Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Gry wydawnictwa Albi Polska #4 — imprezówki
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Gry wydawnictwa Albi Polska #4 — imprezówki

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja: Najlepsza gra o psach 2 — nowa odsłona serii

Mateusz Tabędzki

05/06/2023

Najlepsza gra o psach 2 to kolejna odsłona serii o naszych czworonożnych przyjaciołach. Można tak powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju seria, ponieważ tytuł wskazuje na drugą część Najlepszej gry o psach, ale jednocześnie ma więcej wspólnego z Najlepszą grą o kotach. A te jak wiemy, doczekały się dodatku, co daje nam łącznie 4 pudełka z grami planszowymi w tym cyklu.
Zważając więc na okoliczności, postaram się w recenzji poruszyć również różnice tego tytułu z innymi “Najlepszymi grami o…” i ocenić to, czy jest to tytuł lepszy, gorszy czy może zupełnie inny od reszty tej serii.
Zapraszam do lektury 😉

Autor: Steve Finn

Artysta: Ossi Hiekkala Julián Tunni

Liczba graczy:  2

Czas rozgrywki: 30 minut

Wiek: 14+

Polski Wydawca: FoxGames

Mechaniki: Set Collection, Area Movement

SCD: 90zł

Sprawdź Nanga Parbat na stronie wydawcy!
Porównaj Nanga Parbat na stronie Planszeo!

Co znajdziemy w środku?

Pudełko gry Najlepsza gra o psach 2 jest takich samych rozmiarów jak inne gry z tej serii oraz jak wiele innych tytułów wydawanych przez foxgames, a w środku:

  • 122 karty gry (w tym karta aport i karta końca gry)
  • 62 żetony przysmaków
  • 16 kart sztuczek (w tym 5 kart podstawowych)
  • 15 kart schroniska
  • 1 znacznik psa
  • 1 znacznik pierwszego gracza
  • 1 notes do liczenia punktów
  • instrukcja

Notesy do liczenia punktów są zawsze bardzo fajnym bonusem, który wydawca może zawrzeć już w standardowej zawartości pudełka i tak jest właśnie w tym przypadku. Super!

Zasady i mechaniki gry

Zacznijmy od przygotowania rozgrywki, nie różni się ona zbytnio od tej, która występuję w Najlepszej grze o kotach, ale już na tym etapie widać kilka różnic mechanicznych!

Najlepsza gra o psach 2 to jedna z tych gier, w których musimy rozdzielić talię kart na te, które grają i te, które lądują do pudełka. Inna liczba graczy, inna liczba kart, dlatego najlepiej grać zawsze w maksymalnym składzie – wszystkie karty grają.

Następnie każdy dobiera losowo z talii kartę psa oraz umieszczamy w końcu talii Kartę Końca Gry, która to będzie karta od spodu, determinuje liczba graczy przy stoliku.

Wykładamy 9 kart na środek stołu w formie siatki 3×3 – to akurat jest identyczne, jak w Najlepszej grze o kotach, tak samo jak potasowanie i położenie obok kart schroniska, a następnie wyłożenie 3 psiaków.

Tasujemy jeszcze stos kart sztuczek, każdy też otrzymuje na start sztuczkę podstawową, układamy również żetony zasobów na stole, wybieramy gracza rozpoczynającego i umieszczamy znacznik psa przy siatce kart 3×3.

Jesteśmy gotowi do gry i jak widać, jest trochę więcej przygotowania, a już na tym etapie osoby, które grały w Najlepszą grę o kotach, wiedzą, że ten tytuł jest bardzo do niego podobny, można powiedzieć, że jest to ta sama gra z kilkoma dodatkowymi zasadami!

Największą różnicę robią tu Kart Sztuczek, które zmieniają trochę zasady dobierania kart, normalnie dobieramy 3 karty w pionie lub poziomie siatki gry, ale będzie to się zmieniać, a nawet czasem i jest szansa dobierać 4 karty w swojej turze. Widać też, że już na start mamy jednego psiaka, co może trochę determinować kierunek, w którym pójdzie nasza gra i dobieranie kolejnych czworonożnych przyjaciół.

Cała gra polega właśnie na dobieraniu kart z obszaru gry w swojej turze. Są tam nowe psy, ale też pokarm, który dajemy pieskom, są też zabawki, z których kolekcjonujemy zestawy oraz różne inne karty, które pomagają nam zdobyć jeszcze więcej punktów. Nakarmione psy dają różne bonusy albo po prostu punkty, głodne nie dają nic oprócz punktów ujemnych, to tak w skrócie.

Skalowalność i Regrywalność

Skalowalność
Tytuł ma standardowe spektrum graczy, czyli od 2 do 4 uczestników rozgrywki. Gra Najlepsza gra o psach 2 jak przystało na karciankę, odrzuca odpowiednią liczbę kart z talii przy mniejszej liczbie osób. To popularny zabieg i faktycznie skalujący rozgrywkę w odpowiedni sposób, chociaż na każdego gracza przypada wtedy inna liczba kart. Jednak nie widać dużej różnicy czy gramy w 2, czy w 4 osoby, oprócz takiej, że w maksymalnym składzie bardziej zmienia się obszary gry do naszej kolejnej rundy. W rozgrywce dwuosobowej bierzemy karty na przemian, można to w miarę zaplanować i przewidzieć co przeciwnik weźmie, a co nam zostawi. Oczywiście podczas gry na 4 graczy troszkę więcej czekamy na rundę, a i sam czas rozgrywki jest lekko dłuższy.

Regrywalność
W grze Najlepsza gra o psach 2 mamy mnóstwo przeróżnych kart, a więc i dróg do zwycięstwa. Każda rozgrywka jest inna z racji losowych kart, które dobieramy z pola gry, czy to piesków, czy przysmaków. Musimy zdecydować się na to, w jaki sposób gramy, chociaż możemy przyjmować podobną strategię co każdą rozgrywkę, to i tak jest ona determinowana przez to, co pojawi się w naszej rundzie i jak grają przeciwnicy. Jak na tytuł tego kalibru, partie są zróżnicowane, wybór tego, za co punktujemy, jest odpowiedni i gra się przyjemnie, bez poczucia, że ciągle gramy to samo, w ten sam sposób i jest tylko jedna droga do zwycięstwa.

Wrażenia z rozgrywki

Niestety, ale Najlepsza gra o psach 2 jest zbyt mocno zbliżona do Najlepszej gry o kotach i w tej kategorii przyjdzie mi oceniać ten tytuł. Oczywiście jest to bardzo subiektywne spojrzenie na te tytuły, ponieważ fani konkretnych czworonogów mogą chcieć mieć gry właśnie z nimi i nie mi to oceniać, wybór na pewno jest i to jest super!

Jednak starając się obiektywnie patrzeć, gdy mamy już Najlepszą grę o psach 2, nie potrzebujemy Najlepszej gry o kotach, która ma to samo, a nawet mniej i to może być pewnego rodzaju problem. Mnie akurat nie do końca podeszło rozbudowanie tego tytułu w taki sposób.

W grze największymi nowościami są chyba Karty Tresury i Karty Cech. Te pierwsze pozwalają na poznanie nowych sztuczek, co bezpośrednio przekłada się na możliwości brania przez nas kart – już nie 3 w jednej linii, ale na przykład 4 w literę T. Karty Cech natomiast wraz z nowymi zdolnościami psów to przy pierwszej rozgrywce prawdziwy chaos, potem jest trochę lepiej, ale wciąż dosyć mocno komplikują prostą grę karcianą. Karty kładzione pod karty, bonusowe punkty, warunki ich zdobycia, jak dla mnie – zbyt na siłę próbowanie z tego zrobienia zaawansowanej gry karcianej o zarządzaniu ręką i zbieraniu zestawów.

Mamy jeszcze karty takie jak Aport i Spacer, ale one tak samo, jak Karty Sztuczek, całkiem przyjemnie urozmaicają rozgrywkę. A tak, nawet dla kogoś, kto grał w Najlepszą grę o kotach, to Najlepsza gra o psach 2 strasznie namieszała w tej serii. Ostatnie takie odczucia miałem przy grze Bandido i Bandida, tytuł oczywiście mocno polecam!

Wypada jeszcze wspomnieć o pierwszej części, czyli Najlepszej grze o psach (jeden), ale ani jej blisko graficznie, ani mechanicznie do tamtej odsłony, która miała tylko karty w pudełku i na nich opierała się cała rozgrywka. Na zbieraniu zestawów kart tych samych psów i punktowaniu nimi. Totalnie inny tytuł, który też w pierwszych rozgrywkach może być mało intuicyjny i skomplikowany 😉

Podsumowanie gry

Najlepsza gra o psach 2 to przyjemna gra karciana, którą koniecznie muszą sprawdzić miłośnicy tych czworonogów. Na rynku nie ma tak dużo tytułów o psiakach, w porównaniu z tymi o kotach, ale to oczywiście się zmienia. Jeśli więc graliście w Najlepsza gra o kotach, macie ograny dodatek, a uwielbiacie również pieski, sprawdźcie koniecznie kolejny tytuł z serii, zwłaszcza że można go dorwać w dobrej cenie w internecie. Teraz 5 dyszek to przecież tyle, co nic 😉

Plusy
Pieski!
Przyjemne grafiki, pasujące do serii tych gier
Dobrze się skaluje, regrywalna
Przystępna cena
Notes punktacji!
Minusy
Zbyt podobne do Najlepszej gry o kotach
Część kart i mechanik na wyrost, można by je usunąć z rozgrywki
9/10

Ocena: 9/10

Dziękujemy Wydawnictwu FoxGames  za przekazanie egzemplarza do recenzji!
Porównaj oferty i dowiedz się więcej  o grze w serwisie Planszeo.

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

W tym artykule przedstawimy Wam trzy gry imprezowe od wydawnictwa Albi. Lubicie łączyć główkowanie z zabwą? Jeśli tak, to na pewno znajdziecie coś dla siebie!

Zapraszamy do trzeciej już części artykułu o grach wydawnictwa Albi. W tym wpisie omawiamy serię Parki oraz Szlaki, pięknie zilustrowane tytuły o przyrodzie.