Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Marvel Zombies Rewolucja Bohaterów — superbohaterowie w świecie Zombicide
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Marvel Zombies Rewolucja Bohaterów — superbohaterowie w świecie Zombicide

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja: Hay i Sea Stax — seria łamigłowek

Mateusz Tabędzki

30/12/2022

Hay Stax i Sea Stax to gry z serii łamigłówek logicznych dla młodszych graczy. To oczywiście wcale nie wyklucza tego, żeby i dorośli mogli spróbować sił w tej przestrzennej układance. Każda gra to kilkadziesiąt kart zadań, które musimy ułożyć. Są one zróżnicowane, a poziom trudności rośnie wraz z kolejnymi kartami. Sprawdźmy czy uda się nam ułożyć wszystko w tej rozwijającej układance logicznej od Rebela! 

Autorzy: Bob Ferron
Liczba graczy
: 1+
Wiek: 6+
Wydawca: Rebel
Mechaniki: łamigłówka logiczna, karty wyzwań
SCD: 99zł Hay Stax oraz 49zł Sea Stax

Sprawdź gry na stronie wydawcy!
Porównaj ceny na stronie Planszeo!
Odwiedź stronę Gramy w Planszowki!

Co znajdziemy w środku?

Pudełka gier z serii Stax to coś, co możemy zabrać spokojnie w podróż, tak aby nasze pociechy miały co robić na wyjeździe, chociaż muszę przyznać, że po otwarciu nie końca podoba mi się sposób przechowywania, ale o tym później.

Hay Stax zawiera:

  • 36 dwustronnych kart układanek i rozwiązań
  • 9 wiejskich zwierząt
  • instrukcję

Sea Stax zawiera:

  • 48 dwustronnych kart układanek i rozwiązań
  • 12 zwierząt morskich
  • instrukcję

Pudełka trochę się od siebie różnią, co widać na obrazkach poniżej. Niestety to w Sea Stax jest trochę jak jednorazowe opakowanie, a grę powinniśmy potem trzymać w plastikowym pudełku. Przynajmniej tak to wygląda z mojej perspektywy.

Zasady i mechanika w grze

Jak twierdzi wydawca, zasady są banalnie proste i można je zamknąć w trzech krokach:

  1. Wybierz układankę.
  2. Przygotuj stworzenia.
  3. Ułóż je w taki sposób, żeby zmieściły się na określonej przestrzeni.

I to jest racja!

Warto też zaznaczyć, że zadania wymagają od nas układania na kilku poziomach, co nie dla każdego może być łatwe, jednak mamy karty z rozwiązaniami, a sam autor ma na uwadze, że to nie muszą być jedyne dostępne rozwiązania!

Skalowalność i regrywalność

Skalowalność
Hay Stax i Sea Stax, tak jak inne łamigłówki z tej serii to gry przeznaczone głównie do rozgrywki jednoosobowej, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby układać zadania wspólnie z innymi.

W końcu co dwie głowy to nie jedna 😉

Regrywalność
Gra już na starcie mówi nam o określonej liczbie zadań do ułożenia (36 w Hay Stax i 48 w Sea Stax) tak więc regrywalności tu praktycznie nie ma żadnej. Jeśli ułożymy wszystko, to tyle, możemy odłożyć grę na jakiś czas i wrócić do niej, gdy zapomnimy rozwiązania.

Oczywiście z perspektywy tytułu rozwijającej dla młodszych, taka powtarzalność gry i wykonywanie tych samych zadań w celu utrwalenia, nie jest niczym złym i brak regrywalności nie jest tutaj problemem.

Wrażenia z rozgrywki

Hay Stax i Sea Stax przypominają mi trochę inną serią gier logicznych, a mianowicie  Ubongo, recenzje kilku tytułów z tej serii znajdziecie oczywiście na naszej stronie. Tam również układamy na danej przestrzeni kształty z figur, które mamy do dyspozycji w danej rundzie.

Morska układanka wydaje się lekko trudniejsza od tej wiejskiej, chociaż obie stawiają nas przed jeszcze jednym wyzwaniem. Zwierzątka mają różne kształty, ale też ich faktura jest po prostu bardziej urozmaicona niż typowe kwadratowe pixele, co powoduje wizualnie pewne komplikacje, ale może to tylko pozory i moje odczucia.

Bardzo fajnie, że karty są dwustronne, nie lubię marnowania papieru. Chociaż zastanawia mnie dwukrotnie wyższa cena Hay Stax od Sea Stax i innych gier z serii. Oczywiście pudełko i karty są większe, ale ilość zwierząt i zadań jest mniejsza. Edycja morska jest jednak młodszym wydaniem, kontynuacją, a więc może producent wysunął wnioski o tym, że można grę zrobić tańszą i mniejsza, a dalej zachowa swoje walory edukacyjne i grywalność.

Podsumowanie gry

Hay Stax i Sea Stax to świetne tytuły, aby pogłówkować sobie solo, zwłaszcza dla młodszych graczy. Gra jest bardzo podobna, pod względem edukacyjnym, do Alarmu w Muzeum, innej gry wydawnictwa Rebel, której recenzje znajdziecie w naszym serwisie.

Jeśli szukacie gry na prezent dla kogoś, kto lubi układanki logiczne, to gry z serii Stax mogą zainteresować, zwłaszcza że są również psie i kocie wersje. Idealnie dla fanów zwierząt.

Plusy
Małe kompaktowe pudełka
Odpowiednia cena (oprócz Hay Stax)
Walory edukacyjne
Różne poziomy trudności
Minusy
Brak regrywalności
Potrzebujemy stabilne podłoża do układania
8/10

Ocena: 8/10

Dziękujemy Wydawnictwu Rebel  za przekazanie egzemplarza do recenzji!
Porównaj oferty i dowiedz się więcej  o grze w serwisie Planszeo.
Sprawdź grę w serwisie Gramy w Planszówki!

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

Marvel Zombies Rewolucja Bohaterów to gra kooperacyjna z serii Zombicide z superbohaterami. Czym jeszcze się wyróżnia na tle pozostałych? Sprawdzamy to!

Wsiąść do Pociągu: Paryż to nowa kompaktowa odsłona znanej serii gier. Tym razem przenosimy się do stolicy mody, miasta świateł. Witamy w Paryżu 😉