Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Recenzja: Everdell: Kompletna Kolekcja
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Recenzja: Everdell: Kompletna Kolekcja

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja: Velonimo: Zwierzę na rowerze

Daria Raczkowska

17/12/2022

W ostatnim czasie wydawnictwo Rebel zaproponowało nam kilka gier imprezowych, a wśród nich właśnie Velonimo: Zwierzę na rowerze. Po wcześniejszych wrażeniach z ciekawością sięgnęliśmy po ten tytuł.

Zimowa pogoda nie sprzyja fanom dwóch kółek i często rowerzyści zmuszeni są zmienić swój środek transportu. Jednak wydawnictwo Rebel wyszło naprzeciw i ma do zaproponowania fanom kolarstwa i nie tylko, rowerowy wyścig. Czy warto sięgnąć po trochę sportu zimą?

Autor: Bruno Cathala
Ilustrator:
Dominique Mertens
Liczba graczy
: 2-5
Czas rozgrywki:  30-40 min.
Wiek: 7+
Wydawca: Rebel
Mechaniki: zagrywanie kart, budowanie strategii, liczenie
SCD: 59 zł

Sprawdź grę na stronie wydawcy!
Porównaj ceny na stronie Planszeo!
Odwiedź stronę Gramy w Planszowki!

Co znajdziemy w pudełku?

Velonimo: Zwierzę na rowerze, to małe, podręczne pudełko, w którym znajdziemy:

  • 56 kart
  • notes
  • instrukcję

Samo pudełko jest bardzo ciekawie zaprojektowane i zachęca do sięgnięcia po grę.

Karty są w siedmiu różnych kolorach o wartościach od 1 do 7. Ilustracje to głównie zwierzęta przedstawione w trochę jako karykatury. Zdecydowanie przygotowane z humorem. Na kartach zajedziemy pełno dynamiki, co może świadczyć o dynamice rozgrywki.

Notes dołączony do gry został tak zaprojektowany, by liczenie punktów było wygodne. Plik jest spory, a na każdej kartce mamy możliwość rozpisania punktów z trzech rozgrywek. 

Zasady i wrażenia z gry

Zasady Velonimo opierają się na pozbyciu kart z ręki, odrzucając je na przemian z rywalami na wspólny stos. Ale co w wyścigu jest ważne, aby móc odrzucić, karty musimy posiadać większa ich wartość od przeciwnika. Warto wybrać odpowiednią strategię odrzucania kart, ponieważ możemy odrzucać po jednej karcie lub łączyć je w zestawy, składające się z tego samego koloru lub takich samych wartości. Ciekawym rozwiązaniem jest obliczanie wartości zestawu kart. Liczbę kładzionych kart mnożymy razy 10 i dodajemy jeszcze wartość jednej karty (najmniejszej z nich). Kartę/ty możemy położyć wówczas, gdy suma kart jest większa niż suma kart położona przez rywala.

Punkty zdobywa się za jak najszybsze pozbycie się kart z rąk, ale tutaj też jest „haczyk”. Każda osoba, która pozbyła się kart, dostaje 1 punkt za każdego gracza, który ma jeszcze karty na ręku – tak jest w pierwszej rundzie. Rund, czyli etapów wyścigu jest 5, każdy etap jest trudniejszy (a raczej po prostu bardziej wartościowy), dlatego w drugim etapie dostajemy już po 2 punkty za każdego gracza, którego wyprzedzimy w pozbyciu się kart, w trzecim – po 3 punkty w czwartym – 4, a w piątym – 5 punktów.

Jak to się przekłada na rozgrywkę? Pięć rund to sporo i wydaje mi się, że fan karcianek jest w stanie z przyjemnością dotrwać do końca. Ale dla innych może być to prawdziwie trudny wyścig. Jeden etap faktycznie nie jest długi, jednak pięć razy powtarzać taką samą rozgrywkę trochę się dłużyło. Myślę, że ciekawym rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie dodatkowych wariantów specjalnych na każdy etap. Według mnie optymalnie gra się w trzy rundy. Rozgrywkę urozmaicają karty specjalne, które mają większą punktację, często dającą przewagę.

Mechanika i regrywalność

Skalowalność

W Velonimo: Zwierzę na rowerze można grać od 2 do 5 osób. Jest to gra towarzyska i zdecydowanie lepiej gra się w czwórkę lub w piątkę. Jest wtedy większa rywalizacja, która jest przecież esencją wyścigów. Choć grając w pełnym składzie, raczej nie opisałabym jej jako szybka gra imprezowa, ponieważ wtedy rozgrywka trwa faktycznie 40 min.

Regrywalność

Velonimo, jako karcianka ma zdecydowanie tę przewagę, że regrywalność jest duża. Każde rozdanie jest inne, a dokładając do tego różne strategie i przeciwników, którzy często krzyżują nam plany, to żadna rozgrywka nie jest taka sama.

Podsumowanie gry Velonimo

Gra karciana, która narzuca liczbę rund, nie do końca mi się spodobała, na szczęście można skończyć po ustalonym wcześniej etapie. Za plus uważam dodany do pudełka notes, który ułatwia liczenie punktów, jest według mnie naprawdę dobrze zaprojektowany.

Podsumowując, raczej nie wzięłabym tej gry na imprezę, gdzie goście oczekiwaliby szybkiej rozgrywki. Myślę, że gra może się sprawdzić jako pomoc w liczeniu w pamięci dla dzieci uczących się liczyć do 100, zdecydowanie rysunki mogą do tego jeszcze bardziej zachęcać. 

Plusy
Ciekawe ilustracje
Jako pomoc w nauce liczenia do 100
Małe i poręczne pudełko.
Notes do liczenia punktów
Minusy
Może się dłużyć
7/10

Ocena: 7/10

Dziękujemy Wydawnictwu Rebel  za przekazanie egzemplarza do recenzji!
Porównaj oferty i dowiedz się więcej  o grze w serwisie Planszeo
Sprawdź grę w serwisie Gramy w Planszówki!

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

Everdell – gra, której nikomu przedstawiać nie trzeba. Przez lata zyskała całe mnóstwo dodatków, najwyższa więc pora by przyjrzeć się Kompletnej Kolekcji!

Spółka ZOO to projekt pełen pasji, skierowany dla rodzin chcących poznać lekką grę ekonomiczną. Handel owocami jeszcze nigdy nie był taki przyjemny!