Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Recenzja: Abalone GO — mini wersja klasyka
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Recenzja: Abalone GO — mini wersja klasyka

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja:
Azul Mistrz Czekolady — czekoladowe słodkości

Agata Radomska

10/04/2023

Czekoladowy Azul to nowy smakowity wariant popularnej gry planszowej Azul, które przenosi nas w świat czekoladowych kafelków. Ta samodzielna gra dodatkowa została stworzona przez Michaela Kieslinga i wprowadza nowe elementy do oryginalnej mechaniki.

Bez cienia wątpienia, już na początku recenzji, można polecić ten tytuł każdemu, kto pierwszej częsci Azula w kolekcji nie ma, a grał, lubi i posiada w kolekcji inne odsłony tej serii. Jednak czy warto mieć tą odsłonę w kolekcji, mając tego zwykłego? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie w niniejszej recenzji.

Autor: Antoni Bauza
Ilustracje: Miguela Coimbry, Etienne’a Hebingera
Liczba graczy: 3-7
Czas rozgrywki: 30 min.
Wiek: 10+
Wydawca: Rebel
Mechanika: budowanie wzorów
SCD: 119 zł 

Zobacz 7 Cudów Świata: Budowle na stronie wydawcy!
Porównaj ceny na stronie Planszeo!

Co znajdziemy w środku?

Zobaczmy jak prezentuje się lista elementów tej smakowitej odsłony Azula:

  •    100 żywicznych płytek przypominających czekoladki
  •         4 plansze graczy
  •         9 dwustronnych żetonów fabryk
  •         4 znaczniki punktacji
  •         płytka gracza rozpoczynającego
  •         lniany woreczek
  •         instrukcja

Wysoka jakość komponentów i wykonanie gry. Kafelki czekolady są estetyczne i przyciągające wzrok, a plansza i pozostałe elementy są solidne i trwałe. Gra wizualnie prezentuje się bardzo dobrze i dodaje do przyjemności z rozgrywki.

Skrócone zasady gry Azul

Dla tych co nie grali nigdy w pierwszego Azula, przedstawimy w skrócie zasady tego popularnego abstrakta 😉

W trakcie swojej tury każdy gracz wybiera płytki z jednego z warsztatów na środku stołu, ich liczba jest zależna od liczby graczy, a na każdym z nich na początku rundy leżą po 4 płytki. Gdy wybierzemy określony warsztat, bierzemy wszystkie płytki jednego rodzaju i układamy w swoim magazynie po lewej stronie planszetki. Pozostałe “zrzucamy na środek planszy”.  Stąd też będzie można brać płytki. Następnie, gdy już wszystkie płytki zostały zabrane w danej rundzie, gracze jednocześnie – w ściśle określony sposób – przenoszą zebrane płytki na ścianę pałacu, po prawej stronie planszetki. Po ułożeniu płytek na ścianie podliczane są punkty, gramy do momentu aż ktoś ułoży poziomą pełną linię. Wygra gracz, który zdobędzie najwięcej punktów.

Warto jeszcze nadmienić, że po lewej mamy wiersze z pustymi polami w liczbie od 1 do 5, i to właśnie tyle płytek tego samego rodzaju trzeba zebrać w danej linii, aby móc potem przełożyć jeden z nich na prawo, na układaną przez nas czekoladową mozaikę. Także jak widać, górne poziomy układać łatwo, na dolnych trzeba się trochę napracować i zebrać więcej zasobów. Tak wygląda kwintesencja Azula 😉

A co przynoszą specjalne fabryki, dodane w tej czekoladowej odsłonie? Przed rozpoczęciem gry, a następnie na początku fazy każdej rundy, przed zapełnieniem żetonów fabryk tasujemy wszystkie 9 żetonów niebieską stroną ku górze. Następnie układamy wokół środka pola gry zgodnie z zasadami przygotowania gry i losowo obracamy tyle żetonów, ilu graczy bierze udział w rozgrywce, na złotą stronę (z efektem). Efekty są różne, dokładamy dodatkową płytkę, przekładamy te z sąsiednich warsztatów lub dostajemy bonusową możliwość umieszczenia kafelka “na podłodze” bez straty punktów.

Skalowalność i regrywalność

Skalowalność

Gra Azul: Mistrz Czekolady świetnie skaluje się bez względu na ilość osób, miałam ogromną przyjemność grać w każdej dostępnej konfiguracji i było świetnie! W zależności od liczby graczy, mamy inną ilość warsztatów, a co za tym idzie dostępnych płytek co rundę, jest to odpowiednio 25/35/45 dla 2/3/4 graczy. Tury są dosyć szybkie, więc długiego nie czekamy na swoją kolej, co najwyżej przy większej liczbie graczy, mam więcej zmian “na planszy” między naszymi rundami.

Regrywalność

Tu warto nadmienić, że regrywalność zwiększona została względem pierwowzoru dzięki zastosowaniu specjalnych zdolności fabryk. To właśnie ten dodatkowy moduł, urozmaicenia świetnie rozgrwkę i stawia wyżej Czekoladowego Azula od zwykłej edycji. Oczywiście partie wciąż nie są, aż tak zróżnicowane od siebie, staramy się raczej grać podobnie za każdym razem. Czyli tworzyć skupisko płytek na planszy i punktować za tworzone linie czekoladowych kafelków. A może i przy okazji zebrać pełen kolor lub ułożyć pion? Mimo określonych strategii, gra jest przyjemna i zawsze miło jest usiąść do Azula 😉

Wrażenia z rozgrywki

Uwielbiam każdego z Azuli, mogę więc być nieobiektywna 😉 Abstrakt logiczny wyglądający jak pudełko czekoladek, czego chcieć więcej!  Dobrze dopracowana mechanika gry, prostota akcji, złożoność efektu końcowego rundy, jak i całościowego wyniku gry sprawiają, że wciąż sięgam po Czekoladowego Azula.

Jednym z najbardziej ekscytujących aspektów  gry Azul: Mistrz Czekolady jest to, że oferuje nowe wyzwania dla graczy, którzy już poznali podstawową wersję. Zasady gry pozostają podobne, jednak tym razem musimy tworzyć wzory z czekoladowych kafelków. Mechanika jest wciąż prosta, co ułatwia rozpoczęcie zabawy.

Od teraz musimy zbierać różne rodzaje czekolady i tworzyć kombinacje, aby zdobywać punkty. Dodatkowo możemy używać specjalnych zdolności płytek, które dają nam przewagę nad rywalami. To wprowadza nowe decyzje i taktyki, które musimy uwzględnić podczas rozgrywki.

Podobnie jak w oryginalnym Azulu, Mistrz Czekolady oferuje również element interakcji między graczami. Możemy starać się blokować naszych przeciwników, odbierając im pożądane kafelki czekolady. Ta rywalizacja sprawia, że rozgrywka staje się bardziej emocjonująca i strategiczna.

Jedynym potencjalnym minusem “Azul: Mistrz Czekolady” jest to, że jeśli nie jesteś fanem gry Azul lub planszowych gier abstrakcyjnych, ta wersja może nie przekonać cię do siebie. Dodatkowo, jeśli jesteś już doświadczonym graczem Azula, to rozszerzenie może nie dostarczyć aż takiego nowego doświadczenia, jakbyś tego oczekiwał, w porównaniu na przykład z Ogrodem Królowej, czwartą odsłoną serii.

Podsumowanie gry Czekoladowy Azul

Podsumowując, Azul: Mistrz Czekolady, to atrakcyjne urozmaicenie oryginalnej gry Azul, które wprowadza nowe wyzwania i elementy strategii. Estetyczne wykonanie i interakcja między graczami sprawiają, że gra jest satysfakcjonująca i emocjonująca. Jeśli jesteś fanem Azula lub gier abstrakcyjnych, Azul: Mistrz Czekolady z pewnością dostarczy ci wiele radości i warto ją wypróbować.

Gra z niskim progiem wejścia, dzięki której jesteśmy w stanie zachęcić do gry nawet opornych i początkujących znajomych. Czekoladowy Azul zachęca wyglądem, a jak na Azula przystało – nie rozczarowuje rozgrywką.  Gdybym nie miała żadnego Azula i stanęła przed wyborem pierwsza wersja czy Azul czekoladowy – wygrywa oczywiście CZEKOLADOWY!

Plusy
Coś dla fanów czekolady 😉
Piękne wygląd, solidne wykonanie
Dodatkowe zasady, a nie tylko nowa szata graficzna
Świetny Abstrakt, po prostu, jak to Azul
Minusy
Dla tych co mają starszą edycję, może to być za mało
Trochę droższy, ale w sumie nie aż tak dużo
Nie dla tych, co próbują trzymać dietę i nie jeść czekolady 😉
7/10

Ocena: 7/10

Dziękujemy Wydawnictwu Rebel  za przekazanie egzemplarza do recenzji!
Porównaj oferty i dowiedz się więcej  o grze w serwisie Planszeo.

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

Abalone GO - to kompaktowa wersja znanej gry dla dwóch graczy. To wręcz szachowy pojedynek, który teraz możecie stoczyć w każdym miejscu! Zabierz grę do plecaka

W tym artykule sprawdzimy drugą część Boss Monster, Złap Kadr oraz Planszówkowych Kurierów! Będzie lekko i przyjemnie, tak, jak zwykle bywa w grach od Muduko.