Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Recenzja: Dominion: W głąb lądu — najlepszy dodatek?
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Recenzja: Dominion: W głąb lądu — najlepszy dodatek?

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja: Cortex — seria gier logicznych

Mateusz Tabędzki

30/11/2022

Pierwszą grę z serii Cortex poznałem na jednym z festiwali Gramy, jeszcze przed pandemią. Wydawca tego tytułu — Rebel, zorganizował szybki turniej, w którym nawet całkiem nieźle mi poszło, mimo mojej niechęci do gier zręcznościowych. Rozgrywka spodobała mi się tak bardzo, że musiałem mieć tę grę w kolekcji.

W ostatnich tygodniach zostały wydane dwie nowe edycje gry, jedną z nich jest Super Cortex, a druga została osadzona w świecie Harry’ego Pottera. Jest to więc fajny moment, aby porównać gry z tej serii i zobaczyć dla kogo jest to tytuł, a dla kogo niekoniecznie.

Zapraszam do lektury!

Autorzy: Johan Benvenuto, Nicolas Bourgoin
Ilustrator: Sébastien Lopez
Liczba graczy
: 2-6
Czas rozgrywki: ok. 10-20 min.
Wiek: 8+
Wydawca: Rebel
Mechaniki: zapamiętywanie, odnajdywanie wzorów, refleks
SCD: 59 zł 

Sprawdź serię Cortex na stronie wydawcy!
Porównaj ceny na stronie Planszeo!
Odwiedź stronę Gramy w Planszowki!

Co znajdziemy w środku?

W każdym pudełku gier z serii Cortex mamy podobną zawartość: 

  • 74 kwadratowych karty z zadaniami
  • 6 kwadratowych kart wyzwań dotykowych
  • 10 kwadratowych kart faktur z wytłoczeniami
  • 24 żetonów mózgu (herbu Hogwartu w edycji HP) układające się w 6 części
  • instrukcję.

Wszystko znajduje się w małym kwadratowym pudełku, które można zabrać na wycieczkę lub imprezę do znajomych 😉

Zasady i mechanika w grze

W grach z serii Cortex liczy się refleks, ale gra pobudza również różne obszary mózgu. Na początku gry wszyscy gracze oglądają i dotykają kart faktur, są na nich różne elementy, zwierzęta, postacie i przedmioty. Musimy je zapamiętać, ponieważ jest to jedno z zadań, przed którymi stawia nas gra.

Każda gra to 9 testów, które sprawdzają naszą pamięć, przestrzenne widzenie, umiejętność odnajdywania wzorów, ogólnie logiczne myślenie niczym zadania z testów na IQ.

Na początku każdej rundy bierzemy wierzchnią kartę ze stosu, okrywamy ją i wszyscy gracze starają się rozwiązać test, jeśli ktoś uważa, że zna rozwiązanie, szybko zakrywa kartę ręką i udziela odpowiedzi. Następnie zabiera ręką, odsłania kartę i sprawdzamy, czy rozwiązanie jest poprawne, jeśli tak to zabiera kartę do siebie, jeśli nie to karta spada na stos odrzuconych, a dany gracz nie bierze udziału w kolejnej rundzie.

Jeśli wśród zebranych kart (tych za poprawne odpowiedzi) mamy dwie z tymi samymi symbolami (tyczą się tego samego rodzaju testu), to wymieniamy je na żeton (ćwiartkę mózgu/herbu). Osoba, która pierwsza ułoży układankę (zbierze 4 żetony) wygrywa rozgrywkę.

Skalowalność i regrywalność

Skalowalność
Gry z serii Cortex podchodzą trochę pod tytuły imprezowe, o ile to party dla nerdów 😉 Jest to jednak świetny tytuł do grania w więcej osób, a liczba 6 na pudełku tyczy się po prostu liczby żetonów, jakie znajdziemy w pudełku dla każdego z graczy. Oczywiście jest jeszcze kwestia siedzenia wokół stołu tak, aby każdy miał swobodny dostęp do karty i mógł ją zakryć, a następnie udzielić odpowiedzi.

Możemy też zagrać sami, mierząc się sami ze sobą i z określonym odgórnie czasem, na przykład starając się rozwiązać jak najwięcej kart w ciągu 1 minuty. Natomiast w 2 osoby mamy lekką modyfikację zasad, mianowicie po udzieleniu złej odpowiedzi, karta trafia do drugiego gracza. To powoduje, że Cortex świetnie skaluje się na każdą liczbę graczy.

Regrywalność
Ta kwestia to jeden z nielicznych minusów, jakie ma ten tytuł. Śmiało można powiedzieć, że w większym składzie uda nam się przejść przez połowę kart talii testów. Grając kilka razy, jesteśmy w stanie pamiętać rozwiązania, co nie jest w porządku w grze z nowymi osobami. Jednak ciężko jest coś z tym faktem zrobić, karty nie mogą być dwustronne, a pudełko jest małe i wypchane po brzegi kartami. Gry z serii Cortex dystrybuowane w ten sposób, są mało regrywalne. Jednak ich niska cena zdecydowanie to rekompensuje. Możemy mieć kilka wersji, sięgać po nie na zmianę, więc raczej zapomnimy układów, jakie występowały w danej wersji.

Wrażenia z rozgrywki

Jak wspomniałem na początku recenzji, Cortex poznałem na festiwalu Gramy, gdzie mocno zaintrygował mnie swoją formułą. W dzieciństwie lubiłem rozwiązywać testy IQ, mam gdzieś nawet książkę z zadaniami Mensy. Łamigłówki logiczne zaprezentowane w ten sposób w grze karcianej są tak dobre, że Cortex polecałem jako prezent urodzinowy, świąteczny, a i sam taki zdarzało mi się komuś sprezentować.

Sięgając w ostatnim czasie po dwa nowe wydania – Super Cortex oraz Cortex: Harry Potter, z radością odświeżyłem sobie tę serię, która bardzo fajnie sprawdza się, gdy mamy odpowiednie grono osób przy stoliku. Zadania są bardzo zróżnicowane, dla mnie osobiście, niektóre karty są do zrobienia w kilka sekund, a nad innymi siedzę kilkanaście i dalej ciężko. To pokazuje w świetny sposób jak mamy rozwinięty nasz mózg, co sprawia nam łatwość, a co trudność.

W każdej edycji Cortexu mamy test związany z odgadnięciem obrazka po jego fakturze, bez patrzenia, a tylko samym dotykiem. Dla mnie to zadanie kompletnie nie do wykonania i bez sensu, a tylko szczęśliwy strzał może dać nam punkt. Każdy z graczy musiałby chyba spędzić kilka minut nad tymi kartami, aby mieć szansę odgadnąć obrazek, ale może to po prostu ja nie mam tak dobrze rozwiniętego tego obszaru mózgu 😉

Podsumowanie serii Cortex

Podsumowując, gry z serii Cortex to świetne łamigłówki logiczne, poruszające różne obszary naszego mózgu. W szerokiej gamie produktów jesteśmy znaleźć coś dla siebie i współgraczy, mamy edycję dla dzieci, 18+, Harry Potter, zwykłą, super i wiele innych. Polecam każdemu, kto lubi rozwiązywać testy IQ i chciałby sprawdzić siebie oraz znajomych lub rodzinę!

Plusy
Małe kompaktowe pudełko
Niska cena
Pobudza szare komórki do myślenia
Dobrze działa w każdym składzie
Minusy
Niska regrywalność
Najlepiej jak grają osoby o podobnym poziomie
8.5/10

Ocena: 8,5/10

Dziękujemy Wydawnictwu Rebel  za przekazanie egzemplarza do recenzji!
Porównaj oferty i dowiedz się więcej  o grze w serwisie Planszeo.
Sprawdź grę w serwisie Gramy w Planszówki!

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

Dominion: W głąb lądu to jest taki dodatek, jaki lubię. To jest taki rodzaj Dominiona, w który chcę grać. Zobaczcie dlaczego! Zapraszam do recenzji

Projekt A.R.T. Na ratunek arcydziełom to gra kooperacyja, w której staramy się powstrzymać agentów Białej Ręki i uratować dzieła sztuki z całego świata.