Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Smoki z głębin — wypłyń na szerokie wody!
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Smoki z głębin — wypłyń na szerokie wody!

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Pandemia i planszówki w dobie koronawirusa

Mateusz Tabędzki

01/02/2021

Jako organizator eventów i pracownik gastronomii, pandemiczne problemy dotknęły mnie bardzo mocno. Regularne spotkania planszowe, rpgowe i konsolowe musiały zostać nagle przerwane w marcu… a to mocno odbiło się nie tylko na mnie, ale i całej społeczności graczy.

Może dlatego też, podczas zluzowania obostrzeń i przy ponownym otwarciu gastronomii, tak mocno rozwinęły się regularne nauki gier planszowych, gdzie poznawaliśmy nowe tytuły, ale również świetnych ludzi.

Można by założyć, że cała ta sytuacja jaka miała miejsce w 2020 i w sumie wciąż trwa, negatywnie odbija się na branży gier planszowych i inicjatywach wokoło branżowych. Brak festiwali, konwentów, pokazów nowości, publicznych turniejów na dużą skalę, a przede wszystkim spotkań na żywo między ludźmi, to potężny cios i w wydawców i w samych graczy, którzy chcieliby sprawdzić produkty przed zakupem, czy potestować przedpremierowo prototypy gier.

I jest tak jak najbardziej, wielu z nas doceniło tryb solo jakie oferują planszówki, ale i zaczęło grać mocniej w swoim rodzinnym gronie czy z najbliższymi przyjaciółmi. Zamknięcie nas w swoich czterech ścianach pokazało, że gry planszowe to świetna rozrywka gdy nie można wyjść na miasto, do kina, restauracji, a nawet na spacer do lasu 😉 Czy półki wstydu zaczęły z tego powodu topnieć? Możliwe, ale wiele osób zaczęło też kupować więcej tytułów, albo też po prostu wchodzić mocniej w temat planszówek.

Niektórzy wydawcy jak i same sklepy, zaczęły notować wzrost zainteresowania i samej sprzedaży w tej gałęzi rozrywki. Można więc powiedzieć, że cały ten okres nie był aż tak tragiczny dla branży planszówkowej, w porównaniu na przykład z turystyką czy gastronomią.

Oczywiście, nie każdy miał tak kolorowo, są kampanie crowdfundingowe, które z powodu koronowirusa zaprzestały dalszego marketingu, a nawet samej próby sfinansowania projektu. Z drugiej jednak strony na rynku polskim pojawiły się nowe wydawnictwa, a i Ci z czołówki naszego kraju wydali wiele świetnych tytułów oraz zapowiedzieli na obecny rok prawdziwe bomby, nie zwalniając tempa.

Widać więc, że graczy, aż tak nie dotknął kryzys gospodarczy, chociaż samym lokalom z planszówkami mocno się oberwało, co widać po wielu akcjach i zrzutkach organizowanych, aby utrzymać te miejsca. Co będzie dalej? To się okaże, ale wszyscy liczymy na happy end.

A jak Ciebie, drogi czytelniku, dotknęła pandemia od strony planszówkowej? Kupiłeś więcej gier w 2020 niż 2019, czy może dopiero rozpocząłeś przygodę z tym hobby? Półka wstydu rozrosła się do rozmiarów całego kallaxa, czy może na bieżąco ogrywasz wszystkie nowe gry w kolekcji?

Podziel się koniecznie swoją historią w komentarzu!

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

Smoki z głębin to abstrakcyjna gra rodzinna. Naszym zadaniem będzie układanie smoków na planszy, usuwanie znaczników piratów oraz kontrola Morskich Królestw.

Bonsai to najnowszy abstrakt od FoxGames. Sprawdźmy, czy hodowanie kartonowego drzewka relaksuje tak samo jak dbanie o prawdziwą zminiaturyzowaną roślinę!