Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Gry wydawnictwa Albi Polska #4 — imprezówki
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Gry wydawnictwa Albi Polska #4 — imprezówki

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja książki: Bratobójcza Wojna — w świecie MTG

Kamil Ryta

19/12/2022

Gdy byłem młodszy, nie ceniłem wysoko książek związanych z jakąś franczyzą. Uważałem, że powieść powinna mieć początek w natchnieniu, a nie zamówieniu. Fabuła magic-owych dodatków również mnie nie interesowała. Przeczytało się jednak jeden flavor text, potem następny i następny. Nagle coś już wiem o tym Świecie. Nagle chcę wiedzieć więcej. Osadzona w świecie DominariaBratobójcza Wojna” została polecona mi jako dobry początek odkrywania fabuły Magica.

Autor: Jeff Grubb
Tłumacz: Jerzy Marcinkowski
Liczba stron: 542
Wydawnictwo: ISA Sp. z o.o.
Tematyka: fantasy, science fiction

Streszczenie

Przybywamy na pustynię Fallaji wraz z młodymi braćmi, Urzą i Mishrą. Zatrudniają się przy ekskawacji artefaktów. Odnajdują i naprawiają Ornithopter. Umożliwia on im dotarcie do jaskiń Koilos, serca starożytnej cywilizacji. W czasie eksploracji napotykają skomplikowaną maszynerię napędzaną pokaźnym kamieniem mocy. Obaj próbują po niego sięgnąć, co rozbija go na dwoje. Urza zdobywa Mightstone wzmacniający artefakty, a Mishra Weakstone o przeciwnym działaniu.

Każdy z braci uważa się za prawowitego właściciela obu połówek, co powoduje deteriorację ich związku. Pewnej nocy wdają się w kłótnię, która prowadzi do pojedynku z użyciem kamieni. Dochodzi do wypadku, w trakcie którego umiera mentorka chłopców.

Mishra ucieka w głąb pustyni, gdzie staje się niewolnikiem pustynnego ludu Fallaji. Szybko awansuje, gdy obóz zostaje zaatakowany przez mechanicznego smoka. Tylko Mishra jest w stanie okiełznać go przy pomocy swojego kamienia. Machina staję się nową bronią Fallaji a Mishra ich przywódcą.

Urza przenosi się do państwa Yotia, gdzie wygrywa konkurs o rękę księżniczki Kayli dzięki zbudowanemu przez siebie robotowi. Staje się Lordem Obrońcą królestwa tworzącym machiny wojenne, a nawet lecznicze amulety.

Obaj bracia przyjmują pod swoje skrzydła uczniów: Mishra sadystyczną Ashnod, a Urza przyjaznego Tawnosa.

Między Fallaji i Yotią dochodzi do konfliktu. Władca Yotii organizuje spotkanie w celu osiągnięcia porozumienia. Urza i Mishra rozpoznają się w tłumie. Ich rozmowa zostaje przerwana przez atak zaplanowany przez władcę Yotii bez wiedzy Urzy. Mishra ucieka obwiniając brata za napaść.

Wraz z Ashnod udaje się do Koilos. Maszyna, z której wykradł Weakstone, umożliwia mu otwarcie portalu do świata o nazwie Phyrexia, miejsca pochodzenia mechanicznego smoka. Mishra i jego uczennica próbują zdobyć ich więcej, jednak na ich drodze staje demon Gix. Udaje im się uciec przez portal, który później zostaje wykorzystany przez Gixa. Po wtargnięciu do Dominarii zakłada Bractwo, którego członkowie infiltrują obie strony konfliktu.

Wojna rozpętuje się na dobre i Mishra podbija Yotię. Okryty hańbą Urza ukrywa się przed światem w wieży, gdzie odnajduje go Tawnos, księżniczka Kayla i jego kilkuletni syn. Przekonują go do kontynuowania tworzenia machin wojennych: Yotian Soldier, Triskelion, Urza’s Avenger oraz regenerujące się Clay Statue.

Mishra również zakłada siedzibę naukową. Ashnod otrzymuje tam własne laboratorium, gdzie tworzy nieumarłych żołnierzy.

W mieście Terisia w wieży z kości słoniowej  zostaje założona unia magów sprzeciwiających się wojnie. Badają starożytny artefakt. Zostaje on przejęty przez Ashnod w wyniku oblężenia miasta. W trakcie walki magiczka Hurkyl jako pierwsza wykorzystuje energię o nazwie mana. Rzucony przez nią czar zmiata jednego ze smoków z powierzchni ziemi. Niestety bohaterka umiera zaraz potem i Mishra podbija Terisię.

Syn Urzy odnajduje bogatą w zasoby wyspę Argoth, o której informuje ojca. Mishra i Gix dowiadują się o tym dzięki Bractwu Gixa. Na wyspie dochodzi do ostatecznej bitwy pomiędzy Mishrą i Urzą. W bitwie tej biorą też udział jej mieszkańcy walczący pod dowództwem awatara przyrody.

Tawnos i Ashnod odkrywają ingerencję Gixa oraz jego plan zdobycia kamieni obu braci. Ashnod oddaje Tawnosowi Syleks, a on przekazuje go Urzie. Podczas pojedynku z bratem Urza przelewa wspomnienia Dominarii do Syleksu, który wybucha niszcząc większość świata. Gix ucieka do Phyrexii przez portal, który ucina mu dłoń. Tawnos przeżywa dzięki swojemu wynalazkowi.

Po wyjściu z ukrycia rozmawia z Urzą, którego oczy zostały zastąpione połówkami kamienia mocy z Koilos. Stał się Planeswalkerem, postacią zdolną do przemieszczania się pomiędzy światami. Urza postanawia opuścić Dominarię. Znika, a na Tawnosa zaczynają spadać pierwsze płatki śniegu.

Analiza książki

Tytułowa wojna stanowi motyw przewodni powieści. Umiejętnie pokazano jak wpływa ona na każdy aspekt Dominarii oraz życia znajdujących się w niej ludzi.

Dla Urzy staje się ona pracą, w której przesiaduje nadgodziny ku niezadowoleniu żony. Nawet w trakcie nocy poślubnej wymyka się z łóżka, by studiować świeżo zdobytą księgę. Każda osoba w jego życiu stanowi sojusznika lub wroga i oceniana jest pod względem przydatności w czasach konfliktu. Jego żona udostępniła mu zasoby i wojsko całego królestwa. Jego najbliższy przyjaciel, Tawnos, jest jednocześnie jego najlepszym współpracownikiem. Jego syn zdążył urodzić się i dorosnąć w trakcie konfliktu i został pilotem Ornithoptera, utrwalając wojnę jako rodzinny biznes. Nawet zabawkowe ptaki stworzone dla niego przez Tawnosa wkrótce zostają wykorzystane jako broń przeciwko mechanicznym smokom. Urza uważa ceremonie i rytuały za stratę czasu, jednak stanowią wymówkę do otrzymania większej ilości zasobów i ludzi. W czasie nominacji na Lorda Obrońcę przyjmuje tiarę, która okazuje się być zdobiona kamieniami mocy.

Życie Tawnosa również dotknięte jest przez wojnę. Podczas gdy Urza ignoruje rodzinę na rzecz wynalazków, Tawnosa odgradza od Ashnod jej przynależność do strony przeciwnej.

W powieści dobrze ukazano marginalizację kobiet w czasach wojny. Kayla ma co prawda wiele obowiązków jako królowa, jednak praktycznie nie wpłynęła na konflikt. Decyzję o zaatakowaniu Fallaji podczas negocjacji podjęto za jej plecami. Nawet związek z Urzą nie był jej wyborem. Ashnod, umieszczona w pełni męskim gronie, ma jeszcze gorzej. Kobiety Fallaji nie są praktycznie wspominane, a Ashnod lekceważona jest na każdym kroku. W czasie jednej z bitew żołnierze specjalnie nie pomagają jej Transmograntom, których porażka podkopuje jej autorytet. Wspomina nawet, że jeżeli Mishra zniknie, od razu zostanie zabita.

Kolejny wyraźny motyw stanowi kontrast pomiędzy braćmi.

Rozbicie kamienia mocy stanowi doskonały symbol zniszczenia ich związku. Moce połówek kamienia pasują do osobowości braci, podobnie jak ścieżki, którymi później podążają. Urza kontynuuje naukę i zamienia pustynny namiot na pałac. Mishra kontynuuje życie na pustyni i dochodzi do władzy siłą. Jako przeciwieństwa uzupełniają się wzajemnie i w innych warunkach ich współpraca mogłaby zamienić Dominarię w raj. Utracony potencjał napełnia czytelnika smutkiem, jednak bez konfliktu nie byłoby powieści.

Bracia mają również cechy wspólne: obaj zaślepieni są ambicją i obaj ignorują bliskich im ludzi na rzecz „wyższych” celów. Długa wojna zaciera granice między nimi. Krasnoludy, które dołączyły do Urzy w strachu przed Mishrą, wkrótce przestają widzieć pomiędzy nimi różnicę. W końcu każdy brat chce wejść na ich tereny i wykraść ile się da. Dla Urzy cel uświęca środki, jednak poszkodowani nie nabierają takiego dystansu. Największą ofiarą jest tutaj Dominaria, która w pewnym momencie wydaje z siebie jeden wielki okrzyk bólu. Autodestrukcja jest dla niej lepszym rozwiązaniem niż jakikolwiek pomysł braci.

Stanowi to zwieńczenie środowiskowego przesłania powieści, która wielokrotnie wspomina wycięcie lasów i rozkopanie krain na rzecz tworzenia wojennych machin. Pracownia Mishry znajduje się w wyżłobionym drzewie. Korzysta on z maszyny zamieniającej grunt w szkło w krainach, które zaraz odbierze mu Urza. Natura, reprezentowana przez awatar Tytanię, wyganiana jest z własnego świata, a Argoth stanowi jej ostatni bastion. Tak jak Ziemia, codziennie ratuje nam życie dając wodę, schronienie i pożywienie, Argoth ratuje życie synowi Urzy, nie karząc go za próbę zniszczenia jej drzew. Wyspa płaci za to najwyższą cenę; nie przyczyniając się do agresji, staje się jej ofiarą.

Podsumowanie Bratobójczej Wojny

Jeżeli chcecie śledzić wielki konflikt w świecie fantasy pewnie lepiej przeczytać „Władcę Pierścieni”, a poszukując środowiskowych przemyśleń lepiej sięgnąć po „Diunę”, ale „Bratobójczą Wojnę” stworzono dla graczy Magic: the Gathering. Dzieje się w Naszym Świecie przedstawionym na kartach z Naszej Gry. Stanowi wstęp do epopei, która sama w sobie stanowi wstęp do dzisiejszego Magica. Kiedykolwiek spojrzę na Ornithopter, zawsze pamiętać będę dwóch ambitnych chłopców, którzy wzbili się w niebo, a jeden wzbił się tak wysoko, że wydostał się z Dominarii i wpadł w Multiwersum.

Dziękuję za przeczytanie artykułu. Jeżeli masz jakieś przemyślenia, zapraszam do pisania na maila mtg.ryta@gmail.com

Zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą ze strony scryfall.com

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

W tym artykule przedstawimy Wam trzy gry imprezowe od wydawnictwa Albi. Lubicie łączyć główkowanie z zabwą? Jeśli tak, to na pewno znajdziecie coś dla siebie!

Zapraszamy do trzeciej już części artykułu o grach wydawnictwa Albi. W tym wpisie omawiamy serię Parki oraz Szlaki, pięknie zilustrowane tytuły o przyrodzie.