Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Gry wydawnictwa Albi Polska #2 — Od zmierzchu do świtu + Medieval. Jan Žižka
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Gry wydawnictwa Albi Polska #2 — Od zmierzchu do świtu + Medieval. Jan Žižka

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja: Dżungla — puzzle i gra w jednym

Jolanta Zakrzewska

06/12/2021

Memory to prawdopodobnie jedna z pierwszych gier, w którą każdy z nas grał, a i puzzle układał chyba w swoim życiu już każdy. Dżungla to połączenie obu rzeczy, skierowana do młodszych graczy. W tej recenzji sprawdzam, czy to połączenie wyszło dobrze, czy może kolorowe i piękne grafiki to jedyne co oferuje ten tytuł.a

Autor: Günter Burkhardt
Ilustrator: Florian Biege, Marcin Minor
Liczba graczy: 2-4
Czas rozgrywki: 12-20 min
Wiek: 5+
Polski Wydawca: Nasza Księgarnia
Głowna mechanika: Memory
SCD: 75 zł
Porównaj ceny na Planszeo
Dżungla w serwisie Gramy w Planszówki

Kilka słów o twórcach gry Dżungla

Dżungla to gra niemieckiego autora Güntera Burkhardta. Jest on autorem wielu gier skierowanych głównie do dzieci, aczkolwiek w jego dorobku nie zabrakło również zaawansowanych gier. W Polsce możemy kojarzyć go dzięki grze Ulm. To z czego możemy być dumni w grze Dżungla to fakt, iż ilustracje do gry zostały wykonane przez polskiego ilustratora Marcina Minora. Jako pedagog, psycholog a przede wszystkim ojciec doskonale wie, co może spodobać się dzieciom i przemówić do ich wyobraźni. Jego pasją jest przyroda, co ewidentnie widać w pięknych, szczegółowych obrazkach przedstawiających zwierzęta i roślinność. Jego ilustracje upiększają m.in. książki dla najmłodszych: “Ściskam w pasie, kontrabasie!”, “Atlas – stwory i potwory”, “Tutaje” oraz „Baśnie wybrane braci Grimm na podstawie II wydania z 1819 roku”.

Co znajdziemy w pudełku?

  • dwustronną planszę – jedna strona z ramką służy do układania elementów gry, druga zawiera ciekawostki na temat zwierząt przedstawionych na kafelkach,
  • 40 elementów układanki, są to sztywne kartoniki z pięknymi ilustracjami,
  • 5 kafli specjalnych, sprawiających, że gra jest ciekawsza i czasami dzięki ich wykorzystaniu bardziej taktyczna,
  • 3 czyste kafle, na których możemy umieścić zasady według własnego pomysłu, po kilku partiach mogą okazać się bardzo przydatne.
  • 4 drewniane pionki – niestandardowe, duże w wyrazistych kolorach.
  • bardzo czytelną instrukcję, zawierającą wiele przykładów.

Krótko o zasadach rozgrywki Dżungli

Gra Dżungla nazywana jest puzzlogrą – i to chyba najlepsze określenie tego, co oferuje nam całkiem spore pudełko. Dlaczego? Mianowicie po pierwsze, jest to gra typu memory, ale memory na sterydach, które sprawiają, że jest ona o wiele ciekawsza i czasami bardziej taktyczna niż zwykłe szukanie par. Po drugie faktycznie mamy tu elementy układanki, które po skompletowaniu tworzą prześliczny obrazek – jak w klasycznych puzzlach.

Przejdźmy teraz do sedna rozgrywki. Jak w większości gier, aby wygrać należy zdobyć największą liczbę punktów. W swojej turze gracz losuje jeden z kafelków i jeśli może go dołożyć do planszy kontynuuje, swoją turę, losując kolejną płytkę. Jeśli natomiast element układanki nie pasuje, kończy on swój ruch, a losowanie zaczyna kolejny gracz. Czemu element układanki może nie pasować? Otóż podstawową zasadą umieszczania kafelków jest to, że obrazek zaczynamy układać od dołu. To znaczy, że jeśli wylosowaliśmy kwadracik z obrazkiem i po jego dołożeniu nie byłoby pod nim ramki albo innego kafelka to niestety, ale nie możemy go dołożyć. Wtedy taki niepasujący element odkładamy nad planszę. Dobrze jest pamiętać, gdzie się odłożyło taki kafelek, ale podczas gry, losując z ponad 40 kafelków, jest to nie lada wyzwaniem. Kolejnym elementem, który dodaje smaczku zwykłemu szukaniu odpowiednich elementów, są kafelki specjalne, które pozwalają graczowi na wykonanie dodatkowych akcji, jak na przykład odkrycie dodatkowego kafelka lub przesunięcie swojego pionka na najbliższy pionek przeciwnika, lub takie z negatywnym skutkiem jak strata kolejki lub cofnięcie pionka o jedno pole. Oprócz tego mamy do dyspozycji 3 czyste kafle, które pozwalają na dodanie do gry swoich zasad. Jeszcze przed zakończeniem pierwszej rozgrywki dzieci miały w głowie kilka pomysłów na ich wykorzystanie.

Punkty w grze zdobywamy za ułożenie fragmentu przedstawiającego zwierzątko w całości. Zwierzęta składają się z różnej liczby kafelków, największe z 4 a najmniejsze to kafle w całości przedstawiające jedno zwierzę, czyli po dołożeniu od razu zdobywa się punkt.

Mechanika, skalowalność i regrywalność gry Dżungla

W grę graliśmy w różnych składach od 2 do 4 osób, a przedział wiekowy był naprawdę duży, bo najmłodszy gracz miał 4 lata a najstarszy 60, i muszę przyznać, że każda rozgrywka dawała każdemu mnóstwo frajdy i nigdy nie skończyło się na jednej partii. Czas rozgrywki z reguły był bardzo zbliżony do tego wskazanego na opakowaniu. Gra się nie dłużyła, wręcz przeciwnie nawet nie wiedzieliśmy, że prawie pół godziny za nami po skończonej partii.

Tak naprawdę jest to gra stworzona głównie dla dzieci, ale dorośli nie będą czuli znudzenia podczas wspólnej zabawy. Każda rozgrywka jest inna, dzięki losowemu rozłożeniu kafelków szanse są równe, a przepiękne grafiki cieszą oko. Dodatkowo, to co odkryliśmy po ułożeniu całego obrazka, to inna zabawa, polegająca na opowiadaniu historii o poszczególnych zwierzętach. Dzieci zauważyły, że gepard boi się pająka, a krokodyl ma zamiar na obiad zjeść Harpię Wielką.

Wrażenia z rozgrywki w Dżunglę

Mnie spodobał się w grze także walor edukacyjny. Na początku nie zwróciliśmy na to uwagi, gdyż staraliśmy się jak najszybciej rozłożyć grę, ale przy jej składaniu zauważyliśmy, że na drugiej stronie planszy podpisane jest każde zwierzątko. Dodatkowo zamieszczone są krótkie informacje, które czytaliśmy z wielkim zainteresowaniem. Uważam, że to bardzo ciekawa forma nauki poprzez zabawę. Z doświadczenia wiem, że takie informacje zapadają w pamięci dzieciom. Poza tym niektóre zwierzęta występujące w Dżungli są dosyć nietypowe, rzadko się o nich wspomina, zatem jest to świetny sposób na zainteresowanie dziecka tym, jak bogata w gatunki jest otaczająca nas fauna.

Podsumowanie gry Dżungla

Podsumowując, Dżungla jest bardzo ciekawym tytułem do spędzania wspólnego czasu z rodziną. Proste zasady sprawiają, że będą już w nią mogli zagrać nawet najmłodsi, a także dziadkowie nie będą narzekać, że coś jest zbyt zagmatwane. Piękne ilustracje, bardzo dobra jakość wykonania sprawiają, że gra nie będzie zbierać kurzu na półce, a z pewnością umili niejedną wolną chwilę.

Plusy
Piękne grafiki
Proste zasady
Walory Edukacyjne
Alternatywa dla zwykłego memory
Minusy
Duże opakowanie – niestety plansza sprawia, że w pudełku jest dużo powietrza
Brak wypraski
Kafle dosyć szybko się ścierają
9/10

Ocena: 9/10

Dziękujemy Wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie egzemplarza do recenzji

Więcej informacji o grze znajdziesz na Gramy w Planszówki

Porównaj oferty i dowiedz się więcej o grze w serwisie Planszeo

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

W kolejnym artykule z serii o grach Albi przyjrzymy się Od zmierzchu do świtu znanego autora oraz nowości, jaką jest Medieval. Jan Žižka.

Karak z pojedynczego, prostego tytułu rozrósł się już do całkiem sporej serii gier od wydawnictwa Albi. Sprawdźmy zatem co nasza ekipa sądzi o każdej z nich!