Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Marvel Zombies Rewolucja Bohaterów — superbohaterowie w świecie Zombicide
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Marvel Zombies Rewolucja Bohaterów — superbohaterowie w świecie Zombicide

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja: Ubongo Junior 3D — familijna gra logiczna dla najmłodszych!

Edyta Dzwonkowska

12/10/2021

Ubongo Junior 3D to familijna gra logiczna z mechaniką pattern building. Podczas rozgrywki staramy się jak najszybciej wypełnić wylosowany na karcie kształt, a następnie zbudować jak najwyższą wieżę z kolorowych klocków, aby zdobyć więcej klejnotów od przeciwnika.

Tym razem Egmont wychodzi z propozycją rozgrywki już dla najmłodszych fanów gier planszowych. Jest to klasyczna familijna gra logiczna, która rozwija zdolności manualne, spostrzegawczość oraz logiczne myślenie. Przyjrzyjmy się dokładniej najnowszej odsłonie Ubongo w wersji Junior!

Autor: Grzegorz Rejchtman
Liczba graczy: 1-4
Czas rozgrywki: około 20 minut
Wiek: 5+
Polski Wydawca: Egmont
Główna Mechanika: Pattern Building
Cena: około 99 zł
porównaj na Planszeo

Ubongo Junior 3D w serwisie Gramy w Planszowki

Kilka słów o twórcy Ubongo

Grzegorz Rejchtman z wykształcenia informatyk i ekonomista. Urodzony w Polsce, mieszka jednak w Szwecji. W latach dziewięćdziesiątych rozpoczął tworzenie gier. Najpopularniejszą z nich okazała się być wydana w 2003, licznie nagradzana gra Ubongo, która szybko zyskała popularność na świecie. Grzegorz Rejchtman w kolejnych latach opracował i wydał również inne gry, które cieszą się rosnącą popularnością. Po za wieloma wariantami gry Ubongo, jest również autorem takich tytułów jak Code Omega (2008), Guinness World Records: Das Spiel (2014), Tuki (2019) czy Papua (2020).

Co znajdziemy w środku?

Już po otwarciu pudełka Ubongo Junior 3D wzrok przyciągają kolorowe elementy, których w pudełku znajdziemy pokaźną ilość. Co się na nie składa?

  • 120 drobnych, wielokolorowych i transparentnych klejnotów stanowiących punkty, które już w momencie ujrzenia powodują, że dzieciaki chcą kolekcjonować ich jak najwięcej
  • 50 dwustronnych kart z planszami, podzielone według kolorów na 4 poziomy trudności – od niebieskiego do czerwonego
  • 32 kolorowe klocki tworzące 4 zestawy w 4 kolorach po 8 sztuk na gracza
  • kolorowa żyrafa stanowiąca linijkę wraz z dwoma podstawkami
  • czarny woreczek na klejnoty
  • klepsydra odliczająca 90 sekund
  • instrukcja

Krótko o zasadach rozgrywki w Ubongo

Instrukcja jest bardzo krótka i prosta! Gracze w Ubongo Junior 3D mają 90 sekund na utworzenie jak najwyższej wieży oraz zebranie jak najwięcej klejnotów w ciągu sześciu rund.

Na początku ustalany jest wspólnie z graczami poziom na jakim będzie toczona rozgrywka. Każdemu odpowiada kolor od niebieskiego dla początkujących, przez zielony dla znawców, żółty dla ekspertów oraz czerwony dla mistrzów. W zależności od liczby graczy dobiera się odpowiednią liczbę plansz w ustalonym kolorze tworząc stos rewersem do góry. Każdy z graczy otrzymuje jednakowy zestaw 8 klocków, a pierwszy gracz dodatkowo klepsydrę. Wszyscy ciągną kartę ze stosu i kiedy są gotowi, gracz rozpoczynający krzyczy „Ubongo” przekręcając w tym samym czasie klepsydrę. Od teraz w ciągu 90 sekund każdy z graczy musi uzupełnić klockami białe pola na swoich planszach – klocki nie mogą wychodzić poza granice pola. Po zapełnieniu wszystkich jasnych pól staramy się ułożyć jak najwyższą wieżę z pozostałych klocków. Budowanie kończy się wraz z przesypaniem się całego piasku w klepsydrze. W tym momencie do gry wkracza kolorowa żyrafa służąca do pomiaru utworzonych przez nas wież. W zależności od ich wysokości gracze zdobywają od 1 do 5 klejnotów. Następnie każdy odkłada swoją planszę, a kolejną turę rozpoczyna następny gracz i tak przez 6 rund. Na koniec podliczane są wszystkie zebrane klejnoty i wygrywa ten, który zebrał ich najwięcej.

Mechanika, skalowalność i regrywalność

W grze występuje mechanika pattern building – budowanie wzorów. Ubongo Junior 3D bardzo dobrze się skaluje. Każdy z graczy otrzymuje własny zestaw klocków oraz buduje własną budowlę, tak więc zarówno przy dwóch, jak i przy czterech graczach rozgrywka wygląda podobnie. Zdecydowanie więcej radości dzieciakom sprawiała gra z maksymalną liczbą graczy oraz możliwością konkurowania i budowania jak najwyższej budowli w porównaniu z pozostałymi. Cztery poziomy trudności oraz liczba kart większa niż wymagana do rozgrywki sprawia, że rzadko trafia się na ten sam kształt. Za każdym razem pojawia się nowy pomysł i sposób na ułożenie podstawy, a następnie wieży. Sprawia to, że każda runda wymaga pomysłowości, skupienia i twórczego myślenia.

Wrażenia z rozgrywki

Uwagę dzieci już po otwarciu pudełka przyciągnęły kolorowe klocki oraz piękne kryształy, powodując niemal błyskawiczną chęć zebrania ich jak najwięcej. Gra przeznaczona jest dla dzieci, zatem zgodnie z oczekiwaniami, dla dorosłych nawet najwyższy, tj. czerwony poziom nie sprawia trudności. Natomiast u młodszych, w zależności od wieku, problemy ze zbudowaniem najwyższej wieży zaczynały się już na drugim poziomie – zielonym. Utworzone budowle były niższe, a dzieci z ogromnym skupieniem starały się jak najdokładniej w sposób logiczny łączyć klocki. Uważam, że jest to świetny tytuł dla najmłodszych, który pozwala u nich kształtować wyobraźnię oraz logiczne myślenie, a także poprawia zdolności manualne sprawiając przy tym wiele frajdy. Ubongo Junior 3D pozwala również na połączenie z Ubongo 3D, co daje możliwość wspólnej rozgrywki zarówno młodszym i starszym graczom wyrównując przy tym ich szanse.

Podsumowanie gry Ubongo Junior 3D

Cóż mogę dodać, Ubongo Junior 3D to doskonała gra dla najmłodszych fanów planszówek 😊 Zasady są bardzo proste, łatwe do przyswojenia oraz krótkie, a sama rozgrywka rozwija spostrzegawczość, zdolności manualne oraz przede wszystkim logiczne myślenie. Możliwość połączenia z Ubongo 3D daje również szanse na wspólne konkurowanie młodszych i starszych graczy. Z mojej strony mogę polecić grę wszystkim najmłodszym graczom, fanom gier logicznych, a z połączeniem z Ubongo 3D również całej rodzinie.

Plusy
Bardzo proste zasady
Dobra jakość wykonania elementów
Cztery poziomy trudności
Możliwość łączenia rozgrywki z wersją Ubongo 3D
Minusy
Zbyt niska żyrafa – linijka, możliwe jest zbudowanie wyższej budowli niż na wysokość 5 kryształów
Dla starszych dzieci może być zbyt łatwa, nawet ostatni poziom
8/10

Ocena: 8/10

Dziękujemy Wydawnictwu Egmont  za przekazanie egzemplarza do recenzji.

Więcej informacji o grze znajdziesz na Gramy w Planszówki

Porównaj oferty i dowiedz się więcej o grze w serwisie Planszeo

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

Marvel Zombies Rewolucja Bohaterów to gra kooperacyjna z serii Zombicide z superbohaterami. Czym jeszcze się wyróżnia na tle pozostałych? Sprawdzamy to!

Wsiąść do Pociągu: Paryż to nowa kompaktowa odsłona znanej serii gier. Tym razem przenosimy się do stolicy mody, miasta świateł. Witamy w Paryżu 😉