Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Recenzja: Abalone GO — mini wersja klasyka
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Recenzja: Abalone GO — mini wersja klasyka

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja: Roszada wśród zwierząt

Katarzyna Olech

02/03/2022

Roszada wśród zwierząt jest logiczną grą dla całej rodziny, w której mysz, kot i słoń spróbują zdobyć przysmaki. Jednak nie jest to takie proste, gdyż na drodze może stanąć ich największy strach. Gra wykorzystuje logiczne myślenie, a rozgrywka przesiąknięta jest planowaniem i taktycznymi decyzjami.

Gra posiada Certyfikat Ecofriendly Game. Wszystkie komponenty wykonane są w sposób ekologiczny.

Roszada wśród zwierząt, pomimo dużej dozy strategii, ma bardzo łatwe zasady, które opanuje każdy. Sprawdź, czy zdołasz przechytrzyć przeciwników i zdobędziesz przysmaki przed nimi!

Autor: Urtis Šulinskas
Ilustracje: Tomasz Kaczkowski
Liczba graczy: 2-4
Czas rozgrywki: 20-30 minut
Wiek: 8+ na pudełku, ale 6 latek również ogarnie 😉
Polski Wydawca: Muduko
Główna Mechanika: grid movement i kamień-papier-nożyce
SCD:  55 zł
Sprawdź grę na stronie wydawcy
Porównaj na Planszeo
Roszada wśród zwierząt w serwisie Gramy w Planszowki

Kilka słów o twórcach
Roszady wśród zwierząt

Urtis Šulinskas jest twórcą gier planszowych pochodzącym z Litwy. Ukończył studnia z zarządzania na litewskim KTU. Projektowanie gier planszowych traktuje jako hobby. Jak sam o sobie powiedział: “Nauka nie miała wpływu na ten zawód, wywodziła się z pracy z dziećmi. Wtedy narodziło się poczucie, że mogę coś dla nich stworzyć i przyczynić się do ich edukacji.” Jego planszówkowy dorobek stanowi dopiero kilka gier – głównie skierowanych do młodszych graczy i miłośników gier rodzinnych.

Najpopularniejszą grą autorstwa Urtisa Šulinskasa jest Planeta, w Polsce wydana przez Rebel. Gra Hedgehog Roll w roku 2020 zdobyła nagrodę Kinderspiel des Jahres. Pozostałe gry, takie jak, Pigasus i Emojito! nie ukazały się jeszcze w języku polskim, tym bardziej dziękujemy Wydawnictwu Muduko, za szerzenie gier litewskiego twórcy w naszym kraju!

Autorem ilustracji Roszady wśród zwierząt jest Tomasz Kaczkowski. Urodził się i mieszka w Łodzi. Jest on ilustratorem, twórcą komiksów i wokalistą zespołu Wieże Fabryk. Wraz z Bartoszem Szyborem tworzy cykl komiksów o superbohaterach dla dzieci Niezła draka, Drapak. Wykonanie oprawy graficznej do gry Roszada wśród zwierząt jest jednym z pierwszych tego typu projektów artysty.

Co znajdziemy w pudełku?

  • 10 plansz mapy – każda z nich podzielona jest na 7 hexów,
  • 12 pionków zwierząt w 4 kolorach, 3 na gracza
  • 21 żetonów pożywienia – po 7 żetonów pszenicy, ryb i fistaszków,
  • instrukcję.

Liczba używanych planszy zależna jest od liczby graczy. Każda z plansz mapy jest inna, różnią się liczbą i rodzajem pożywienia, które można z nich zebrać. Gracze będą mieli do dyspozycji trzy pionki zwierzaków: mysz, kota i słonia, w wybranym przez siebie kolorze.

Elementy Roszady wśród zwierząt zostały wytworzone z drewna, które nie narusza bogactwa biologicznego lasów. Nie znajdziemy w niej ani grama plastiku. Dodatkowo gra posiada Certyfikat Ecofriendly Game!

Krótko o zasadach
Roszady wśród zwierząt

Rozgrywka w Roszadę wśród zwierząt polega na poruszaniu się pionkami, w celu zdobycia ulubionych smakołyków. Trzeba jednak uważać! Mysz ucieka od kota, kot od słonia, a słoń boi się myszy. Gdy pionki gracza, znajdą się obok zwierzaka, który go przeraża, gracz zmuszony jest oddalić się od zagrożenia w bezpieczne miejsce na planszy. Może się zdarzyć, że wszystkie nasze figury muszą uciec, wtedy należy poruszyć się każdym przestraszonym pionkiem. Gdy żadne ze zwierząt nie jest zagrożone, można wykonać ruch dowolnym zwierzęciem w dowolnym kierunku. Jedynymi ograniczeniami są:

  • nie można wchodzić na inne pionki,
  • nie można skończyć ruchu na polu sąsiadującym z kimś, kogo się boimy.

Gdy staniemy na polu z pożywieniem odpowiednim zwierzakiem (np. kotem na żeton z rybką), zbieramy je z planszy. Gra kończy się natychmiast zwycięstwem gracza, który zgromadził pięć żetonów z przysmakami.

Można podnieść poziom trudności gry, używając pól specjalnych. Znajdują się one pod żetonami z pożywieniem. Dzięki nim pionki otrzymują dodatkowe akcje, a rozgrywka robi się jeszcze bardziej emocjonująca.

Mechanika, skalowalność i regrywalność

W Roszadzie wśród zwierząt występuje kilka głównych mechanik. Pierwsza to Grid Movement, czyli poruszanie się po siatce planszy w wielu kierunkach. Dokładnie taka sama mechanika występuje w szeregu gier logicznych, takich jak szachy czy Abalone. Drugą główną mechaniką jest tzw. kamień-papier-nożyce. Cechuje się ona tym, że każda z dostępnych opcji wygrywa z jedną i przegrywa z drugą. Analogicznie w grze Muduko słoń przestraszy kota, lecz ucieknie od myszy; kot wystraszy mysz, jednak czmychnie przed słoniem.

W Roszadę wśród zwierząt można grać od 2 do 4 osób. Rozgrywki dwuosobowe są dynamiczne. Mały błąd może przekreślić całą partię. Plansza jest mniejsza i mało jest miejsc, gdzie możemy swobodnie poruszać się swoimi pionkami. W tym składzie trzeba planować każdy ruch i bacznie obserwować przeciwnika. Rozgrywki w większym gronie stają się trochę luźniejsze. Błędy częściej są do odrobienia, a gdy jeden z przeciwników jest bliski zwycięstwa, możemy pokrzyżować mu plany ze zdwojoną siłą. Jednak im więcej osób tym też częściej będziemy wchodzić z przeciwnikami w interakcje. Miałam takie partie, gdzie non stop, któryś z pionków bał się sąsiadującego zwierzaka i zmuszony był uciekać, zamiast zdobyć przysmak. Mimo tych różnic uważam, że w ten tytuł grać można w każdym składzie osobowym i bawić się przy tym równie dobrze.

Plansza jest modularna, co już na starcie sprzyja regrywalności w Roszadę wśród zwierząt. Każda rozgrywka różnić się będzie rozmieszczeniem i obrotem kafli planszy. Im więcej osób w grze, tym więcej plansz, więc obszar jest jeszcze bardziej urozmaicony. Dodatkowy wpływ na regrywalność ma początkowe umiejscowienie pionków zwierząt. Każdy z graczy ma dużą swobodę w rozplanowaniu pozycji startowych swoich figur. Przebieg rozgrywki odbywa się zawsze w ten sam sposób, jednak jest to charakterystyczne w grach logicznych. Za to wielkim atutem tego typu gier jest brak losowości. Wszystkie informacje na początku gry są jawne i tylko od naszych ruchów zależy kto wygra rozgrywkę.

Wrażenia z rozgrywki

Roszada wśród zwierząt jest rodzinną grą, skierowaną do młodszych graczy. Głównie ze względu na małą ilość zasad. Jednak muszę powiedzieć, że gra sprawdza się równie dobrze wśród dorosłych, nawet doświadczonych graczy. Rozgrywka jest czysto logiczna, bez grama losowości. Gdy zwierzęta pojawiają się na planszy, rozpoczyna się pojedynek umysłów. Bardzo podoba mi się pomysł, że każde zwierzę kogoś straszy oraz kogoś się boi. Jest to kluczowy element rozgrywki. Potrafi przeszkadzać, krzyżować plany, ale czasem też można go wykorzystać i zablokować komuś dostęp do przysmaku lub wykonać kilka ruchów zamiast jednego.

Największe skojarzenie z grą budzą we mnie szachy. Jednak w Roszadzie wśród zwierząt znajdziemy mniejszą ilość zasad i trochę inną mechanikę. Wspólnym punktem zaczepienia jest ruch po planszy i możliwość zablokowania przeciwnika. Podobieństwo rozgrywki można również dostrzec w grze Onitama. Choć gra jest dość stonowana i utrzymana w klasycznym stylu. Na jej tle Roszada wśród zwierząt mocno się wybija przyjemnym klimatem.

Zwrócę również uwagę na śliczną grafikę. Na samych planszach było mało miejsca do wykazania się, jednak Pan Tomasz Kaczkowski spisał się na medal. Dodatkowo każdy pionek ma inne ubrania, przybory, miny i można odnieść wrażenie, że również inny charakter. Dzięki żywym ilustracjom, do Roszady wśród zwierząt chce się wracać!

Podsumowanie gry
Roszada wśród zwierząt

Roszada wśród zwierząt jest grą dla każdego. Młodsi gracze będą mogli się nauczyć logicznego myślenia i planowania ruchów. Starsi zaś, wezmą udział w bitwie umysłów, w której ważny jest każdy ruch. Wszystko okraszone ładną oprawą graficzną, nadającą klimat rozgrywce.

Gra dobrze się skaluje. Ogromnym plusem są też łatwe zasady i niewielka ich ilość. Dzięki temu grę może przyswoić każdy, od przedszkolaka po emeryta. Proste zasady i niebanalna rozgrywka, to hasła idealnie wpasowujące się w ten tytuł od Muduko. Gra będzie lądowała na stole, gdy przyjdzie ochota na partyjkę czegoś szybkiego i jednocześnie wymagającego rozruszania szarych komórek.

Roszadę wśród zwierząt polecam przede wszystkim miłośnikom gier logicznych oraz rodzinom z dziećmi, gdyż jest to idealna gra do wprowadzania młodszych graczy w fantastyczny świat planszówek!

Plusy
Bardzo proste zasady
Dobra zabawa w każdym składzie osobowym
Zróżnicowane grafiki
Brak losowości
Gra dla osób w każdym wieku
Ekologiczne komponenty i wykonanie
Minusy
Oprócz początkowego ustawienia, gra przebiega zawsze w ten sam sposób
Mogłoby być więcej zróżnicowanych akcji zwierząt
7/10

Ocena: 7/10

Dziękujemy Wydawnictwu Muduko  za przekazanie egzemplarza do recenzji.

Więcej informacji o grze znajdziesz na Gramy w Planszówki

Porównaj oferty i dowiedz się więcej o grze w serwisie Planszeo

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

Abalone GO - to kompaktowa wersja znanej gry dla dwóch graczy. To wręcz szachowy pojedynek, który teraz możecie stoczyć w każdym miejscu! Zabierz grę do plecaka

W tym artykule sprawdzimy drugą część Boss Monster, Złap Kadr oraz Planszówkowych Kurierów! Będzie lekko i przyjemnie, tak, jak zwykle bywa w grach od Muduko.