Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Recenzja: Marvel United: Spider-Geddon
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Recenzja: Marvel United: Spider-Geddon

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja: Dylematy 3 - tylko dla dorosłych!

Edyta Dzwonkowska

07/08/2022

Myślicie, że wiecie o sobie wszystko i nic Was nie zaskoczy? Jeżeli pierwsza i druga część Dylematów za Wami, a mimo to wciąż się przyjaźnicie, oznacza to, że pora na kolejną część, Dylematy 3 od wydawnictwa Rebel. Jest to nowa odsłona lubianej gry imprezowej z ponad 150 nowymi wyzwaniami. Tym razem, część ta skierowana jest jedynie dla dorosłych graczy. Dylematy to ciekawa propozycja na imprezowe wieczory, zmuszająca do podejmowania moralnych, a może i niemoralnych decyzji 😉

Zapraszam do recenzji gry!

Autor: Beata Smugaj
Oprawa graficzna: Martyna Szczykutowicz i Łukasz S. Kowal
Liczba graczy: 4-15
Czas rozgrywki: ok. 30-60 min w zależności od liczby graczy, trybu i tego, jak długo zechcecie dyskutować o poszczególnych dylematach 😉
Wiek: 18+
Wydawca: Rebel
Mechaniki: negocjacje, głosowanie, gra karciana, gra dla dorosłych
SCD: 59 zł 

Sprawdź Dylematy 3 na stronie wydawcy!
Porównaj na stronie Planszeo!
Odwiedź stronę Gramy w Planszowki!

Kilka słów o twórcy Dylematów 3

Beata Smugaj to autorka pochodząca z Polski. Stworzyła webkomiks “Lisie Sprawy”, z wykształcenia jest ekspertką społeczno-obyczajową, specjalistką od wizerunku w social media. Pracowała ze światowymi markami i współtworzyła z nimi kreatywne kampanie. Na swoim koncie ma już kilka tytułów jak: Liski: Ojojanie czy Rycerze okrągłego sera. Autorka chętnie obraca się w lisich klimatach, co można śledzić na jej stronie oraz blogu.  

Co znajdziemy w pudełku gry?

W pudełku Dylematów 3 znajdziemy 4 mniejsze pudełeczka z kartami.

W pierwszym z nich znajdziemy 52 karty:

  • 30 kart głosów (z literą A oraz B);
  • 6 kart trybów, które wprowadzają modyfikacje w rozgrywce;
  • karta moralnego kompasu;
  • 15 dwustronnych kart punktów;
  • instrukcję.

Pozostałe 3 pudełka to karty z dylematami podzielone według poziomu. W każdym z nich znajdziemy po 55 kart w kategoriach:

  • lekkie dylematy,
  • średnie dylematy
  • grube dylematy.

Krótko o zasadach Dylematów 3

Jak przystało na tytuł imprezowy – gra ma bardzo proste zasady. Każdy z graczy otrzymuje na początku 2 karty do głosowania: A oraz B. W każdej rundzie jedna osoba czyta dylemat z karty, a następnie obstawia, jak jej zdaniem zagłosuje większość grupy, czy wybierze opcję A czy też B. Następnie wszyscy dyskutują na temat sytuacji opisanej na karcie. Przedstawiają plusy zarówno jednej, jak i drugiej sytuacji, ale też ich minusy. Po burzliwych obradach, każdy gracz w sekrecie obstawia opcję, która jest mu bliższa A czy B, a gdy każdy dokona wyboru, karty są odkrywane. Jeżeli czytający dylemat odgadł wynik głosowania – zdobywa punkt. Gra kończy się, gdy któryś z graczy uzyska 5 punktów. Jak więc widzicie, zasady są banalnie proste.

Dylematy 3 dają również możliwość, by nieco utrudnić grę, dzięki karcie moralnego kompasu lub kartom trybów. 🙂 Karta moralnego kompasu leży przed jednym graczem i powoduje, że to właśnie jego odpowiedź liczona jest razy dwa. Po danej turze, karta ta przekazywana jest graczowi po prawej. Natomiast kart trybów jest 6 i zmieniają one sposób punktacji. Na początku każdej tury losowana jest karta trybu, która określi sposób punktacji na tę właśnie turę. Może być to “Wspólnota“, a więc oprócz czytającego, punkty dostają również gracze, którzy wskazali większościową odpowiedź. Karta “Głosowanie niejawne” powoduje, że omijana jest faza dyskusji przed oddawaniem głosów. Co dają pozostałe karty? Zapraszam do instrukcji lub do zakupienia gry 🙂

Mechanika, skalowalność i regrywalność

Mechanika
Dylematy 3 to gra w 100% karciana, a tematy na nich poruszane zdecydowanie dla dorosłych graczy, a ponadto z dużą tolerancją 😉. Główna mechanika to negocjacje, w grze przed każdym głosowaniem trwa dyskusja, gdzie każdy z graczy może wyrazić swój pogląd, namówić do niego i podać wiele przekonujących argumentów. Dyskusja ta często wpływa na oddane głosy, ale również daje obraz sytuacji oraz spory dylemat graczowi, który prowadzi aktualną turę.

Skalowalność
W gry imprezowe gra się najfajniej w jak największych składach, każdy obecny może brać wtedy udział w rozgrywce. Dylematy 3 są przeznaczone od 4 do 15 graczy, jednak powyżej 10 osób gra bardzo się dłuży, panuje duży chaos, który związany jest głównie z pilnowaniem strony, na której położone są karty punktów, ale przede wszystkim, zaczyna ich po prostu brakować, jest ich nieco za mało. 

Regrywalność
Kart jest 55 w każdym z trzech zestawów. W maksymalnym składzie osobowym i we w miarę wyrównanej grze może zabraknąć kart z danej grupy. Często zatem nawet w mniejszych składach, podczas jednej gry jesteśmy w stanie przejść przez pół talii, a biorąc pod uwagę, że na temat danego dylematu przeprowadza się dyskusję, łatwo jest zapamiętać karty, a nawet odpowiedzi innych. Zatem najlepiej grałoby się za każdym razem w innym składzie osobowym.

Wrażenia z rozgrywki

Dylematy 3 to dość specyficzny tytuł. Jak i poprzednie części, zmusza graczy do wyboru jednej z dwóch opcji, gdzie żadna z nich nie jest komfortowa. Czasem sama sytuacja opisana na karcie jest już mocno niecodzienna/nierealna. W porównaniu z poprzednimi częściami, ten jest zdecydowanie bardziej pikantny i bardziej dotyka sfer seksualnych. Pierwsza część prezentowała sporo wszystkim doskonale znanych typowych dylematów filozoficznych jak np. “Wagonik kolejki wyrwał się spod kontroli i pędzi w dół po torach. Na jego drodze znajduje się pięciu ludzi przywiązanych do torów przez szalonego filozofa. Ale możesz przestawić zwrotnicę i w ten sposób skierować wagonik na drugi tor, do którego przywiązany jest jeden człowiek. Co powinieneś zrobić?”. W grze występuje zatem typowy dylemat wagonika, co sprawia, że gra nie jest dla każdego. Nie wszystkim spodoba się nietypowy humor, który dodatkowo łączony jest z moralnymi wyborami.  Gra bardzo przypomina Karty Dżentelmenów, Dylemat wagonika czy Cards against humanity, które również poruszają tematy tabu i sprawdzą się w gronie odpowiednich znajomych. Dość ciężko mogłoby się grać z nowo poznanymi, czy osobami nazbyt wrażliwymi i nieśmiałymi, a ponadto z małym dystansem do świata ale i samego siebie. Właściwie sprawę ułatwić tu może alkohol, co na imprezie nie jest czymś niezwykłym, a pamiętajmy też, że jest to gra i ma służyć dobrej zabawie! 🙂

Na plus na pewno można zaliczyć fakt, że gra nie jest wymagająca, a sama rozgrywka jest przyjemna. Zasady można wytłumaczyć w minutę, a i nie jest problemem, by ktoś dołączył w trakcie rozgrywki, co zwłaszcza na imprezie może być kluczowe, bo rzadko goście przychodzą w jednym czasie 😀 Co prawda, osoby te będą mieć mniejszą liczbę punktów, jednak uważam, że całym clue gry są właśnie dyskusje prowadzone na temat danego dylematu, a nie ostateczna liczba punktów.

Jeśli chodzi o minusy w grze Dylematy 3, to niestety kilka się ich znalazło. Zacznę od doboru kolorów, bez wątpienia neonowy róż nie jest odcieniem, który najdogodniej się czyta, zwłaszcza jeśli jest to cienka i niewielka czcionka. Oczy po prostu się męczą. Kolejnym problemem okazała się niewystarczająca liczba kart punktacji w rozgrywce 15-osobowej. Gra dość się dłużyła przez dużą liczbę graczy i bardzo wyrównaną sytuację punktową. Ciężkie stało się do pilnowania, kto, na której stronie powinien mieć kartę – 1 czy 3 punkty. Wprowadziliśmy w tej sytuacji inną metodę i każdy, kto zgadł, zamiast punktu pobierał kartę dylematu. Niestety nie sprawdza się to przy stosowaniu wariantu gry z trybami. Dobrym pomysłem może być zorganizowanie jakiś elementów lub karteczek, gdzie każdy będzie po prostu punktem lub zmniejszyć liczbę wymaganych punktów do trzech, oczywiście przy większej liczbie graczy.  Ostatnim mankamentem są po prostu same dylematy. W wielu przypadkach okazywały się one bez sensu, sprawiały wrażenie, jakby były pisane po prostu na siłę. Zmuszało to graczy do losowania odpowiedzi jaką dadzą. Fajnie w takich momentach po prostu pominąć kartę, aby nie tracić frajdy z zabawy. Niestety takich kart jest całkiem sporo.

Podsumowanie gry Dylematy 3

Podsumowując, Dylematy 3 to gra, która świetnie sprawdzi się na imprezie. Z pewnością przypadnie do gustu osobom lubiącym gry pokroju Cards Against Humanity. Jeśli macie spory dystans i nie jesteście zbyt wrażliwi, to z pewnością będziecie dobrze bawić się przy tym tytule. Jest to dobra gra na bliższe poznanie znajomych oraz ich podejścia do nietypowych spraw. Czy warto mieć kolejną część, jeśli jesteście posiadaczami pozostałych? Myślę, że tak, zwłaszcza jeżeli lubicie tę grę. Na pewno zwiększy to pulę Dylematów do przedyskutowania. 😉

Plusy
Proste zasady.
Możliwość grania z kartami trybów.
Podział kart do mniejszych pudełeczek.
Minusy
Brak wystarczającej liczby kart punktacji przy większej liczbie graczy.
Kiepsko dobrane kolory. Ciężko czyta się neonowy kolor na białym tle.
Niektóre dylematy cięzko nazwać dylematami, jakby były pisane na siłę.
6/10

Ocena: 6/10

Dziękujemy Wydawnictwu Rebel  za przekazanie egzemplarza do recenzji!
Porównaj oferty i dowiedz się więcej  o grze w serwisie Planszeo.
Sprawdź grę w serwisie Gramy w Planszówki!

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

Marvel United powraca, przedstawiając nam tym razem garść Spider-Manów z różnych uniwersów! Sprawdźmy, czy gra nadal bawi, tak jak bawiły poprzednie odsłony!

Dice&Bones nie przestaje wydawać fajne tytuły. Sprawdźmy zatem jak wypada boop. – mała, niepozorna gra dwuosobowa o wykładaniu kotów na kołderce!