Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Gry wydawnictwa Lucky Duck Games — część 9
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Gry wydawnictwa Lucky Duck Games — część 9

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Gry wydawnictwa Lucky Duck Games — część 3

Ekipa Redaktorów GE3K Events: Daria i Kasia

22/08/2023

Zapraszamy Was do lektury drugiej serii artykułów o nowościach wydawniczych Lucky Duck Games. To już trzeci wpis poświęconym tym niesamowitym grom! W marcu przedstawiliśmy Wam zeszłoroczne hity Kaczek, a dziś skupimy się na grach, które zostały wydane wiosną 2023 roku. Wydawnictwo Lucky Duck Games zaskakuje nas z roku na rok coraz to lepszymi nowościami planszówkowymi. W ostatnim czasie bardzo prężnie działa na polskim rynku i w ekspresowym tempie wbiło się na szczyt najbardziej rozchwytywanych wydawnictw w naszym kraju.

W tym artykule skupimy się na dwóch głośnych hitach. Mogliście zagrać w nie na naszych eventach. Jeśli jednak nie mieliście okazji, bez obaw, na pewno te gry będą jeszcze wracały na stoliki 🙂 Aby pomóc Wam podjąć decyzje o powiększeniu kolekcji stworzyliśmy cykl artykułów o najnowszych grach Kaczek 🙂

W tej części przyjrzymy się grom, które są niezwykle kolorowe:

Akropolis – ogrywa Daria

Encyklopedię – testuje Kasia

Zapraszamy do lektury 🙂

Akropolis

Jako wielka miłośniczka gier logicznych, do Akropolis siadam zawsze z entuzjazmem. Tytuł gry nawiązuje do starożytnej Grecji i w wolnym tłumaczeniu znaczy “górne miasta”. Akropolem nazywana jest część miasta znajdującą się na wzgórzu. Najsłynniejszym akropolem jest akropol ateński.
 
Twoim zadaniem będzie wznieść jak najznamienitsze miasto. Im wyżej, tym  lepiej? Właśnie nie zawsze w końcowym rozrachunku budowanie dzielnic na wyższych piętrach będzie opłacalne. Na tym polega zagwozdka – układać kafelki tak, by miasta nie tylko były wysokie, ale także odpowiednio zaplanowane. 

Wrażenia z gry Akropolis

Pudełko Akropolis jest średniej wielkości z specjalnie przygotowanym insertem, dzięki czemu zawartość zawsze pozostaje na swoim miejscu. W środku znajdziemy między innymi 61 kafli miasta, 4 kafle startowe i 40 kostek kamienia. Są to główne elementy rozgrywki. Zadaniem gracza jest tak dokładać kafle miasta, tak by zdobyć jak najwięcej punktów zwycięstwa.

Kafelki dobierane są z wspólnej puli wyboru, gdzie jeden jest darmowy, a za kolejnego należy zapłacić +1 kamień. Dzielnice, place czy kamieniołomy mogą być umieszczane nad innymi częściami miasta. Gdy tylko zakrywany jest kamieniołom gracz dostaje surowiec, za który w kolejnej rundzie będzie mógł kupić kafelki. Aktywne są te części miasta, które pozostają widoczne. Gracze układają dzielnice w dowolny sposób, aby zdobyć jak najwięcej punktów. Co jest w sumie typowe dla łamigłówek. Należy pamiętać, ze raz położony kafelek może pomóc lub utrudnić rozbudowę miasta, czyli zdobycie punktów na koniec gry.

Akropolis jest przeznaczone dla 2 do 4 graczy i trwa około 25 minut, więc jest raczej szybka. Dla mnie plusem są oznaczenia kafelków na rewersie, które mówią jakie kafelki powinny być używane w dwu-, trzy- i czteroosobowej rozgrywce. Każda z dzielnic, oprócz oznaczenia poprzez kolor (co sprawia, ze gra jest czytelna) ma też własną „aranżację”. Widać, że gra jest zaprojektowana z dbałością o każdy szczegół i kafelki przylegają do siebie idealnie. Za co jeszcze lubię wydawnictwo Lucky Duck to notatnik, dzięki niemu liczenie punktów jest bardzo proste. A dodam, że dzielnic jest 5 i każda z nich punktuje w inny sposób.

Jeżeli lubicie gry typu Carcassone, Nowa Luna (wyd. Lucky Duck), czy Boarding (wyd. Nasza Księgarnia), myślę, że i Akropolis będzie dla Was ciekawą propozycją.

Plusy
Notatnik do liczenia punktów
Oznaczenia na kafelkach
Dobra jakość gry
Insert w pudełku
Minusy
trudno mi coś znaleźć, jako fance wszelkich łamigłówek 🙂

Encyklopedia

Encyklopedia to średniej ciężkości gra euro, wykorzystująca mechanikę dice placement. Przeniesiecie się do roku 1739, w którym to hrabia de Buffon (Georges-Louis Leclerc) został mianowany opiekunem królewskiego gabinetu historii naturalnej. Wtedy też rozpoczął prace nad tytułową encyklopedią. Gracze wcielą się w jednego z czołowych przyrodników, zaproszonych do pomocy przy ukończeniu dzieła de Buffona.
 
W Encyklopedii będziecie przeprowadzać badania i organizować wyprawy do różnych zakątków świata. Dzięki odpowiedniemu opisowi zagadkowych zwierząt, będziecie mogli opublikować swoje obserwacje.

Wrażenia z Encyklopedii

Podczas rozgrywki w Encyklopedię gracze będą losować, rzucać i układać kości na swoich planszetkach. Następnie wybierając jedną z kości, każdy będzie wykonywał różne akcje w zależności od wartości i koloru kostki. Co ciekawe można korzystać zarówno ze swoich kości, jak i przeciwników, dzięki czemu rozgrywka nie jest nudnym pasjansem. Warto śledzić poczynania graczy i wiedzieć, na jakich kostkach najbardziej im zależy. Możliwe do wykonania akcje to zwerbowanie specjalisty, rozpoczęcie prac nad wybranym zwierzęciem, wyruszenie na wyprawę w celu zdobycia informacji o badanych zwierzętach oraz opisanie zdobytych informacji w encyklopedii. Brzmi klimatycznie? Moim zdaniem klimatu w Encyklopedii nie upatrzycie, choć akcje mają sens, to podczas rozgrywki skupiałam się na przekładaniu i wzmacnianiu kości, a nie na odkrywaniu tajemnic zwierzęcego świata.
 
A co jeśli ktoś nie lubi losowości i gardzi kostkami? Wciąż polecam sprawdzenie Encyklopedii. Pula kostek, z której wybieramy, jest całkiem duża, dodatkowo istnieje kilka sposobów na podwyższanie liczby oczek na kości, a także można zmienić kolor, aby móc wykonać wybraną akcję. Modyfikatory są łatwo dostępne, więc będziemy z nich często korzystać. Dzięki tym rozwiązaniom losowość w omawianej grze staje się prawie niezauważalna.
 
Encyklopedia wykorzystuje znane mechaniki, lecz łączy je ze sobą w niespotykany sposób. Gra stoi na pograniczu rodzinnej gry po niedzielnym obiadku, a mózgożernego eurasa dla wymagających graczy. Intuicyjne i proste zasady mieszają się ze skomplikowanym podliczaniem punktów oraz długofalowym planowaniem. Na dodatek wszystko wykonane jest w spójnym klimacie z przepięknymi ilustracjami zwierząt, wzorowanymi na XVIII wiecznych rycinach.
Plusy
Przepiękne ilustracje.
Ciekawy temat.
Ciekawe połączenie mechaniki.
Minusy
Są kostki – jest losowość, choć występuje dużo modyfikatorów starających się ją zmniejszyć.
Miejscami zagmatwane zasady.

Podsumowanie

Omówione gry choć na pozór różne, mają kilka wspólnych mianowników. Kolorowa szata graficzna, ciekawy temat oraz dobra dawka “móżdżenia”. Encyklopedia jest cięższym tytułem od Akropolis, stanowiącym główne danie planszówkowego wieczoru. Ma niekiedy zagmatwane zasady, ale gdy się już przez nie przejdzie można tylko cieszyć się z rozkminania taktyki oraz podziwiać prześliczne ilustracje zwierząt. Akropolis natomiast to szybki fillirek, który będziecie mogli wyciągnąć na stół zawsze i wszędzie. Proste zasady, szybka rozgrywka, a przy tym nie lada wysiłek dla mózgu. Polecamy obie te gry, wśród nich każdy znajdzie coś dla siebie!

Dzięki takim wyborom wydawniczym Lucky Duck Games możemy być spokojni i w ciemno kupować nowości zapowiedziane na ten rok 🙂

W kolejnym artykule zaprezentujemy Wam Ziemię oraz Dice Throne sezon 2, oczywiście te gry również zostały wydane przez Lucky Duck Games.

Dziękujemy wydawnictwu Lucky Duck Games za możliwość sprawdzenia i zaprezentowania gier!

Podobne wpisy GE3Ka

Czas na kolejne Kacze Hity! Tym razem od Lucky Duck Games bierzemy od na tapet Wielce Imponujące Budowle oraz Poszły Konie! Sprawdźcie, co o nich sądzimy!

Zapraszamy do kolejnego artykułu o grach wydawnictwa Lucky Duck Games! Przedstawimy w nim wrażenia z przetrwania w Final Girl oraz pojedynków w Meczu Stulecia.