Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Marvel Zombies Rewolucja Bohaterów — superbohaterowie w świecie Zombicide
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Marvel Zombies Rewolucja Bohaterów — superbohaterowie w świecie Zombicide

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja: Tyci Akrobaci – cyrkowe emocje!

Katarzyna Olech

02/06/2023

Wydawnictwo Dice&Bones zawsze wyszukuje jakieś ciekawe perełki. W ich portfolio znajdziecie odważne i niecodzienne propozycje planszówek i choć w dzisiejszych czasach cyrk budzi skrajne emocje, nie powinno Wam to przeszkadzać podczas gry w Tycich Akrobatów. Wszystkie wykorzystane elementy w grze są drewniane i podczas rozgrywki nie ucierpi żadne zwierzę.

W grze wcielamy się w grupę cyrkową. W jak najkrótszym czasie gracze próbują ułożyć przeróżne układy, wykorzystując do tego pozyskane elementy gry. Znajdziecie tu słonie, tygrysy, małpki i foki, a także siłacza, akrobatkę i ninję.

Jeśli chcecie poczuć wielkie emocje, obcować z ciekawymi elementami i poczuć się jak prawdziwi akrobaci, zapraszam do recenzji! 🙂

Co znajdziemy w pudełku?

Gra Tyci Akrobaci mieści się w mniejszym opakowaniu niż standardowa gra planszowa. Nie jest też aż tak małe, żeby zmieścić się do torebki, bo jednak trochę elementów tam znajdziecie:

  • 25 kart Oczekiwań Publiczności,
  • 8 kart Elementów,
  • 12 Gwiazd Cyrkowych (kategoria ludzie i zwierzęta),
  • 1 karta pomocy,
  • 4 drewniane figurki Słoni,
  • 4 drewniane figurki Koni,
  • 12 drewnianych rekwizytów (4 piłki, 4 równoważnie, 4 beczki),
  • 20 drewnianych figurek akrobatów,
  • 4 znaczniki punktów,
  • 13 figurek Gwiazd Cyrkowych z 2 rekwizytami,
  • miarka wysokości,
  • arkusz naklejek,
  • tor punktacji,
  • instrukcja.

Dodatkowo w przekazanym nam egzemplarzu znajdowały się promocyjne elementy, a wśród nich:

  • 1 kostka,
  • karta i drewniana figurka węża,
  • karta i drewniana figurka laguna,
  • karta i drewniana figurka Wam Dam
W środku znajdziemy tylko kartonowe wypełnienie i woreczki strunowe, ale spokojnie wszystko się mieści i moim zdaniem nie było potrzeby tworzyć bardziej wymyślnej wypraski. Wszystkie elementy w Tycich Akrobatach są wykonane bardzo starannie, dołączone naklejki nadają klimatu grze i jeszcze bardziej upiększają nasz cyrk.

Skrót zasad Tycich Akrobatów

Celem gry Tyci Akrobaci jest w ograniczonym czasie z dostępnych elementów ułożyć jak najwyższy numer cyrkowy oraz sprostać jak największej liczbie oczekiwań publiczności. Dzięki temu gracze otrzymają aplauz, który reprezentuje punkty. Gracz z największą liczbą punktów wygrywa!

Gra podzielona jest na trzy etapy, w każdym z nich gracze dobierają elementy oraz wykonują numery cyrkowe. W pierwszym numerze gracze dysponują siedmioma elementami. W czasie dwóch minut wszyscy starają się z otrzymanych elementów ułożyć jak najwięcej pożądanych przez publiczność figur akrobatycznych oraz stworzyć jak najwyższą kombinację. Po upływie czasu  sprawdzane jest, ile figur wskazanych na kartach ułożył każdy z graczy oraz mierzona jest najwyższa konstrukcja akrobatyczna. Za to przyznawane są punkty.

W drugim etapie gracze dobierają kolejne 3 elementy oraz następuje zmiana oczekiwań publiczności. Sama rozgrywka przebiega identycznie. W czasie dwóch minut należy stworzyć jak najwięcej figur, które przedstawione są na kartach.

W trzecim etapie każdy z graczy dobiera karty Gwiazd Cyrkowych (jedną człowieka, jedną zwierzęcia) oraz przypisane do nich elementy. Znów zmieniamy karty oczekiwań publiczności i rozpoczynamy ostatnią rundę. W tym etapie można zgarnąć dodatkowe punkty za wykonanie warunków przedstawionych na karcie Gwiazd Cyrkowych.

Wrażenia z rozgrywki

Tyci Akrobaci wywołują masę emocji! Wszystko za sprawą gry na czas oraz pokusy, aby ułożyć jak najwyższą akrobację, a niepewne dłonie w tym nie pomagają. Układy na kartach zazwyczaj nie są trudne. Gracze sami sobie komplikują sprawę, próbując wykonać jak najwięcej figur i kłaść elementy jedne na drugich, aby powstała pokaźna wieża. Takie zachowanie skutkuje częstymi (i dla meepelków bolesnymi) upadkami. Całą pracę trzeba wtedy wykonywać od nowa, a czas leci. W takich chwilach stajemy przed dylematem, czy iść znowu w górę i ponownie ryzykować upadkiem, czy zadowolimy się kilkoma odrębnymi, niskimi akrobacjami. W Tycich Akrobatach opłaca się również nie popełniać błędów ze względu na bonusowy punkcik za bycie pierwszym, który uważa, że skończył układać swój pokaz. Bonus niby mały, ale różnice w punktacji są niewielkie, więc w tej grze czas i dokładność ma duże znaczenie.

Bardzo fajnym pomysłem jest dedykowana tej grze aplikacja z muzyką „cyrkową”, która odlicza graczom czas na ułożenie akrobacji. Melodia od razu wprowadza lekki i zabawny klimat, który towarzyszy Tycim Akrobatom. Do zalet gry należą: bardzo łatwe i przystępne zasady, estetycznie i porządnie wykonane elementy, krótki czas gry (dzieci nie zdążą się znudzić), angażująca rozgrywka oraz ciekawy temat. Dodatkowo wspomnę, że grałam w Tycich Akrobatów zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Każda grupa odbiorców mogła znaleźć coś dla siebie. Jednak dorośli gracze, bardziej doświadczenie mogą się grą rozczarować, gdyż cele są dość proste. Nie ma się jednak, co dziwić. Tyci Akrobaci są skierowani głównie dla dzieci w wieku ośmiu lat. Z mojego doświadczenia wynika, że już sześcioletnie dzieci dałyby radę zagrać w tę grę. Może z małą pomocą i z dłuższym limitem czasowym, ale spokojnie są w stanie układać wskazane na kartach akrobacje 🙂

Tyci Akrobaci nie nadają się do grania na nierównościach. Krzywy stół, kocyk piknikowy, czy łóżko — zapomnijcie o takich powierzchniach. Nie za bardzo można również machać kończynami, a nawet i dmuchać. Konstrukcje z naszych akrobatów są bardzo chybotliwe i najmniejsze ruchy mogą spowodować upadek. Dodatkowo nie jestem fanką pomysłu, aby pozyskane w tej rundzie elementy pochodziły z losowo dobieranych kart. Jedna z kart oczekiwań publiczności ma numer ze słoniem, inna z koniem. Zdarzało mi się, że nie miałam któregoś z wymienionych zwierząt i nie byłam w stanie wykonać jednego numeru, w przeciwieństwie do moich przeciwników. Presja czasu również może być dla niektórych problemem, dlatego weźcie ją pod uwagę przy ewentualnym zakupie gry.

Podsumowanie gry Tyci Akrobaci

Tyci Akrobaci to gra w małym pudełku, ale zawierająca multum ciekawych i dobrze wykonanych elementów. Rozgrywka jest szybka i dynamiczna, a z dedykowaną grze aplikacją nabiera również wesołego klimatu.

Gra świetnie sprawdzi się jako rozrywka dla młodszych graczy oraz rodzin z dziećmi. Zasady są banalnie proste, a krótka rozgrywka zaangażuje młodych akrobatów i nie da im nawet pomyśleć o nudzie. Gra może nauczyć precyzji i działania pod presją czasu.

Plusy
Bardzo łatwe i przystępne zasady.
Estetycznie i porządnie wykonane elementy.
Krótki czas rozgrywki (dzieci nie zdążą się znudzić).
Dedykowana do gry aplikacja z muzyką wyznaczającą czas.
Angażująca rozgrywka i ciekawy temat.
Minusy
Presja czasu.
Losowość w dobraniu elementów.
Brak wyzwania dla dorosłych graczy.
Trzeba grać na równej płaszczyźnie i nie można wykonywać gwałtownych ruchów podczas rozgrywki.

Dziękujemy Wydawnictwu Dice&Bones  za udostępnienie egzemplarza do recenzji.
Porównaj oferty i dowiedz się więcej o grze w serwisie Planszeo

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

Marvel Zombies Rewolucja Bohaterów to gra kooperacyjna z serii Zombicide z superbohaterami. Czym jeszcze się wyróżnia na tle pozostałych? Sprawdzamy to!

Wsiąść do Pociągu: Paryż to nowa kompaktowa odsłona znanej serii gier. Tym razem przenosimy się do stolicy mody, miasta świateł. Witamy w Paryżu 😉