Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Smoki z głębin — wypłyń na szerokie wody!
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Smoki z głębin — wypłyń na szerokie wody!

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja: DC Kryzys, Strażnicy, Łotrzy, Batman Ninja - dodatki

Mateusz Tabędzki

23/01/2022

Ten artykuł to druga część większej recenzji o karciankach DC od wydawnictwa Egmont, jeśli jeszcze nie czytałeś artykułu o podstawkach, to zapraszam do jego przeczytania. Tutaj skupiam się na czterech, ukazanych do tej pory w Polsce, dodatkach. Dużym – DC Kryzys oraz trzech małych – DC Strażnicy, DC Łotrzy i DC Batman Ninja.

W poniższej recenzji opisuję co wprowadza każdy z dodatków do gry, jakie nowe mechaniki oraz tryby, a także z jakim dodatkiem najlepiej jest łączyć dane pudełko. Trzeba też mieć na względzie, że cała seria karcianych deckbuilderów DC ma 10 lat, a w jej skład wchodzi kilkadziesiąt gier podstawowych oraz dodatków.

Z tego miejsca chciałbym podziękować za podjęcie się przez Wydawnictwo Egmont dystrybucji w naszym kraju tych tytułów, ponieważ jestem wielkim fanem uniwersum DC Comics 😉 Zapraszamy do lektury recenzji.

Autor: Matt Hyra, Scott Gaeta, Adam Sblendorio, Erik Larsen, Nathaniel Yamaguchi
Liczba graczy: 2-5 (DC Kryzys również z trybem solo)
Czas rozgrywki: 45-75 min
Wiek: 10+ (na pudełku 14+ pewnie ze względu na grafiki)
Polski Wydawca: Egmont
Główna Mechanika: Deck Building
SCD: 100 zł DC Kryzys (największy dodatek)
60zł pozostałe dodatki (DC Łotrzy, Strażnicy, Batman Ninja)
Sprawdź całą kolekcję gier karcianych na stronie wydawcy!

Więcej informacji o poszczególnych dodatkach poniżej, w osobnych akapitach poświęconych każdemu z tytułów!

Odnośnie autorów można poczytać w pierwszej części recenzji.

DC Kryzys - zawartość dodatku

Jako największe pudełko ze wszystkich dodatków zawiera najwięcej kart, czy również najwięcej zmienia? O tym później, a póki co zobaczcie jak prezentuje się zawartość!

 • 14 dużych kart Superbohaterów (6 nowych i 8 zastępujących tych z podstawki)
 • 13 kart Niemożliwych Superłotrów (niektórzy to lepsze wersje tych z gry podstawowej Pojedynku Superbohaterów)
 • 15 kart Kryzysów
 • 32 karty talii głównej (dodawane do talii z gry podstawowej) 
 • instrukcja

Jest to dodatek do gry Pojedynek Superbohaterów DC i ta podstawka jest do niej wymagana, czy można użyć innej? Powiedzmy, że tak, potrzebujemy właściwie jakiejkolwiek talii głównej kart, ale nie ma co ukrywać, że “dobry” deck sprawdza się najlepiej w połączeniu z Pojedynkiem  😉

Dodatek DC Kryzys na Planszeo
Dodatek DC Kryzys w serwisie Gramy w Planszowki

Tryby solo i kooperacyjny!

Dla mnie gry deck-buildingowe w domyśle są grami pojedynkowymi i nawet jeśli karcianki DC od Wydawnictwa Egmont polegają na czymś innym, wciąż skupiają się na rywalizacji. Tak więc duże moje zdziwienie, ale oczywiście pozytywne, wywołał dodatek DC Kryzys.

Teraz mamy tryb współpracy między graczami, a dodatkowo można rozegrać go solo. Instrukcja pokazuje nam jak odpowiednio zeskalować rozgrywkę w zależności od liczby graczy, a także jak niektóre karty zmieniają działanie jeśli gramy solo.

Dodatkowo aby zapobiec “bugowaniu” gry czy cwaniactwu graczy, stos talii głównej, który jest jednocześnie “timerem” rozgrywki, maleje z każdą rundą – trzeba wyłożyć na stół nowe karty, nawet jeśli nic nie kupiliśmy. Mały sprytny zabieg, a jak potrzebny!

Mamy tu także pewnego rodzaju poziomy trudności, możemy sobie ułatwić albo utrudnić rozgrywkę, o powtarzalności też nie ma mowy, w końcu jest mnóstwo różnych kart, tak więc regrywalność jest tu całkiem spora

DC Strażnicy - niepozorny dodatek

Ten dodatek miał w Polsce premierę jednocześnie z podstawką Pojedynek Superbohaterów DC w 2019 i tej grze jest dedykowany, a jego zawartość wcale mała nie jest:

 • 6 dużych kart Superbohaterów
 • 6 kart wyzwań
 • 11 kart talii głównej
 • 5 kart Spisków
 • 5 kart lojalności
 • 4 karty Nieczystych Machinacji
 • instrukcja

Jak widać mamy tutaj bardzo dużo różnych dodatkowych kart i w moim odczuciu jest to “największy” dodatek do karcianek DC od Wydawnictwa Egmont. Wprowadza bardzo ciekawe zmiany, zwłaszcza dla osób lubionych gry mafijne!

Dodatek DC Strażnicy na Planszeo
Dodatek DC Strażnicy w serwisie Gramy w Planszowki

Małe pudełko - duże zmiany

Nie będę ukrywał, że jest to chyba mój ulubiony dodatek, ze wszystkich które się do tej pory ukazały. DC Strażnicy mimo tylko 37 kart zawartości dodaje bardzo dużo do gry. A właściwie zmienia totalnie rozgrywkę w serii karcianek od Wydawnictwa Egmont!

Dodatek wprowadza tajne role do gry, jedna osoba jest spiskowcem, a pozostałe to gracze lojalni sprawie. I to co znamy z takich gier jak Sabotażysta czy Avalone ma też miejsce tutaj! Mam na myśli oczywiście grę nad stołem, wspólne oskarżanie się, knucie i domysły. Super <3

Niestety, gra jest od 2 do 5 graczy, ale nie oznacza to że w każdym składzie gra się dobrze. Optymalna liczba to 4 osoby, w 3 jest zbyt łatwo dla spiskowca, w 5 dla graczy lojalnych.

Co z rozgrywką w 2 osoby?

Moim zdaniem strasznie udziwniony tryb i dodany, aby był. W efekcie może się okazać, że nikt nie jest spiskowcem i gramy normalny tryb z Superłotrami… to może od razu lepiej zagrać w normalny tryb, a DC Strażnicy zostawić jak będzie więcej graczy 😉

DC Łotrzy - dodatek dla Łotrów

Poprzednie dodatki można powiedzieć, że dedykowany były pierwszej podstawce, ale wraz z premierą Wieczne Zło DC, premierę miał również mały dodatek – DC Łotrzy, a jego zawartość to:

 • 6 dużych kart Superłotrów
 • 8 kart Superbohaterów
 • 23 karty talii głównej
 • instrukcja

Jak widać, dużej zawartości tu nie ma i nie tylko pod względem kart, ale też ich różnorodności. Zwłaszcza jak zestawimy to z wcześniejszym dodatkiem DC Strażnicy.

Dodatek DC Łotrzy na Planszeo
Dodatek DC Łotrzy w serwisie Gramy w Planszowki

Zły dodatek czy dodatek dla Złoli?

Pisząc tę zbiorczą recenzję w której prezentuję aż 4 dodatki, musiało w końcu wyjść na jaw, który z nich jest w mojej ocenie najsłabszy. I tak się składa, że jest to ten dedykowany graniu Superłotrami. Nie jest on oczywiście zły (taki żarcik haha), ale wypada gorzej na tle pozostałych.

Wprowadza właściwie jedynie nową mechanikę Współdziałania, która pozwala zagrywać karty z talii przeciwnika, oczywiście mamy tu nowych Superłotrów, którymi sterujemy i Superbohaterów do pokonania, ale jest to zdecydowanie zbyt mało, nawet na to co prezentuje mały dodatek.

Może teraz brzmię zbyt wymagająco, w końcu czego można oczekiwać od małego pudełeczka z kilkudziesięcioma kartami. Po prostu DC Strażnicy zawiesili wysoko poprzeczkę, a DC Łotrzy nawet nie podjeli wyzwania 😉 Plus taki, że można użyć totalnie dowolnej gry podstawowej przy tym dodatku.

DC Batman Ninja - azjatycki klimat

Wraz z premierą DC Batman Metal na naszym rynku ukazał się kolejny mały dodatek od Wydawnictwa Egmont.  Co zawiera?

 • 6 dużych kart Superbohaterów
 • 5 dużych kart Superłotrów
 • 21 kart talii głównej
 • instrukcja

DC Batman Ninja nie ma preferowanej gry podstawowej, można użyć dowolnej talii głównej kart, jednak instrukcja podpowiada aby karty z dodatku wtasować do górnej połowy decku, sprytnie!

Dodatek DC Batman Ninja na Planszeo
Dodatek DC Batman Ninja w serwisie Gramy w Planszowki

Pimp my Superłotr czyli Joker lvl up!

Każda odsłona serii, każda gra podstawowa i każdy mały dodatek, wprowadzają do rozgrywki coś nowego, czy to nową mechanikę, czy nowy tryb. Patrząc w serwisie BGG ile jest gier  w serii DC Comics Deck-Building Game można spodziewać się przeróżnych udziwnień, a to przecież głównie karty, albo tylko karty.

Tak więc co nowego w DC Batman Ninja?

Łączenie kart! A dokładnie wzmacnianie Superłotrów oraz stworzenie z nich “Zamku”, a zamek z kart brzmi dosyć interesująco prawda? Ale spokojne, nie mamy tu elementu zręcznościowego! Odwrócone karty tworzą obrazek takiego trochę megazorda, tak mi się skojarzyło, tylko że ten ma twarz Jokera 😉

DC Batman Ninja jest ciekawe jeszcze z jednego powodu, a mianowicie innego rodzaju grafik,  opartych na filmie animowanym o tym samym tytule z 2018 roku, jeśli więc lubicie klimaty Feudalnej Japonii to polecam sprawdzić to rozszerzenie.

Podsumowanie dodatków karcianek DC

Który dodatek najmniej mi się spodobał to już napisałem, jednak wciąż waham się miedzy DC Kryzys i DC Strażnicy odnośnie tego, który podoba mi się bardziej. Bo jeżeli bardziej lubicie rozgrywki kooperacyjne i zdarza wam się grać solo, to ten pierwszy jest lepszym wyborem. Jednak jeśli stawiacie na grę nad stołem, spiski i klimaty gier mafijnych oraz gracie głównie w 4 osoby – DC Strażnicy to jest to!

Na koniec warto by było zapytać czy da się połączyć wszystkie 7 pudełek i odpowiedzieć na to pytanie. Twórcy nie przewidują takiego supermixu, ale cieszy fakt że dodatki są dosyć uniwersalne, można śmiało zacząć od dowolnej odsłony, oczywiście oprócz samego dodatku, bez podstawki może być ciężko 🙂 Ja jako fan uniwersum DC Comics jestem ukontentowany i czekam na kolejne odsłony z serii DC Deck-Building Game!

Plusy
niska cena
nowe tryby i mechaniki
zmieszczą się w pudełku od podstawki
uniwersalne
piękne wykonanie
Minusy
zakoszulkowany dodatek nie zmieści się w małym pudełku od niego
może nie wciągnąć osób, które nie są fanami DC Comics
9/10

Ocena: 9/10

Dziękujemy Wydawnictwu Egmont  za za uzupełnienie kolekcji do recenzji.

Więcej informacji o grze znajdziesz na Gramy w Planszówki

Porównaj oferty i dowiedz się więcej o grze w serwisie Planszeo

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

Smoki z głębin to abstrakcyjna gra rodzinna. Naszym zadaniem będzie układanie smoków na planszy, usuwanie znaczników piratów oraz kontrola Morskich Królestw.

Bonsai to najnowszy abstrakt od FoxGames. Sprawdźmy, czy hodowanie kartonowego drzewka relaksuje tak samo jak dbanie o prawdziwą zminiaturyzowaną roślinę!