Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Recenzja: Supersklep 3000 — Zbuduj centrum handlowe!
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Recenzja: Supersklep 3000 — Zbuduj centrum handlowe!

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja:
Rzeka Złota — nowe Monopoly?

Kamil Zdunek

29/10/2024

Nie wszystko złoto, co się świeci. Tym powiedzeniem można zakończyć rozważania na temat gry Rzeka Złota. Zacznijmy jednak od podstaw.
Jest to gra rodzinna o przyjemnym wyglądzie, w której będziemy rywalizować o wpływy, umieszczać budynki i podróżować statkiem po rzece Rokugan.
Gra zaciekawiła mnie swoją oprawą graficzną i postanowiłem zobaczyć jak Rzeka Złota od wydawnictwa Rebel sprawdza się w praktyce.

Zawartość Rzeka Złota

Pokryte złotą emalią pudełko wraz z planszą, statki o specjalnym kształcie dla każdego gracza, przyjemne grafiki na kartach oraz czytelna plansza.
To wszystko sprawia, że rozgrywka w grę Rzeka Złota jest harmonijna i przebiega w spokojnej atmosferze.

Co zawiera pudełko z grą Rzeka Złota?

  • plansza
  • 75 żetonów towarów (po 25: jedwab, ryż, porcelana)
  • 6 kafelków punktacji regionów
  • 4 specjalne kości po jednej na gracza
  • 95 żetonów monet
  • 88 znaczników klanu (po 22 na gracza) i 4 znaczniki punktacji
  • zestaw statków dla każdego gracza (dwa standardowe i jeden szlachecki)
  • 4 znaczniki boskiej łaski w kształcie księżyca oraz 4 w kształcie słońca
  • 4 planszetki klanów oraz jedna planszetka budynków
  • 6 kart biegłości i 30 kart klientów
  • 49 kafelków budynków (6 początkowych, 3 rynków cesarskich, 24 I ery i 16 II ery)
  • minidodatek z patronami klanów i 4 karty pomocy
  • instrukcja

Wypraska w środku także mieni się na złoty kolor. Niestety nie została dobrze przemyślana. Zasadniczo posiada miejsca na każdy element, ale jak zaczniemy je układać, to zauważymy, że się nie mieszczą. Dodatkowo jak postawimy pudełko w pionie, to znaczna część elementów nam się przemiesza w środku.
Tutaj większość elementów jest w dużym formacie. Plansza, która zajmie sporo miejsca na stole, kafelki monet o wartości 5 oraz kostki, którymi turlamy.

Skrót zasad Rzeka Złota

W grze Rzeka Złota gracze wcielają się w przedstawicieli jednego z czterech legendarnych Klanów: Kraba, Żurawia, Modliszki i Skorpiona, z których każdy rywalizuje o wykorzystanie rzeki do zdobycia bogactwa i chwały. Gracze starają się zyskać jak najwięcej punktów zwycięstwa: budując swoją sieć handlową, pływając z nurtem rzeki i odwiedzając znajdujące się tam budynki oraz realizując dostawy do klientów.

Każdy z graczy otrzyma planszetkę swojego klanu oraz wszystkie znaczniki, statki i kość. Po losowym rozstawieniu budynków początkowych, kafelków punktacji regionów i wybraniu kart biegłości każdy z graczy rzuci kością, by wyznaczyć pole początkowe swojego statku. Tak samo postąpimy następnie z kolejnym statkiem. Jeszcze przydzielimy monety zależnie od kolejności i można zacząć!

Rzeka Złota dzieli turę gracza na cztery etapy:

1. Wydanie boskiej łaski
2. Wykonanie jednej z trzech akcji głównych
3. Zdobycie biegłości
4. Rzut kością

1. Wydanie boskiej łaski pozwala nam manipulować wynikiem kości i zmieniać go o dowolną liczbę dostępnych punktów, które posiadamy.

2. Główne akcje, jakie mamy do wyboru to:
Budowanie, Rejs, Dostawa do klienta.

  • Budowanie: na jednym z pól regionu, który przynależy do wartości na naszej kostce, możemy ufundować jeden z czterech dostępnych na rynku budynków.
    Natychmiast kładziemy znacznik na budynku, oznaczając naszą własność i zdobywamy punkty wpływu w danym regionie.
    Za wzięcie pierwszego z brzegu kafelka jest przewidziany dodatkowo punk boskiej łaski. Uzupełniamy puste pole na rynku nowym budynkiem.
  • Rejs: przesuwamy jeden z dwóch naszych statków o tyle pól, ile oczek na kostce wyrzuciliśmy i pobieramy nagrody dla odwiedzających z pól, przy jakich nasz statek się zatrzymał.
    Dodatkowo właściciele budynków przy tym polu otrzymują nagrody dla właścicieli. Jeśli statek przekroczył koniec rzeki, przesuwamy go o pozostałe pola od początku.
    Wywalamy wtedy pierwszy z brzegu budynek i dostajemy w nagrodę 3 koku (waluta w grze) lub jeden żeton wybranego towaru.
  • Dostawa do klienta: wybieramy kartę z ręki, która jest zgodna z naszą wartością na kości i odrzucamy z naszej planszetki towary na niej widniejące.
    Otrzymujemy nagrody wynikające ze zdolności przy dostawie, a następnie dobieramy dwie karty, zachowujemy dwie na ręce, a jedną odrzucamy.

3. Zdobycie biegłości: są to cele, o które rywalizują wszystkie klany, w momencie spełnienia warunku danej karty umieszczamy na niej swój znacznik i natychmiast dodajemy punkty zwycięstwa z pól, na których umieściliśmy znaczniki.
Na każdej karcie może być jeden znacznik każdego z graczy.

4. W ostatnim etapie przerzucamy kość, aby móc planować nasz kolejny ruch w turze innych graczy.

Rozgrywamy tak tury do momentu, jak skończą się budynki drugiej ery. Po dołożeniu ostatniego budynku z pierwszej ery nastąpi wizytacja cesarza po rzece i wszyscy właściciele budynków ponownie zbiorą za nie nagrody. Na koniec gry podliczamy punkty za tory wpływów, ilość zrealizowanych kart klientów i ewentualne bonusy z nich wynikające.

Skalowalność i regrywalność
Rzeka Złota

Skalowalność

W ten tytuł, jak wiele innych może zagrać od 2 do 4 graczy. W zależności od ilości osób użyjemy odpowiedniej liczby budynków początkowych oraz kafelków pierwszej i drugiej ery.
Karty biegłości posiadają także dwie strony odpowiednio na 2 i 3/4 graczy.

Według mnie Rzeka Złota tak samo działa przy dwóch graczach, jak i przy komplecie osób. Nie spotkamy się tu ze znaczącą pauzą podczas wykonywania tur, a partia będzie płynnie zmierzać do końca i nawet nie zauważymy, kiedy skończą się budynki na stosie.

Regrywalność

Pula kafelków budynków oraz ilość kart biegłości jest większa niż przewidziano w rozgrywce i wybierana zawsze losowo.
Zmienia nam to cele, o jakie walczymy, i nagrody, które zdobywamy podczas rejsów. Rzeka Złota posiada także element losowy w postaci rzutu kostką, nie jest on mocno odczuwalny, jeśli zadbamy o posiadanie punktów boskiej łaski.

Wrażenia z Rzeka Złota

W tym momencie wróćmy do powiedzenia, zawartego na wstępie tej recenzji. Faktem jest, że gra emanuje złotą barwą na pudełku, planszy i wyprasce.
Na pewno miło się na to patrzy, ale czy Rzeka Złota jest warta złotego medalu wśród gier, jakie posiadam? Niestety u mnie jest poza podium, a oto kilka drobnych niedociągnięć, które zauważyłem.

Gra kończy się niespodziewanie. W pewnym momencie z zasobów znikają budynki, a my mieliśmy jeszcze w planie zrealizować dostawę do klienta i podgonić na torze wpływów. Dodatkowy stos dałby szansę na zrealizowanie naszych planów. Ewentualnie ulepszenie mechanizmu wypadania kafelków z planszetki budynków. Jakaś dodatkowa wędrówka cesarza, także urozmaiciłaby rozgrywkę.
Przy wyborze budynku bardziej zwracamy uwagę na to, ile punktów wpływu daje, aniżeli jakie ma nagrody dla właściciela i odwiedzających.
Częstym elementem, o którym się zapomina na końcu tury, jest przerzut kości. Po kilku partiach wchodzi w nawyk, ale na początku bywa pomijany. Rzut na koniec jest dla wielu graczy mało intuicyjny. Raczej jesteśmy przyzwyczajeni, że rzucamy zaraz przed ruchem. Dodatkowo kością nie najłatwiej się turla. Wręcz przeważnie ślizgnie się po stole bez obrotów. Zwłaszcza jak mamy niewiele przestrzeni.
Zdarza się nie mieć możliwości zrobienia tego, co zaplanowaliśmy z uwagi na niekorzystny wynik rzutu. Problem ten występuje tylko, gdy brakuje nam boskiej łaski do manipulowania rezultatem.
Wypraska powinna mieć ciut więcej miejsca na wszystkie elementy. Dobrze jakby też posiadała zamknięcie. Ustabilizowałoby to całą zawartość i zapobiegło jej przemieszczaniu się podczas transportu lub postawieniu pudełka w pionie.

Widoczne porównanie do Monopoly jest takie, że poruszamy się o daną liczbę oczek na kostce, a przy okazji zyskujemy nagrody z pól, na których stajemy. Zyski otrzyma także inny gracz, jeżeli jest właścicielem takiego budynku.
Gra Rzeka Złota nie karze nikogo za odwiedziny na obszarze, gdzie okoliczne pola zabudowali przeciwnicy. Tu wszyscy czerpią z każdego ruchu statkiem.
Partia trwa dość szybko i płynnie, w 2 osoby zamykaliśmy się w 60 minut.

Podsumowanie

Rzeka Złota to lekki tytuł na wspólne spędzenie czasu w gronie rodzinnym, ale też pozostawia trochę pola do kombinowania w celu osiągnięcia jak najlepszego wyniku.
Broni się solidnie wykonanymi elementami, ładnymi klimatycznymi grafikami na kartach i planszy, sporą ilością drewnianych znaczników (w tym statki o różnym kształcie) oraz wspaniale wzorowanymi kośćmi.
Posiada kilka mankamentów opisanych wyżej, ale ma spory potencjał na rozwinięcie. Warto samemu się przekonać i zagrać, co już kilka osób miało okazję uczynić na naszych eventach, a kolejne szanse na pewno pojawią się w przyszłości.
Pójdziesz w jak największą ilość inwestycji budowlanych wzdłuż rzeki? Czy raczej za cel postawisz sobie zrealizowanie znacznej ilości dostaw do klientów przy bogaceniu się poprzez żeglugę? A może znajdziesz złoty środek, realizując wszystkie możliwe akcje.
Złap wiatr w żagle i stań do rywalizacji w grze Rzeka Złota!

Plusy
Cena i jakość wykonania
Gra się dynamicznie, bez większych przestojów
Barwna i czytelna plansza oraz ikonografia
Element losowości dostosowany do minimum
Dobra zabawa dla każdego!
Minusy
Słaba wypraska
Pozostawia niedosyt po nagle kończącej się rozgrywce
Turlanie kością sprawia problemy

Dziękujemy Wydawnictwu Rebel  za przekazanie egzemplarza do recenzji! Zerknij na ofertę w naszym lokalnym sklepie partnerskim Aleplanszówki!

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

Supersklep 3000 to kafelkowa gra o budowaniu wypasionego centrum handlowego przyszłości! Jakie atrakcje, jakie sklepy? Wszystko aby zadowolić klientów!

Zapraszamy do artykułu o grach paragrafowych od Muduko. Odkryjcie świat Fabled Lands, poznajcie kota Dundera oraz odszukajcie Wierciucha jako Tropicielonauta!