Mechanika
Eliminacja, dedukcja, wybór narzędzi, a gdy gramy w zespole – współpraca, są mechanikami zastosowanymi w Pacjencie Zero. Chwila zastanowienia, wybór narzędzia, myślenie, dedukowanie, znów myślenie, eliminacja lub wskazanie molekuł. W grze jest dużo główkowania i właśnie takie gry lubię. Za notes służy konsola badawcza, gdzie dowolnie według własnego uznania możemy zapisywać owoce naszej pracy. Szczególnie wariant jeden na jedne lub solo. Ja, gra i perspektywa rozwiązania: uratowania świata.
Skalowalność
Szczególnie dobrze gra się w wariant solo i w dwie osoby (z aplikacją), gdzie dodatkiem jest nuta rywalizacji i emocji, czy może rywal już znalazł antidotum, czy to jednak ja będę pierwsza. Trzy osoby: rozgrywka równie ciekawa, ale osoba wcielająca się w role MARII musi dobrze znać funkcje narzędzi, by gra przebiegała sprawnie. Dodatkowo trzeba być uważnym i dyskretnie przekazywać dane, by przeciwnik przypadkiem nie usłyszał wyniku, czy wskazówki. Jeżeli chodzi o dyskrecje, poziom podnosi się wraz z większa liczbą uczestników. Szczególną trudnością jest też zachowanie dyskretności: po otrzymaniu wyników, omówieniu ich, podjęciem decyzji ws. badań w grze zespołowej, gdzie kilka osób pochyla się nad niewielką konsolą badawczą i dość małą zasłonką. Jeżeli chcemy znaleźć najlepszy sposób, trzeba się jakoś komunikować, nie jest to proste. Moim zdanie gra świetnie się skaluje samemu, w dwie i w trzy osoby. Więcej nie polecam.
Regrywalność
W grze jest możliwych 2300 kombinacji mimo to, już po kilku rozgrywkach można „wyrobić sobie” schemat wykonywania badań, który subiektywnie najszybciej doprowadzą do wyniku. Aby urozmaicić rozgrywkę, autor przewidział 15 różnych zakłóceń, które można wprowadzić do rozgrywki.
Bez opcji Zakłócenia gra mimo wielu możliwości mogłaby się znudzić. Zakłócenie, zgodnie z instrukcją, stosowane jest jedno na turę. Urozmaica rozgrywkę i ten wariant jest wręcz niezbędny.
Sama gra w sobie wciąga i pobudza szare komórki. Narzędzia wykorzystywane na początku, często się w laboratoriach powtarzają. Jest to REDUKTOR/DEDUKTO, gdzie MARIA wskazuje 5 molekuł, które na pewno nie są poprawne oraz PRÓBNIK/SAMPLY: wybieramy trzy zestawy po 5 molekuł i MARIA wskazuje czy w zestawie jest szukana molekuła, nie mówi jednak ile ich jest.