Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Gry wydawnictwa Albi Polska #2 — Od zmierzchu do świtu + Medieval. Jan Žižka
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Gry wydawnictwa Albi Polska #2 — Od zmierzchu do świtu + Medieval. Jan Žižka

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja: Fun Facts – jak dobrze znasz swoich przyjaciół?

Edyta Dzwonkowska

04/11/2022

Jak dobrze znasz swoich znajomych, a raczej, jak dobrze znacie się na wzajem? Kooperacyjna gra imprezowa Fun Facts od wydawnictwa Rebel doskonale to sprawdzi. W każdej rundzie odczytywane jest pytanie, na które każdy w tajemnicy udziela odpowiedzi, czy jednak uda Wam się w ciemno odgadnąć jak odpowiedzieli Wasi znajomi? Sprawdźmy! Zapraszam do recenzji gry Fun Facts!

Autor: Kasper Lapp
Liczba graczy: 4-8
Czas rozgrywki: ok. 30 min.
Wiek: 8+
Wydawca: Rebel
Mechaniki: kooperacja
SCD: 89 zł 

Sprawdź Fun Facts na stronie wydawcy!
Porównaj na stronie Planszeo!
Odwiedź stronę Gramy w Planszowki!

Kilka słów o twórcy Fun Facts

Kasper to autor i projektant gier pochodzący z Danii i mieszkający w Kopenhadze. Jego gry wydane zostały głównie za granicą w wersjach anglojęzycznych. Są to takie tytuły jak Magic Maze, X-code czy Gardeners. Więcej na temat Kaspra znajdziecie na jego stronie internetowej,facebooku i twitterze.

Co znajdziemy w pudełku gry?

W pudełku gry Fun Facts znajdziemy: 

  • karty z pytaniami,
  • 8 kolorowych strzałek,
  • 8 kolorowych mazaków,
  • żeton gwiazdki,
  • instrukcję.

Krótko o zasadach Fun Facts

W Fun Facts możemy grać od 4 do 8 osób. Każdy otrzymuje strzałkę i marker w wybranym przez siebie kolorze. Na jednej stronie strzałki zapisujemy swoje imię czy ksywkę. Tasujemy karty z pytaniami, a następnie kładziemy na stosie 8 z nich – po 1 na każdą rundę. Pozostałe karty można schować do pudełka, nie będą brały udziału w rozgrywce. W każdej rundzie odkrywana jest jedna karta z pytaniem, na które każdy odpowiada w tajemnicy na swojej strzałce. Kiedy każdy zapisze odpowiedź, po kolei od pierwszego gracza wykładamy swoje strzałki. Ważnym jest fakt, że każda kolejna osoba musi umieścić strzałkę z zakrytą odpowiedzią, a więc widzimy tylko swoje imiona, w odpowiednim miejscu. Można dokładać poniżej, powyżej lub pomiędzy innymi graczami. Na koniec, gdy ostatni gracz umieści swoją strzałkę, rozpoczynamy ich odkrywanie. Jeżeli liczby są ułożone rosnąco – super! Świetnie się znacie, o to chodziło. Jeżeli ktoś się pomylił – jego strzałka wypada. Zliczamy liczbę poprawnie umieszczonych strzałek i to ona stanowi nasze punkty. W każdej kolejnej rundzie dodajemy punkty do tych zebranych wcześniej i zapisujemy je na ścieralnym białym kwiatku. Po 8 rundach sprawdzamy ile punktów udało nam się łącznie uzyskać i gdzie ten wynik plasuje się w tabeli. Czy znamy się słabo, czy może świetnie i zdobyliśmy maksymalną liczbę punktów.

Mechanika, skalowalność i regrywalność

Mechanika
Fun Facts to typowa gra kooperacyjna. Albo wygrywają wszyscy, albo wszyscy przegrywają 🙂 Warto zatem starać się umieszczać strzałki poprawnie, bo razem pracujemy na jeden wynik. 

Skalowalność
Gra skaluje się bardzo dobrze. Przyznam szczerze, że tak nie mogliśmy doczekać się rozgrywki, że zaczęliśmy w 3 osoby i również grało się w miarę okej, chociaż przy większej liczbie graczy są zdecydowanie większe emocje! 

Regrywalność
Za każdym razem wybieramy 8 kart, więc za szybko nie powtórzy się dany komplet. Na niektóre pytania są zmienne odpowiedzi, jak np. “Ile butelek alkoholu masz w domu?”. W zależności od okoliczności, nawet w tym samym towarzystwie, będą padać inne odpowiedzi. Tak więc fajnie zostało to rozwiązane nawet pod takim kątem – pytania o zmienne cechy.

Wrażenia z rozgrywki

Fun Facts to na prawdę przyjemna, chociaż niekiedy burzliwa gra imprezowa. Rzeczywiście świetnie można poznać swoich znajomych, a nawet nieznajomych. Czasem pospierać się “Ale dlaczego, przecież lubisz się przytulać?!”, a okazuje się, że jednak nie lubi. Czasem wydaje nam się, że znamy kogoś świetnie, a czasem okazuje się, że inni postrzegają nas zupełnie inaczej i strzałki nie zostają ułożone po kolei . Pytania są bardzo ciekawe, na różnej skali. Czasem są to przedziały od 0 do 100, więc łatwo przełożyć to na procenty, a czasem pytanie o “ile złotych”, albo “ile dni” czy “ile litrów”. Jak wspominałam w sekcji regrywalność – pytania dotyczą nie tylko stałych rzeczy, ale i zmiennych. Dziś najdroższy obiad kosztował Cię 100zł a jutro może to być już 200zł, więc nawet grając w tym samym towarzystwie można się zdziwić. 🙂

Same komponenty są zrobione bardzo dobrze. Delikatnie wgłębione miejsce na wpisywanie odpowiedzi powoduje, że obracając strzałkę ich nie ścieramy. Kolory również są fajnie zgrane, nie są łudząco podobne, więc i w kiepskim oświetleniu nie ma problemu, a nawet jeżeli kolory miałyby sprawiać kłopot – na każdej strzałce napisane jest imię. W sumie jak jestem już przy tym wątku, gra bardzo przypomina mi połączenie 2 znanych gier imprezowych, a mianowicie jednym słowem i ego. W tej pierwszej również mamy tabliczki, flamastry i zapisujemy w sekrecie odpowiedzi, z tym, że “jednym słowem” jest grą na skojarzenia, jednak wygląd pudełek, wykonanie i motyw kolorowych flamastrów bardzo podobny. Z kolei ego również pozwala nam się lepiej poznać, ma niekiedy podobne pytania i też pozostali oceniają jak wskazała inna osoba. Gra jest na prawdę bardzo ładna, przyjemna i świetnie sprawdza się zarówno na imprezowym jak i rodzinnym stole. 

Podsumowanie Fun Facts

Podsumowując, Fun Facts to świetna kooperacyjna gra imprezowa. Sprawdzi się zarówno ze znajomymi jak i z rodziną, ale również pomoże w poznaniu nowych osób, także mogę polecić ją na spotkania integracyjne. Niektóre pytania są zabawne, inne powodują, że odpowiedzi mogą bardzo zaskoczyć. Ciężko poprzestać na 8 rundach także ostrzegam – jest wciągająca. 

Plusy
Proste zasady
Dobrze wykonane komponenty
Minusy
8/10

Ocena: 8/10

Dziękujemy Wydawnictwu Rebel  za przekazanie egzemplarza do recenzji!
Porównaj oferty i dowiedz się więcej  o grze w serwisie Planszeo.
Sprawdź grę w serwisie Gramy w Planszówki!

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

W kolejnym artykule z serii o grach Albi przyjrzymy się Od zmierzchu do świtu znanego autora oraz nowości, jaką jest Medieval. Jan Žižka.

Karak z pojedynczego, prostego tytułu rozrósł się już do całkiem sporej serii gier od wydawnictwa Albi. Sprawdźmy zatem co nasza ekipa sądzi o każdej z nich!