Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Recenzja: Wsiąść do Pociągu: Paryż — miasto świateł
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Recenzja: Wsiąść do Pociągu: Paryż — miasto świateł

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja: Gra w kolory — szybkość i spostrzegawczość

Edyta Dzwonkowska

13/02/202

Czy kojarzycie serię gier w małych, białych, niemal sześciennych pudełkach od wydawnictwa Nasza Księgarnia? Gra w kolory to kolejna część tej bestsellerowej serii.
Tym razem jak najszybciej musicie pozbyć się wszystkich kart z ręki, wyrzucając te w odpowiednim kolorze. Wydaje się proste? Sprawdźmy! To pełna emocji gra na spostrzegawczość. Zapraszam do recenzji Gry w kolory, by poznać więcej szczegółów.

Autor: Pierre Bellet
Ilustrator: Aurélien Jeanney
Liczba graczy: 2-7
Czas rozgrywki: 15 min
Wiek: 6+
Polski Wydawca: Nasza Księgarnia
Głowna mechanika: rzut kośćmi, dopasowanie
SCD: 45 zł
Sprawdź Grę w kolory na stronie wydawcy
Porównaj ceny na Planszeo
Gra w kolory w serwisie Gramy w Planszówki

Kilka słów o twórcach

Autorem gry jest Pierre Bellet. W jego dorobku znajduje się kilka pozycji, a pierwsze tytuły, jakie powstały już 1994 roku. Gry jego autorstwa można spotkać głównie na rynku francuskim. Przeważnie są to tytuły z walorem edukacyjnym, na spostrzegawczość lub dopasowywanie kształtów. Jedną z bardziej znanych gier Pierre’a jest French Tour.

Grze w kolory klimatu dodają proste i barwne ilustracje Aurélien’a Jeanney. Zarazem jest to pierwsza planszówka w wykonaniu tego ilustratora.

Zawartość pudełka Gry w kolory

  • 60 kart kolorów w tym 2 karty jokerów
  • 15 kart z punktami
  • 4 kolorowe kostki
  • Oczywiście znajdziemy w nim również krótką instrukcję w języku polskim.

Kilka słów o zasadach rozgrywki

Zasady są bardzo proste i wytłumaczenie ich zajmuje naprawdę kilka minut 🙂 Wszystkie 60 kart przedstawiają kolorowe grafiki w 2D. Każdy z graczy otrzymuje na start po 7 kart, które trzymamy na ręku, nie ujawniając innym graczom. Pozostały stos odkłada się z boku wraz z kartami punktacji, a 4 kolorowe kości umieszcza się na środku stołu, tak by były dostępne i widoczne dla wszystkich. Wszystko przygotowane?
Celem gry jest jak najszybsze pozbycie się wszystkich kart z ręki. Osoba, która dokona tego jako pierwsza, otrzymuje jeden punkt. Wygranym jest gracz, który jako pierwszy zdobędzie 3 punkty.
Gracz rozpoczynający (może to być osoba ubrana najbardziej kolorowo :D) wybiera 2 z dostępnych 4 kości i nimi rzuca. Otrzymany wynik wskazuje, jakie karty należy wykładać na stół. Jednolite koło oznacza, że wykładana karta MUSI zawierać wyrzucony kolor, natomiast koło ze znakiem “X” – kolor NIE MOŻE znaleźć się on na wykładanej karcie. Proste? To przedstawię jeszcze zasady wykładania kart 🙂
Otóż każdą kartę należy wykładać pojedynczo. Po każdym rzucie, na stole może być wyłożonych maksymalnie tyle kart, ilu jest graczy. To oznacza, że jeżeli ktoś zdążył wyłożyć więcej niż jedną kartę, to ktoś inny nie zdoła już wyłożyć swojej. Oczywiście, jeśli na kościach wypadną znoszące się warunki – należy powtórzyć rzut. By nieco utrudnić rozgrywkę, za błędne wyłożenie karty jesteśmy zobowiązani dobrać wyłożoną oraz dodatkowe 3 karty na rękę, a ponadto gracz ten nie może wykładać innych kart w tej kolejce. 
W talii występują 2 karty specjalne – jokery. Przedstawiają rajskiego ptaka kwezala (przypominającego naszą papugę :)). Kartę jokera można wyłożyć zawsze, niezależnie od warunków na kostkach!
Kiedy jeden z graczy wyłoży wszystkie karty z ręki, otrzymuje on jeden punkt, a runda dobiega końca. Wszystkie wyłożone karty odkładane są na bok i ponownie rozdajemy graczom po 7 kart. Rundy rozgrywamy tak długo, aż któryś z graczy zbierze 3 punkty.

Mechanika, skalowalność, regrywalność oraz porównania

Głównymi mechanikami w grze jest matching oraz dice rolling, dokładnie mówiąc rzucanie kością, oraz dopasowywanie, w tym przypadku kart do rzutu. Podobne mechaniki znajdują się w grach Dobble, Kolejowy szlak, Jungle Speed czy Miszmasz! W Dobble różnica jest taka, że za każdym razem jest możliwość wyłożenia karty, w Grze w kolory, czasem zdarzają się sytuacje, że żadna z posiadanych kart, nie spełnia warunku kości, w związku z czym, nie mamy szansy wyłożyć kart. 
W Grę w kolory można grać od 2 do 7 graczy. Najlepiej grało mi się w składzie 4-5 osobowym. Przy 2 graczach dosyć szybko leciały rundy i przeważnie każdy z graczy był w stanie wyłożyć swoją jedną kartę. Również w przypadku rzutu, gdy nie posiada się kart spełniających jego warunków,  – rundy się dłużyły i więcej zależało od szczęścia, niż spostrzegawczości czy refleksu. Z kolei przy 6-7 graczach dosyć ciężko było kontrolować kolejność wykładania kart, co czasem rodziło spory, ale rozgrywka w tak dużym gronie była zdecydowanie bardziej emocjonująca i płynna. Często, zanim spostrzegliśmy się, że żadna z naszych kart nie pasuje, to wymagana ich liczba już dawno leżała na stole. 🙂 

Wrażenia z rozgrywki

Zasady Gry w kolory są bardzo proste, a ich wytłumaczenie nie zajmuje wiele czasu, przez co chętnie sięga się po niego w nowym składzie graczy. Świetnej zabawy i emocji dostarczała rozgrywka zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi, bez względu na wiek 🙂 Zdecydowanie na plus jest uniwersalność gry, gdyż przypadnie do gustu właściwie każdemu, niezależnie od upodobań 🙂
Jak wspomniałam gra zwłaszcza w gronie 4-5 osób była optymalna, byliśmy w stanie dostrzec kolejność wykładania kart, a sama rozgrywka sprawiała nam dużo frajdy i wywoływała masę emocji. Presja czasu podnosiła poziom adrenaliny, przez co chcąc być szybszym od rywali, często zdarzały nam się pomyłki, w związku z czym spotykała nas sroga kara. Dodatkowe 3 karty do pozbycia się z ręki to w tym wypadku naprawdę sporo! 
W tej grze liczy się nie tylko spostrzegawczość i szybkość, ale również fart. Jak wcześniej wspominałam, mogą zdarzyć się sytuacje, że nie jesteśmy w stanie wyłożyć żadnej karty, na czym korzystają pozostali gracze.

Podsumowanie Gry w kolory

Podsumowując, Gra w kolory to szybki, prosty i emocjonujący tytuł. Przypadnie do gustu zarówno początkującym, jak i zaawansowanym graczom, ze względu na swą uniwersalność. Z racji niedługiej rozgrywki, świetnie sprawdzi się również w przerwie pomiędzy cięższymi tytułami. Grę zdecydowanie polecam dzieciom w wieku szkolnym, gdyż świetnie pomaga w nauce kolorów oraz pozwala trenować spostrzegawczość i refleks u dzieci. Ale i dorośli świetnie spędzą czas przy tym tytule, tu nie ma wątpliwości 🙂 Gra zdecydowanie przypadnie do gustu osobom lubiącym grać pod presją czasu. 

Plusy
Różnorodne kolorowe grafiki
Walory edukacyjne
Małe, poręczne opakowanie
Minusy
Dosyć duża losowość
Nie sprawdzi się u osób mających problem z rozpoznawaniem kolorów
7/10

Ocena: 7/10

Dziękujemy Wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie egzemplarza do recenzji.

Więcej informacji o grze znajdziesz na Gramy w Planszówki

Porównaj oferty i dowiedz się więcej o grze w serwisie Planszeo

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

Wsiąść do Pociągu: Paryż to nowa kompaktowa odsłona znanej serii gier. Tym razem przenosimy się do stolicy mody, miasta świateł. Witamy w Paryżu 😉

Zapraszamy do przeczytania artykułu o dwóch małych, rodzinnych grach karcianych: Orzeszki ze ścieżki od Naszej Księgarni oraz DING! i pozamiatane od Egmontu.