Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Recenzja: Abalone GO — mini wersja klasyka
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Recenzja: Abalone GO — mini wersja klasyka

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Planszowe podsumowanie roku 2020

Mateusz Tabędzki

02/02/2021

Do połowy ubiegłego roku prowadziłem statystyki rozgrywek w jednej z aplikacji na telefon. Kto mnie zna to wie, że jestem fanem tabelek, jednak na przełomie maja i czerwca mój zapał do zapisywania każdej partii osłabł. Wtedy na liczniku było prawie 600 rozgrywek w ponad 100 tytułów, śmiało więc możemy założyć że do końca 2020 roku wbiłem przeszło 1000 partii w może nawet i 200 różnych gier planszowych. Na potrzebę tego artykuły wybrałem kilka, najważniejszych i w mojej ocenie bardzo dobrych, pozycji z mojej listy. Kolejność mogłaby być dowolna, ponieważ każda z gier klasyfikuje się do innego gatunku planszówek, ale przejdźmy przez nie alfabetycznie.

Azul

Ta przepiękna seria kafelkowych gier abstrakcyjnych doczekała się w 2020 roku trzeciej odsłony. Letni Pawilon to wspaniała kontynuacja, o której więcej mówię gościnnie o tutaj: 

http://www.planszapolapkach.pl/azul-letni-pawilon/

Jednak nie chciałem się zachwycać tu ponownie nad tą częścią, a po prostu zauważyć, że planszowy pęd jest ogromny, w niektóre tytuły gramy 2-3 razy i lądują na półkę, a na stole rozkładamy kolejne nowości. Na tym tle, całą serię Azuli, czyli wszystkie 3 tytuły, ogrywam regularnie i są świetnym wprowadzeniem do świata gier planszowych, a to już coś! Nie zliczę ilu osobom już wytłumaczyłem którąkolwiek z części, sam chętnie wracam do każdej odsłony i bez wątpienia również wrócę wielokrotnie w 2021.

Barrage

Solidny eurosuchar dla prawdziwych fanów tego gatunku. Najbardziej zabawny, przynajmniej dla mnie, jest fakt że gra ma dosyć „mokre” podłoże, ponieważ budujemy tamy, elektrownie wodne oraz oczywiście łączące je kanały. Ta zaawansowana, ekonomiczna gra ma tak naprawdę proste zasady i trzon rozgrywki – w swojej turze robimy jedną z dostępnych akcji. I tyle, koniec naszej kolejki. Oczywiście mamy szeroki wybór tych akcji, punktować możemy za wiele rzeczy i mnogość wyborów wcale nie ułatwia sprawy, ale przecież to w eurograch lubimy chyba najbardziej, prawda? A po skończonej partii mamy ochotę na więcej i już planujemy co poprawimy w kolejnej rozgrywce oraz idąc spać wieczorem, myślimy jak inaczej mogliśmy zagrać aby poprawić swój wynik.

Keyforge

Ten tytuł to idealna gra dla wszystkich chętnych szybkiej rywalizacji karcianej. To co jest mocną stroną to oczywiście scena turniejowa, społeczność budowana przez lokalne miejsca z planszówkami, a także wydawca który wypuszcza różne fajne gadżety, jak dedykowane koszulki czy maty. Oczywiście fakt, że w 2020 roku pewne sytuacje na świecie spowodowały spadek aktywności turniejowej i odwołanie większych wydarzeń, nie pomógł w zeszłorocznym rozwoju tytułu. Jednak mimo wszystko, przynajmniej tu w Trójmieście, scena jest wciąż spora, ludzie grają i czekamy z niecierpliwością  na nowy dodatek!

Rzuć na Tacę Duże Sumy

Wbrew pozorom nie jest to gra kościelna i nie nawiązuje w żaden sposób do religii. Ten tytuł, a raczej dwa, ponieważ Duże Sumy to niezależna kontynuacja Rzuć na Tacę, są świetnymi grami z gatunku roll&write o których więcej mówię tutaj: 

https://boardtime.pl/2020/10/rzucili-mi-na-tace-duza-sume-i-tak-powstala-recenzja.html

Dla mnie to absolutny hit i posiada bardzo ważną cechę, którą ostatnio mocno sobie cenię – czas. Szybka, dynamiczna rozgrywka, praktycznie zerowy czas rozkładania i składania tytułu oraz najważniejsze, satysfakcję z tworzonych kombosów. W ubiegłym roku grałem w to tyle razy, że już widzę końcówkę bloczków dołączonych do pudełka, ale mam na szczęście dodatkowe arkusze! Idealna gra na podróż, niska cena, czego chcieć więcej?

Time Stories

Mogę śmiało stwierdzić, że ten tytuł pochłonął u mnie najwięcej funduszy w 2020 roku. Na chwilę obecną posiadam w swojej kolekcji wszystkie 8 oficjalnie wydanych dodatków i kilkanaście fanowskich. Przygodę z tą serią rozpocząłem pod koniec 2019 rozgrywając scenariusz z podstawki, a następnie przez cały ubiegły rok systematycznie, mniej więcej raz na miesiąc, spotykałem się ze znajomymi aby rozegrać kolejne dodatki. Za nami już cała oficjalna seria, wspaniała przygoda którą polecam każdemu, ale przed nami jeszcze wiele godzin dobrej zabawy z pojedynczymi scenariuszami fanowskimi, do własnego wydruku. Póki co jednak, zrobiliśmy sobie przerwę od tego tytułu, aby zrobić miejsce innym grom kooperacyjnymi, jak na przykład Harry Potter Hogwarts Battle, o którym też szykuję artykuł.

Jakie są wasze topowe gry poznane i rozegrane w ubiegłym roku? Czy są to jakieś nowe tytuły czy może nieśmiertelne klasyki, które od lat goszczą na waszych stołach? Podzielcie się opinią w komentarzu i zostawcie jakiś feedback co bym wiedział w którą stronę iść z publicystyką na GE3Ku.

Podziel się koniecznie swoim zdaniem w komentarzu!

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

Abalone GO - to kompaktowa wersja znanej gry dla dwóch graczy. To wręcz szachowy pojedynek, który teraz możecie stoczyć w każdym miejscu! Zabierz grę do plecaka

W tym artykule sprawdzimy drugą część Boss Monster, Złap Kadr oraz Planszówkowych Kurierów! Będzie lekko i przyjemnie, tak, jak zwykle bywa w grach od Muduko.