Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Recenzja: Abalone GO — mini wersja klasyka
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Recenzja: Abalone GO — mini wersja klasyka

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja: Pakal — odkryj skarby

Daria Raczkowska

20/11/2022

W nowej grze od wydawnictwa Dante przeniesiemy się do lasów tropikalnych, gdzie naszym zadaniem będzie jak najszybsze dotarcie do skarbu. Zwycięzca musi wykazać się spostrzegawczością, refleksem i logicznym myśleniem. Zapraszam Was do kolorowego świata Pakal, który nawiązuje do zapomnianej już przez niektórych układanki z lat 90-tych. Czy pamiętacie jak się układało przesuwanki? Przekonajcie się sami.

Autor: Luca Bellini, Luca Borsa
Ilustrator: Roberta Esposito / Studio Labo
Liczba graczy: 2-4
Czas rozgrywki: 20 min
Wiek: 8+
Polski Wydawca: Dante
Głowna mechanika: gra w czasie rzeczywistym, puzzle, zręczność
SCD: 149 zł

Sprawdź Pakal na stronie wydawcy
Porównaj ceny na Planszeo
Pakal w serwisie Gramy w Planszówki

Kilka słów o twórcy

Luca Borsa i Luca Bellini to włoscy projektanci planszowi, związani swego czasu z włoskim producentem zabawek Chicco. Są twórcami takich gier jak Balloons(2017), Dancing Fish (2018), Little Arrow (2018), Zero (2017).

Sama firma Dante, dopiero wchodzi w temat nowoczesnych gier planszowych, gdzie głównie wcześniej skupiała się na zabawkach dla dzieci.

Co znajdziemy w pudełku?

W pudełku Pakal znajdziemy:

  • 1 dwustronną planszę
  • 9 żetonów punktacji
  • 21 kafelków celu
  • 4 planszetki gracza
  • 4 dwustronne karty wzorów
  • 48 kolorowych płytek (po 12 w każdym kolorze)
  • 32 przezroczyste płytki
  • 4 drewniane płytki
  • instrukcję

Dodatkowo wydawca zapewnił woreczki na kolorowe i przezroczyste płytki oraz żetony, co pozwala utrzymać w pudełku porządek i sprawnie przegotować rozgrywkę.

Gracze mają do dyspozycji również darmową aplikację zarówno na system Android jak i iOS, która pełni rolę stopera.

Krótko o zasadach gry

Zasady gry Pakal opierają się na znanej „przesuwance”. Każdy gracz ma przed sobą planszetkę i musi ułożyć znajdujące się na niej płytki (kolorowe i przezroczyste) w taki sposób, by odsłonięte zostały tylko trzy, wskazane na początku rundy, symbole. Wszyscy gracze układają płytki jednocześnie, a w trakcie zmagań odmierzany jest czas.

Kolejnym etapem w rundzie jest wybór żetonu punktacji, który pozwoli przesunąć znacznik na planszy. Tylko gracz, który właściwie ułożył płytki na planszetce może wybrać żeton. Ważne jest, by wybrany żeton nie przedstawiał takiego samego symbolu jak symbol, który w rundzie maił zostać widoczny.

Gdy wszystko się zgadza, a czas jeszcze nie minął, gracz może przesunąć swój dysk na najbliższy symbol z wybranego żetonu.

Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy wejdzie w strefę lawy lub (w przypadku gdy kilku graczy będzie w powyższej strefie) będzie bliżej skarbu.

Mechanika, skalowalność
i regrywalność

Mechanika

Główną mechaniką, jest przesuwanie płytek na planszy w czasie rzeczywistym. Wraz ze zbliżaniem do mety płytki kolorowe zamieniane są na przeżroczyste, dlatego pozion trudności zwiększa się z kolejnymi rundami. Następnie należy wybrać spośród dostępnych symboli, ten symbol, który pozwoli przesunąć się najdalej na planszy.

Skalowalność

Gra dobrze skaluje się w rozgrywce czteroosobowej. Jest wtedy większy wybór żetonów i większe emocje. Przy dwóch graczach, gra jest bardziej przewidywalna i momentami się dłuży. Myślę jednak, że fani logicznych gier lub układanek przesuwnych odnajdą się w każdym wariancie gry.

Regrywalność

Do dyspozycji graczy są 4 dwustronne planszetki. Więc łącznie mamy osiem możliwych schematów. To nie dużo i myślę, że osoby z dobrą pamięcią wzrokową mogą je szybko zapamiętać. Schemat poruszania płytek po planszetce, też każdy gracz wypracowuje sobie już po kilku turach. Regrywalność zdecydowanie poprawiają dokładanie w losowych miejscach przezroczyste płytki.

Wrażenia z rozgrywki

Przede Wszystkim, co rzuca się w oczy sięgając po pudełko Pakal to piękna kolorystyka i przyjazna grafika. Nie są to realistyczne obrazy, ale bajkowa animacja, która zabiera graczy do pięknych lasów równikowych. Zasady gry są proste, więc ogarnięcie instrukcji trwa dosłownie chwile. Wątpliwości, jeżeli się zdarzą to raczej do sposobu poruszania się na planszy, a nie do układania płytek. Na plus aplikacja, która odmierzając czas dźwiękami wprowadza dodatkowy klimat w rozgrywkę. Do dyspozycji graczy są dwa poziomy – Hard i Easy. Wariant easy daje graczom zdecydowanie wystarczająco dużo czasu, by ułożyć płytki i na spokojnie wybrać żeton. Wariant hard wprowadza konieczność pośpiechu, ale nadal 35 sekund to czas, w którym można uporać się z zadaniem. Przydatną aktualizacją dla aplikacji mogłoby być dodanie fukcji ustawienia dowolnego czasu. Obecnie chcąc grać z dedykowanym stoperem mamy do wyboru tylko dwie opcje.

Sama gra to ćwiczenie pamięci wzrokowej i refleksu. Aby odnaleźć się w grze trzeba lubić konkurencję pod presją czasu. Stoper odmierza sekundy wszystkim jednocześnie i warto być najszybszym graczem aby zabrać najlepszy dla siebie żeton zwycięstwa. Dodatkowym elementem w podnoszący poziom trudności jest konieczność wyboru odpowiedniego symbolu. Należy pamiętać, aby nie chwycić żetonu z symbolem, którego zostawiliśmy odkrytego na planszetce, ponieważ wtedy na planszy punktacji stoimy w miejscu. Co do poruszania się na planszy, a “sytuacją” na planszetkach. Każdy na start ma tyle samo przezroczystych płytek. W miarę poruszania się na planszy zwiększamy ich ilość tym samym zwiększając poziom trudności. Co według mnie jest fajne, kiedy zostaniemy w miejscu, zmniejszajmy ilość przezroczystych płytek. Takie rozwiązanie zmieniające poziomy trudności, w zależności od indywidualnych postępów w grze wyrównuje szanse. Ostatni gracz może łatwiej dogonić rywali. Jednak przy pośpiechu może zdarzyć się tak, że płytki się “zaczepiają” o kartę, wtedy trzeba je delikatnie podnieść. Trochę to utrudnia rozgrywkę. 

Podsumowanie gry Pakal

Powszechnie znana układanka- przesuwana w Pakal, została odświerzona i ulepszona poprzez zmiany płytek kolorowe-przezroczyste, a także konieczność ułożenia jej pod presją czasu. Proste zasady i dynamiczne tempo są atutami tej gry. Na każdą rozegraną grę przeznaczyłam nie więcej niż 20 min i przyznam, że każda kolejna sprawiała mi więcej przyjemności.  Szczególnie dla fanów łamigłówek i gier zręcznościowych w czasie rzeczywistym Pakal może przypaść do gustu, ponieważ łączy te wszystkie cechy, a rzadko spotyka się taką grę. Niby oldschoolowa a jednak nowoczesna.

Plusy
• pozwala rozwijać pamięć wzrokową
• wykorzystana mechanika dobrze znanej układanki-przesuwanki
• łatwe zasady
• szybka rozgrywka
• połączenie zręczność, spostrzegawczości i gry w czasie rzeczywistym
Minusy
• czasami kafelki zaczepiają się
• mała ilość dostępnych schematów
• brak możliwości ustawiania czasu w aplikacji
8.5/10

Ocena: 8,5/10

Dziękujemy Wydawnictwu Dante za przekazanie egzemplarza do recenzji.
Więcej informacji o grze znajdziesz na Gramy w Planszówki
Porównaj oferty i dowiedz się więcej o grze w serwisie Planszeo

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

Abalone GO - to kompaktowa wersja znanej gry dla dwóch graczy. To wręcz szachowy pojedynek, który teraz możecie stoczyć w każdym miejscu! Zabierz grę do plecaka

W tym artykule sprawdzimy drugą część Boss Monster, Złap Kadr oraz Planszówkowych Kurierów! Będzie lekko i przyjemnie, tak, jak zwykle bywa w grach od Muduko.