Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Recenzja: Dominion: W głąb lądu — najlepszy dodatek?
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Recenzja: Dominion: W głąb lądu — najlepszy dodatek?

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja:
Reakcja łańcuchowa — kafelkowy ciąg

Daria Raczkowska

07/06/2023

Wydawnictwo Egmont zaproponowało w tym roku ciekawą małą-wielką grę. Z jednej strony małą, bo pudełko jest niewielkie, z drugiej strony wielką, bo można grać w nią godzinami. I to właśnie stwierdzenie będę w poniższym tekście starała się obronić.

Chciałam zaproponować krótką recenzje Reakcji Łańcuchowej. Gry logicznej o prostych zasadach, która przypadnie do gustu wszystkim fanom łamigłówek. Układamy kafelki w taki sposób, by dopasować kształty i dzięki temu zebrać zestawy liczb. Rozgrywka kończy się dość szybko, ale istnieje ryzyko, że równie szybko zacznie się kolejną. Z przekonaniem, chciałabym Was przekonać do tego tytułu, czy to w domu, czy w podróży, dlatego zachęcam do lektury poniższego wpisu. 

Co znajdziemy w pudełku?

Niewielkie rozmiary pudełka Reakcji łańcuchowej kryją nieskomplikowane cztery rodzaje elementów. Chociaż w sumie to trzy, bo instrukcja to standardowe wyposażenie każdej gry.

Tak więc w środku mamy:

  • 90 kwadratowych kafelków
  • 20 żetonów bonusowych
  • 4 tajne żetony koloru
  • instrukcję

Co do jakości kafelków nie mam żadnych zastrzeżeń, są równo wycięte, wyraźne i mimo zróżnicowania wzorów pod względem kolorów i kształtów łatwo je rozpoznać/odróżnić. Tak samo kolory cyfr mają dobre odcienie i jeszcze nie zdarzyło mi się ich pomylić.

Za to żetony bonusów i koloru są nieco gorszej jakości. Mają grubość zalaminowanej kartki z bloku technicznego. Łatwo zagiąć im rogi i trudno też je się chwyta. Są odpowiednio pooznaczane i bez problemu można je rozróżnić, jednak trzeba uważać, by ich nie zniszczyć. Ale w sumie gdyby nie to, chyba nie znalazłabym minusów tej gry.

Skrót zasad gry
Reakcja łańcuchowa

Zaczynając Reakcję łańcuchową, musimy rozdzielić kafelki od bonusowych żetonów, ponieważ potrafią się trochę w pudełku pomieszać. Następnie losowo układamy 40 kwadratów w sposób 8 na 5 (8 wierszy i 5 kolumn). Z pozostałych kafelków tworzymy zakryty stos. Bonusy układamy obok, tak aby były widoczne i dostępne dla wszystkich graczy. Każdy dobiera kafelek z zakrytego stosu i losuje żeton koloru. Grę zaczyna najmłodszy z graczy, choć my rozwiązaliśmy ten problem poprzez dobieranie kafelka. I ten, kto wybrał kafelek o większej wartości, zaczynał.

Kafelki dokładamy tylko od jednej strony – na górze (czyli na jednym z pięciu wierzchnich kwadratów). W momencie gdy wzór na dokładanym kafelku będzie zgodny z leżącym wzorem, uruchamiamy „reakcję łańcuchową”. W pierwszej kolejności analizujemy kafelki sąsiadujące po prawej i lewej stronie, a następnie dół. Gracz zabiera do siebie każdy kafelek, z który zgadzają się wzory. Z zebranych kafelków można stworzyć zestawy, które się odkłada, zabierając żeton bonusowy.

Na koniec Reakcji łańcuchowej liczmy punkty z kafelków pozostałych przed graczem. Każdy kafelek jest wart tyle punktów, ile wskazuje cyfra, z wyjątkiem kolory wskazanego na tajnym żetonie. Taki kolor punktuje podwójnie. Do tego dodajemy punkty wskazane przez żetony bonusowe i już. Zwycięża gracz o największej liczbie punktów.

Skalowalność i regrywalność

Skalowalność

Do Reakcji Łańcuchowej najchętniej siadam z jednym przeciwnikiem. Podkreślę ze to moje subiektywne odczucie. Gra zajmuje mało miejsca i na obrazki na kafelkach wygodniej mi patrzeć z bliska, a ten komfort mogę mieć przy grze dwuosobowej. Pomijając to, przy większej liczbie osób, ruchów do wykonania jest znacznie mniej i trudniej zebrać dane zestawy kafelków – trochę mniej zabawy.

Regrywalność

Reakcja łańcuchowa oparta jest na dużej losowości. Kafelki startowe układanie za bez żadnego schematu i instrukcja podkreśla, by układać je dowolnie, bez zwracania uwagi na widoczne na nich cyfry. Po swoim ruchu dobieramy zakryty kafelek i mając przygotowany zestaw cyfr, możemy planować kolejny ruch. Podsumowując, każdy już start będzie inny, dlatego nie ma możliwości wejść w schemat.

Wrażenia z rozgrywki

Reakcja Łańcuchowa ma na pudełku dopisek „travel” i faktycznie jest to wersja podróżna. Małe i lekkie pudełko, łatwo zabrać ze sobą każdym środkiem transportu. Z wad pudełka, to może jest ono ciut za małe na zawartość, a może kafelki są za ciężkie, tak czy inaczej gra czasami się otwiera w transporcie, dlatego polecam zabezpieczyć pokrywkę na przykład gumką recepturką.

Wystarczy chwila i Reakcja Łańcuchowa jest rozłożona – elementu gotowe do gry. Jak na podróżną wersję przystało, rozgrywka nie zajmuje dużo miejsca. Trzeba uważać na żetony bonusów, ponieważ są lekkie i może je zdmuchnąć wiatr 😉  jeżeli jednak mamy bezwietrzną pogodę, grę na spokojnie można zabierać w plener.

Rozgrywka nie trwa długo, ale ważna jest tu spostrzegawczość. Jeżeli znajdzie się odpowiednią kombinację, to w jednym ruchu można zgarnąć nawet pięć kafelków. Gorzej jeżeli nic nie pasuje i tak zbiera się po jednym kafelku przez kilka ruchów. Wtedy wybór kafelka musi być szczególnie przemyślany, aby zebrać wybrany zestaw liczb.

Warto swoje decyzje opierać na dostępnych żetonach bonusowych, ponieważ są one znacznie lepiej punktowane niż pojedyncze cyfry. Jest znacznie większe prawdopodobieństwo wygranej tego gracza, który z bonusów ma więcej punktów. Pomimo że każdy żeton jest atrakcyjny, to niektóre z nich są punktowanie bardziej niż inne, dlatego na to też dobrze jest zwrócić uwagę.

Podsumowanie gry
Reakcja łańcuchowa

Reakcja Łańcuchowa od wydawnictwa Egmont, zdecydowanie spodoba się fanom łamigłówek. Gra nie ma klimatu ani fabuły, ale moim zdaniem w tym przypadku zupełnie nie jest to wada.  Pudełko mieści się w plecaku turystycznym, czy w walizce. Kontrastowe kolory pozwalają na grę nawet przy nie najlepszych warunkach świetlnych. Dodam jeszcze na koniec, że obecnie, gra na stronie wydawcy kosztuje niecałe 45zł. Myślę, że Reakcja Łańcuchowa jest grą godną uwagi, ze względu na regrywalność i cenę.

Plusy
Wyraźne wzory i kolory
Nieograniczona regrywalność
Wciągająca rozgrywka
Małe pudełko
Proste zasady
Minusy
Słabej jakość żetony bonusów
Kafelki i żetony mieszają się w pudełku – brak woreczków/insertu
Pudełko czasami się otwiera, i mogą się wysypać
7/10

Ocena: 7/10

Dziękujemy Wydawnictwu Egmont  za przekazanie egzemplarzy do recenzji.
Porównaj oferty i dowiedz się więcej o grze w serwisie Planszeo!

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

Dominion: W głąb lądu to jest taki dodatek, jaki lubię. To jest taki rodzaj Dominiona, w który chcę grać. Zobaczcie dlaczego! Zapraszam do recenzji

Projekt A.R.T. Na ratunek arcydziełom to gra kooperacyja, w której staramy się powstrzymać agentów Białej Ręki i uratować dzieła sztuki z całego świata.