Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Gry wydawnictwa Lucky Duck Games — część 9
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Gry wydawnictwa Lucky Duck Games — część 9

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Na co czekamy ze
Spiel Essen 2023?

Ekipa Redaktorów GE3K Events: Daria, Kasia,
Kryspin, Mateusz i Wojtek

06/10/2023

W terminie 5-8 października odbywają się największe targi konsumenckie poświęcone grom planszowym na świecie. Mowa oczywiście o Spiel Essen. Czym jest ta huczna impreza? Spiel odbywa się od 1983 roku. Kiedyś inaczej się nazywały oraz były zlokalizowane w innym miejscu, ale bez wątpienia przez przeszło 40 lat rozrastały się, a ich forma się rozwijała. Na przestrzeni lat nie tylko zmieniły się targi, ale i cała społeczność planszówkowa. To hobby ewoluowało do ogromnych rozmiarów, którego pokłosie można oglądać na Spiel Essen. W ostatnim roku targi odwiedziło blisko 150 tysięcy osób z ponad 100 krajów, a stoiska utworzyło 980 wystawców z 56. Często na tych targach można spotkać słynne osobistości znane z zagranicznych kanałów youtube poświęconych grom planszowych jak np. Toma Vasela z The Dice Tower lub Rahdo. Oczywiście jest również świetna okazja do zamienienia kilku słów z twórcami gier, czy właścicielami zagranicznych wydawnictw [1].

Wyjazd na targi w Essen wiąże się również z przebywaniem w ciągłym tłumie i oczekiwaniem w długich kolejkach. Jednak dla wielu i tak warto, gdyż to najlepsza okazja na zdobycie może nigdy niedostępnej w Polsce gry, przetestowanie prototypów, których premiery datowane są za kilka lat, czy też po prostu zdobycie gry, które dopiero co ujrzały świat!

Nasi redaktorzy przejrzeli najgorętsze hity tegorocznego Spiel Essen. Wybrali swoje TOP 5 najbardziej oczekiwanych gier i opisali po jednej z nich. Na które gry czekamy? Jakie mechaniki nas interesują? Czy wygląd w grze ma znaczenie? Na te inne pytania odpowiedzi szukajcie w artykule! Zapraszamy! 🙂

TOP5 Darii

Daria może trochę niepoprawnie, ale przy wyborze gier kieruje się w pierwszej kolejności okładką, następnie rodzajem gry i mechanikami. To, co szczególnie przykuwa jej uwagę, to gry w klimacie starożytnym, wakacyjnym, ogólnie można nazwać „ciepłym”. Nawet jeżeli gra będzie bardzo polecana, ale utrzymana w surrealistycznym świecie, kosmosie, czy wśród przeróżnych potworów sięgnie po nią z dużym oporem. Ulubioną kategorią Darii są gry logiczne, z kościami, roll and write, czy proste euro. Jest tylko jedna kooperacja, w którą uwielbia grać – Paleo (wyd. Lucky Duck Games, autor: Peter Rustemeyer), do innych raczej trudno ją przekonać.

Każda reguła musi mieć wyjątek: Roll for Great Old Ones to gra kooperacyjna i w dodatku gracze będą walczyć ze starożytną złą mocą. Dlaczego więc ta gra się znalazła na liście – z powodu mechanik. Oprócz kooperacji znajdziemy tu: rzucanie kostkami, negocjację, zaznaczanie na kartce oraz jednoczesny wybór akcji, dzięki któremu nikt nie będzie się nudził, czekając na swoją turę. Ponadto, z bardzo długiej listy gier prezentowanej na Essen, Daria, kierując się trochę instynktem, a trochę opisem, wybrała Emerge, gdzie dominującym elementem gry są kości, strategia i logiczne myślenie. Tak przynajmniej na pierwszy rzut oka. Kolejną grą jest Bruxelles 1893: Belle Epoque, gdzie wykorzystywana jest modułowa plansza, elementy aukcji i worker placement. Gra jest „odświeżeniem wcześniejszego tytułu: Bruxelles 1893. W Top 5 Darii nie może zabraknąć motywu zwierzęcego, dlatego The Fox Experiment jest kolejnym wyborem. Oprócz lisków, w pudełku znajdziemy jeszcze kości 😊. Obowiązkowe miejsce zajmuje także gra z mechaniką paper and pencil i jest to: Riverside.

Top 5 Darii:
1. Roll for Great Old Ones
2. Emerge
3. Bruxelles 1893: Belle Epoque
4. The Fox Experiment
5.  Riverside

Opis gry: Roll for Great Old Ones

Autorem gry jest David Rimbach, jeszcze mało znany niemiecki projektant, który na koncie ma jedną większą grę, jaką jest Wutaki. Gra zainteresowała mnie mechanikami, jakie zostały w niej użyte. Rzucanie kostkami, negocjację, zaznaczanie na kartce oraz jednoczesny wybór akcji, przekonują mnie, że nie trzeba będzie czekać na swój ruch — wszystko dzieje się jednocześnie. Przy planszy bywam niecierpliwa, dlatego, gdy nie gram w gry logiczne wymagające chwili zastanowienia, chcę wykonać turę jak najszybciej. Zastanawia mnie, jak tutaj będzie z fabułą — obawiam się, że może lekko zabraknąć klimatu.

W Roll for Great Old Ones gracze wcielają się w badaczy, którzy muszą współpracować przeciwko starożytnym złym mocom. Do wykorzystania są kości, dzięki którymi programowane będą działania na planszach graczy. Pojawiają się „kości kultystów”, wyzwalające  akcje w trakcie scenariusza.

Badacze muszą negocjować, których kości użyć, wiedząc doskonale, co może się wydarzyć. Kości służą także do zbierania doświadczenia, zdobywania darmowych akcji, zdobywania potężnych umiejętności, korzystania z asymetrycznych mocy i pomagania sobie nawzajem w pokonaniu złych kultystów.

Jako zespół będziecie musieli współpracować, aby znaleźć wszystkie niezbędne wskazówki, zanim kultyści będą mogli pomyślnie przeprowadzić rytuał, a nasz ukochany świat będzie skazany na zagładę. Albo zwyciężycie razem, albo przypieczętujcie los całej ludzkości! — Już nie mogę się doczekać.

TOP5 Kasi

Kasia jest graczem, który lubuje się w euro. Lubi trochę pomóżdżyć, jednak też bez przesady. Chce jeszcze mieć po grze siły, a nie czuć się, jak po ośmiu godzinach w pracy. Nie przepada za grami kampanijnymi ani kooperacjami. Średnio też odnajduje się w ameritrash’ach i przygodówkach. Najlepsze gry dla niej, to te, w których nie uświadczycie ni grama klimatu, tylko sucha kalkulacja. Jej ulubionymi grami są: Tzolk’in: Kalendarz Majów, Zamki Burgundii oraz wybijający się lekko ze schematu Brzdęk: Nie drażnij smoka! Na Spiel Essen 2023 szuka głównie mózgożernych euro. Zainteresowała się tematyką psychoterapii w grze oraz tytułem, który ponoć przypomina takie klasyki jak: Brass Birmingham i Barrage. Zaciekawiło ją również The White Castle, głównie ze względu na niewielki rozmiar oraz japońską tematykę, przypominającą tę w Iki, czy Bitoku. Nie przejdzie również obojętnie obok wykreślanki stworzonej przez Kamisa Kamińskiego — współtwórcy kanału na youtube: Wyjdzie w Graniu. Na ostatnim miejscu uplasował się tytuł Vladimira Suchý’ego, który nigdy jeszcze nie stworzył złej gry, więc każdy jego tytuł jest do sprawdzenia.

Oto Top 5 najbardziej wyczekiwanych gier Kasi:
1. Nieświadomy umysł
2.
Nucleum
3.
The White Castle
4. Tiny Mini Golf
5. Evacuation

Opis gry: Nieświadomy umysł

O grze Nieświadomy umysł usłyszałam po raz pierwszy w jednym z odcinków podcastu Kości, Piony i Bastiony. Chłopacy zaprezentowali w nim spoiler gry okraszony ich komentarzem. Bardzo zaciekawiły mnie ilustracje na kartach oraz niecodzienny pomysł. Zainteresowanie podbiło również oryginalny wydawca gry, czyli Fantasia Games. Grałam już w Wieczną Zimę, która również wyszła z logiem Fantasia i jestem zachwycona jakością wydania tej gry. Sam gameplay również jest bardzo dobry, więc pokładam duże nadzieje również w Nieświadomym umyśle. Tym bardziej cieszę się, że gra została już zapowiedziana przez wydawnictwo Lucky Duck Games.

Autorami omawianej gry są Jonny Pac, Laskas, Yoma oraz Antonio Zax. Większość z nich ma na swoim konie 1-2 gry, jednak pan Jonny Pac znany Wam może być z takich gier, jak: Zatoka kupców, Coloma i Sierra West. Jonny Pac jest również autorem trybu solo w Nieświadomym umyśle. Za oprawę graficzną gry wzieli się znani ilustratorzy, w tym: Andrew Bosley (Everdell, Tapestry), Vincent Dutrait (Wyprawa do Eldorado, Turbo, Robinson Crusoe) oraz Yoma (Wieczna Zima).

W grze Nieświadomy umysł wcielamy się w członka Towarzystwa Psychologicznego, które zostało powołane przez Zygmunta Freuda po stworzenia rewolucyjnej teorii psychoanalitycznej. Gracze będą zagłębiać się w sny swoich pacjentów oraz postarają się znaleźć przyczyny ich zaburzeń. Poza ciekawym tematem Nieświadomy umysł przyciągnęła mnie do siebie przede wszystkim mechanikami. Znajdziemy w nim worker placementgracze będą wysyłać swoje pionki na wspólną planszę, która przedstawia spotkania z Freudem i jego towarzyszami. Tamtejsze akcje pozwalają graczom rozbudowywać swoją planszetkę i tym samym rozpędzać silniczek. Na głównej planszy gracze również mogą zdobyć „spostrzeżenia”, które w tej grze są niejako zasobami. Istnieją trzy typy “spostrzeżeń” i są one wykorzystywane do pracy z pacjentami. Kolejny typ akcji umożliwia ruch postaci po mapie Wiednia – planszy, na której gracze mogą zdobywać reputację, zasoby oraz punkty zwycięstwa. Inną wykorzystaną mechaniką w Nieświadomy umyśle jest zbieranie zestawów i wypełnianie kontraktów. Wspominam o tych dwóch mechanizmach jednocześnie, gdyż są one ze sobą ściśle powiązane. Każdy z pacjentów ma inne wymagania, a ich spełnienie poprzez między innymi zbieranie odpowiednich zestawów, pozwoli nam wypełnić kontakty. Nie zabraknie też rondla, a nawet dwóch! W pierwszym pionek przesuwa się po mapie Wiednia, w drugim kałamarz gracza przemieszcza się po własnej planszetce. Jak na ciężkie euro w dzisiejszych czasach na jednej mechanice nie mogło się skończyć i moim zdaniem bardzo dobrze! Mam tylko nadzieję, że połączenie tylu mechanik będzie spójne i logiczne. Na sam koniec dodam, że Nieświadomy umysł wygląda obłędnie! Już nie mogę się doczekać polskiej wersji!

TOP 5 Kryspina

Kryspin lubi raczej te gry wagi średniej, bez szalenie krótkiej kołderki. Nie wzgardzi porządnym abstraktem ani suchym euro, nawet ameritrashe szanuje! Najbardziej jednak kręci go budowanie silniczków. Jego absolutnym top jest 7 Cudów Świata: Pojedynek, tuż za nim Terraformacja Marsa, a później, między innymi Marvel United. Nie ukrywa, że pierwsze co go przyciąga do planszówki to ładna okładka i atrakcyjne komponenty, na drugim miejscu dopiero sprawdza autorów i mechaniki. Stąd też na jego liście pojawiła się m.in. Arborea, kusząca piękną oprawą wizualną, ale i autorem lubianej przez niego Barcelony — Dani Garcia. Jest Rats of Wistar, który nie dość, że atrakcyjnie wygląda, to sygnowane nazwiskiem Simone Luciani. Nucleum przedstawiać nie można, to pewny hit targów, nieślubne dziecko lubianego przez Kryspina Brassa i Barrage. The White Castle kusi japońską tematyką a Kutna Hora swą surowością, nadającą temu euro specyficznego klimatu. 

Oto Top 5 najbardziej wyczekiwanych gier przez Kryspina:
1. Arborea
2. The White Castle
3. Nucleum
4. Rats of Wistar
5. Kutná Hora: Miasto srebra

Essen Kryspin

Opis gry: Arborea

Przyznaję, że Arborea, jeszcze jak obserwowałem kampanię na Kickstarterze, przyciągnęła mnie przede wszystkich oprawa wizualna silnie kojarząca się stylem z lubianym przeze mnie Bitoku. Całkiem niedawno miałem okazję zagrać w Barcelonę tego samego autora i muszę przyznać, że żar zainteresowania Arboreą znacznie się zwiększył, gdyż Dani Garcia pokazał w Barcelonie, że potrafi tworzyć sprytne, satysfakcjonujące gry.

Arborea to worker placement, gdzie tłem fabularnym jest odnowienie zniszczonych ziem poprzez wysyłanie poddanych na pielgrzymki i budowanie własnego ekosystemu. Wysyłanie pielgrzymów przypomina trochę stawianie pracowników na kołach zębatych w Tzolkinie — im dłużej tam zostaną, tym lepsze bonusy dla nas wygenerują. Mechanizm ten jest o tyle tutaj sprytnie zaimplementowany, że ewentualna nadwyżka surowców, które dzięki temu pozyskamy, nie przepada w niebyt! Dostajemy za nie punkty, a dodatkowo, po spełnieniu określonych warunków, te „utracone” zasoby staną się dostępne dla innych graczy! Wydaje się to wprowadzać świetną interakcję między graczami, gdzie być może zdecydujemy się zaczekać na konkretny ruch przeciwnika, który chociaż może i da mu punkty, ale za to nam da surowce potrzebne do zdobycia jeszcze większej ilości punktów.

Mamy tutaj mnóstwo różnych torów, źródeł surowców, znaczników do pilnowania, ale wszystko sprawia po prostu bardzo przyjemne wrażenie i czuję, że podobnie jak w Bitoku (do którego ta gra niestety nie ucieknie od porównań), trzeba będzie chwilki, żeby przywyknąć do tego natłoku informacji i wrażeń wizualnych. Czekam bardzo mocno! 

TOP5 Mateusza

Mateusz jest graczem kochającym wszelkiego rodzaju mechanikę area control i tłuczenia się na planszy jednostkami, w topce oczywiście Gra o Tron czy Rising Sun. Oczywiście nie pogardzi również jakimś fajnym euraskiem, gdzie wszystkie trybiki fajnie składają się w całość i pasują do tematu gry, jak na przykład Barrage czy Brass. Dłużej się nad tym zastanawiając, to Mateusz z racji małej możliwości grania, lubi po prostu pograć w planszówki i ciężko, aby coś mu się bardzo mocno nie spodobało. Chociaż były takie przypadki i to nawet wśród gier z ładnymi figurkami i zastępami figurek na planszy (czytaj Mezo). W tych schematów wyłamują się oczywiście takie tytuły jak Time Stories czy Mikromakro, które też uwielbia… ale tak jak była mowa wcześniej. Mateusz docenia piękno gier, wszelakich gier 😉

Essen to oczywiście mnóstwo premier, ciężko się w nich odnaleźć i łatwo coś przegapić, ale przeglądając listę gorących, oczekiwanych przez wiele osób tytułów, uwagę przykuły takie tytuły jak Kutná Hora: Miasto srebra czy Nucleum. Nie można również zapomnieć o dodatkach do tych świetnych tytułów, które mamy już na rynku, jak na przykład Kaskadia: Pomniki przyrody. Among Cultists: A Social Deduction Thriller, które swoją zbiórkę KS miało w tym roku, również prezentuje się całkiem interesująco, pochodne mafii to zawsze fajne tytuły, chociaż wiadomo, że mocno liczyć się ekipa, z którą gramy w tego typu gry. Ostatnią grą, która mocno mnie zainteresowała, jest Evenfall, piękne pudełko, fajny zbiór mechanik, a twórca ma tutaj swój debiut. Kibicuję i chętnie przyjrzę się tej grze bliżej, jeśli będzie okazja!

Także oto Top5 gier, które zainteresowało Mateusza:

1. Kutná Hora: Miasto srebra
2. Nucleum
3. Kaskadia: Pomniki przyrody
4. Among Cultists: A Social Deduction Thriller
5. Evenfall

Opis gry: Kutná Hora: Miasto srebra

Kutná Hora: Miasto srebra to tegoroczny hit wydawnictwa CGE, czyli Czech Games Edition, które ma w swoim portfolio sporo dobrych tytułów, takich jak Cywilizacja: Poprzez wieki, Zaginiona wyspa Arnak, Tzolkin: Kalendarz Majów, a także Tajniaków. Każda z tych gier została wydana w Polsce przez wydawnictwo Rebel i także będzie w tym przypadku odnośnie do gry Kutná Hora: Miasto srebra.

Ten tytuł to kawał zaawansowanego euraska, który oczywiście ma w tle historyczne budowanie miasta z XIV wieku, czyli okresu szybkiego wzrostu gospodarczego, dzięki odkrytym złożom srebra w pobliżu klasztoru cystersów. Twórcy gry starają się odtworzyć mechanizm popytu i podaży. Dzięki temu praktycznie każda akcja ma konkretny wpływ na sytuację w grze, co znacząco zwiększa dynamikę rozgrywki. W każdej rundzie gracze na zmianę wybierają akcje z dwustronnych kart z ręki, by realizować strategiczne plany, takie jak kupowanie działek pod budowę, zdobywanie pozwoleń, wznoszenie budynków dla swoich gildii, czerpanie zysków z ich produkcji i oczywiście dążenie do wybudowania katedry św. Barbary.

Gra zapowiada się wyśmienicie, na stronie naszego rodzimego wydawcy możemy zobaczyć informację, że premiera polskiej edycji będzie miała miejsce jeszcze w tym roku. O samej grze przeczytamy taką oto notkę: Wejdź do świata ekonomicznych wyzwań i weź udział w budowie Kutna Hory – czeskiego miasta, które zasłynęło z produkcji srebra i wspaniałych zabytków, w tym pięknej gotyckiej świątyni. Wykorzystaj możliwości gildii, rozszerzaj swoje wpływy, zadbaj o równowagę między osobistymi celami a dobrem miasta i spraw, by Twoje dziedzictwo zapisało się na kartach historii.

TOP5 Miłosza

Miłosz jest typowym eurograczem. Kocha ciężkie tytuły, w których zamiana surowców na punkty to chleb powszedni. Jego ulubionymi tytułami są On Mars od króla ciężkich euro — Vitala Lacerdy oraz Teotihuacan: Miasto Bogów, ale tylko z dodatkami, żeby nie było zbyt łatwo ;). Na liście najbardziej wyczekiwanych gier z tegorocznego Essen również trafiły same eurasy — po prostu nie mogło być inaczej. Pojawiło się na niej m.in. Nucleum, które zostało współtworzone przez Simone Lucianiego, autora takich gier, jak Barrage czy Wyprawa Darwina. Miłosz jest ciekaw również Pirates of Maracaibo, bo pierwowzór gry jest dobrym zwojo-spalaczem oraz dodatku do światowego hitu, czyli Ark Novy.

Miłosz najbardziej czeka na:
1. Nucleum
2. Planta Nubo
3. Evenfall
4. Pirates of Maracaibo
5. Ark Nova: Marine Worlds

Opis gry: Nucleum

Najbardziej oczekiwaną przeze mnie premierą jest Nucleum. Już same nazwiska twórców, czyli duet Simone Luciani oraz Dávid Turczi powinny zwrócić uwagę eurograczy. W Nucleum wcielamy  się w role liderów rewolucji przemysłowej, która ma miejsce w 19-wiecznej Saksoni, za sprawą odkrycia tytułowego nucleum, czyli reaktora jądrowego.

Rozgrywka w Nucleum trwa bliżej nieokreśloną liczbę rund, która zmienia się wraz z każdą rozgrywką. Podczas tury gracze wykonują jedną z trzech dostępnych akcji. Możemy wykorzystać kafel akcji i umieścić go nad planszą, aby wykonać widoczne na nim akcje. Z drugiej strony kafelki te służą także do budowania nowych połączeń na planszy. Trzecia możliwość to uzyskanie przychodu oraz wydanie zgromadzonych punktów osiągnięć, w celu zdobycia nowego warunku punktacji na koniec gry. Gracze wykonują tury do momentu spełnienia odpowiedniej liczby warunków końca gry.

Zakochałem się w Nucleum. To ciężkie euro, które daje ogromną satysfakcję z każdej rozgrywki. Budujemy rezydencje, fabryki i laboratoria na planszy. Tworzymy nowe połączenia, które służą do transportu węgla i uranu z elektrowni do zbudowanych obiektów na planszy. Jednak użycie elektrowni wymaga, aby posiadała ona Nucleum oraz turbinę. Miejsca na budowę turbin i kopalni są ograniczone. Czasami miejsca na budowę są płatne, co powoduje, że ścigamy się o najkorzystniejsze pola na planszy. W Nucleum ważne jest planowanie i jak najefektywniejsze wykorzystywanie kafelków akcji. Dodatkowo chcemy realizować kontrakty, które wymagają najczęściej posiadania odpowiedniej liczby budynków na planszy. Bardzo podoba mi się system kafelków akcji, które służą jednocześnie do budowy połączeń. Dzięki temu zabiegowi musimy ciągle decydować jakie akcje chcemy poświęcić, ponieważ umieszczony na planszy kafelek pozostaje na niej do końca gry. Zbudowanie odpowiedniej sieci budynków oraz połączenie ich z elektrowniami, a tych z kolei z kopalniami, jest głównym zadaniem graczy w Nucleum.

Mówi się, że Nucleum to połączenie Barrage z Brassem. Jest to prawda, ale nie oznacza to, że Nucleum nie ma własnego charakteru. Wręcz przeciwnie! Nucleum czerpie z wymienionych gier to, co najlepsze i dodaje od siebie własne pomysły co, powoduje, że cały miks jest bardzo udany i świeży.  Co ważne, gra sprawdza się w każdym składzie… a co za tym idzie, polecam ją także dla tych, którzy grają głównie w składzie dwuosobowym. Rozgrywka w Nucleum jest dynamiczna, nie ma w niej zbędnych przestojów. Mamy także interakcję między graczami ze względu na budowę i ściganie się o jak najlepsze miejsca na planszy. Po rozegraniu kilku partii ciężko mi się przyczepić do jakiegokolwiek elementu gry. Jest to zakup obowiązkowy dla każdego szanującego się eurogracza.

TOP5 Wojtka

Wojtek swoją przygodę z planszówkami zaczął niedawno, bo dopiero 2 lata temu jednak nie przeszkodziło mu to w ciągłym i szalonym odkrywaniem i uczeniem się kolejnych, nowych tytułów. Preferuje głównie gry euro, im cięższe, tym lepsze, chociaż i dobrym ameritrashem nie pogardzi. Jego dwaj ulubieni twórcy to Uwe Rosenberg oraz Vladimír Suchý. Jeżeli w grze jest drewno, kamień i karmienie to gwarantuję wam, że Wojtek będzie zachwycony. Budujecie podwodne metropolie albo wytwarzacie wyroby z drewna w środku lasu — Podwodne Miasta i Woodcraft to również jest ulubione gry. Patrząc na nadchodzące premiery, Wojtek na pierwszym miejscu wybrał najnowszą grę Such’ego, czyli Evacuation. Na drugim miejscu znalazło się trochę trudniejsze euro Nucleum. Nie mogło oczywiście zabraknąć gry, której współautorem jest Uwe Rosenberg, czyli Planta Nubo. Ostatnie dwa tytuły to nowa samodzielna gra w uniwersum Scythe, czyli Ekspedycje oraz dodatek do gry Kaskadia: Pomniki przyrody.

Tak prezentuje się TOP 5 Wojtka:
1. Evacuation
2. Nucleum
3. Planta Nubo
4. Ekspedycje
5. Kaskadia: Pomniki przyrody

Opis gry: Evacuation

W grze Evacuation gracze uciekają ze swojej starej planety, która jest coraz bardziej narażona na promieniowanie Słońca i niebezpiecznie się do niego zbliża, wykorzystując jej zasoby, aby osiedlić się na nowym świecie. Podróżowanie między światami jest jednak kosztownym przedsięwzięciem, a uruchomienie produkcji na nowym świecie jest koniecznością.

Należy zachować równowagę pomiędzy spowolnieniem starej planety i rozwojem nowej. Grę rozpoczynamy z w pełni funkcjonującą gospodarką, którą należy w trakcie gry zdemontować i przenieść na kolejny glob. Przychody starego świata maleją, natomiast nowego rosną. Spójrzcie tylko na planszę, na której widoczne są obie planety oraz łączący je tor. Zasoby nie mogą być mieszane na różnych planetach, więc musimy zachować szczególną ostrożność podczas planowania. Aby to zrobić, wybieramy akcje z planszy gracza, a w wariancie eksperckim dodajesz do ręki karty, które pozwalają ci wybierać dodatkowe akcje i łączyć je. Każda akcja ma swoją wartość, a suma wartości tych akcji jest ważna dla bonusu „na koniec rundy”. Dodatkowo gracze przesuwają swoje znaczniki po torze orbitalnym na podstawie wartość swoich akcji. Jeśli uda ci się zwiększyć produkcję trzech zasobów do poziomu 8 i posiadać trzy maszyny na nowej planecie, wygrywasz. W przeciwnym razie gracze porównują wyniki po czterech rundach. W pudełku znajdziecie także moduły dodające nowe opcje rozgrywki.

Zapowiada się jedna z najcięższych i najbardziej przemyślanych serii Suchý’ego i absolutnie nie mogę się doczekać, aż dostanę ją w swoje ręce.

Podsumowanie

Przeglądając topki naszej redakcji, śmiało możemy stwierdzić, że mamy podobny gust. Wybija się tylko Daria, która lubuje się w wykreślankach i grach o tematyce zwierzęcej. Mateusz od czasu do czasu lubi powalczyć z przeciwnikami na planszy. Część GE3Ka nie ucieknie też od ameritrasha i nie ma w tym absolutnie nic złego. Każdy może lubić, jaki gry tylko chce. Nie zmienia to faktu, że prawie wszyscy z nas czekają na Nucleum od Board&Dice, tym bardziej że już zostało zapowiedziane w polskiej wersji językowej przez wydawnictwo Rebel. Powtarzała się również Kutna Hora, którą wydaje CGE, a jak pewnie wiecie, ich gry dobrze się u nas przyjmują. Pamiętajcie, że grach od nich zawsze można uświadczyć dobrej jakości komponentów i instrukcji napisanej z humorem. Ciekawi również jesteśmy, czy The White Castle przyjmie się równie dobrze, jak Czerwona Katedra, a może przebije jej sukces? Kolejnymi powtarzającymi się tytułami były Evacuation, Planta Nubo, Evenfall oraz bardzo wyczekiwany dodatek do Kaskadii.

Gier, na które czekamy, można by pewnie wymieniać jeszcze długo, jednak zawsze trzeba się, w pewnym momencie zatrzymać, głównie ze względu na ograniczony budżet i brak wolnego miejsca na pólkach 🙃. Pozostaje nam mieć nadzieje, że wymienione gry będą dostępne w naszym kraju i czekać na ich premiery. Oby były jak najszybciej!

Tak prezentowały się topki naszej redakcji. Zgadzacie się z nami? Jakie Wy macie swoje typy? Napiszcie w komentarzu 😃

Podobne wpisy GE3Ka

Czas na kolejne Kacze Hity! Tym razem od Lucky Duck Games bierzemy od na tapet Wielce Imponujące Budowle oraz Poszły Konie! Sprawdźcie, co o nich sądzimy!

Zapraszamy do kolejnego artykułu o grach wydawnictwa Lucky Duck Games! Przedstawimy w nim wrażenia z przetrwania w Final Girl oraz pojedynków w Meczu Stulecia.