Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Gry wydawnictwa Albi Polska #4 — imprezówki
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Gry wydawnictwa Albi Polska #4 — imprezówki

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja:
Pachnący ogród — piękno natury

Edyta Dzwonkowska

29/06/2023

Pachnący ogród to nieduża gra, w której zbieramy kwiaty, komponujemy bukiety oraz stawiamy ogrodowe rzeźby. Piękne, różnorodne kolory, bukiety, różne gatunki kwiatów, słońce, herbata, to idealny przepis na popołudnie z Pachnącym ogrodem. Łączy w sobie prostotę zasad, piękną oprawę i przyjemną rozgrywkę. Zapraszam do recenzji.

Co znajdziemy w środku?

Pachnący ogród ma w środku białą wypraskę ze specjalnym miejscem na żetony punktacji. W środku znajdziemy:

  • 50 kart kwiatów,
  • 5 kart bukietów,
  • 5 kart rzeźb,
  • 10 kart wron,
  • 21 kart pragnień,
  • 9 kart nagród,
  • 4 pionki ogrodników,
  • 12 znaczników kwiatów (po 3 w każdym kolorze),
  • 24 żetony kamieni,
  • 4 karty pomocy,
  • instrukcja.

Skrócone zasady gry Pachnący ogród

Grę wygrywa najlepszy ogrodnik, który zgromadzi największą liczbę punktów. Rozgrywka trwa 3 dni, z czego każdy podzielony jest na 5 rund. W kolejności pionków (od góry do dołu) wykonujemy kolejno swoje akcje. Przemieszczamy pionek do kolejnej kolumny na miejsce jednej z dostępnych kart i dobieramy ją do swojego ogrodu. Tę akcję wykonuje każdy z graczy, dzięki czemu otrzymujemy nową kolejność na kolejną rundę. Dzień kończy się, gdy wszystkie pionki przejdą przez każdą kolumnę, przeprawiając się tym samym na drugą stronę ogrodu. W tym momencie sprawdzamy, czy spełniamy któryś z warunków na kartach nagród i umieszczamy swój znacznik kwiatka w odpowiednim miejscu. Rozkładamy na nowo karty i odbywamy te same kroki, przeprawiając się tym razem od strony prawej do lewej. Ponownie dokonujemy punktacji, rozgrywamy dzień trzeci i sumujemy ostatecznie punkty. Gracz z największą liczbą kamieni otrzymuje kartę herbaty wart jeden punkt, punktują również bukiety, rzeźby, karty nagród oraz karty pragnień.

Skalowalność i regrywalność

Skalowalność
W moim odczuciu gra się najlepiej na 3 i 4 graczy, chociaż zostało to przemyślane pod każdy wariant. Na ostatniej stronie instrukcji znajdziemy rozłożenie początkowe ogrodu dla danej liczby graczy. W rozgrywce 2-osobowej mamy mniej wyłożonych kart w ogrodzie, przez co mamy nieco ograniczony wybór. Grając na 3 i 4 graczy wybór jest większy, ale zawsze gracz, który jest przed nami, może nam podebrać upatrzoną kartę. Nie mniej, widząc dostępne karty, możemy poświęcić ruch, by zdobyć pierwszeństwo w następnej rundzie, a tym samym dobrać upatrzoną kartę. Także, w Pachnącym ogrodzie nie zabraknie główkowania. 

Regrywalność
Regrywalność w Pachnącym ogrodzie wypada bardzo dobrze. Spośród dostępnych 9 kart nagród, losowane są 3 na każdą rozgrywkę. Za każdym razem mamy inne ułożenie kwiatów w ogrodzie, z czego nie wszystkie z nich zostaną wykorzystane. Gra jest również nieco losowa, bo nie wiadomo jakie kwiaty i w jakim kolorze wypadną następnego dnia, ale jeżeli nie podpasują pod jeden cel, mogą pasować do innego, zawsze zostaje zbieranie rzeźb, owadów, a w ostateczności dobieranie kamyków. 

Wrażenia z rozgrywki

Pachnący ogród to z pewnością piękna gra o dobrym wykonaniu. Proste zasady i jednocześnie niedługa rozgrywka w połączeniu z koniecznością kombinowania w trakcie, daje dobre połączenie. W Pachnącym ogrodzie skupiamy się właściwie na zbieraniu zestawów, które najlepiej nam zapunktują. Ta sama karta wlicza się do różnych warunków, np. może być jednocześnie elementem bukietu i karty nagród. W prosty sposób możemy sobie zatem nabijać punkty przy minimalnym doborze kart 🙂 Jeśli chodzi o sugerowany wiek 14+ uważam, że jest zdecydowanie za wysoki. Z grą spokojnie poradzą sobie młodsi gracze. Na BGG sugerowane jest 8+ i myślę, że z pewnością jest to odpowiedni wiek na zrozumienie zasad, mogą jedynie wystąpić problemy z pobieraniem kart pasujących pod kilka opcji punktowania, ale po kilku partiach i z tym nie byłoby problemu. Myślę, że w tym miejscu warto wspomnieć również o walorze edukacyjnym, gdyż w grze mamy po 5 gatunków kwiatów i rodzajów  owadów. Dodatkowo pod koniec instrukcji znajdziecie opisy kwiatów, a nawet ich łacińskie nazwy i zastosowanie zdrowotne.

Jak wspominałam w poprzedniej sekcji, w moim odczuciu gra sprawuje się najlepiej na 3 i 4 graczy, gdyż mamy większą pulę kart w grze, jak i do wyboru podczas jednego dnia. Dla zainteresowanych, Pachnący Ogród posiada również wersję solo, gdzie wkraczają do akcji karty wron. Nowa talia wprowadza zmiany na stole poprzez odrzucanie kart i kamieni. W wariancie solo pojawia się również rzucanie kamieniami i herbaciany gambit.

Pachnący ogród jest lekką i przyjemną grą. Negatywna interakcja ograniczona jest do minimum w postaci podbierania sobie kart. Kolory i ilustracje wprowadzają odprężający klimat. Osobiście gra przypomina mi Canvas, która również jest pięknie wykonana i polega na zbieraniu zestawów jednak w nieco bardziej skomplikowanym wydaniu.

Podsumowanie gry Pachnący ogród

Pachnący ogród to zdecydowanie jedna z piękniejszych gier. Ilustracje z barwnymi kwiatami są wykonane estetycznie i cieszą oko. Gra ma bardzo proste zasady, a sama rozgrywka wymaga nieco kombinowania i rozważania, co lepiej zapunktuje. Tematyka, jak i trudność gry powodują, że będzie ona odpowiednia dla każdej grupy wiekowej. Również zaprawieni gracze rozgrzeją tu szare komórki przed ciężkimi tytułami. Szczególnie warto zwrócić uwagę na ten tytuł, jeżeli lubicie śliczne gry.

Plusy
Piękne ilustracje.
Wariant jednoosobowy.
Dobra jakość wykonania, twarde karty o przyjemnej fakturze.
Insert na elementy gry.
Minusy
Brak notesu do punktacji.
7/10

Ocena: 7/10

Dziękujemy Wydawnictwu Rebel  za przekazanie egzemplarza do recenzji!
Porównaj oferty i dowiedz się więcej  o grze w serwisie Planszeo.

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

W tym artykule przedstawimy Wam trzy gry imprezowe od wydawnictwa Albi. Lubicie łączyć główkowanie z zabwą? Jeśli tak, to na pewno znajdziecie coś dla siebie!

Zapraszamy do trzeciej już części artykułu o grach wydawnictwa Albi. W tym wpisie omawiamy serię Parki oraz Szlaki, pięknie zilustrowane tytuły o przyrodzie.