Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Recenzja: Terraformacja Marsa + dodatki
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Recenzja: Terraformacja Marsa + dodatki

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja:
Dixit Disney — baśniowe światy

Mateusz Tabędzki

01/11/2023

Dixit Disney to najnowsza odsłona jednej z najpopularniejszych gier na rynku. Edycja ta została wydana na 100 lecie wytwórni Disney i zawiera grafiki nawiązujące do najpopularniejszych animacji, które bez wątpienia każdy z nas oglądał. Mamy więc połączenie popularnej gry i popularnych animacji filmowych, taka mieszanka powinna być gwarantowanym sukcesem! Czy tak jest? Czy jest to lepszy Dixit? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszej recenzji, ukazując wam ten tytuł w zupełnie nieobiektywny sposób 😉

Autor: Antoni Bauza
Ilustracje: Miguela Coimbry, Etienne’a Hebingera
Liczba graczy: 3-7
Czas rozgrywki: 30 min.
Wiek: 10+
Wydawca: Rebel
Mechanika: budowanie wzorów
SCD: 119 zł 

Zobacz 7 Cudów Świata: Budowle na stronie wydawcy!
Porównaj ceny na stronie Planszeo!

Co znajdziemy w środku?

W tej przepięknej odsłonie gry Dixit mamy bajeczne pudełko, a w nim świetną wypraskę, która zmieści spokojnie dodatkowe karty. W środku znajdziemy również:

  • Plansza główna
    Mamy tu pokazane miejsce na wykładane karty oraz przypomnienie zasad punktowania, sprytny zabieg, ponieważ trochę tego brakowało w zwykłej edycji, a wiadomo, że punktowanie może na początku sprawić lekkie trudności!
  • 84 karty
    Cudowne kadry i ilustracje znanych nam postaci z ulubionych bajek, ta edycja została stworzona na 100 urodziny Disneya i widać tutaj bohaterów z całego okresu twórczego tego studia.
  • 6 tarcz do głosowania
    W tej edycji zdecydowano się na poręczne tarcze, na których możemy zaznaczyć kartę, na którą głosujemy. Świetny pomysł! To ważny element, który powodował, że Odyseja była dla mnie lepsza od zwykłego Dixitu!
  • 6 pionków
    Nie mamy tutaj króliczków jak w standardowej edycji, lecz postaci z bajek, między innymi Myszkę Miki, tak więc super sprawa i nostalgia!
  • Instrukcja

Bez wątpienia, można powiedzieć, że cena gry, za tą ilość komponentów, jest dosyć wysoka. Zwykły Dixit kupimy oczywiście taniej, jednak należy pamiętać, że to tytuł na licencji Disneya.

Skrócone zasady gry
Dixit Disney

Już na pierwszej stronie instrukcji, dowiadujemy się, że zasady gry Dixit nie ulegają zmianie i są identyczne jak przy starszych edycjach. Jednak oczywiście załóżmy, że zasad nie znacie wcale tej gry i tutaj w skrócie je wam wytłumaczę 😉

Dixit Disney to gra oparta na skojarzeniach i  trwa, aż jeden z graczy uzyska 30 punktów. Punkty zdobywamy za odgadywanie kart innych graczy oraz gdy inni gracze zgadną naszą.

Ale o co dokładnie chodzi?

W każdej z rund jeden z graczy zostaje narratorem i wybiera jedną z kart, które trzyma na ręku. Każdy z graczy ma zawsze 6 kart na ręku, więc gdy zagrywamy jakąś, to dobieramy z talii w ciemno nową, kart nie można pokazywać innym. Narrator gdy zagrywa kartę kładzie ją ilustracją w dół, tak aby nikt nie widział i podaje do niej skojarzenie. Reszta graczy wybiera jedną ze swoich kart i dokłada do karty narratora, najlepiej oczywiście kartę, która też się kojarzy z hasłem narratora! Gdy wszyscy zagrali karty, narrator zbiera utworzony stos (kart powinno być tyle ile jest graczy – oprócz wariantu 3-osobowego – tutaj pozostali gracze zagrywają po 2 karty, więc mamy stos 5 kart), tasuje ten stos i wykłada przy planszy głównej przy polach z numerami 1-6 (lub mniej jeśli nie ma kompletu graczy).

W tym momencie reszta graczy próbuje zgadnąć, która karta jest narratora i na swoich obrotowych licznikach, wybiera w ciemno numer. Gdy każdy wybrał, ujawniamy liczby i narrator podaje, która karta jest jego. Teraz następuje punktowanie! Kto i jak punktuje?

  • Narrator otrzymuje 3 punkty, jeśli tylko część osób zgadła kartę! Osoby, które zgadły też otrzymują 3 punkty
  • Jeśli wszyscy zgadli kartę Narratora, wszyscy oprócz niego otrzymują 2 punkty
  • Jeśli nikt nie zgadł karty, to nikt nie otrzymuje punktów
  • Dodatkowo każdy inny gracz, na którego kartę zagłosowano (niewskazując tym samym na kartę narratora), zdobywa 1 bonusowy punkt za każdy głos innego gracza.

Po przydzieleniu punktów karty lecą na stos odrzuconych, dobieramy do 6 jeśli tego nie zrobiliśmy i narratorem w kolejnej rundzie zostaje następna osoba. No chyba, że ktoś zdobył 30 punktów to kończymy grę i gramy od nowa 😉

Skalowalność i regrywalność

Skalowalność

Gra jest dla od 3 do 6 graczy i jednocześnie można ją wpasować w tytuły imprezowe, gdzie im więcej graczy tym lepiej. Faktycznie tak jest, ponieważ dodatkowe zasady w rozgrywce 3-osobowej (dorzucanie dodatkowych kart) są jak najbardziej potrzebne, ale też pokazujące, że to tytuł stworzony na więcej osób. Rozgrywka w 5 i 6 osób jest już jak najbardziej ok, ale to wciąż nie edycja Odyseja, która daje możliwość grania w aż 12 graczy. Trochę tego brakuje tutaj, a przecież można by to było zrobić.

Regrywalność

Mamy w podstawowej wersji gry Dixit 84 karty i edycja Disney zawiera ich tyle samo. Taka ilość jest wystarczająca w 5 i mniej graczy, jednak w pełnym składzie jest duża szansa, że trzeba będzie przetasować stos kart odrzuconych. Jest to oczywiście jak najbardziej w porządku, ponieważ pojawienie się tej samej karty, nie oznacza tego, że pojawi się to samo hasło. Wrażenie niskiej regrywalności może pojawić się raczej w przypadku grania w tym samym składzie i z mniej kreatywnymi osobami. Jednak zawsze można użyć dodatkowych kart z dodatków, nawet jeśli nie są one związane z wytwórnią Disney 😉

Wrażenia z rozgrywki

Dixit Disney zabiera nas we wspaniałą podróż pełną nostalgii. Ilustracje na kartach są bajeczne, ale to, co najważniejsze, sięgają po wspomnienia z dzieciństwa. Oczywistym jest, że ciężko być tu obiektywnym i każdy ten tytuł będzie odbierać inaczej, ale dla mnie te produkcje to coś, co towarzyszy mi od małego i nie sposób spojrzeć na ilustracje inaczej.

Teraz gdy człowiek jest już trochę starszy, nie sięga zbytnio po bajki z dzieciństwa, chociaż wiem, że niedługo to zrobię, z racji dorastania synka w domu. Wracając jednak do samych wrażeń z rozgrywki, to warto wspomnieć, że tworzenie haseł do tych ilustracji wydaje się lekko trudniejsze. Może to pewna kwestia ogrania, ale grafiki w Dixit Disney nie są chyba aż tak abstrakcyjne jak w podstawowej wersji, co ułatwia wymyślanie pasującej frazy, która nie będzie też aż tak oczywista.

Ta edycja na pewno ma swoje zalety w komponentach, ale też w samym fakcie tego, że posiada temat i dla fanów studia, będzie oczywistym wyborem ponad zwykłą edycję. Sam przyznam szczerze, że jeśli stałbym w sklepie przed półką z Dixitami, to sięgnąłbym po Disney, chyba że różnica cenowa wynosiłaby z 50 zł, ale tak nie jest 😉 Uważam, że jeśli mamy dwie te same gry praktycznie, to już lepiej kupić odsłonę w tematyce, którą się lubi i zna. Tak po prostu.

Podsumowanie gry
Dixit Disney

Podsumować Dixit Disney można w bardzo łatwy i czytelny sposób. Jeśli nie macie żadnej edycji tej kultowej gry, a lubicie ten temat, bierzcie śmiało. Jeśli macie zwykłą podstawkę lub Odyseję, a gracie w maksymalnie 6 osób i lubicie Disneya, sprzedajcie starą edycję i kupcie tę 😉 Proste? Proste!

Plusy
Disney!
Piękne ilustracje na kartach
Fajne tarcze do głosowania
Plansza z informacją gdzie umieścić karty i jak punktujemy
Minusy
Wyższa cena przez licencję
Karty wydają się "trudniejsze" niż w podstawowej wersji do podawania skojarzeń
Karty wydają się "łatwiejsze" niż w podstawowej wersji do odgadywania skojarzeń 😉
7/10

Ocena: 7/10

Dziękujemy Wydawnictwu Rebel  za przekazanie egzemplarza do recenzji!
Porównaj oferty i dowiedz się więcej  o grze w serwisie Planszeo.

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

Terraformacja Marsa – kultowa pozycja znana każdemu fanowi gier planszowych. Sprawdźmy, dlaczego po tylu latach od premiery nadal cieszy się popularnością!

Blood Rage, pierwsza gra z mitologicznej trylogii Erica Langa. Jak gra sprawdza się po latach? Wysokie miejsce w rankingach podpowiada, że tak. Sprawdzamy!