Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Recenzja: Aeon’s End – chaos bez tasowania
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Recenzja: Aeon’s End – chaos bez tasowania

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja: The Game i The Game: Nic prostszego!

Daria Raczkowska

02/06/2022

The Game i The Game: Nic prostszego! od FoxGames to kooperacyjne gry karciane, w których zadaniem graczy jest wyłożenie wszystkich kart na stół. To gra określa reguły wykładania kart, a odstąpić od nich można, w określonym przypadku. W grze niezbędna jest komunikacja, bo tylko dzięki skupieniu i współpracy zwyciężycie!

Autor: Steffen Benndorf

Ilustrator: Kwanchai Moriya (The Game) oraz Oliver Freudenreich, Sandra Freudenreich (The Game: Nic prostszego)

Liczba graczy:  2-5 (The Game również można zagrać solo)

Czas rozgrywki: 15 minut

Wiek: 8+

Polski Wydawca: FoxGames

Mechaniki: zarządzanie ręką, gra kooperacjna

SCD: 55zł każda

Sprawdź The Game i The Game: Nic prostszego! na stronie wydawcy!
Porównaj The Game i The Game: Nic prostszego! na stronie Planszeo!
The Game
 i The Game: Nic prostszego! w serwisie Gramy w Planszowki!

Kilka słów o twórcy serii The Game

Twórcą obu opisywanych przeze mnie części jest Steffen Benndorf. W latach 2016-2020 wydał łącznie siedem wersji gry The Game. Każda z nich różni się nieco zasadami, ale cel gry i podstawowa mechanika jest taka sama. Oprócz serii tej gry karcianej Steffen Benndorf stworzył także serię Qwixx (wyd. Bard), która posiada łącznie jedenaście wersji (2012 – 2021).

Część rozpoczynającą serię The Game ilustrował Kwanchai Moriya. Artysta na co dzień mieszkający w Los Angeles, który na swoim koncie ma wykonanie ilustracji do ponad 140 gier. Jego prace można zobaczyć tutaj.

The Game: Nic prostszego z  2020 roku ilustrowała dwójka niemieckich artystów: Oliver Freudenreichi Sandra Freudenreich.

Oliver Freudenreich projektuje rysunki do gier od 12 lat. Na swoim koncie zilustrowanie ponad 220 tytułów. Szczególnie lubi rysować zwierzęta naśladujące ludzkie zachowanie, jego twórczość znajdziemy między innymi w grze Fasolki (wyd. G3)

Oprócz w The Game, obrazy Sandry Freudenreich możemy zobaczyć także w grze Qwixx (wyd. Bard), współtworzyła również obrazy do Voodoo Mania (wyd. HUCH! & friends).

Co znajdziemy w środku?

W pudelku The Game znajdziemy:

  • 4 karty oznaczenia
  • 98 kart z wartościami
  • instrukcję w języku polskim

Wśród 4 kart oznaczenia są dwie karty wskazujące na wartości rosnące i dwie karty wskazujące na wartości malejące. 98 kart z wartościami oznaczone jest liczbami od 2 do 99. Każda dziesiątka ma inną szatę graficzną.

W pudelku The Game: Nic prostszego! znajdziemy:

  • 2 karty oznaczenia (i 2 zapasowe)
  • 50 kart z wartościami
  • instrukcję w języku polskim

Wśród 2 kart oznaczenia jest jedna karta wskazująca wartości rosnące i jedna karta wskazująca na wartości malejące. 50 kart z wartościami, w pięciu różnych kolorach (niebieski, żółty, szary, zielony i czerwony) przedstawia liczby od 1 do 10.

Krótko o zasadach gry

The Game bazuje na zasadzie ułożenia kart zgodnie z kartami wskazującymi, czyli na stole przy karcie oznaczającej wartości rosnące karty układane są od najmniejszej do największej, a przy karcie oznaczającej wartości malejące odwrotnie. Gra się kończy, gdy wszystkie karty zostaną ułożone. I tu można powiedzieć, zasady ogólne dla obu gier się kończą. Banalne? No nie do końca. Całe “skomplikowanie” gry  (i jednocześnie jej fenomen) tkwi w szczegółach.

W The Game gracze na początek, na środku stołu kładą 4 karty oznaczenia. 98 kart z wartościami należy dokładnie potasować i rozdać po 6-8 kart w zależności od ilości osób. Gracze nie widzą, jakie wartości mają pozostali. Decyzję, kto rozpoczyna grę, podejmowana jest wspólnie. Gracze wykonują ruch zgodnie z ruchem wskazówek zegara (po wykonanym ruchu, karty są dobierane od razu).  Może zdarzyć się tak, że nie masz na ręku odpowiedniej karty, by móc położyć zgodnie z kartą wskazującą, wtedy możesz zastosować zasadę cofnięcie, czyli położyć kartę równo o 10 wyższą / niższą od karty na stole. I właśnie do tego potrzebna jest komunikacja. Gracze powinni sobie pomagać, kładąc karty o odpowiednich wartościach. Zasady komunikacji są jednak dość mocno ograniczone i o wartości kart nie wolno mówić wprost.

W The Game: Nic prostrzego! używane są dwie karty wskazujące. Gracze dostają dwie karty i także odkładają je na stosy obok kart wskazujących. Tutaj możesz złamać zasadę kart wskazujących, stosując odwrócenie – czyli położenie karty o dowolnej wartości tylko tego samego koloru jaka leży na wierzchu stosu. Zasady komunikacji są także rygorystyczne i gracze mogą mówić jedynie o kolorach kart, jakie mają na ręku.

Mechanika, skalowalność i regrywalność

Mechanika

The Game to kooperacyjna gra karciana z mechaniką zarządzania ręką. Trochę mi przypomina popularną grę Makao. Karty wkłada się według ich wartości, z tym że celem nie jest indywidualne pozbycie się kart z ręki, a wyczerpanie całego stosu dobierania. Ograniczenia w komunikacji skutecznie utrudniają właściwe zarządzanie ręką, ale ogólna mechanika jest bardzo prosta i intuicyjna, dlatego czas gry jest dość krótki.

Skalowalność

W The Game i The Game: Nic prostszego! gra się bardzo dobrze, niezależnie od liczby graczy. Przy grze dwuosobowej łatwiejsza jest komunikacja i nie trzeba czekać na swoją kolejkę, więc można się “dogadać”, kto na jaki stos w danym ruchu położy kartę. Z drugiej strony im więcej graczy tym więcej kart w obiegu – można skuteczniej zaplanować ruchy. Moim zdaniem najtrudniej wygrać w pojedynkę – ten wariant jest możliwy w The Game – podsumowałabym go jako logiczną wersję klasycznego Pasjansa

Regrywalność

W The Game, jak w każdej grze karcianej nie ma dwóch jednakowych rozdań, każde będzie inne i jedna karta może pomóc w zwycięstwie lub doprowadzić do porażki. Tak, jak przy układaniu Pasjansa, czy potyczce w Makao. Do  The Game można wracać bez końca. Gra jest wymagająca i po porażce chciałam zagrać jeszcze raz i jeszcze, aż do momentu, gdy w końcu udało mi się wygrać.

Wrażenia z rozgrywki

W grze brakowało mi klimatu, czy tematyki. Już sam tytuł The Game w tłumaczeniu to po prostu „Gra”. Dopóki nie przeczytałam zasad i pierwszy raz w nią nie zagrałam, nie mogłam domyślić się, o co może chodzić, do jakiego świata przeniosę się podczas rozgrywki. Gra jest bardzo minimalistyczna, w czasie zmagań masz przed sobą tylko liczby, a w The Game: Nic prostrzego! dodatkowo kolory kart.

Myślę, że to świetna alternatywa dla tradycyjnych gier w karty, gdzie znudzą się już klasyczne figury i kolory. Przyznam, że ku mojemu zaskoczeniu, gra mnie bardzo wciągnęła. Może dlatego, że jest szybka i tworzy złudne wrażenie, że w każdym momencie można skończyć. Jednocześnie wymaga odpowiedniego planowania ruchów, by dobierane karty nie stanowiły zagrożenia. Podkreślę, że jest to gra, która uczy komunikacji: słuchania i rozumienia współgraczy. 

Podsumowanie The Game

Jeżeli w grze ważny jest dla Ciebie klimat, tutaj raczej go nie znajdziesz.

Grę charakteryzuje minimalizm i proste zasady. Wartość dodana w czasie rozgrywki to nauka komunikacji i współpracy – jeżeli każdy gracz będzie grał tylko według swoich przeczuć, niestety przegrania jest niemal pewna.

The Game, jest dla mnie dobrą grą karcianą, która bez problemu zmieści się do plecaka, czy torebki. Jest mała zarówno w transporcie, jak i podczas rozgrywki. Myślę, że można rozłożyć ją wszędzie i świetnie sprawdzi się w czasie nadchodzących wakacji, nie zależnie od tego, czy będziesz pod namiotem, w hotelu, czy może w pociągu.

Plusy
Karty są dobrej jakości.
Duża regrywalność.
Łatwe zasady.
Wspomaga naukę komunikacji.
Minusy
Brak określonej tematyki.
Minimalizm w ilustracjach.
9/10

Ocena: 9/10

Dziękujemy Wydawnictwu FoxGames  za przekazanie egzemplarza do recenzji!
Porównaj oferty i dowiedz się więcej  o grze w serwisie Planszeo.
Sprawdź grę w serwisie Gramy w Planszówki!

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

Aeon's End to twór nader dziwny – deckbuilding, ale bez tasowania talii? Okazuje się, że w tym szaleństwie jest metoda i otrzymaliśmy kawał zacnej gry!

Brzdęk to już bardzo znana seria gier o rabowaniu skarbów. Od czego to się wszystko zaczęło? Jak grę zmieniają nowe plansze i dodatkowe karty? Sprawdźcie sami!