Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Recenzja: Marvel United: Spider-Geddon
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Recenzja: Marvel United: Spider-Geddon

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja: Sen — przepiękna edycja jubileuszowa

Marta Reszka-Kujawska

08/12/2021

Dokładnie rok temu miałam okazję zagrać u znajomych w grę Smoki od wydawnictwa Nasza Księgarnia. Gra ta urzekła mnie tak bardzo, że na mikołajki zażyczyłam sobie własną sztukę. Wiele godzin spędziłam grając w tę grę i szybko zrodziła się we mnie chęć wypróbowania innych gier z tej serii, tj. Sen i Kruki. Kilka tygodni temu, dzięki uprzejmości wydawnictwa Nasza Księgarnia, miałam możliwość zagrać w Sen i to w wydaniu jubileuszowym! Podobnie jak Smoki, gra skradła moje serce, ale nie uprzedzajmy faktów. Dziś więc przed Państwem Sen w nowej, jubileuszowej odsłonie.

Autor: Gamewright Team
Ilustrator: Marcin Minor
Liczba graczy: 2-5
Czas rozgrywki: 20 min
Wiek: 8+
Polski Wydawca: Nasza Księgarnia
Głowna mechanika: Zagrywanie i wymiana kart
SCD: 80 zł
Porównaj ceny na Planszeo
Sen w serwisie Gramy w Planszówki

Kilka słów o twórcach gry Sen

Gamewright Team założone zostało w 1994 roku przez rodziców, którzy chcieli stworzyć wartościowe gry rodzinne dla swoich dzieci. Sami nazywają Gamewright swoją rodziną, która tworzy gry, by rozśmieszać, uczyć, zacieśniać więzi i po prostu sprawiać radość. Przez lata doczekali się wielu nagród, między innymi właśnie za Sen.

O ilustratorze Marcinie Minorze mieliście okazje przeczytać przy okazji wcześniejsze recenzji gry Dżungla od Joli. Jeśli jeszcze się z nią nie zapoznaliście, to zapraszam serdecznie. Widać więc, że pan Marcin to utalentowany grafik z głową pełną pomysłów, odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu!

Co w pudełku oraz wykonanie gry

W przepięknym pudełku wielkości i wagi grubej książki znajdziemy:

  • 56 kart krain snów (w tym krainy zwykłe i specjalne)
  • Instrukcję
  • Notes
  • Ołówek

Cóż, trudno ukryć, że elementów w pudełku nie znajdziemy dużo, jednakże każdy, kto zetknął się z tą, bądź inną grą z tej serii wie, że nie trzeba wiele, aby stworzyć piękny Sen.

Co tu dużo mówić, gra Sen jest przepiękna. Wykonanie kart, materiały użyte podczas produkcji, nietuzinkowe ilustracje są charakterystyczne dla wszystkich gier z serii tj. Snu, Kruków i Smoków, jednak prezentowane przeze mnie dziś wydanie jubileuszowe jest istnym majstersztykiem. Gra wydana z ogromną dbałością o szczegóły przykuwa uwagę cudownością i kreatywnością. Estetyka wykonania gry jest ogromnym plusem tej pozycji!

Czym jest Sen? Czyli krótko o zasadach rozgrywki i mechanice

Sen jest grą rodzinną, której celem jest zdobycie jak najmniejszej liczby punktów, a co za tym idzie stworzenie najpiękniejszego Snu. Gracze rozkładają przed sobą cztery karty rewersem do góry. Początkowo mogą zobaczyć jedynie dwie z nich, pozostałe dwie zostają zagadką. Wiadomo, że karty są ponumerowane od 0 do 9, mogą być zwykłe lub specjalne. Celem każdego gracza jest taka manipulacja swoimi kartami oraz tymi z zakrytego, oraz odkrytego stosu, aby na koniec w swojej talii posiadać karty o najniżej wartości. Karty przez cały czas trwania rozgrywki są zasłonięte, w związku z czym należy zapamiętać co i gdzie się kryje, aby mieć pewność, że na koniec ktoś nie zdobędzie mniej punktów. Każdy gracz w swojej turze może wziąć kartę z odkrytego lub zakrytego stosu i podmienić ją na jedną ze swojej czwórki, po czym tę podmienioną odrzucić na stos odkryty. W rezultacie na ów stosie znajdują się głównie karty o wysokich wartościach, których inny gracz się pozbył. Teoretycznie więc opłaca się ciągnąć kartę ze stosu zakrytego, nie wiadomo jednak jaka karta się nam trafi. Co prawda, nie trzeba wziąć odkrytej karty, można odrzucić ją na stos odkryty, ale wówczas nasz ruch niczego nie zmienił w naszym śnie, a w momencie, gdy ktoś będzie przekonany, że karty przed nim układają się w najmniej punktowany Sen i krzyknie “pobudka”, runda się kończy i wszyscy gracze muszą odsłonić swoje karty. Każdy ruch ma więc znaczenie i należy ograniczać takie, które nie zaniżają wartości naszego Snu.

Choć moje wytłumaczenie zasad jest nieco chaotyczne, gra naprawdę jest prosta. Trzeba mieć dobrą pamięć i spryt, jednak czasami i to nie wystarcza, bowiem gra mimo wszystko jest losowa.

Skalowalność i regrywalność Snu

Do gry Sen można usiąść już w dwie osoby, jednakże większa liczba osób to więcej zabawy, ale także większe wyzwania. Im więcej graczy, tym trudniej zapamiętać ruchy, potencjalne wartości kart, łatwiej jest się pogubić w odmętach rywalizacji. Gra jest niezwykle emocjonująca, choć, na pierwszy rzut oka, tak nie wygląda. W każdej chwili ktoś może krzyknąć “pobudka”, a nasz sen może być wciąż raczej czarnym koszmarem niż sielankowym obrazem rodem z bajek. W Sen można grać nieprzerwanie, gra się nie nudzi, każda rozgrywka wygląda inaczej.

Wrażenia z rozgrywki

Podobnie jak Smoki, Sen nie zawiódł ani mnie, ani moich współgraczy. Spora dawka emocji, wrażenia estetyczne, spora dynamika, krótki czas rozgrywki – to wszystko sprawia, że gra nie może się znudzić. Sen jest miłą odskocznią od gier, w które gramy na co dzień, ma w sobie coś wyjątkowego, zapewne przez te piękne ilustracje (tak wiem, powtarzam się, ale karty są nieziemskie). Gra roztacza klimat tajemnicy, niepewności, piękna i swoistej zmysłowości.

Podsumowanie gry Sen

Zdecydowanie polecam grę Sen wszystkim graczom, zarówno tym, którzy na co dzień wybierają ciężkie gry euro, karcianki, czy gry imprezowe. Uważam, że każdy powinien spróbować choć jednej gry z serii, można naprawdę miło się zaskoczyć, bo choć z pozoru gra wygląda niepozornie (mała liczba elementów, niewielki rozmiar itp.), to jestem przekonana, że spodoba się zarówno amatorom gier planszowych, jak i doświadczonym graczom.

Plusy
Piękne wykonanie
Estetyka
Regrywalność
Emocjonujące rozgrywki
Minusy
Spora losowość
Trochę zbyt wysoka cena jak za grę z samymi kartami
9/10

Ocena: 9/10

Dziękujemy Wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie egzemplarza do recenzji.

Więcej informacji o grze znajdziesz na Gramy w Planszówki

Porównaj oferty i dowiedz się więcej o grze w serwisie Planszeo

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

Marvel United powraca, przedstawiając nam tym razem garść Spider-Manów z różnych uniwersów! Sprawdźmy, czy gra nadal bawi, tak jak bawiły poprzednie odsłony!

Dice&Bones nie przestaje wydawać fajne tytuły. Sprawdźmy zatem jak wypada boop. – mała, niepozorna gra dwuosobowa o wykładaniu kotów na kołderce!