Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Gry wydawnictwa Albi Polska #4 — imprezówki
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Gry wydawnictwa Albi Polska #4 — imprezówki

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja:
Beyond the Sun +
Liderzy nowej ery

Wojciech Kalota

26/10/2023

Beyond the Sun to wydana oryginalnie w 2020 roku gra od Rio Grande Games zaprojektowana przez Dennisa K. Chana. W 2023 roku wydawnictwo Rebel postanowiło sprawić nam niespodziankę i finalnie wydało polską wersję językową razem z dodatkiem Liderzy Nowej Ery.

Beyond the Sun to rozbudowana gra strategiczna dla dwóch (lub jednego gracza, jeżeli posiadacie dodatek) do czterech graczy. Akcja toczy się w XXIII wieku. Gracze wcielają się w przedstawicieli frakcji szukających nowych planet do zamieszkania i dążą do rozwoju kolejnych technologii, kolonizacji planet oraz rozwoju własnej produkcji. Zapraszam do recenzji 🙂 

Przegląd zawartości: Beyond the Sun

  • Pudełko i insert – Pudełko ma niestandardowe wymiary, trochę większe od gier Podwodne Miasta / Messina 1347 i mniejsze od gier autorstwa Vitala Lacerdy. W środku znajduje się kartonowy prosty insert z podziałem na 4 sekcje. Jeżeli zależy wam na dokładniejszej segregacji elementów, radzę zakup dedykowanego insertu.
  • Instrukcja – Obszerna, szczegółowo opisuje każdą z mechanik gry. Zadbano również o konkretne przykłady z rozgrywki oraz szczegółowe wyjaśnienie poszczególnych kart na ostatnich stronach.
  • Plansza do gry – Bardzo duża, wykonana bardzo schludnie. Proste, czytelne grafiki. Zdaniem niektórych, gra wygląda jakby została wydana przynajmniej 15 lat temu, natomiast osobiście uważam, że taki styl bardzo pasuje do Beyond the Sun.
  • Dwustronna plansza eksploracji – Mniej więcej formatu A4, to na niej będziemy umieszczać swoje statki i kontrolować układy.
  • Planszetki graczy – Łącznie 8 dwuwarstowych planszetek po dwie dla każdej z 4 frakcji – jedna w wersji podstawowej, druga w wersji zaawansowanej.
  • Karty:
    46 kart technologii; 20 kart wydarzeń; 24 karty układów; 10 kart osiągnięć
  • Kafelki:
    – 4 blokady gildii
    – 2 kafelki Podstawowa technologia kosmiczna (do rozgrywki 2 i 3 osobowej)
    – 2 kafelki do gry w wersji zaawansowanej
  • Elementy każdego z 4 graczy:
    – 20 6-ściennych plastikowych kostek zasobów – świetnie wykonane, służą do oznaczania skrzynek, populacji oraz statków kosmicznych (te kosteczki kupiły mnie od razu, jak je zobaczyłem!)
    – 24 drewniane dyski
    – drewniany pionek akcji
    – dwustronny kafelek pomocy

Przegląd zawartości: Liderzy nowej ery

  • Instrukcja + Instrukcja do wariantu Solo – Dodatek wprowadza tryb solo, do którego znajdziecie dedykowaną instrukcję.
  • Karty
    – 20 kart liderów: po 10 kart liderów społecznych i wojskowych
    – 3 karty prognoz
  • Żetony:
    – 5 żetonów o wartości 1 punktu zwycięstwa
    – żeton kredytu
    – żeton siły militarnej statku kosmicznego “+1”
    – 8 żetonów siły militarnej baz “+1”
  • Elementy wariantu Solo:
    – 16 kart Anarchistów: 4 karty poziomu I oraz po 6 kart poziomów II i III
    – 12 kart wydarzeń Anarchistów: po 6 kart poziomów II i III
    – Kafelek Tor anarchii
  • Dodatkowe elementy do gry podstawowej:
    – 8 kart technologii: po 4 karty poziomów II i III
    – 4 puste karty technologii do własnego wykorzystania
    – 4 karty wydarzeń: po 2 karty poziomów II i III
    – 12 kart układów: 8 kart A i 4 karty B
    – 2 planszetki nowych frakcji – dostępne są jedynie wersje zaawansowane, bez podstawowych.

Zasady i mechaniki

Rozgrywka w Beyond the Sun toczy się na dwóch planszach, technologii oraz kosmosu. W grze punktujemy prawie za wszystko, jednak dwa najważniejsze źródła to odkrywanie technologii oraz kolonizacja planet.

Główna z nich, czyli plansza technologii pozwala graczom na rozbudowę drzewka technologicznego poprzez odkrywanie kolejnych kart technologii. Karty te zapewniają jednorazowe bonusy, zdolności pasywne oraz nowe pola akcji. Raz odkryta technologia nie może już zostać wymieniona. Gracze mogą dążyć do badania nowych technologii jako pierwsi lub podążać za innymi, ucząc się tych odkrytych wcześniej przez innych. Jeżeli jesteś graczem, który jako pierwszy dociera do nowej karty i ją odkrywa, masz możliwość wyboru jednej z dwóch technologii dobranych z talii oraz rozpatrujesz kartę wydarzenia. Jeżeli decydujesz się jednak na zbadanie technologii widocznej już na planszy, masz z kolei większą możliwość zaplanowania swojej ścieżki rozwoju.

Druga plansza, czyli plansza kosmosu, przedstawia układ różnych planet, które będziemy mogli kontrolować, po to, by finalnie je kolonizować. Na planszy gracze umieszczają swoje statki bojowe oraz znaczniki kontroli planet. Niektóre z akcji dostępnych na planszy technologii, pozwalają na ruch umieszczonych tutaj statków oraz zajmowanie planet.

Gra w Beyond the Sun przebiega w systemie turowym, gdzie każda składa się z dwóch zasadniczych części – umieszczenie pionka i tym samym wykonanie akcji oraz fazy produkcji. Akcje podczas tury są proste: przesuń pionek na dostępne pola akcji, zapłać koszt zasobów, wykonaj akcję, przenieś odpowiednie dyski zasobów na pole lub tor automatyzacji na planszy gracza i ewentualnie zbadaj przestrzeń. Następnie gracze przeprowadzają fazę produkcji, gdzie decydują czy chcą zwiększyć populację, wydobyć rudę czy dokonać wymian surowców.

Na planszetkach graczy umieszczone są w 5 kolumnach kostki reprezentujące możliwe do zdobycia zasoby. Kostki możemy pobierać tylko z tych kolumn, do których mamy dostęp. Aby odblokować dalsze kolumny, musimy automatyzować nasz przyrost populacji.

Kostki mogą posłużyć jako znacznik zasobu populacji, statek lub naukowiec, którym zaznaczymy, że dana karta technologii została przez nas odkryta. Im więcej statków posiadamy na planszy kosmosu oraz im więcej technologii mamy odkrytych, tym zmniejszamy liczbę kostek dostępnych w obiegu i tym samym możemy potencjalnie ograniczyć swoje przyszłe ruchy.

W grze występują karty osiągnięć, każda z ograniczoną liczbą miejsc, na których gracze mogą odkładać swoje znaczniki, gdy tylko spełnią dany cel. Gra dobiega końca, gdy umieszczona zostanie zsumowana, określona liczba znaczników wszystkich graczy, w zależności ilu z nich bierze udział w rozgrywce. Gracze kończą obecną rundę, a następnie rozgrywają jeszcze jedną dodatkową, po czym gra się kończy.

Skalowalność i regrywalność

Beyond the Sun najlepiej sprawdza się przy 2 lub 3 graczach. W zależności od liczby graczy przygotowujemy grę w inny sposób. Dostępne są specjalne kafle akcji podstawowych, którymi zakrywamy pola nadrukowane na planszy. Zmienna jest również liczba otrzymywanych surowców oraz liczba wymaganych znaczników celów do zakończenia gry. Dla rozgrywki dwuosobowej przewidziana jest druga strona planszy kosmosu.

Grę cechuje duża regrywalność dzięki dostępnym kartom technologii, planet oraz wydarzeń. Poza kilkoma stałymi elementami, zdecydowana większość jest losowana przed każdą rozgrywką, dzięki czemu każda z nich jest inna i wymusza na graczach obranie innej strategii.

Dostępne są również dwa dodatkowe warianty rozgrywki, które można dowolnie łączyć z grą podstawową. Pierwszy z nich to korzystanie z zaawansowanych planszetek frakcji, dzięki czemu te stają się bardziej asymetryczne. Drugi to wariant ekspercki: Tablica technologii gdzie na każdy poziom technologii widoczne są 4 odkryte karty, z których wybiera się jedną, odkrywając daną technologię. Ta mechanika niweluje losowość i powoduje, że gracze wiedzą, jakie karty będą dostępne w ich turze.

Kilka słów więcej o Liderzy nowej ery

Dodatek Liderzy nowej ery wprowadza do gry nowe mechaniki, dodaje tryb solo oraz znacznie zwiększa regrywalność. Nowa mechanika to karty liderów, którzy zapewniają określone bonusy, zdolności, unikalne akcje lub punkty na koniec gry. Gracze wybierają liderów przed rozpoczęciem rozgrywki, co wpływa i pozwala na dostosowanie własnej strategii. W dodatku znajdują się nowe karty technologii, wydarzeń, układów oraz dwie nowe planszetki frakcji. Nowe frakcje mają zupełnie nowe zdolności, a korzystanie z nich wiąże się z używaniem dołączonych do dodatku żetonów.

Jeżeli lubicie grać samemu, dodatek Liderzy nowej ery zawiera również tryb solo, w którym zmagamy się z Anarchistami. W dodatku używamy specjalnych kart technologii oraz kart Anarchistów. Gracz AI co turę będzie wykonywał jedną, możliwą z określonych na dobieranej karcie akcji, zgodnie z kolejnością, w tym odkrywał nowe technologie, przesuwał statki oraz kolonizował układy. Tryb solo to wyścig o to, kto pierwszy odkryje daną technologię – gracz otrzymuje premię jeżeli to on zbada kartę lub karę jeżeli zrobi to AI. Wirtualny przeciwnik korzysta z toru anarchistów, na którym znajdują się jego żetony, których używa się do zaznaczania kontroli oraz symbolizowania postępującego zniszczenia gracza. Jeżeli zostanie zdjęty ostatni żeton, gra dobiega końca, a następnie podliczane są punkty.

Wrażenia z rozgrywki

Beyond the Sun uczy cierpliwości i skrupulatnego planowania swoich ruchów. Nauczenie gry nie jest trudne, pomimo niezliczonych akcji i elementów gry. Rozgrywka przebiega sprawnie, a gra skutecznie prowadzi przez pojawiające się akcje i wybory. Nie ma tu nazbyt skomplikowanej symboliki czy języka.

Podstawowy wariant gry cechuje się losowością dobieranych kart technologii i może doprowadzić do momentu, gdzie gracz badający nową technologię dostanie dwie, nieprzydatne dla niego karty. Tutaj z pomocą przychodzi wariant ekspercki, który serdecznie polecam. Na początek warto zagrać kilka rozgrywek bez niego, jednak później daje on o wiele więcej satysfakcji. Sprawia, że mamy większą kontrolę nad tym gdzie chcemy podążać. Dobrze się gra, korzystając z zaawansowanych planszetek frakcji, jednak moim zdaniem te dostępne w grze podstawowej są zbyt mało zróżnicowane, w porównaniu do nowych frakcji zawartych w dodatku.

Ogromnie cieszy mnie fakt, że dodatek poza nowymi modułami, dostarcza także więcej kart do gry podstawowej. Oczywiście sam moduł kart Liderów jest równie ważny. Po ograniu dodatku, stwierdzam, że jest on niejako wyciętą zawartością gry podstawowej i świetnie ją uzupełnia.

Tryb Solo rozegrałem 2 razy i niestety znudziłem się. Gra wydaje się być mocno niesprawiedliwa i zbyt losowa, dużo zależy od tego, w jakiej kolejności akurat AI przeprowadzi konkretne akcje. Niemniej, nie gram dużo solo w planszówki, więc ciężko wydać mi dobrą opinię.

Mówiąc ogólnie o Beyond the Sun, uwielbiam sposób, w jaki każda gra różni się od pozostałych, w zależności od liczby graczy i ich agresywności oraz przede wszystkim kart, które pojawiają się na drzewie technologicznym i planszy kosmicznej. To one dyktują tempo rozgrywki i rozwijającą się historię. Przykładem są kolory kart, które definiują, jakie mogą być kolejne technologie – ekonomiczne, naukowe lub być może militarne.

Podsumowanie gry Beyond the Sun

Beyond the Sun z pewnością trafia do topki moich ulubionych gier euro. Mechanika drzewka technologii sprawdza się znakomicie, szczególnie w wariancie eksperckim. Karty liderów z dodatku Liderzy nowej ery oraz nowe elementy poprawią i tak już wysoką regrywalność tytułu. Jeżeli lubicie sprawne i łatwo przyswajalne euro to koniecznie spróbujcie BTS. Patrząc z negatywnej strony, największym minusem tej gry jest jej bardzo wysoka cena. Niemniej nadal uważam, że warto ją mieć w swojej kolekcji.

Plusy
PRZEPIĘKNE KOSTECZKI <3
Wysoka regrywalność
Unikalna mechanika drzewka technologicznego
Bardzo płynna i szybka rozgrywka jak na tak dużą grę
Agresywność i obrane przez pozostałych graczy strategie sprawiają, że każda rozgrywka jest unikalna
Minusy
Wysoka cena
Planszetki graczy mogłyby być grubsze
Wariant podstawowy gry poprzez brak odkrytych kart technologii jest odrobinę losowy

Dziękujemy Wydawnictwu Rebel  za przekazanie egzemplarza do recenzji!
Porównaj oferty i dowiedz się więcej  o grze w serwisie Planszeo.

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

W tym artykule przedstawimy Wam trzy gry imprezowe od wydawnictwa Albi. Lubicie łączyć główkowanie z zabwą? Jeśli tak, to na pewno znajdziecie coś dla siebie!

Zapraszamy do trzeciej już części artykułu o grach wydawnictwa Albi. W tym wpisie omawiamy serię Parki oraz Szlaki, pięknie zilustrowane tytuły o przyrodzie.