Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Smoki z głębin — wypłyń na szerokie wody!
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Smoki z głębin — wypłyń na szerokie wody!

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja: Ry-Bitwa – czas stoczyć bój o morze!

Daria Raczkowska

04/08/2022

Ry-Bitwa od Rebel to drużynowa gra zręcznościowa. Zadaniem graczy jest przejęcie kontroli nad trzema strefami: plażą, płycizną i morzem. W każdej strefie mieszkają stworzenia, których zdobycie daje drużynom dodatkowe punkty. Kontrolę zapewniają żetony trafione w poszczególne strefy i zwierzęta.

Ciekawostka: w angielskiej wersji językowej gra nosi tytuł: Fish’N’Chips (wolne tłumaczenie: Ryba z Frytkami). Ciekawa jestem, który tytuł bardziej Wam się podoba. Czy wciągną Was fale Ry-Bitwy, czy macie ochotę Fish&Chips?

Autor: Christophe Coat
Ilustracje: Pierô
Liczba graczy: 2-8
Czas rozgrywki: 20min
Wiek: 6+
Wydawca: Rebel
Mechaniki: Zręcznościowa, kooperacja
SCD: 109 zł

Sprawdź Ry-Bitwę na stronie wydawcy!
Porównaj na stronie Planszeo!
Odwiedź stronę Gramy w Planszowki!

Kilka słów o twórcach Ry-Bitwy

Ry-Bitwa jest debiutem w twórczości Christophe’a Coat. Jak sam o sobie pisze, jest wielki fan gier planszowych, od 2014 roku próbował swoich sił w projektowaniu gier, by w końcu w 2020 zadebiutować. Jak wspominałam na wstępie, w anglojęzycznej wersji tytuł brzmi Fish’N’Chips. Moim zdaniem, tłumaczenie Ry-Bitwa brzmi zdecydowanie trafniej.

Ale wracając do twórców gry, ilustratorem jest Piero, a właściwie Pierre Lechevalier. Na swoim koncie ma ilustracje do dodatków wszystkim geekom znanego tutułu: Dixit. Piero ilustracje do gier tworzy już od ponad 15 lat, a pierwszą zilustrowaną przez niego grą jest: Une ombre sur Whitechapel.

Co znajdziemy w pudełku gry?

W pudelku Ry-Bitwy znajdziemy:

  • 3 fragmenty maty (morze, płycizna, plaża)
  • 3 znaczniki zdobyczy (ośmiornica, ryba, krab)
  • 24 żetony (12 zielonych – pelikanów i 12 czerwonych – mew)
  • 3 części parawanu, które po złożeniu stanowią insert
  • instrukcję w języku polskim

Pudełko, mimo niewielkiej liczby elementów w środku, jest dość ciężkie. Wpływają na to głównie 24 żetony, które wykonaniem przypominają żetony do pokera. Na dnie pudełka znajdziemy instrukcje jak właściwie złożyć parawan, który służy także za insert.

Krótko o zasadach gry Ry-Bitwa

Instrukcja do Ry-Bitwy mieści się na dwustronnie zadrukowanej kartce A4. Oprócz zasad, są tu także rysunki oraz przykłady z gry, także i ja nie będę się rozpisywała.

Na początek gracze dzielą się na dwie drużyny (pelikanów i mewy). Każda drużyna ustala kolejność, w jakiej gracze będą wykonywać swoją próbę. Rzuca się żetonami w odpowiednio ułożone wcześniej części maty. Na każdej ze stref, w dowolnym miejscu, układana jest zdobycz: w morzu – ośmiornica, na płyciźnie – ryba i na plaży – krab.

Drużyny mają do wykorzystania 12 żetonów (po 4 o wartościach 1, 2, 3). Autorzy nadali nazwy bohaterom według wartości, jakie są im przypisane. Także pelikany i mewy z jedynkami to żółtodzioby, z dwójkami to: Zabijacy, a z trójkami to: Szefowie Gangu.

Gracze decydują, w jakiej kolejności, jakimi wartościami rzucają – całkowita dowolność. Ważne jest, by trafić żetonem w matę, ponieważ każdy żeton, który, choć fragmentem będzie wystawał poza, nie bierze udziału w grze do zakończenia rundy. Gra toczy się do dwóch wygranych rund, a punkty zdobywa się za przejęcie kontroli w danej strefie lub za przejęcie zdobyczy – większa wartość na żetonach.

Podsumowując, w danej rundzie do zdobycia jest maksymalnie 6 punktów: 3 za strefy i 3 za zdobycze. Może zdarzyć się tak, że drużyna zielonych będzie miała kontrole na przykład na płyciźnie, ale to czerwoni zdobędą punkt za rybę.

Mechanika, skalowalność i regrywalność

Mechanika

Rozgrywka Ry-Bitwy opiera się głównie na rzutach żetonami do celu. Każda drużyna ma do wykorzystania 12 żetonów, także w zależności od liczby graczy, wykonuje się od 3 do 12 rzutów. Można celować w żetony przeciwników, bo gdy, chociaż we fragmencie żeton przeciwnika zostanie przykryty, nie bierze udziału w liczeniu punktów i szanse na kontrolowanie strefy się zwiększają. Aby pokonać przeciwnika, ważna jest kooperacja członków drużyny.   

Skalowalność

Najlepiej gra się w parzystą liczbę graczy (2; 4, 6, 8) ponieważ wtedy każdy ma taką samą ilość prób. Generalnie, gra jest tak szybka, że można zagrać kilka razy zmieniając składy.  Nie rezygnowałabym więc z gry, gdy zbierze się trzech, pięciu, czy siedmiu graczy. Optymalnie – jeżeli chodzi o częstość rzutów, jest przy grze w 4-6 osób. Przy ośmiu osobach oczekiwanie na rzut się dłuży (szczególnie dzieciom).

Regrywalność

Gra zależy tylko od graczy, nie ma kart, losowości, stałych fragmentów. Mogę porównać regrywalność  Ry-Bitwy do gry w kręgle, czy w rzutki. Gdy znajdujemy przyjemność w trafianiu w cel, gra się prędko nie znudzi. Można popróbować różnych technik rzutów czy zwiększać/zmniejszać odległość.

Wrażenia z rozgrywki

Rozgrywka w Ry-Bitwę jest bardzo intuicyjna i w sumie już ją rozkładając, zaczęłam sobie „grać”. Co ciekawe, zasady, które amatorsko przyjęłam, niewiele się różniły od tych właściwych. Instrukcja nie jest jednak zbędna – przydaje się, kiedy chcemy policzyć punkty J

Podczas rzutów trzeba uważać na stół, szczególnie pierwsze próby mogą być nietrafne, a ciężkie żetony lądując z impetem na blat, mogą zostawić w nim wgłębienie. Odradzałabym grać na szklanych stołach. Warto podłożyć pod grę grubszy obrus, koc albo nawet na ziemi. Nie przeszkadza to w rozgrywce i nie ma obaw przed „zniszczeniami”.

Żetony, mimo że mogą stanowić zagrożenie dla delikatniejszych elementów mieszkania, same są dość solidne i wydaje mi się, że przeżyją duuużo rozgrywek. Podobnie maty. Są bardzo dobrej jakości, od dołu zabezpieczone gumą, przez co nie ślizgają się po stole. Ostatnim elementem w pudełku jest insert, który rozkładamy, tworząc parawan. Jest on dość niski i zatrzymuje niewielką ilość żetonów, szczególnie na początkach gry. Niestety przy składaniu papier odkleja się od kartonu – trzeba uważać. Może się zdarzyć tak, że parawany będą trochę krócej spełniały swoją funkcję niż żetony czy maty, jednak w ogólnym odbiorze gry mi to nie przeszkadza.

Na plus wpływają też rysunki przedstawiające ptaki – na każdym żetonie mamy innego bohatera. Ten mały szczegół zwraca uwagę, że gra została zaprojektowana z myślą o każdym detalu.

W ten czas wakacyjny zwracam uwagę na jeszcze jeden aspekt – waga. Pudełko jest idealne, jeżeli chodzi o stosunek zawartości do rozmiaru, ale jest dość ciężkie. Na czas wakacji, raczej nie zdecydujemy się zabrać Ry-Bitwy na wyjazd, ale na pewno z przyjemnością zaproszę znajomych do gry na miejscu.

Podsumowanie gry Ry-Bitwa

Myślę, że każdy, kto grał kiedyś w kręgle, zna to uczucie, kiedy z niecierpliwością czekał na swój rzut. Podczas gry w Ry-Bitwę takie uczucie towarzyszyło głównie dzieciom, które niecierpliwe próbowały zagrać poza kolejnością. Z całą pewnością mogę określić Ry-Bitwę, jako grę familijną. Myślę, że najmłodsze dzieci, które tylko potrafią rzucać, znajdą w rozgrywce masę frajdy.  Indywidualnie można ustalić odległość, z jakiej rzucają poszczególni gracze, dlatego wiek nie jest tu żadną przeszkodą, ułatwieniem, ani utrudnieniem. Gra w Ry-Bitwę nie jest taka banalna  – jeżeli chodzi o trafienie w cel, jakby się mogło wydawać i myślę, że każdy, a nie tylko dzieci będą miło spędzać czas z Żółtodziobami, Zabijakami i Szefami Gangu.

Plusy
• proste zasady
• dobra jakość istotnych elementów gry
• szybka gra, świetne sprawdzi się dla młodszych dzieci
Minusy
• rzucane żetony mogą uszkodzić stół
• żetony „wyskakują” za parawan
9.5/10

Ocena: 9,5/10

Dziękujemy Wydawnictwu Rebel  za przekazanie egzemplarza do recenzji!
Porównaj oferty i dowiedz się więcej  o grze w serwisie Planszeo.
Sprawdź grę w serwisie Gramy w Planszówki!

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

Smoki z głębin to abstrakcyjna gra rodzinna. Naszym zadaniem będzie układanie smoków na planszy, usuwanie znaczników piratów oraz kontrola Morskich Królestw.

Bonsai to najnowszy abstrakt od FoxGames. Sprawdźmy, czy hodowanie kartonowego drzewka relaksuje tak samo jak dbanie o prawdziwą zminiaturyzowaną roślinę!