Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Recenzja: Aeon’s End – chaos bez tasowania
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Recenzja: Aeon’s End – chaos bez tasowania

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Imprezowe gry wydawnictwa Rebel

Ekipa Redaktorów GE3K Events: Kasia, Ola i Mateusz

27/05/2023

Wydawnictwo Rebel chyba króluje na polskim rynku jeśli chodzi o liczbę wydawanych gier rodzinnych i imprezowych. Któż z nas nigdy nie grał w Dobble, Dixit, Tajniaków, czy Jungle Speed. Wiele z tych imprezówek osiągnęły taki sukces, że doczekały się one innych wersji tematycznych.

W niniejszym artykule skupimy się na czterech tytułach, których premiera ukazała sie w tym roku. Mateusz opowie Wam o nowości, czyli Memento Mori, Ola przedstawi Wam nowe wersje już dobrze znanych gir, czyli Jungle Speed Collector oraz Dobble Collector, a Kasia przybliży Wam inną część wspomnianych Dobbli, mianowicie Dobble Disney 100 Anniversary.

Zapraszamy do lektury 😉

Memento Mori

Na początku tego roku ukazała się gra imprezowa, która chyba powinna mieć premierę na Wszystkich Świętych, jak zauważyła jedna z naszych animatorek. Nie zmienia to jednak faktu, że Memento Mori to tytuł, który można by śmiało wdrożyć na lekcjach historii w szkole. Jego walory edukacyjne widać od razu po otwarciu pudełka. 200 kart sławnych postaci wraz z datami urodzenia, śmierci, długością życia i ciekawostkami na ich temat.
 
A co robimy z tymi kartami?
 
Układamy właśnie na postawie tych 3 kryteriów, o których wspomniałem wcześniej, chronologicznie odnośnie dat urodzenia lub śmierci albo długością życia. Tworząc takie trzy kolumny, a w swojej turze, dobierając nową kartę, uzupełniamy ten ciąg, starając się zrobić jak najmniej błędów przez całą grę, a im więcej kart na stole tym jest to trudniejsze!

Wrażenia z Memento Mori

Gra bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła, zwłaszcza przez swoją prostotę graficzną, wysoką estetykę i walory edukacyjne. Wspaniałe uhonorowanie sławnych postaci, o których warto mówić i których warto poznać! Czy dowiedziałem się czegoś nowego? Czy zachowałem tę wiedzę? Trochę tak, można więc powiedzieć, że po kilku partiach już coś tam świta w głowie, coś się pamięta, jednak kart jest bardzo dużo, kategorie są 3, a i samych trybów rozgrywki jest kilka.

Bardzo podobała mi się opcja granie “Nagłej Śmierci”, świetnie pasująca nazwa trybu, czyli 3 błędy i odpadasz, a więc gramy do ostatniego żywego. Kartami z Memento Mori możemy też grać w “Kim jestem?”, coś na zasadzie Czółka. W instrukcji mamy nawet propozycję wersji kooperacyjnej, także możliwości jest mnóstwo. Dodatkowo można nawet samemu wymyślić jakiś tryb rozgrywek z użyciem kart postaci z tej gry!

Podsumowując, jeśli graliście w Timeline lub inne podobne tytuły, musicie koniecznie sprawdzić ten tytuł, zwłaszcza że można go znaleźć w naprawdę przystępnej cenie!

Plusy
Estetyka.
Walory Edukacyjne.
Ciekawe tryby dodatkowe.
Minusy
Po kilku(nastu) partiach możemy grać "na pamięć" i "wyczerpać" grę.

Jungle Speed Collector

Czy są na sali osoby, które nie grały nigdy w Jungle Speeda, zwanego również Prawem Dżungli? Zapewne o takich graczy ciężko, bo ten tytuł to prawdziwa klasyka, którą można spotkać wszędzie, nawet w miejscach niezwiązanych z grami planszowymi i u osób, które nie są planszowymi geekami 😉

W tym roku dostaliśmy od wydawnictwa Rebel edycję Collector, która dzieli całą talię na dwie grupy – podstawową i kolekcjonerską, z dodatkowymi symbolami i kartami specjalnymi. Dalej oczywiście nieśmiertelny drewniany totem jest nieodłącznym elementem gry, także szykujcie palce, pilniki do paznokci w ruch i gramy!

Wrażenia z Jungle Speed Collector

Gdy słyszę nazwę Jungle Speed, mam przed oczami swoje studia i mnóstwo emocji, które wywoływała u nas ta gra. A to już było z 10 lat temu! Teraz ponownie możemy sprawdzić ten tytuł i wciąż daje dużo frajdy oraz jest świetnym dodatkiem na różnych imprezach lub spotkaniach planszowych.

Proste zasady, szybka rozgrywka i masa zabawy, naturalnym jest więc polecenie tego tytułu osobom, które szukają gry uniwersalnej. Miałam przyjemność animować podczas niektórych spotkań w hotelu dla gości obiektu i Jungle Speed sprawdzał się doskonale. Sama również chętnie sięgam po ten tytuł, więc nic dziwnego, że tak chętnie go polecam innym.

Warto również dodać, że Jungle Speed to gra kompaktowa, bawełniany woreczek, w którym trzymamy karty i totem to coś, co możemy zabrać wszędzie, a warto go wziąć na wszelkie wyjazdy grupowe ze znajomymi, polecam 😉

Plusy
Dwie talie kart.
Solidne wykonanie.
Poręczna gra na wycieczkę.
Minusy
Z długimi paznokciami nie podchodzić! 😉

Dobble Collector

Ten artykuł jest dosyć mocny w klasyki, prawda? Tak i jest w tym przypadku, ponieważ Dobble Collector to specjalna edycja z okazji 10-lecia tego tytułu! Tym razem dostajemy większą puchę, która zawiera dwie osobne talie kart. Jeden zestaw to karty imprezowo-urodzinowe z pozłacanymi symbolami, a drugie przedstawia upiorne stworki, które świecą w ciemności. Fajne!

Zasady gry oczywiście pozostają niezmienne, każda karta to  8 różnych symboli, a naszym celem jest znalezienie tego wspólnego, który łączy nasze karty. Oczywiście wariantów rozgrywki jest kilka, ale idea pozostaje ta sama, liczy się spostrzegawczość i refleks. Zbierz jak najwięcej kart lub pozbądź się ich jak najszybciej!

Wrażenia z Dobble Collector

Jedna z pierwszych myśli, którą miałam po rozpakowaniu paczki, to zdziwienie jak puszka od tej edycji Dobble jest duża. Rozumiem, że mamy tu dwie talie, ale są one ułożone w pudełku w taki sposób, że mimo 2x większej ilości kart, opakowanie jest chyba 3-4x pojemniejsze niż wcześniej. Można by to chyba lepiej przemyśleć i dopasować w moim odczuciu.

Gra oczywiście jest niezmiennie świetna, chociaż nazewnictwo nowych symboli jak zawsze na początku daje w kość, ale kilka szybkich partii i jakoś to idzie 😉 Świetną opcją, jest możliwość gry w ciemnościach, chociaż wpierw wypadałoby naświetlić dobrze karty, także to raczej taki smaczek dodatkowy.

Dobble Collector to jednak wciąż jakby dwie edycje w jednej, tak więc jeśli podzielimy cenę na pół, mamy całkiem atrakcyjną ofertę. Zwłaszcza że jest to gra, która się niszczy, a ciężko ją zakoszulkować okrągłe karty 😉

Plusy
Świecą w ciemności!
Dwie talie, więcej grania.
Proste zasady i kilka wariantów gry.
Minusy
Zajmuje zbyt dużo miejsca.

Dobble Disney 100 Anniversary

W tym roku wytwórnia Walta Disneya kończy 100 lat! To już od wieku dzieci i dorośli z całego świata mogą przeżywać fantastyczne przygody animowanych postaci. Czy wychowaliście się na Myszce Miki, Zakochanym Kundlu, Królu Lwie, Autach, Krainie Lodu, czy najnowszym Encanto (mogłabym jeszcze długo wymieniać), każdy znajdzie w tej grze znajome twarze (albo mordki 😛)!

Gra Dobble Disney 100 Anniversary ma zasady identyczne jak w podstawowej wersji Dobble. W grze znajdziecie aż 90 kart, a na każdej z nich 10 symboli w postaci ulubionych bohaterów animacji. Przypomnę, że w podstawowej wersji mamy 55 kart po 8 symboli. Gra w Dobble Disney ma kilka wariantów rozgrywki. W najpopularniejszym wariancie gracze próbują jak najszybciej pozbyć się swoich kart. Kartę można odrzucić na stos po znalezieniu i nazwaniu symbolu, który widnieje zarówna na karcie kładzionej, jak i tej, którą chcemy przykryć.

Wrażenia z Dobble Disney

Gra Dobble Disney 100 Anniversary to maszyna do podróżowania w czasie. Przypomniała mi o tylu animacjach z mojego dzieciństwa oraz ujawniła kilka zaległości do nadrobienia. Jednak brak znajomości postaci to żaden problem, bo podczas rozgrywek, pod presją czasu, nazywaliśmy to, co widzieliśmy tak, jak nam się podobało. Oczywiście opis musiał się zgadzać, ale często Sztuciek był widelcem, Baymax białym balonem, a Tymoteusz myszą. Czasami padały ciekawe nazwy i to tylko napędzało salwy śmiechu towarzyszące nam podczas rozgrywki. Dzięki tym oryginalnym postaciom na kartach gra się naprawdę ciekawiej, niż w klasyczną wersję gry, w której nikt się nie będzie śmiał z koniczyny czy sera. Dla dociekliwych w instrukcji Dobble Disney jest cała lista z imionami animowanych bohaterów. Jak już jesteśmy przy instrukcji, to warto wspomnieć, że w pudełku znajdziecie zasady w czterech językach, a także ciekawostki o tym, jak narodził się pomysł na grę Dobble.

Dobble Disney jest wyjątkową grą. Ma większą liczbę kart i możliwych układów niż podstawowa wersja. Świetnie bawiłam się, grając zarówno z 7-latkami, jak i 30-latkami. Wersja Disney, dla mnie, bije o głowę podstawowe Dobble. Gdy ktoś zaproponuje klasyczną wersję, spróbuję przekonać graczy do omawianej gry.

Największym, dla mnie, minusem jest ujednolicenie grafik. Wszystkie postacie na kartach są narysowane w tym samym stylu. Ów styl przypomina teraźniejsze animacje. Długo nie mogłam się przyzwyczaić do komputerowo narysowanych Pocahontas, Arielki, Simby i Buzza Astrala. Wolałabym oryginalne grafiki z filmu, jednak jestem w stanie zrozumieć zamysł twórców. Po kilku partiach można przymknąć na to oko, a w czasie rozgrywki nawet nie ma czasu, żeby o tym pomyśleć. Mimo tej komputerowej animacji każda postać jest do rozpoznania 😉.

Podsumowując, Dobble Disney podoba mi się dużo bardziej niż pierwowzór. Podczas rozgrywki można się świetnie bawić i puścić wodzę fantazji w wymyślaniu imion. Gra spodoba się fanom filmów Disneya, choć będą musieli przymknąć oko na ujednolicone grafiki.

Plusy
Aż 90 kart po 10 postaci na każdej.
Gra posiada instrukcję w czterech językach.
Gra dla każdego, niezależnie od wieku.
Wspaniały powrót do dzieciństwa 🙂
Minusy
Komputerowe grafiki, często niezgodne z pierwowzorami znanymi z filmów.

Podsumowanie

Myślę, że przekonaliśmy Was do stwierdzenia: wydawnictwo Rebel umie w lekkie gry imprezowe i rodzinne. Rozwija swoje znane hity (Dobble, Jungle Speed) i przyciąga nowych graczy. Dzięki tworzeniu wielu wersji, każdy może znaleźć coś dla siebie. Rebel również nie zwalnia tempa i nie zatrzymuje się no tych tylko znanych grach. Co roku wypuszcza również kilka nowości imprezowych, które znajdują swoich amatorów, tak samo, jak wspominane w artykule Memento Mori 🙂.

Cały asortyment planszówkowy wydawnictwa Rebel to ciekawe propozycje, które skierowane są do zróżnicowanego odbiorcy. Od ciężkich eurasów, przez rodzinne gry średniej ciężkości, aż po omawiane gry imprezowe i zręcznościowe. Każdy znajdzie coś dla siebie 🙂.

Jeśli artykuł jeszcze Was nie przekonał do zakupu, zapraszamy do przetestowania omawianych gier. Wyczekujcie ich na naszych przyszłych eventach! 🙂

Dziękujemy wydawnictwu Rebel
za możliwość sprawdzenia i zaprezentowania gier!

Podobne wpisy GE3Ka

Aeon's End to twór nader dziwny – deckbuilding, ale bez tasowania talii? Okazuje się, że w tym szaleństwie jest metoda i otrzymaliśmy kawał zacnej gry!

Brzdęk to już bardzo znana seria gier o rabowaniu skarbów. Od czego to się wszystko zaczęło? Jak grę zmieniają nowe plansze i dodatkowe karty? Sprawdźcie sami!