart: 4x pomoc gracza, 6x klas, 16x historii, 17x charakteru, 53x rynku i 5x inicjatyw,
  • 12 drewnianych znaczników śledzenia,
  • instrukcję.

Krótko o zasadach

W grze Roll Player gracze wybierają kartę postaci oraz jej płeć (obie płci w zależności od strony planszetki). Kartę klasy, historii oraz charakteru otrzymujemy losowo. Otrzymujemy również kartę pomocy, monety i kości w zależności od liczby graczy. Rozgrywka w Roll Player przebiega w serii rund, a każda podzielona jest na 4 fazy: rzutu, kości, rynku i porządkowania.

Faza Rzutu Pierwszy gracz losuje odpowiednią liczbę kości (w zależności od liczby graczy) i dokonuje rzutu. Następnie wyrzucone kości układane są w kolejności rosnącej na kartach inicjatyw. W przypadku tych samych cyfr – pierwszy gracz ustala ich kolejność.

Faza Kości Rozpoczynając od pierwszego gracza, każdy po kolei wybiera kartę inicjatywy z położoną na niej kością i ewentualnie monetą. Wybraną kość gracz umieszcza na swojej karcie postaci mając możliwość skorzystania z akcji atrybutu. Jeżeli kość jest złota – otrzymuje dodatkowo 2 sztuki złota.

Faza Rynku W kolejności od najniższej do najwyższej cyfry na pobranych kartach inicjatyw, dokonujemy zakupu kart z rynku. Podczas tej fazy karty nie są uzupełniane, a dostępne do zakupu karty to: cechy, umiejętności, broni oraz pancerza. Umiejętności możemy użyć w dowolnym momencie, broń ma limit – maksymalnie na dwie ręce, a pancerz punktuje za zebrany zestaw.

Faza Porządkowania W tej fazie odrzucamy nieużyte żetony charyzmy, odnawiamy jedną z użytych kart umiejętności, odkładamy nieużytą kość z karty inicjatywy do mieszka, a niewykorzystane karty rynku na stos kart odrzuconych. Losujemy nowe kości i karty runku oraz rozmieszczamy złoto na kartach inicjatyw. Teraz kolejny gracz jest pierwszy.

Gramy tak długo, aż zapełnimy całą kartę postaci. Teraz zliczmy punkty i sprawdzamy, kto okazał się najlepszy. 🙂

Skalowalność i regrywalność

Skalowalność
W Roll Playera mamy możliwość zagrać w składzie maksymalnie czteroosobowym. Gra oferuje również rozgrywkę solo. Najlepiej grało mi się na 4 osoby, chociaż nie ma za wiele interakcji z innymi. Przy grze 2-osobowej mamy możliwość podbierania przeciwnikowi pożądanej karty i skupiamy się na tym, jak powstaje postać przeciwnika. W grze na więcej osób, każdy skupia się głównie na swojej planszy  jak najlepszym umieszczaniu kości.

Regrywalność
Roll Player to przyjemna gra, która przypomina rozbudowaną Sagradę. Za każdym razem otrzymujemy inny zestaw kart historii, charakteru i klasę, a ponadto planszetki różnią się +/- 2 punktami przy określonych atrybutach. Właściwie mało prawdopodobne jest  trafienie na identyczny zestaw, tak więc każdorazowo będziemy skupiali się na nieco innych cechach, kartach, czasem w zależności od klasy inny pancerz może okazać się korzystny.

Wrażenia z rozgrywki

Roll Player, planszetki różnią się nieco punktami za atrybuty. Rozgrywka jest przyjemna i dynamiczna. Podczas żadnej partii czas mi się nie dłużył, jednak jest nieco kombinowania nad tym jaki kolor i wartość kości dobrać, a później, która karta rynku będzie najodpowiedniejsza. W tych dwóch miejscach może być mały przestój, ale to zależy od naszych współgraczy. 🙂 Jeśli chodzi o umieszczanie kości, można robić to w czasie dobierania kości przez pozostałych, więc idzie to całkiem sprawnie. Same zasady również opisane są dość szczegółowo i jasno. Sposoby pozyskiwania złota są nawet wskazane w dwóch miejscach instrukcji. Nie ma wątpliwości jeśli chodzi o grę, gdyż wszystko jest klarownie przedstawione.

Gra jest bardzo klimatyczna i wprowadza w ten fantastyczny świat. Można czytać o historii naszych bohaterów i jeszcze bardziej dać się przenieść w ten świat. Dzięki prostym zasadom, nie jest zbyt ciężka do wytłumaczenia, a sama rozgrywka idzie bardzo sprawnie. Świetną sprawą zwłaszcza na początek są karty pomocy, na których odwrocie znajdują się planszetki do podliczania punktów. 

Same Gra mimo, że nie wpisuje się w moje klimaty, to zdumiewająco bardzo przypadła mi do gustu. Jak wspominałm jest podobna do Sagrady, jednak ta pierwsza ma dużo prostsze zasady i ma spodziewając się po tytule – ładnie wyglądać. W Roll Playerze poza rzutem i dokładaniem kości, dochodzą jeszcze karty cech, umiejętności, broni i pancerza, a wszystko to wpływa na sposób podliczania punktów oraz daje dodatkowe możliwości operowania wartościami jak i samymi kośćmi. Z pewnością dzieje się tu znacznie więcej, ale nie na tyle, by gra się dłużyła i nużyła. Moim zdaniem wszystko jest odpowiednio wyważone.

Podsumowanie Roll Playera

Roll Player okazał się dla mnie pozywtywnym zaskoczeniem. Nie jestem fanką klimatów RPG, a jednak Roll Player mnie porwał. Muszę przyznać, że stanowi dobrą alternatywę dla Sagrady, którą również uwielbiam. Główna różnica jest taka, że w Roll Playerze dochodzą dodatkowe karty, które wpływają na postać i możliwości manipulacji kośćmi. Z pewnością na plus jest również to, że do gry dostępne są dodatki, które z pewnością jeszcze bardziej uatrakcyjnią rozgrywkę. 

Roll Player to świetna propozycja dla miłośników RPG, zwłaszcza tych, którzy lubią aspekt tworzenia postaci. Gra świetnie buduje klimat i pozwala pobudzić wyobraźnię w tworzeniu bohatera. Jeżeli nie jesteście fanami tych klimatów, a lubicie planszówki oraz kostki (co akurat opisuje mój przypadek), to ten tytuł jest również dla Was. Można skupić się głównie na osiąganiu odpowiednich kolorów i wyników na kościach, nie zagłębiając w fabularne dopiski na kartach.

Plusy
Proste zasady.
Klimatyczne ilustracje.
Dwustronne planszetki.
Minusy
Czasem dysproporcje między kartami odpowiednimi dla danych klas/kolorów.
8/10

Ocena: 8/10

Dziękujemy Wydawnictwu Ogry Games za przekazanie egzemplarza do recenzji!
Porównaj oferty i dowiedz się więcej  o grze w serwisie Planszeo.

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

Wsiąść do Pociągu: Paryż to nowa kompaktowa odsłona znanej serii gier. Tym razem przenosimy się do stolicy mody, miasta świateł. Witamy w Paryżu 😉

Zapraszamy do przeczytania artykułu o dwóch małych, rodzinnych grach karcianych: Orzeszki ze ścieżki od Naszej Księgarni oraz DING! i pozamiatane od Egmontu.