Slajd powitalny

Witaj podróżniku!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Wydarzenie Na mieście
Wydarzenie Na mieście
Recenzja: Ubongo Junior 3D – familijna gra logiczna dla najmłodszych!
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Recenzja: Ubongo Junior 3D – familijna gra logiczna dla najmłodszych!

Ubongo Junior 3D to familijna gra logiczna. Podczas rozgrywki staramy się jak najszybciej wypełnić wylosowany na karcie kształt i zbudować jak najwyższą wieżę.

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja: Ubongo Junior 3D – familijna gra logiczna dla najmłodszych!

Edyta Dzwonkowska

12/10/2021

Ubongo Junior 3D to familijna gra logiczna z mechaniką pattern building. Podczas rozgrywki staramy się jak najszybciej wypełnić wylosowany na karcie kształt, a następnie zbudować jak najwyższą wieżę z kolorowych klocków, aby zdobyć więcej klejnotów od przeciwnika.

Tym razem Egmont wychodzi z propozycją rozgrywki już dla najmłodszych fanów gier planszowych. Jest to klasyczna familijna gra logiczna, która rozwija zdolności manualne, spostrzegawczość oraz logiczne myślenie. Przyjrzyjmy się dokładniej najnowszej odsłonie Ubongo w wersji Junior!

Autor: Grzegorz Rejchtman
Liczba graczy: 1-4
Czas rozgrywki: około 20 minut
Wiek: 5+
Polski Wydawca: Egmont
Główna Mechanika: Pattern Building
Cena: około 99 zł porównaj na Planszeo
Ubongo Junior 3D w serwisie Gramy w Planszowki

Kilka słów o twórcy Ubongo

Grzegorz Rejchtman z wykształcenia informatyk i ekonomista. Urodzony w Polsce, mieszka jednak w Szwecji. W latach dziewięćdziesiątych rozpoczął tworzenie gier. Najpopularniejszą z nich okazała się być wydana w 2003, licznie nagradzana gra Ubongo, która szybko zyskała popularność na świecie. Grzegorz Rejchtman w kolejnych latach opracował i wydał również inne gry, które cieszą się rosnącą popularnością. Po za wieloma wariantami gry Ubongo, jest również autorem takich tytułów jak Code Omega (2008), Guinness World Records: Das Spiel (2014), Tuki (2019) czy Papua (2020).

Co znajdziemy w środku?

Już po otwarciu pudełka Ubongo Junior 3D wzrok przyciągają kolorowe elementy, których w pudełku znajdziemy pokaźną ilość. Co się na nie składa?

  • 120 drobnych, wielokolorowych i transparentnych klejnotów stanowiących punkty, które już w momencie ujrzenia powodują, że dzieciaki chcą kolekcjonować ich jak najwięcej
  • 50 dwustronnych kart z planszami, podzielone według kolorów na 4 poziomy trudności – od niebieskiego do czerwonego
  • 32 kolorowe klocki tworzące 4 zestawy w 4 kolorach po 8 sztuk na gracza
  • kolorowa żyrafa stanowiąca linijkę wraz z dwoma podstawkami
  • czarny woreczek na klejnoty
  • klepsydra odliczająca 90 sekund
  • instrukcja

Krótko o zasadach rozgrywki w Ubongo

Instrukcja jest bardzo krótka i prosta! Gracze w Ubongo Junior 3D mają 90 sekund na utworzenie jak najwyższej wieży oraz zebranie jak najwięcej klejnotów w ciągu sześciu rund.

Na początku ustalany jest wspólnie z graczami poziom na jakim będzie toczona rozgrywka. Każdemu odpowiada kolor od niebieskiego dla początkujących, przez zielony dla znawców, żółty dla ekspertów oraz czerwony dla mistrzów. W zależności od liczby graczy dobiera się odpowiednią liczbę plansz w ustalonym kolorze tworząc stos rewersem do góry. Każdy z graczy otrzymuje jednakowy zestaw 8 klocków, a pierwszy gracz dodatkowo klepsydrę. Wszyscy ciągną kartę ze stosu i kiedy są gotowi, gracz rozpoczynający krzyczy „Ubongo” przekręcając w tym samym czasie klepsydrę. Od teraz w ciągu 90 sekund każdy z graczy musi uzupełnić klockami białe pola na swoich planszach – klocki nie mogą wychodzić poza granice pola. Po zapełnieniu wszystkich jasnych pól staramy się ułożyć jak najwyższą wieżę z pozostałych klocków. Budowanie kończy się wraz z przesypaniem się całego piasku w klepsydrze. W tym momencie do gry wkracza kolorowa żyrafa służąca do pomiaru utworzonych przez nas wież. W zależności od ich wysokości gracze zdobywają od 1 do 5 klejnotów. Następnie każdy odkłada swoją planszę, a kolejną turę rozpoczyna następny gracz i tak przez 6 rund. Na koniec podliczane są wszystkie zebrane klejnoty i wygrywa ten, który zebrał ich najwięcej.

Mechanika, skalowalność i regrywalność

W grze występuje mechanika pattern building – budowanie wzorów. Ubongo Junior 3D bardzo dobrze się skaluje. Każdy z graczy otrzymuje własny zestaw klocków oraz buduje własną budowlę, tak więc zarówno przy dwóch, jak i przy czterech graczach rozgrywka wygląda podobnie. Zdecydowanie więcej radości dzieciakom sprawiała gra z maksymalną liczbą graczy oraz możliwością konkurowania i budowania jak najwyższej budowli w porównaniu z pozostałymi. Cztery poziomy trudności oraz liczba kart większa niż wymagana do rozgrywki sprawia, że rzadko trafia się na ten sam kształt. Za każdym razem pojawia się nowy pomysł i sposób na ułożenie podstawy, a następnie wieży. Sprawia to, że każda runda wymaga pomysłowości, skupienia i twórczego myślenia.

Wrażenia z rozgrywki

Uwagę dzieci już po otwarciu pudełka przyciągnęły kolorowe klocki oraz piękne kryształy, powodując niemal błyskawiczną chęć zebrania ich jak najwięcej. Gra przeznaczona jest dla dzieci, zatem zgodnie z oczekiwaniami, dla dorosłych nawet najwyższy, tj. czerwony poziom nie sprawia trudności. Natomiast u młodszych, w zależności od wieku, problemy ze zbudowaniem najwyższej wieży zaczynały się już na drugim poziomie – zielonym. Utworzone budowle były niższe, a dzieci z ogromnym skupieniem starały się jak najdokładniej w sposób logiczny łączyć klocki. Uważam, że jest to świetny tytuł dla najmłodszych, który pozwala u nich kształtować wyobraźnię oraz logiczne myślenie, a także poprawia zdolności manualne sprawiając przy tym wiele frajdy. Ubongo Junior 3D pozwala również na połączenie z Ubongo 3D, co daje możliwość wspólnej rozgrywki zarówno młodszym i starszym graczom wyrównując przy tym ich szanse.

Podsumowanie gry Ubongo Junior 3D

Cóż mogę dodać, Ubongo Junior 3D to doskonała gra dla najmłodszych fanów planszówek 😊 Zasady są bardzo proste, łatwe do przyswojenia oraz krótkie, a sama rozgrywka rozwija spostrzegawczość, zdolności manualne oraz przede wszystkim logiczne myślenie. Możliwość połączenia z Ubongo 3D daje również szanse na wspólne konkurowanie młodszych i starszych graczy. Z mojej strony mogę polecić grę wszystkim najmłodszym graczom, fanom gier logicznych, a z połączeniem z Ubongo 3D również całej rodzinie.

Plusy
Bardzo proste zasady
Dobra jakość wykonania elementów
Cztery poziomy trudności
Możliwość łączenia rozgrywki z wersją Ubongo 3D
Minusy
Zbyt niska żyrafa – linijka, możliwe jest zbudowanie wyższej budowli niż na wysokość 5 kryształów
Dla starszych dzieci może być zbyt łatwa, nawet ostatni poziom
8/10

Ocena: 8/10

Dziękujemy Wydawnictwu Egmont  za przekazanie egzemplarza do recenzji.

Więcej informacji o grze znajdziesz na Gramy w Planszówki

Porównaj oferty i dowiedz się więcej o grze w serwisie Planszeo

Komentarze

Dodaj komentarz

Podobne wpisy GE3Ka

Bestie to najnowszy dodatek do gry Neuroshima Hex. Jest to rozszerzenie wprowadzające do gry nowe jednostki oraz mechaniki, obowiązkowa pozycja dla każdego fana

Mixtura, Pechowa Krowa, Zamki z piasku oraz Wirus z dodatkiem Ewolucja - to gry które ostatnio dołączyły do naszej kolekcji gier na eventach!