Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Gry wydawnictwa Albi Polska #4 — imprezówki
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Gry wydawnictwa Albi Polska #4 — imprezówki

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja: Gra z jajem + dodatek Pisanka

Edyta Dzwonkowska

16/04/2022

Gra z jajem wraz z dodatkiem Pisanka to szybka i dynamiczna gra familijna, jak i imprezowa od wydawnictwa Muduko. Karty nawiązują do kręcenia filmu i festiwalu w Cannes. Zadaniem graczy jest zatem obserwowanie filmu i liczenie występujących w nim jajek. Niby proste, a jednak trzeba być ostrożnym, gdyż w filmie występują również inne postacie jak np. kura czy lis, które zmieniają zasady liczenia jajek. Jeżeli uda nam się doliczyć 5 dostępnych jajek – robimy cięcie w filmie i sprawdzamy, czy nam się udało. Możemy zyskać lub stracić punkt, a więc do dzieła! Czy uda Wam się dostrzec wszystkie jajka? Przekonajmy się.

Autor: Charles Bossart
Ilustracje: Pauline Berdal
Liczba graczy: 2-8
Czas rozgrywki: ok. 20 minut
Wiek: 7+
Polski Wydawca: Muduko
Główna Mechanika: Memory-Pamięć
SCD:  32 zł

Sprawdź grę oraz dodatek na stronie wydawcy
Porównaj na Planszeo
Gra z jajem w serwisie Gramy w Planszowki

Kilka słów o twórcach Gry z jajem

Charles Bossart to początkujący twórca, który swoją pierwszą grę wydał raptem 6 lat temu. Na koncie ma już 6 tytułów, z czego tylko dwa z nich, właśnie Gra z Jajem oraz dodatek Pisanka ukazały się w wersji polskiej.

Ilustracje z kolei wykonała Pauline Berdal, która w świecie planszówek zaistniała dopiero w 2019 roku, a na swoim koncie ma Grę z Jajem, dodatek Pisanka oraz 4 inne tytuły. Tworzy piękne bajkowe ilustracje, które możecie znaleźć na jej Instagramie oraz na stronie, gdzie przedstawia zarówno gry planszowe, jak i książki.

Co znajdziemy w pudełku?

W podstawowej wersji Gry z jajem znajdziemy:

  • 51 kart aktorów:
    * 19 jajek
    * 10 kur
    * 10 lisów
    * rolnik
    * 2 psy
    * 2 lisy przebrane za kury
    * 2 kaczki
    * 2 dżdżownice
    * 2 strusie jaja
    * kogut
  • 4 karty castingu – są to puste karty na nasze postaci
  • 8 żetonów jajek – każde składa się z 3 części
  • instrukcję

W dodatku Pisanki znajdziemy dodatkowo 9 kart:

  • 4 pisanki
  • 2 czekokoszki – czekoladowe kury
  • 2 zajączki wielkanocne
  • zajączek
  • karta z opisem nowych postaci

Zasady Gry z Jajem
oraz dodatku Pisanka

W grze skupiamy się na liczeniu jajek. Niby proste, ale zapewniam, że doliczenie do 5 nigdy nie było tak trudne 😛 Na kartach występują różni aktorzy. W podstawowym wariancie jest ich tylko (chociaż to może być i AŻ) 3 aktorów: Kokoszka (kura), Jajcarz (jajko) oraz Grrr (lis). Każdy z aktorów w jakiś sposób wpływa na sposób liczenia jajek. Osoba wybrana na reżysera odpowiada za wykładanie kart do filmu, jedna na drugiej. Jeżeli w filmie zostało wyłożone jajko – jest ono dostępne, a więc możemy je liczyć. W momencie, gdy pojawia się kura – siada na dostępnym jajku, w związku z czym jajko staje się niedostępne. Od wyniku, który zapamiętaliśmy, musimy odjąć jedno jajko. Lis z kolei poluje na kurę, zmuszając ją do ucieczki, co sprawia, że jajko jest z powrotem dostępne. Ponadto, by zadziałał dany aktor, wcale nie musi występować bezpośrednio po karcie, z którą oddziałuje. Mogą być na początku wyłożone np. 3 jajka, lis i dopiero kura która, pomimo że nie występuje bezpośrednio po jajku, to siada na jednym z dostępnych, sprawiając, że staje się ono niedostępne. Te trzy postacie wprowadzają już sporo zamieszania, a w podstawowej grze znajduje się jeszcze 7 innych aktorów, plus 4 puste karty na wprowadzenie własnych 🙂 Przykładowo Wiesiek (rolnik) okazuje się czasem naprawdę bardzo pomocny, gdyż od chwili jego wyłożenia, resetuje się licznik jajek. Frędzel (pies) pojawia się w filmie i zostaje na podwórku, aż do pojawienia się lisa, którego odgania i obaj znikają z filmu. Tak więc jeśli mamy dostępne jajko, potem kurę, na kurę, następnie psa i lisa… To pies odgania lisa, kura dalej siedzi na jajku i nie mamy żadnego jajka. Poza wspomnianymi aktorami występuje jeszcze Lis przebrany za kurę, Kaczka, Kogut, dżdżownica i jajo strusia i jak się domyślacie, mają ciekawe funkcje i wprowadzają sporo zamieszania.

Jeżeli dajecie radę sprostać wszystkim aktorom z wersji podstawowej to dodatek do Gry z Jajem: Pisanka wprowadza jeszcze 4 dodatkowych aktorów. Dochodzi pisanka, która wlicza się do liczby jajek, ale kura nie może na nim usiąść. Z kolei Czekoladowa kura siada tylko na pisankach, sprawiając, że stają się niedostępne. Zajączek wielkanocny to dopiero kabareciarz, gdyż pojawia się w filmie i maluje wszystkie dostępne jajka na pisanki 😀 Z kolei zwykły zajączek robi psikusa i gdy pojawia się jajko – od razu je chowa. Jednak w chwili wyłożenia kolejnej karty, schowane jajko jest znowu dostępne.

Mechanika, skalowalność i regrywalność

W Grze z jajem i dodatku Pisanka występuje jedna główna mechanika – memory (pamięć). Znana jest głównie z gier określanych jako memory, gdzie odkrywamy karty leżące na stole, po czym je zakrywamy i staramy się zapamiętać, gdzie leżały dwie takie same. Gra z Jajem to nowe podejście do gier typowo pamięciowych. Wprowadza konieczność dużego skupienia, pamiętania co i w jakiej kolejności było wykładane oraz liczenia. Podobną mechanikę spotkamy w grze z 1998 roku Mamma Mia!, gdzie zadaniem graczy było zapamiętywanie wyłożonych wcześniej składników, by utworzyć z nich pizzę.

W Grę z Jajem można grać od 2 do 8 osób. Rozgrywki w każdej liczbie osób są dynamiczne i wymagają maksymalnego skupienia. Mały błąd, rozproszenie, sygnał powiadomienia w telefonie, stuknięcie za oknem, to wszystko może rozproszyć, a tym samym spowodować, że nie będziemy w stanie określić prawidłowej liczby jajek. Nieco bardziej skomplikowana jest rozgrywka na dwie osoby, gdyż poza samym liczeniem jajek, dodatkowo skupiamy się na naprzemiennym wykładaniu kart. Jednak tempo gry i zaangażowanie w liczenie jest jednakowe niezależnie od liczby graczy.

Za każdym razem wybieramy inną liczbę aktorów, innych aktorów, tasujemy talię, także za każdym razem sposób liczenia będzie wyglądał zupełnie inaczej. Za każdym razem aktorzy przychodzą w innej kolejności, zatem regrywalność jest na wysokim poziomie. 

Wrażenia z rozgrywki

W Grze z Jajem zdecydowanie na plus oceniam inne i ciekawe podejście do gier typu memory. Zamiast standardowego rozłożenia na stole zakrytych kart i zapamiętywaniu, gdzie znajdują się pary, mamy szansę ćwiczyć pamięć, skupienie i liczenie w naprawdę dynamicznej rozgrywce. Mnie osobiście ta gra bardzo przypadła do gustu, a u maluchów rzeczywiście była dobrym treningiem umysłu 🙂

Gra sprawdziła się zarówno przy rodzinnym stole z maluchami, jak i na spotkaniach towarzyskich. Dużą rolę odgrywa również reżyser, gdyż tempo, w jakim wykłada on karty, naprawdę dużo znaczy. Z dziećmi można grać nieco wolniej, by miały szansę na liczenie i analizę, natomiast wśród dorosłych, w czasie szybkiego wykładania przez reżysera, naprawdę sporo się dzieje 😀 Po zapoznaniu się z zasadami zastanawiałam się, czy Gra z Jajem sprawdzi się na dwie osoby, ale grając, przekonałam się, że liczba graczy nie ma znaczenia. Gra z Jajem potrafi przegrzać głowy w każdym składzie 😉

Zwrócę jeszcze uwagę na śliczne ilustracje. Same karty są minimalistyczne, ale bardzo urocze i wpasowujące się w klimat. Revers kart jest schludny, a każda z nich jest w innym kolorze. Samo pudełko jest małe, zgrabne i świetnie opracowane graficznie w dodatku całkowicie ekologicznie.

Podsumowanie Gry z Jajem

Podsumowując, Gra z Jajem jest grą dla każdego. Zarówno młodsi, jak i starsi gracze będą mogli się nauczyć logicznego myślenia, poćwiczyć skupienie, pamięć i liczenie pod presją czasu. Brak napisów na kartach pozwala na swobodne granie w międzynarodowym gronie. W dodatku wszystko oprawione przyjemną szatą graficzną, nadającą klimat rozgrywce. Ponadto, dzięki mnogości aktorów zarówno w podstawce, jak i dodatku Pisanka oraz urozmaiceń, jakie wprowadzają, gra z pewnością nieprędko się znudzi.

Gra z jajem dobrze się skaluje. Ogromnym plusem są też łatwe zasady i niewielkie pudełko. Dzięki temu grę może przyswoić każdy niezależnie od wieku i zabrać ją do torebki, czy nawet w kieszeń. 

Grę z Jajem polecam przede wszystkim miłośnikom gier pamięciowych, jak i rodzinom z dziećmi, gdyż jest to świetny sposób na trenowanie umysłów u najmłodszych. Bez wątpienia sprawdzi się również na imprezach, czy jako filler przed czymś cięższym 🙂

Plusy
Rozwija pamięć
Dobra zabawa w każdym składzie osobowym
Ćwiczy koncentrację
Gra dla osób w każdym wieku
Eco Friendly Game
Minusy
Często w podstawowym wariancie gra szybko się kończy bez większego zamieszania, co właściwie zostało świetnie rozwiązane dodatkowymi aktorami
9/10

Ocena: 9/10

Dziękujemy Wydawnictwu Muduko  za przekazanie egzemplarzy do recenzji.

Więcej informacji o grze znajdziesz na Gramy w Planszówki

Porównaj oferty i dowiedz się więcej o grze w serwisie Planszeo

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

W tym artykule przedstawimy Wam trzy gry imprezowe od wydawnictwa Albi. Lubicie łączyć główkowanie z zabwą? Jeśli tak, to na pewno znajdziecie coś dla siebie!

Zapraszamy do trzeciej już części artykułu o grach wydawnictwa Albi. W tym wpisie omawiamy serię Parki oraz Szlaki, pięknie zilustrowane tytuły o przyrodzie.