Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Recenzja: Blask — Kości i Mrok
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Recenzja: Blask — Kości i Mrok

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Pandemia i planszówki w dobie koronawirusa

Mateusz Tabędzki

01/02/2021

Jako organizator eventów i pracownik gastronomii, pandemiczne problemy dotknęły mnie bardzo mocno. Regularne spotkania planszowe, rpgowe i konsolowe musiały zostać nagle przerwane w marcu… a to mocno odbiło się nie tylko na mnie, ale i całej społeczności graczy.

Może dlatego też, podczas zluzowania obostrzeń i przy ponownym otwarciu gastronomii, tak mocno rozwinęły się regularne nauki gier planszowych, gdzie poznawaliśmy nowe tytuły, ale również świetnych ludzi.

Można by założyć, że cała ta sytuacja jaka miała miejsce w 2020 i w sumie wciąż trwa, negatywnie odbija się na branży gier planszowych i inicjatywach wokoło branżowych. Brak festiwali, konwentów, pokazów nowości, publicznych turniejów na dużą skalę, a przede wszystkim spotkań na żywo między ludźmi, to potężny cios i w wydawców i w samych graczy, którzy chcieliby sprawdzić produkty przed zakupem, czy potestować przedpremierowo prototypy gier.

I jest tak jak najbardziej, wielu z nas doceniło tryb solo jakie oferują planszówki, ale i zaczęło grać mocniej w swoim rodzinnym gronie czy z najbliższymi przyjaciółmi. Zamknięcie nas w swoich czterech ścianach pokazało, że gry planszowe to świetna rozrywka gdy nie można wyjść na miasto, do kina, restauracji, a nawet na spacer do lasu 😉 Czy półki wstydu zaczęły z tego powodu topnieć? Możliwe, ale wiele osób zaczęło też kupować więcej tytułów, albo też po prostu wchodzić mocniej w temat planszówek.

Niektórzy wydawcy jak i same sklepy, zaczęły notować wzrost zainteresowania i samej sprzedaży w tej gałęzi rozrywki. Można więc powiedzieć, że cały ten okres nie był aż tak tragiczny dla branży planszówkowej, w porównaniu na przykład z turystyką czy gastronomią.

Oczywiście, nie każdy miał tak kolorowo, są kampanie crowdfundingowe, które z powodu koronowirusa zaprzestały dalszego marketingu, a nawet samej próby sfinansowania projektu. Z drugiej jednak strony na rynku polskim pojawiły się nowe wydawnictwa, a i Ci z czołówki naszego kraju wydali wiele świetnych tytułów oraz zapowiedzieli na obecny rok prawdziwe bomby, nie zwalniając tempa.

Widać więc, że graczy, aż tak nie dotknął kryzys gospodarczy, chociaż samym lokalom z planszówkami mocno się oberwało, co widać po wielu akcjach i zrzutkach organizowanych, aby utrzymać te miejsca. Co będzie dalej? To się okaże, ale wszyscy liczymy na happy end.

A jak Ciebie, drogi czytelniku, dotknęła pandemia od strony planszówkowej? Kupiłeś więcej gier w 2020 niż 2019, czy może dopiero rozpocząłeś przygodę z tym hobby? Półka wstydu rozrosła się do rozmiarów całego kallaxa, czy może na bieżąco ogrywasz wszystkie nowe gry w kolekcji?

Podziel się koniecznie swoją historią w komentarzu!

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

Blask wprowadza świeże spojrzenie dzięki mrocznej estetyce. Czy gra utrzymuje wysoki poziom, zarówno pod względem rozgrywki, jak i swojego mrocznego designu?

Duwosobowych gier karcianych nigdy dość! Tym razem bierzemy na tapet grę Dracula vs Van Helsing, zainspirowaną klasyczną XIX wieczną powieścią. Zapraszamy!