Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Recenzja: Wsiąść do Pociągu: Paryż — miasto świateł
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Recenzja: Wsiąść do Pociągu: Paryż — miasto świateł

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Iron Maiden — zestawy figurek do gier CMON

Mateusz Tabędzki

30/03/2024

CMON od lat serwuje nam na wspieraczkach konkretne tytuły, a nasz rodzimy wydawca Portal Games, dostarcza nam te języku polskim. Jestem przekonany, że wiele tych gier nigdy bym nie zagrał, gdyby nie właśnie zasługa Prezesa i jego ekipy. Zacznę więc od małych podziękowań 😉

Seria Zombicide, Ankh, Rising Sun, Cthulhu Death May Die i Massive Darkness to gry, które posiadają wielu zwolenników na całym świecie, tak jak i legendarny zespół Iron Maiden.

A gdyby tak to połączyć? Oto specjalne zestawy figurek z Eddim, maskotką Iron Maiden. Pudełka zawierają komponenty do różnych tytułów, dzięki czemu zwiększamy ich regrywalność, dając powiew świeżości do ulubionych serii. Zobaczmy, o co w tym chodzi i czy warto!

Iron Maiden Zestaw #1

Pierwszy zestaw 6 figurek zaciekawił mnie najbardziej, ponieważ na pudełku widniały tytuły 3 gier, które posiadam. Nie ma od razu co ukrywać, że nie mam wszystkich gier CMON, ale bardzo lubię area controle od Langa oraz serię Zombicide. Dlatego też, trochę szkoda że nie ma tu żadnych figurek do Blood Rage, bo przecież Viking Eddie byłby super 😉 Ale wróćmy do zestawu pierwszego i jego zawartości. Co tam znajdziemy?

1) Nieumarły Eddie
Do wykorzystania w grach:
Zombicide 2ed, Zombicide Żywi lub Nieumarli i Cthulhu Death May Die

2) Żniwiarz Eddie
Do wykorzystania w grach:
Zombicide 2ed, Zombicide Czarna Plaga i Massive Darkness 2

3) Faraon Eddie
Do wykorzystania w grach:
Zombicide 2ed, Zombicide Czarna Plaga i Ankh (dodatek Faraon)

4) Żołnierz Eddie
Do wykorzystania w grach:
Zombicide 2ed i Zombicide Żywi lub Nieumarli

5) Samuraj Eddie
Do wykorzystania w grach:
Zombicide Czarna Plaga, Zombicide Najeźdźca i Rising Sun

6) Cyborg Eddie
Do wykorzystania w grach:
Zombicide 2ed i Zombicide Najeźdźca

Wszystkie figurki prezentują się wspaniale, a oprócz tego w pudełku znajdziemy 58 kart oraz instrukcję. Karty oczywiście są powiązane z grami planszowymi, do których są to figurki. Mamy tam między innymi przedmioty do Zombicide czy planszetki bohaterów do wspomnianej gry.

Iron Maiden Zestaw #1

Zobaczmy bliżej, co wprowadzają figurki zestawu pierwszego do gier wydawnictw CMON oraz Portal Games.

Seria Zombicide (Czarna Plaga, Najeźdźca, Żywi lub nieumarli oraz 2 edycja)

Większość figurek może być używana jako Ocalały lub Abominacja w każdej ze wspomnianych odsłoń serii. Jako ocalały, Eddie ma unikatową umiejętność specjalną, a gdy chcemy wprowadzić którąś figurkę jako Abominacje, wtasowujemy odpowiednie karty do talii Abominacji. Mamy tu również karty specjalnego ekwipunku (jak Kosa Żniwiarza Eddiego czy miecz Samuraja), wszystko to fajnie zwiększa regrywalność i wprowadza powiew świeżości do każdej z gier Zombicide. Chociaż głupio grać “tą samą postacią” i jeszcze spotkać ją jako Abominacje na planszy.

Rising Sun

Jedna z figurek, a dokładnie Samuraj Eddie (no kto by się spodziewał :P) może być użyta jako Potwór w grze Rising Sun, jednak nie jest ona kupowana, a znajduje się całą grę na planszy (zaczyna w Edo, ale może być przesuwana na normalnych zasadach klanu). To ciekawy aspekt, ponieważ figurka jest pod kontrolą klanu z najwyższym honorem, co powoduje, że chcemy posiadać ten najwyższy honor w grze, bardziej niż wcześniej. Dużo kart odnosi się często do gracza z niskim honorem, dając takiemu różne bonusy. Za dobry przykład mamy tu Potwora, który zabiera punkty zwycięstwa graczom z wyższym honorem, gdy wchodzi do prowincji z tymi graczami. Teraz mamy trochę odwrotną kwestię, fajny dodatek 😉

Massive Darkness 2

Żniwiarz Eddie może być używany jako Grasujący Potwór, zgodnie z zasadami opisanymi w instrukcji Massive Darkness 2: Hellscape. Niestety nie będę ukrywał, nie było mi dane zagrać w ten tytuł. Nie wiem, co zmienia, ale jeśli mamy dodatkowe klimatycznego potwora, to zawsze fajna sprawa i różnorodność rozgrywki!

Ankh: Bogowie Egiptu z dodatkiem Faraon

Dodatek Faraon do gry Ankh urozmaica rozgrywkę o nowe mechaniki, ale również kolejne figurki, zmienia oblicze gry i zwiększa poziom ciężkości tytułu. W dodatku mamy złotą figurkę i 5 kart faraonów. Faraon Eddie to kolejna, szósta opcja, jaką dostajemy do gry. Mamy tu w zestawie osobną figurkę, kartę Faraona oraz kartę zasad Panowania Eddiego. Dostajemy specjalne zasady, na przykład dodatkowe efekty do kart Bitwy zagranych w jego regionie. Przyznam szczerze, że osobiście nie przyuważyłem tematu i myślałem, że widząc na pudełko zestawu #1 logo Ankha, będziemy mieli figurki do podstawowej wersji gry. Czas chyba zaopatrzyć się w dodatek 😉

Cthulhu Death May Die

Ostatnim tytułem jest również gra, w która nie miałem jeszcze przyjemności zagrać. Nieumarły Eddie może zostać użyty jako Nieznany Potwór, zgodnie z zasadami opisanymi w instrukcji Cthulhu Death May Die – Fear of the Unknown. Instrukcja znajdująca się w zestawie #1 mówi o tym, że polski tytuł jest w przygotowaniu. Co by oznaczyło, że póki co tylko posiadacze edycji KS mogą wprowadzić figurkę do gry, a Portal Games jeszcze nie wydał potrzebnego dodatku? Interesujące!

Iron Maiden Zestaw #2

Drugi zestaw 6 figurek zainteresował mnie trochę mniej niż pierwszy, ponieważ na pudełku już nie ma logo mojej ulubionej gry Langa – Rising Suna. Nie będe się rozwodził nad tym, a przynajmniej nie w tym akapicie, kiedy opłaca się zakupić dane pudełko z figurkami, w zależności od liczby posiadanych gier wydanych przez CMON i Portal Games. Teraz przynajmniej mamy dodatek do Ankha, do którego wystarczy sama podstawka. Ale wróćmy do zawartości, co mamy w środku?

1) Szaman Eddie
Do wykorzystania w grach:
Zombicide Czarna Plaga, Zombicide Żywi lub Nieumarli i Massive Darkness 2

2) Mumia Eddie
Do wykorzystania w grach:
Zombicide 2ed, Zombicide Czarna Plaga i Ankh (Strażnik)

3) Obłąkany Eddie
Do wykorzystania w grach:
Zombicide 2ed, Zombicide Żywi lub Nieumarli i Cthulhu Death May Die

4) Łowca Nagród Eddie
Do wykorzystania w grach:
Zombicide Najeźdźca i Zombicide Żywi lub Nieumarli

5) Basista Eddie
Do wykorzystania w grach:
Zombicide 2ed, Zombicide Najeźdźca i Massive Darkness 2

6) Zabójca Eddie
Do wykorzystania w grze:
Zombicide 2ed

Figurki z tego zestawu również prezentują się wspaniale, ale tym razem w środku znajdziemy mniej kart, bo “tylko” 46. Mamy tu jednak również dużą planszę, jest ona związana z figurką Obłąkanego Eddiego, Badacza w Cthulhu Death May Die. Mniejsze karty są głównie związane z Abominacjami i Ocalałymi w serii Zombicide.

Iron Maiden Zestaw #2

Zobaczmy bliżej, co wprowadzają figurki zestawu drugiego do gier wydawnictw CMON oraz Portal Games.

Seria Zombicide (Czarna Plaga, Najeźdźca, Żywi lub nieumarli oraz 2 edycja)

Tutaj podobnie jak zestaw #1 duża część załączonych kart tyczy się popularnej linii gier o zombiakach. Większość figurek możemy używać jako Ocalałych i/lub Abominacji ze specjalnymi unikatowymi zdolnościami. Mamy tu również karty ekwipunku, które dołączają do tych z gier podstawowych, specjalną Głowę Bestii w 4 wariantach (dla każdej z wersji Zombicide). Związana jest z liczbą 666, a dokładnie z 6 na wypadającej kości. Trochę satanistycznie 😉

Massive Darkness 2

Szaman Eddie oraz Basista Eddie mogą być używani jako bohaterowie na zasadach z instrukcji Massive Darnkess 2: Hellscape oraz rozszerzenia Bards & Tinkerers, którego premiera polskiej edycji ma odbyć się w tym roku. Niestety nie grałem, nie wiem czy można grać bez tego tymi figurkami, czy trzeba faktycznie czekać na premierę rozszerzenia. Oczywiście posiadacze edyci KS nie mają z tym problemu 😉

Ankh: Bogowie Egiptu

Wbrew temu co mogłoby się wydawać, Mumia Eddie nie wymaga rozszerzenia Ankh: Strażnicy i można ją dodać do wersji podstawowej.  Figurka pojawia się na planszy wraz z pierwszym Konfliktem, u gracza, który go wywołał. Gracz wybiera dowolne pole poza wodą i umieszcza Strażnika. Jeśli inny gracz wyeliminuje Mumie, przejmuje nad nią kontrolę, ale figurka zostaje na tym samym polu, na którym została pokonana. Ciekawa sprawa, kładąca bez wątpienia nacisk na to, kto pierwszy wywoła Konflikt na planszy.

Cthulhu Death May Die

W pudełku zestawu #2 znajdziemy ogromną planszę Badacza Eddiego, widać, że jest on trochę opętany przez Cthulhu 😉 Używamy figurki Obłąkanego Eddiego, posiada swoje unikatowe cechy, tylko szkoda, że druga strona planszy została w języku angielskim. Taki dodatkowy, klimatyczny tekst, zawsze fajnie jak jest w rodzimym języku, jeśli już wszystko inne zostało przetłumaczone… Czy muszę przypominać, że nie miałem jeszcze okazji zagrać w ten tytuł? Ale liczę, że to zmienię niedługo!

Iron Maiden Zestaw #3

Do sprzedaży detalicznej trafił jeszcze jeden zestaw figurek, opatrzony numerkiem #3. Co w nim znajdziemy? Dwie duże figurki!

1) Przerażający Eddie (Fear of the Dark)
Do wykorzystania w grach:
Zombicide 2 ed. (Abominacja),
Zombicide Czarna Plaga (Abominacja),
Zombicide Żywi lub Nieumarli (Abominacja),
Cthulhu: Death May Die (Insanity),
Cthulhu: Death May Die – Fear of the Unknown (Monster).

2) Wiklinowy Eddie (Wicker Man)
Do wykorzystasz w grach:
Zombicide 2 ed. (Abominacja),
Zombicide Czarna Plaga (Abominacja),
Zombicide Żywi lub Nieumarli (Abominacja),
Massive Darkness 2 (Grasujący Potwór).

Brak Rising Suna i Ankha na tych pudełkach oraz tak właściwie tylko dwie figurki, to wszystko zniechęciło mnie do sprawdzenia trzeciego zestawu figurek. Moim zdaniem jeśli nie posiadacie Cthulhu Death May Die i/lub Massive Darkness 2 to pudełeczko #3 można sobie odpuścić.

Podsumowanie

Zestawy figurek Eddiego z Iron Maiden to ciekawe urozmaicenie rozgrywek w nasze ulubione gry od wydawnictw CMON i Portal Games, oczywiście jeśli jeteśmy faktycznie fanami tytułów, których loga widnieją na pudełkach. Z mojej perspektywy, jako fana serii Zombicide (lubie poturlać sobie kostkami) oraz area controli od Langa (Ankh, Rising Sun, Blood Rage – trochę brakuje tego ostatniego wśród figurek), była duża chęć sprawdzenia tych zestawów.

Czy się zawiodłem? Może trochę, zapewne jest to spowodowane jednak brakiem części gier, ale tez nie powinno być tak, że zestawy figurek są tylko i wyłącznie dla graczy posiadających komplet każdego tytułu i mających rozegrane 50-100 partii we wszystko.

Trochę na pewno szkoda, że figurki nie mają jeszcze większego zastosowania. Oczywiście bez popadania w skrajność, że każda figurka będzie do każdej gry,  wtedy tych kart powinno być w pudełkach po 200, a nie 50… ale w sumie czemu nie? Chociaż może klimatycznie nie każda figurka pasuje do każdej gry, to myślę, że można było z tego wycisnąć trochę więcej. Przynajmniej fani i posiadacze kilku Zombicide’ów powinni być zadowoleni 😉

Podobne wpisy GE3Ka

Wsiąść do Pociągu: Paryż to nowa kompaktowa odsłona znanej serii gier. Tym razem przenosimy się do stolicy mody, miasta świateł. Witamy w Paryżu 😉

Zapraszamy do przeczytania artykułu o dwóch małych, rodzinnych grach karcianych: Orzeszki ze ścieżki od Naszej Księgarni oraz DING! i pozamiatane od Egmontu.