Tytuł, mimo że nastawiony na pojedynek posiada tryb solo oraz 3osobowy!
Jak grać w Ostium w 3 osoby?
Każdy z zawodników dostaje po 2 bramy i atakuje w sąsiednie, skrajne bramy pozostałych graczy. Tej wariacji już na matach nie zagramy, ale to dosyć ciekawy tryb, gdzie 2 słabszych bije tego najsilniejszego (w danym momencie), odbywa się więc tu trochę gry nad stołem, zwłaszcza że można nagle wysunąć się na prowadzenie z ostatniego miejsca i wygrać. Kto by się spodziewał? Przypomina mi to trochę tryb na więcej osób z Hero Realmsów, który kiedyś grałem. A i jeszcze jedno, w tym trybie najlepiej chyba się gra na okrągłym stole 😉
Regrywalność?
Talia startowa taka sama, plansza taka sama, ale ale! Karty, które możemy nabywać, są zmienne. Początkowe ustawienie oraz to w kolejnych rundach ma bardzo małą szansę powtórzenia, więc to które karty zbieramy, to co kupuje przeciwnik, w jakiej kolejności te karty się układają, wszystko to powoduje, że partia jest nie do powtórzenia, a każda gra może być kompletnie inna od poprzedniej!
Może przy 100-150 rozegranych walkach w Ostium da się zauważyć podobieństwo, ale przecież na pewno będzie dodatek z kolejnymi frakcjami 😉 Prawda, że będzie, Lacerto?
Przyjrzyjmy się jeszcze turniejom!
Mamy taką możliwość, ponieważ wraz z premierą gry wydawnictwo ruszyło w podróż po Polsce w celu zorganizowania licznych turniejów promujących Ostium. Pula każdego wydarzenia to 600zł do wydania w sklepie wydawcy, więc całkiem przyjemne nagrody! Ja zagrałem lokalnie w Igraniu w Lochu, zdobywając zaszczytne drugie miejsce. Czy ma to wpływ, na to, czy gra mi się podoba, czy nie? Prawdopodobnie 😉
Gra Karciana Ostium to świetny tytuł turniejowy. Długość rozgrywki jest odpowiednia, losowość mała, liczą się umiejętności i ogranie zawodników. Było kilka nowych osób, które wcześniej nie grało, a po jednej partii już wiedzieli co i jak, planując kolejną grę i wiedząc, że teraz pójdzie lepiej! Oczywiście pojawiło się kilka nieścisłości, instrukcja nie opisuje każdego przypadku, ale w tym celu Wydawnictwo Lacerta stworzyło Centrum Wiedzy o grze, to druga taka ich strona, pierwsza tyczyła się Spirit Island. Świetny zabieg, inni wydawcy powinni brać przykład z Jaszczurek!