Wyspa rozpada się na kawałki, wybuchają wulkany, plaża jest zalewana, trzeba po prostu uciekać. To jest głównym celem gry Survive the Island, a dokładnie to uratowanie jak największej liczby naszych poszukiwaczy przygód, którzy trzymają też skarby o różnej wartości. Więc właściwie lepiej uratować jednego za 5 punktów niż dwóch po 2, aby to zrobić, musimy dopłynąć w jeden z 4 rogów planszy, na suchy ląd.
Przed rozgrywką układamy wyspę z kafelków w losowy sposób, a następnie umieszczamy tam nasze pionki, gdy to zrobimy, to dokładamy jeszcze tratwy przy brzegu i możemy zacząć grać. Na etapie umieszczania poszukiwaczy na kafelkach podglądamy jeszcze kto, ile jest wart punktów (jest to na spodzie pionka), ale w trakcie gdy już nie będziemy mogli tego sprawdzić. Finalnie więc nikt później nie wie, ile jest warta, która figurka i stara się ratować wszystkie tak samo 😉
Po tym dosyć długim setupie rozgrywki, nadchodzi start i tury graczy, a co możemy zrobić w swojej turze? Właściwie musimy to zrobić w tej określonej kolejności. Oto 3 fazy gry Survive the Island:
- faza akcji
- faza zatapiania wyspy
- faza stworów
Faza akcji
Wykonujemy ruchy naszymi poszukiwaczami. Mamy do dyspozycji 3 punkty ruchu, które rozdzielamy pomiędzy nasze pionki i tratwy. Możemy też wykorzystać zielone płytki akcji, pozyskane w trakcie gry.
Faza zatapiania wyspy
Zabieramy jeden (dwa jak nie mamy już pionków) kafelek z wyspy i albo aktywujemy jego efekt natychmiastowy (druga strona płytki – kolor czerwony), albo zachowujemy na ręku i wykorzystujemy w późniejszych turach rozgrywki. Wpierw wszystkie plaże, potem lasy, a na końcu odkrywamy kafle gór.
Faza stworów
Rzucamy po prostu kostką potworów i przesuwamy jednego z nich, co skutkuje zniszczeniem tratwy, zjedzeniem przeciwników, ogólnie negatywną interakcją w grze 😉
Wykonujemy tury kolejno po sobie, według wskazówek zegara, aż odsłonimy 3 kafelki wulkanów (tylko w płytkach gór). Wtedy gra natychmiast się kończy.
Instrukcja do gry to tylko 8 stron, pełno tam obrazków, a także mamy na końcu FAQ. Niestety mimo reimplementacji starej gry, mamy błąd w instrukcji. Pojawiały się więc pytania, czy można sterować tratwą, jeśli dwóch/trzech graczy ma po 1 swoim pionku na tratwie?
Odpowiedź brzmi: TAK 😉