Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Recenzja: Marvel United: Spider-Geddon
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Recenzja: Marvel United: Spider-Geddon

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja:
Marvel Zombies Rewolucja Bohaterów — superbohaterowie w świecie Zombicide

Kamil Zdunek

19/04/2024

Gry z serii Zombicide przyzwyczaiły nas do sporej wielkości pudełek oraz potyczek dla nawet 6 graczy. System rozgrywek zmieniał się w zależności od tytułu: kierowało się albo tytułowymi zombie, albo bohaterami, którzy musieli stawiać czoło ich hordom. Popularne stało się też wprowadzanie gier w świat znany z filmów, bajek i komiksów. A co, gdyby stworzyć bardziej kompaktowe pudełko, które będzie dobrze się komponować na regale? Z takim rozwiązaniem właśnie przyszli do nas twórcy tej serii, wypuszczając na rynek Marvel Zombies Rewolucja Bohaterów. Spróbujmy wspólnie sprawdzić i ocenić czy ta wersja może chwycić za serca równie mocno co pozostałe!

Zawartość gry
Marvel Zombies Rewolucja Bohaterów

Jak już wiadomo, Marvel Zombies Rewolucja Bohaterów nie przytłacza nas rozmiarem pudełka, aczkolwiek ilość elementów w środku już może zaskoczyć.

Znajdziemy tu prosty system tworzenia mapy, składający się z 4 dwustronnych płytek, co pozwoli rozegrać 8 opisanych w instrukcji scenariuszy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wymyślić swój własny scenariusz, na pewno też znajdą się jakieś fanowskie, których już można skorzystać. Na mapie będziemy mieli wszystko, czego trzeba: ulice, budynki z pomieszczeniami, wejścia do nich oraz punkty namnażania w nich zombie wraz z postronnymi, którzy ukrywają się tam. Strefy poruszania się są jasno określone przez pasy dla pieszych i ściany budynków. Tektura jest porządnej jakości, malunki są miłe dla oka i czytelne. Jedyne co można by tu zmienić to płytki mogłyby mieć formę puzzli, które się łączą. Zniwelowało by to efekt przypadkowego rozjechania się planszy w momencie poruszenia nią.

Dużym atutem jest kilka plastikowych figurek, które pokazują naszych superbohaterów w różnych pozach. Do tego kilku zombie bohaterów w odróżniającym się zielonym odcieniu. Znajdziemy tutaj też masę standisów tekturowych reprezentujących nasze hordy zombie. Szczegółowo wykonane, sprawią, że z łatwością zapamiętamy, który za co odpowiada.

Do naszej dyspozycji będzie spora ilość kart. Karty cech bohaterów dadzą nam dodatkowe zdolności lub ulepszą nasze akcje. Karty namnażania, zombie bohaterów i postronnych w jednoznaczny sposób wskażą nam jakie postacie powinny się pojawić na planszy. Karta pomocy znaku Avengers będzie nam przypominać, jak możemy go wykorzystać.

Dla osób nieobytych z postaciami, z gry Marvel Zombies, mamy kolorowe podstawki pod figurki. W tym samym kolorze są wsuwane wskaźniki na planszetkę bohatera. One są największym problemem przy rozgrywkach. Często spadają lub przesuwają się. Sama planszetka jest po prostu dużą kartą. Zostały na niej w przejrzysty sposób umieszczone informację o możliwościach naszego ataku wraz z umiejętnościami, jakie odblokowujemy na każdym poziomie doświadczenia. Tutaj też są punkty zdrowia oraz mocy, które będziemy zaznaczać powyższymi wskaźnikami. Planszetki dobrze opisane z umiejętnościami bohaterów bez zbędnych słów kluczowych, które trzeba by sprawdzać co chwilę w instrukcji.

Całości dopełniają porządne i łatwe w obsłudze liczniki doświadczenia, stylowo wykonane kostki do rzucania podczas ataków i 27 żetonów pomocnych nam podczas rozgrywki.

Wszystko to mieści plastikowy insert zawarty w środku. Niestety już same standisy nie mają osobnego miejsca, ale nie przeszkadza to szczególnie i pozwala szybko wrzucić/wyjąć je z przegródki.

Skrót zasad gry
Marvel Zombies Rewolucja Bohaterów

W instrukcji jest 8 rozpisanych scenariuszy oraz jeden początkowy – samouczek. Do wyboru mamy 4 z 6 bohaterów (Hulk, Spider-Man, Vision, Czarna Pantera, Osa, Zimowy Żołnierz), którymi będziemy zarządzać podczas gry. Niezależnie od ilości graczy zawsze kierujemy 4 bohaterami. Wybieramy sobie interesujący nas scenariusz i rozkładamy planszę, tak jak jest w nim wskazane układając przy tym potrzebne znaczniki.

W Marvel Zombies Rewolucja Bohaterów wybieramy spośród 7 akcji, co zawsze daje nam jakieś możliwości. Jest to ruch, otwarcie drzwi, pozyskanie karty cechy, wzmocnienie się 2 pkt. mocy, uratowanie postronnego, interakcja z obiektem i oczywiście najciekawsze – atak.

Kierowanie Zombie zostało sprecyzowane w zasadach gry i odbywa się mechanicznie, dzięki czemu gra się bardzo płynnie. Nasi przeciwnicy posiadają różną ilość akcji oraz punktów wytrzymałości – mamy 3 rodzaje ze standardowych zombie (Szwendacz, Biegacz i Spaślak) oraz 4 bohaterów zombie (Kapitan Ameryka, Dr. Strange. Scarlet Witch i Iron Man), którzy prócz większej liczby punktów wytrzymałości posiadają także specjalne umiejętności utrudniające nam ataki. W swojej fazie wykonują ruch lub atak (ewentualnie obydwie te rzeczy), a sposób ich namnażania określają wyciągane karty.

Skalowalność i regrywalność gry
Marvel Zombies Rewolucja Bohaterów

Skalowalność

Gra sprawiała mi równie dobrą zabawę bez względu na ilość współgraczy. Oczywiście kierowanie samemu czwórką bohaterów, czy choćby dwójką, będzie wymagało od nas więcej zaangażowania i wytężenia umysłu aniżeli w komplecie osób. Niemniej jednak nie ujmuje to wcale frajdy, jaką można czerpać z rozgrywki. Szczególnie jak jest się fanem bohaterów ze świata Marvela. Pewnie nie zabraknie osób, które wolą sterować 6 bohaterami lub grać na większą ilość osób, ale nie po to został stworzony ten kompaktowy tytuł. Przygotowanie rozgrywki nie zmieni się względem ilości graczy, więc unikniemy zmian, w razie jakby ktoś się rozmyślił i zrezygnował zaraz przed rozgrywką

Regrywalność

Pod tym względem nie będzie niespodzianek. Losowo dobierane karty, wybór 4 z 6 bohaterów do każdej misji oraz najważniejsze – rzuty kośćmi podczas walki. Oczywiście można było to zwiększyć, zrobić dwustronne planszetki graczy i dorzucić drugie tyle figurek bohaterów (wiele osób pewnie woli grać Iron Manem niż walczyć z jego zainfekowaną formą), ale na pewno by to wpłynęło też na większą cenę. Dodatkowo wybieramy aż z 8 scenariuszy co jest niewiele mniejszą ilością niż w większych odpowiednikach serii Zombicide, a każdy z nich reprezentuje własny poziom trudności. Będziemy musieli bacznie kończyć ruch, bo może się okazać, że wrogowie w swojej fazie aktywują się podwójnie i ani się nie obejrzymy, a wejdą w naszą strefą i nas zjedzą.

Wrażenia z rozgrywki w
Marvel Zombies Rewolucja Bohaterów

Gra nam bardzo podpasowała i czas przy niej spędzony na pewno nie należał do zmarnowanego.
Kilka figurek zamiast masy plastiku a reszta w postaci nadrukowanych na tekturce standisów. Jak dla mnie na plus, figurki zyskują przy pomalowaniu a tutaj wystarczy pomalować te kilka, a nie całą armię. Mimo tekturowych zombie (wspaniałe grafiki) bardzo dobrze odczuwa się klimat świata Marvela, a ten zabieg pozwolił ekonomicznie wykorzystać przestrzeń w mniejszym opakowaniu bez zaburzania charakteru gry.

Zasady względem oryginalnych gier z Zombicide w nazwie, zostały znacząco uproszone, co wpływa na korzyść grania. Nie spotkamy się tutaj z rzutem kostką na otwieranie drzwi albo generowaniem hałasu. Zombie widzą nas albo nie widzą. Przemieszczają się w zasięgu wzroku lub po odległości do najbliższej jednostki sojuszniczej. Nasi Herosi ładują swoją moc i mogą nią odpalać ataki specjalne, dobierać kostki do walki czy korzystać z kart cech. Bohaterowie zombie mają specjalne zdolności, które utrudniają nam pokonanie ich. Zostało to bardzo dobrze przemyślane i idealnie się komponuje w mechanikę gry.
Miło, że postronni mają swoje umiejętności, które działają na nas, dopóki posiadamy ich kartę. Niektórzy z nich mogą nawet sami bronić się przed atakiem zombie!
Zawsze jest jakaś możliwość skorzystania z akcji poza ruchem i walką – karty cech, ładowanie mocy. Możemy dobrze wykorzystać ilość przysługujących nam akcji na dozbrajanie się przed kolejną turą.
Znajdą się głosy, że akcje są nazbyt powtarzalne, brakuje jakichś niespodzianek typu znajdujemy jakąś broń lub inny przedmiot w skrzyniach. Oczywiście wszystko można by rozbudować, ale według mnie piękno rozgrywki w Marvel Zombies Rewolucja Bohaterów kryje się w tej prostocie.

Podsumowanie

Marvel Zombies Rewolucja Bohaterów to szybka i bardzo przyjemna gra kooperacyjna w klimacie Zombicide. Umiejętności superbohaterów odpowiadają ich wzorom znanym z uniwersum Marvela.
Pudełko spełnia swoją rolę, dobrze się wpasowuje na regale i jest łatwe w transporcie.
Będzie to dobry prezent dla fana tej serii jak i osób wchodzących w świat gier planszowych, ale uwielbiających superbohaterów, jakich możemy tu spotkać.

Plusy
Łatwa w rozłożeniu i prosta w zasadach
Wypraska zawarta w pudełku
Przejrzyste i proste akcje
Planszetka gracza opisana klarownie i zrozumiale
Krótki czas rozgrywki
Porządne liczniki doświadczenia
Emocjonująca i szybka rozgrywka
Mniejsze pudełko względem pozostałych Zombicide
Minusy
Kiepskiej jakości Planszetki gracza
Słaby pomysł na plastikowe wskaźniki wsuwane na planszetke
Losowość rzutów kostką

Diękujemy Wydawnictwu Portal Games za przekazanie egzemplarza do recenzji.
Zerknij na ofertę w naszym lokalnym sklepie partnerskim Aleplanszówki!

Podobne wpisy GE3Ka

Marvel United powraca, przedstawiając nam tym razem garść Spider-Manów z różnych uniwersów! Sprawdźmy, czy gra nadal bawi, tak jak bawiły poprzednie odsłony!

Dice&Bones nie przestaje wydawać fajne tytuły. Sprawdźmy zatem jak wypada boop. – mała, niepozorna gra dwuosobowa o wykładaniu kotów na kołderce!