Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Recenzja: Abalone GO — mini wersja klasyka
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Recenzja: Abalone GO — mini wersja klasyka

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja:
Patchwork: Polski Folklor — nasze rodzime

Daria Raczkowska

21/08/2023

Patchwork: Polski Folklor to gra logiczna przeznaczona dla dwóch osób. Każdy gracz otrzymuje swoją planszetkę zwaną kołderką, którą stara się jak najdokładniej zapełnić skrawkami materiału. Tytuł gry nawiązuje do metody szycia, w której zszywa się małe kawałki materiału, tworząc funkcjonalną całość o zupełnie nowym wzorze. Historia Patchworku sięga XIX, gdzie w Wielkiej Brytanii mniej zamożna część społeczeństwa wykorzystywała skrawki materiału do cerowania ubrań, czy pościeli.

Pierwsze wydanie Patchwork miało miejsce dwa wieki później dzięki wydawnictwu Lacerta. W roku 2014 gra otrzymała nagrodę za najlepszą abstrakcyjną grę (2014 Golden Geek Abstract Game Winner). Od tego czasu powstało już kilka wersji Patchwork. Między innymi: Edycja Zimowa, Ekspress, Doodle czy Polski Folklor, do którego to recenzji zapraszam.

Co znajdziemy w środku?

Gra nie jest duża i nie ma też zbyt rozbudowanych elementów. W pudelku znajdziemy:

  • Jedną dwustronną główną planszę czasu
  • 2 plansze kołder
  • 1 pionek neutralny
  • 1 żeton specjalny
  • 2 znaczniki czasu
  • 33 skrawki materiału
  • 50 żetonów guzików
  • 5 żetonów łatek

Elementy są dobrej jakości, w pudełku brak insertu wprowadza lekki nieład, ale z uwagi na małą liczbę komponentów (i woreczki strunowe) grę mimo wszystko rozkłada się szybko.

Co ciekawe każdy skrawek materiału przedstawia inny autentyczny, historyczny haft ludowy, a ich pochodzenie jest wypisane na ostatniej stronie instrukcji – warto tam zerknąć.

Skrócone zasady gry
Patchwork: Polski Folklor

Zasady Patchwork są bardzo proste. Każdy gracz otrzymuje swoją planszetkę. Planszę czasu kładzie się na środku stołu, a wokół niej w losowej kolejności układa się skrawki materiałów, tworząc zamknięty okrąg. Pionek neutralny stawia się za najmniejszym z nich. Pionki graczy (czasu) umieszcza się na planszy, podobnie jak 5 żetonów łatek rozmiarów 1×1.

Tura gracza polega na wybraniu 1 z 3 skrawków leżących przed neutralnym pionkiem i umieszczeniu go w swojej siatce na planszetce. Open Drafting, czyli mechanika doboru kafelków, aby ułożyć z nich pożądany wzór, może być Wam znana np. z Azula (wyd. Rebel)
Co ważne – skrawki nie są za darmo. Należy opłacić ich „guzikowy koszt”. Następnie gracz przesuwa znacznik czasu na głównej planszy. Jeżeli gracz minie symbol guzika, dobiera je.

Gracze dobierają kafelki z okręgu, przesuwają odpowiednio neutralny pionek, co oznacza, że dany skrawek może być w puli wyboru kilka razy. Ruchy nie zawsze będą wykonywane naprzemiennie, ponieważ kolejność tur jest określana przez znaczniki czasu na planszy głównej. Autor gry wykorzystał tę samą mechanikę także w grze Nova Luna (wyd. Lucky Duck)

Wygrywa gracz, który będzie miał na koniec gry najwięcej guzików – one w grze stanowią walutę oraz punkty zwycięstwa. W Patchwork wykorzystujemy także mechanikę tile placement, czyli należy jak najdokładniej wypełnić całą kołderkę, ponieważ każdy pusty element siatki daje ujemne punkty na koniec gry.

Skalowalność i regrywalność

Skalowalność

Patchwork: Polski Folklor jest przeznaczona tylko dla dwóch graczy. Jest to klasyczny pojedynek i ciężko tu mówić o skalowalności. Chociaż oczywiście można wyobrazić sobie trzeciego gracza, jego planszetkę i dołożyć dodatkowe kafelki, aby starczyło dla wszystkich 😉

Regrywalność

Ułożenie 33 skrawków materiałów w okrąg oraz mechanika ich doboru, całkiem dobrze buduje regrywalność. Można powiedzieć, że każda rozgrywka będzie inna. Patchwork: Polski Folklor, podobnie jak Azul (wyd. Rebel), Akropolis (wyd. Lucky Duck) czy Sagrada (wyd. FoxGames), jest grą logiczną, w którą można grać bardzo często i trudno będzie znaleźć algorytm „najlepszego ułożenia”. Już pierwszy wybór będzie inny niż w poprzedniej rozgrywce.

Wrażenia z rozgrywki

Wrażenia zacznę od krótkiego porównania pierwszej wersji Patchwork do Patchwork: Polski Folklor. Po pierwsze: nie jest to dodatek – jest to nowa oddzielna gra. Zasady są dokładnie takie same, jedyne co się zmieniło to wzory na skrawkach materiałów. Tutaj znajdziemy, jak sam tytuł sugeruje, hafty pochodzące z różnych regionów polski, a jest ich 33. Wzory są dobrze oddane, ale też podkreślę, że znawcą folkloru nie jestem. To od Ciebie zależy, którą wersję gry wybierzesz, w obie gra się dokładnie tak samo. Tylko moje subiektywne zdanie – wzory w Polskim Folklorze są ciut ładniejsze.

Dla tych, co nie znają Patchworka, Polski Folklor to gra logiczna przeznaczona dla dwóch osób. Gra wykonana jest bardzo dobrze. Minusem może być problem z wyciąganiem planszy z pudełka, ponieważ są idealnie do niego dopasowane. Przygotowanie gry zajmie ciut krócej, gdy dołożymy dodatkowy woreczek na żetony guzików i łatek – nie trzeba będzie ich wybierać spośród skrawków materiału. Rozgrywka trwa mniej więcej tyle, ile jest określone na pudełku (średnio 20-25 minut), więc grę zdecydowanie zaliczam do szybkich.

Zadaniem graczy jest uzupełnienie planszetki kołdry skrawkami materiałów o różnych kształtach tak, by zostało jak najmniej pustych kratek. Taki trochę Tetris. Kafelki możemy dowolnie obracać, co jest bardzo pomocne przy takiej różnorodności kształtów. Hafty mają różne wartości guzików i czasu. Głównie jest to uzależnione od ich foremności i wielkości, a także tego czy mają symbol guzika, czy nie. Tańsze są te kafelki, które trudniej dopasować.

Co mi się podoba – to mechanika kolejkowania graczy. Jeżeli dobrze przemyślisz swój ruch, a przeciwnik jest wystarczająco daleko na planszy czasu, to jest możliwość dobrania dwóch (rzadziej trzech) skrawków. Liczba ruchów, w których będziemy dobierać kafelki, jest ograniczona nie tylko symbolem czasu, ale także przez guziki. Jeżeli gracza nie stać na żaden z trzech kafelków, musi wykorzystać swój ruch, by zdobyć zasób, czyli przesuwa się na planszy czasu przed przeciwnika i dobiera guziki w ilości pokonanych pól na planszy czasu. Tak więc w Patchwork: Polski Folklor ważny jest nie tylko kształt dobieranego kafelka, należy zwracać uwagę także na czas (położenie pionka na planszy głównej) oraz liczbę posiadanych guzików, które w końcowym rozliczeniu warunkują o zwycięstwie. Trochę liczenia więc też tu znajdziemy 😉

Podsumowanie gry

Patchwork: Polski Folklor to prosta gra, w której na uwadze trzeba mieć trzy składowe: kształt dobieranego żetonu, położenie pionka czasu i liczbę posiadanych guzików. Jedynie odpowiedni bilans tych trzech zmiennych pozwoli na wygraną. Poza tym rozgrywka pozwoli choć trochę poznać rodzaje i (moim zdaniem) urok Polskiego wzornictwa. Każda stworzona kołderka, będzie niepowtarzalnie piękna.

Myślę, że jeżeli lubisz gry logiczne, nawet jeżeli Tetris nie jest w Twojej czołówce, to Patchwork: Polski Folklor powinien Ci się spodobać.

Plusy
Łatwe zasady
Duża regrywalność
W instrukcji objaśnienie skąd pochodzą wzory
Dobra jakość komponentów.
Minusy
Planszetki są idealnie wycięte pod wielkość pudełka, przez co trudno je wyciągnąć
Przed każdą grą trzeba oddzielić guziki od skrawków
7/10

Ocena: 7/10

Dziękujemy Wydawnictwu Rebel  za przekazanie egzemplarza do recenzji!
Porównaj oferty i dowiedz się więcej  o grze w serwisie Planszeo.

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

Abalone GO - to kompaktowa wersja znanej gry dla dwóch graczy. To wręcz szachowy pojedynek, który teraz możecie stoczyć w każdym miejscu! Zabierz grę do plecaka

W tym artykule sprawdzimy drugą część Boss Monster, Złap Kadr oraz Planszówkowych Kurierów! Będzie lekko i przyjemnie, tak, jak zwykle bywa w grach od Muduko.