Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Recenzja: Dominion: W głąb lądu — najlepszy dodatek?
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Recenzja: Dominion: W głąb lądu — najlepszy dodatek?

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja:
Marvel United: Spider-Geddon

Kryspin Kras

21/05/2024

Z wypiekami na twarzy czekam na pakę z Kickstartera z trzecim sezonem Marvel United. Na osłodzenie oczekiwania, CMON postanowił wypuścić nowy Core Box, omawiany tutaj Marvel United: Spider-Geddon, który w naszym kraju wydało Portal Games.  

Uwielbiam całą serię Marvel United, chociaż nie jestem jakoś dużym fanem komiksów Marvela. Sprawdźmy, czy Pajęcza apokalipsa jest równie dobra, co poprzednie części i dodatki i czy to dobry punkt startowy dla nowych graczy!

Zawartość gry
Marvel United: Spider-Geddon

Nie oszukujmy się, gry CMON to przede wszystkim piękne, pełne szczegółów figurki i nie inaczej jest tutaj. 10 minisów, w skład których wchodzi 6 Bohaterów, 2 Anty-Bohaterów i 2 Łotrów są wykonane fenomenalnie, ukazując bardziej lub mniej znanych pajęczaków i ich przeciwników w dynamicznych pozach. Figurki, jak i grafiki na kartach utrzymane są w stylistyce “chibi”, która nie każdemu przypadnie do gustu, ale ja ją uwielbiam już od pierwszego Marvel United. Fajnie też obserwować ewolucje tych figurek na przestrzeni kolejnych odsłon serii. Widać, że twórcy nabierali doświadczenia z każdym kolejnym pudełkiem, oferując coraz to lepiej wykonane minisy.

Na ogromny plus zaliczam obecność Anty-Bohaterów w pudełku. Te fioletowe figurki pełnią jednocześnie rolę Bohatera, jak i Łotra i w zależności od gry, możemy grać albo tą postacią, albo przeciwko niej. Tym prostym zabiegiem i bez niepotrzebnego generowania plastiku gracze mają dodatkowe opcje grania.

Poza figurkami w pudełku znajdziemy całe zatrzęsienie tekturowych żetonów: punktów życia przeciwników, cywili, łajdaków, zagrożenia, unikalne żetony związane z konkretnym Bohaterem czy Łotrem. Żetony są solidne i grube, na pewno wytrzymają niejedną rozgrywkę. Warto nadmienić, że każdy Core Box posiada większość wymienionych wyżej żetonów, więc wraz z kupnem kolejnych pudełek, będziemy mieli spory zapas na ewentualne wymiany uszkodzeń.

W pudełku Marvel United: Spider-Geddon znajdują się również karty. Bardzo duża ilość kart, bo po 12 na każdego Bohatera i Łotra, dodatkowe karty Zagrożeń dla Łotrów (po 6 na każdego), karty Ekwipunku, Planu Bitwy… No jest tego sporo. Grafika przedstawiona na kartach jak zwykle cieszy oko (jak już mówiłem, bardzo lubię chibi styl) i jak zwykle trochę smuci fakt, że na kartach Bohaterów jest tak mała różnorodność obrazków. Ikonografika jest czytelna, tekst na kartach nie zajmuje dużo miejsca i jest zrozumiale napisany.

Podsumowując, jestem bardzo zadowolony z zawartości. W przystępnej cenie dostajemy wysokiej jakości figurki, masę tektury i kart, a wszystko to zapakowane w przemyślany insert, w którym zmieścimy całą zawartość gry. Jedynie możemy mieć lekki problem, jeśli zdecydujemy się zakoszulkować karty. Wtedy możemy mieć trudności ze zmieszczeniem wszystkich żetonów…

Skrót zasad gry
Marvel United: Spider-Geddon

Marvel United: Spider-Geddon nie ucieka od zasad rozgrywki przedstawionych już w pierwszym Marvel United wydanym kilka lat temu. W dalszym ciągu jest to gra kooperacyjna, w której gracze, wcielający się w Bohaterów, mają za zadanie pokonać Łotra.

W swojej rundzie gracz może zagrać jedną z dostępnych w swojej ręce kart. Praktycznie każda karta Bohatera w grze zapewnia jakieś akcje reprezentowane przez proste symbole: zielona strzałka oznacza ruch, czerwona pięść atak, żółta gwiazda akcję heroiczną. Mamy też symbol dowolnej akcji reprezentowany przez prostokąty we wspomnianych wyżej kolorach.

Po zagraniu karty, gracz może wykonać przedstawione akcje w dowolnej kolejności, ale co najważniejsze, może również użyć symboli przedstawionych na karcie Bohatera zagranej przed tą obecną! Tutaj do gry wchodzi aspekt kooperacyjny i dogadywanie się co kto zagra w danym momencie. Istotnym bowiem jest to, aby w swojej turze zrobić jak najwięcej, ale też zapewnić kompanom pomoc w ich turze.

Gracze będą poruszać się po planszy złożonej z sześciu, losowo dobranych i ułożonych lokacji. Początkowym celem graczy jest wypełnienie dwóch z trzech misji: uratowanie cywili, pokonanie zbirów oraz powstrzymanie zagrożeń. Dopiero po zrobieniu dwóch zadań, gracze będą mogli ranić Łotra.

Co jakiś czas (początkowo co 3 tury graczy, potem co 2) Łotr będzie dokładać swoją kartę do wyłożonych, przemieszczając się do wskazanej lokacji, prawdopodobnie atakując Bohaterów i przede wszystkim dokładając kolejnych cywili i/lub zbirów do lokacji.

Gracze wygrają grę jeśli pokonają Łotra, a Łotr wygrywa grę kiedy albo dowolnemu graczowi skończą się karty do dobierania, kiedy Łotr nie będzie mógł dołożyć kolejnej karty Planu lub kiedy zostanie spełniony specjalny warunek zwycięstwa konkretnego Łotra.

Skalowalność i regrywalność gry
Marvel United: Spider-Geddon

Skalowalność

Marvel United: Spider-Geddon doskonale skaluje się dla każdej liczby graczy. Świetnie działa zarówno solo (w dedykowanym trybie, jak i w grze na kilka rąk), jak i w 2, 3, 4 graczy. Im więcej Bohaterów, tym więcej kombinowania i możliwości strategii, ale też Łotr będzie miał więcej życia. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by np. dwójka graczy grała dwoma Bohaterami naraz. Gra jest na tyle prosta w obsłudze, że bez problemu można sobie z tym poradzić.

Wspomniałem też wyżej o trybie solo. W tej odsłonie twórcy gry postanowili całkowicie zaprojektować grę w pojedynkę od zera, słuchając narzekań graczy na poprzednią wersję. Śpieszę donosić iż faktycznie nowy tryb solo jest znacznie przyjemniejszy niż poprzedni. Tym razem używamy tylko jednej figurki “Lidera”, a w swojej turze poza możliwością zagrania karty z naszej własnej talii, możemy również zagrać jedną z dwóch odkrytych kart Wsparcia (talię, którą budujemy, używając specjalnych kart wybranych 4 Bohaterów). Ten tryb daje dużo większą frajdę niż poprzedni, ale z uwagi na potrzebę przygotowania odpowiednich talii, chyba w dalszym ciągu wolę po prostu zagrać na dwie lub trzy ręce.

Regrywalność

Marvel United: Spider-Geddon stoi regrywalnością i mnogością opcji. Już samo omawiane tutaj pudełko zapewnia nam aż 8 różnorodnych Bohaterów, 4 nikczemnym Łotrów, każdy ze swoimi zasadami. Losowo rozkładamy 6 z 8 dostępnych lokacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zagrać w tryb Arcyłotra, gdzie jeden z graczy wciela się w Łotra, a reszta gra przeciw niemu. W tym trybie do gry dochodzą specjalne karty i dodatkowe zasady urozmaicające rozgrywkę. Mamy karty ekwipunku, które możemy dołączyć do wybranych postaci, dając nam kolejne dodatkowe opcje w czasie gry. Nawet nowy tryb solo zapewnia dodatkowe możliwości poprzez dodanie kart Planu Bitwy, których 1 lub dwie możemy wybrać na początku gry.

A jeśli Wam mało, bo np. pokonaliście każdego Łotra, to nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić kolejne dowolne pudełko z serii Marvel United i po prostu dorzucić do posiadanej zawartości! Każde pudełko, nieważne, czy to dodatek, czy pudełko podstawowe może zostać dowolnie zmieszane z każdą inną częścią, co zapewni przeogromną regrywalność, dostarczając absolutne zatrzęsienie Bohaterów, Łotrów i lokacji z których możemy korzystać.

Wrażenia z rozgrywki w
Marvel United: Spider-Geddon

Uwielbiam serię Marvel United Spider-Geddon dał mi dokładnie to, czego oczekiwałem: Więcej “tego samego”. Kolejne postacie doskonale działają i będą świetnym dodatkiem do mojej masywnej już kolekcji serii. Nowi Łotrzy potrafią dać w kość, ale też nie są na tyle trudni, by nowi gracze nie mogli sobie z nimi poradzić po kilku próbach.

Zawsze dobrze się bawię, grając w Marvel United. Mówi to człowiek, który na ogół nie lubi gier kooperacyjnych! Ta prostota zasad i świetna w moim odczuciu mechanika korzystania z akcji kart poprzednio zagranych jest doskonała. Tutaj naprawdę trzeba współpracować i myśleć nie tylko o sobie, ale też o współgraczach. Świetne jest to, że każda postać faktycznie jest wyraźnie inna, skupia się na innych akcjach, plus ma unikalne umiejętności specjalne. Nie przestanie mnie zadziwiać też to, że każdy Łotr jest faktycznie inny (porównując do mnogości wydanych wcześniej) i czuć to podczas walki z nimi. Jedni są prostszy, inni trudniejsi, ale każdy daje fun z gry.

To, że całość jest utrzymana w dość luźnej konwencji podlanej mocnym sosem Marvela, stwarza z tego produktu idealny entry point do świata gier planszowych ludziom, którzy nie są do końca przekonani do tego hobby, ale lubią Marvela, w tej czy innej postaci.

Jedyny mały zgrzyt, jaki mam, to sam fakt powstania tego pudełka. Absolutnie nie przeszkadza mi to, że Spider-Geddon powstał! Rozumiem, że pojawił się trochę na fali popularności filmu animowanego Spider-Man: Uniersum oraz w szczególności Spider-Man: Poprzez Multiwersum, ale pojawił się na to trochę za późno w moim odczuciu. Nie wiem, czy fan Marvela oglądający raz na jakiś czas nowy film z MCU w kinie będzie w ogóle kojarzył Pajęczaki zaprezentowane na okładce i czy prędzej nie sięgnie po bardziej znane postacie Avengersów, czy X-Men dostępne w innych Core Boxach wydanych we wcześniejszych latach. Sprawy nie ułatwia fakt, że już mieliśmy jeden “pajęczy” dodatek do Marvel United – Enter the Spider-Verse, w którym mogliśmy znaleźć bardziej klasycznych Spider-Manów.

Podsumowanie

Spider-Geddon jest doskonałą odsłoną świetnej serii gier i jeśli tylko ciekawią Was te postacie, bierzcie śmiało! W innym wypadku polecam sięgnąć po klasyczne Marvel United lub Marvel United: X-Men. Albo oba. Albo wszystkie trzy. I dodatki. Wszystkie!

Plusy
Wykonanie
Świetna, prosta mechanika
Spora liczba Bohaterów do grania przeciwko aż 4 Łotrom
Czas rozgrywki
Minusy
Wypuszczenie tego jako Core Box jest zastanawiające

Diękujemy Wydawnictwu Portal Games za przekazanie egzemplarza do recenzji. Marvel United: Spider-Geddon oraz inne części i dodatki możecie kupić w dobrej cenie w naszym lokalnym sklepie partnerskim Aleplanszówki

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

Dominion: W głąb lądu to jest taki dodatek, jaki lubię. To jest taki rodzaj Dominiona, w który chcę grać. Zobaczcie dlaczego! Zapraszam do recenzji

Projekt A.R.T. Na ratunek arcydziełom to gra kooperacyja, w której staramy się powstrzymać agentów Białej Ręki i uratować dzieła sztuki z całego świata.