Eter to gra z historią, czteroliterowy tytuł może na to nie wskazuje, ale jeśli ktoś gra w planszówki od kilku lat, to mógł kiedyś natknąć się na Czarowieże Radka Igantowa. Gra ta miała nieudaną kampanię crowdfundingową w 2018 roku, jednak powróciła w zupełnie nowej odsłonie po czterech latach, w 2022 dzięki współpracy Grotwórcy z wydawnictwem Smart Flamingo.
Czym jest Eter? Jeśli miałbym opisać ten tytuł w kilku słowach, to jest to podrasowane kółko i krzyżyk. Tutaj pewnie pojawia się pytanie w waszych głowach, jak to może wyglądać, co nowego można wprowadzić w takiej grze? A można i to całkiem sporo! Może część z was grała też w wydane kilka lat temu Gobblety, które też są wariacją tej prostej dwu osobówki, która zna każdy.
Eter posiada świetnie napisaną instrukcję, która wprowadza nas krok po kroku w kolejne tryby rozgrywki, od tej prostej szkoleniowej 3×3, aż po wariant turniejowy, gdzie ścierają się magowie, moce żywiołów, a walka podzielona jest na kilku rund i to można by powiedzieć, na dwóch planszach! Zaciekawieni? A to przecież tylko kółko i krzyżyk!
Cała idea gry opiera się na tym, że każdy z graczy ma komplet 10 kart walki, które mają wartości od 1 do 4 oaz specjalna karta tytułowego Eteru. Te karty zagrywamy w obszarze 3×3 lub 4×4 naprzemiennie, aby ułożyć linię (tak jak w kółko i krzyżyk), a karty o niższych wartościach mogą być przykryte tymi o wyższej wartości (oprócz Eteru). Tu więc zaczyna się cała strategia, jak wykładać karty, najmniejsze wartości czy może największe? A jeszcze dochodzą umiejętności specjalne żywiołów, jak osłabianie i usuwanie kart! Możliwości jest sporo i nagle z prostej gry robi się mocno strategiczny tytuł!