Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Gry wydawnictwa Lucky Duck Games — część 9
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Gry wydawnictwa Lucky Duck Games — część 9

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Gry wydawnictwa Lucky Duck Games — część 5

Ekipa Redaktorów GE3K Events: Edyta, Kryspin i Mateusz

27/08/2023

To trzecia i zarazem ostatnia już część artykułu o grach wydawnictwa Lucky Duck Games. W poprzednich artykułach mogliście  poczytać nasze wrażenia z takich gier, jak Akropolis, Encyklopedia, Ziemia oraz drugi sezon Dice Throne.

W tym artykule skupimy się na trzech marcowych nowościach. Mogliście zagrać w nie na naszych eventach. Jeśli nie mieliście okazji, bez obaw, na pewno te gry będą jeszcze wracały na stoliki 🙂 Aby pomóc Wam podjąć decyzje o powiększeniu kolekcji stworzyliśmy cykl artykułów o najnowszych grach Kaczek. 🙂

W tej części przyjrzymy się grom:

Półeczka – ogrywa Edyta

Doniczki – testuje Kryspin

MikroMakro: Wszystko albo nic – sprawdza Mateusz

Zapraszamy do lektury 🙂

Półeczka

Półeczka to efektownie wyglądająca gra logiczna 3D. Dzięki licznym kartom celów, z których używa się tylko dwóch na grę, otrzymujemy zróżnicowaną rozgrywkę. Realistyczne przestrzenne półeczki sprawią, że gracz poczuje się, jakby naprawdę porządkował swoją biblioteczkę.
 
Półeczka to gra logiczna z trójwymiarowym elementem, która znacznie rozbudowuje koncepcję znanej gry Connect 4 od Hasbro. Można również dostrzec pewne podobieństwo do Sagrady od FoxGames, gdzie układamy wzory w określonych ramach, starając się umieścić kolory we właściwych miejscach. Ale czym dokładnie jest gra Połeczka?

Wrażenia z gry Półeczka

Na planszy umieszczamy przedmioty w sześciu różnych kolorach i typach: koty, książki, gry, ramki, trofea i rośliny. Naszym zadaniem jest pobranie od 1 do 3 płytek z planszy w taki sposób, aby tworzyły one linię, a przynajmniej jeden bok każdej z wybranych płytek był wolny. Następnie musimy zdecydować o kolejności ułożenia wybranych elementów i umieścić je w jednej z kolumn naszej półeczki.

Punkty zdobywamy na kilka sposobów: za spełnienie indywidualnego celu, czyli umieszczenie odpowiednich typów przedmiotów we właściwych miejscach na półce; za realizację celu wspólnego, który określa sposób układania elementów na półce (możemy je ułożyć na ukos, w kolumnach, schodkowo, w rogach – jest aż 12 możliwości); oraz za tworzenie grup kolorów – każda grupa składająca się z co najmniej 3 płytek tego samego koloru, które dotykają się nawzajem, przynosi nam punkty na koniec gry. Dodatkowo pierwszy gracz, który zapełni półeczkę, otrzymuje dodatkowy punkt. Punkty za cele wspólne są malejące, przykładowo pierwszy gracz, który osiągnie cel, zdobywa 8 punktów, a każdy następny kolejno 6, 4 i 2 punkty.

Jeśli macie chwilę i chcecie rozgrzać głowy lub nie wiecie, co wyciągnąć na rodzinny stół, to ten tytuł świetnie zda egzamin.

Plusy
Przyjemna układanka 3D
Proste zasady i szybka rozgrywka
Dobrze skalujący się tytuł rodzinny
Duża regrywalność.
Minusy
Trochę losowa
Szkoda, że bez trybu solo

Doniczki

Doniczki to abstrakt logiczny dla miłośników kwiatów, ale nie tylko, szybka rozgrywka oraz zasady, które jesteśmy w stanie wytłumaczyć w 5 minut – atuty które sprawiają, że to pozycja obowiązkowa w kolekcji każdego gracza, bez względu na stopień zaawansowania.

Gra polega na pielęgnacji kwiatów, poprzez zagrywanie ich przed siebie, na zamianę z pomieszczeniami, oraz na umieszczaniu żetonów, które punktować będą na koniec gry. Każdy zakończy grę z 15 kartami przed sobą. Dbamy o jak najlepszą bujność roślin i różnorodność przedmiotów.

Wrażenia z gry Doniczki

Doniczki idealnie wpisują się między ciasnotę i ciężar wyboru mniejszego zła z Calico, a otwartością Kaskadii, gdzie nieważne co zrobimy, i tak ostatecznie zdobędziemy kilka punktów. Piękne grafiki kwiatów przyciągają wzrok i dość mocno kontrastują z nijakimi “pomieszczeniami”. Sama rozgrywka jest przyjemna, przymus układania kart naprzemiennie wymusza silne kombinowanie i nierzadko zmiany taktyki. Żetony sprzętów, mebli i ręki do kwiatów urozmaicają rozgrywkę bez przesadnego jej skomplikowania, podobnież opcjonalne karty celów, które możemy dorzucić do rozgrywki w ramach urozmaicenia.

Plusy
Relaksująca rozgrywka przy piękniej oprawie graficznej
Jak na abstrakt logiczny, świetnie że jest tytułem do 5 graczy
Spora regrywalność i dużo kombinowania
Minusy
Mało interakcja między graczami
Fani gier bardziej zaawansowanych nie do końca mogą czuć satysfakcję z rozrywki

MikroMakro: Wszystko albo nic

Gry z serii MikroMakro, to świetne tytuł z ciekawym motywem poszukiwania kolejnych elementów układanki na planszy miasta. Zabieg jest taki, że ta sama postać występuje w mieście w kilku miejscach, jednak “przesunięta w czasie”. Chodzi o to, że jeśli widzimy ją w jednym miejscu idącą w jakąś stronę, to kawałek dalej zobaczymy ją ponownie… lub nie, a to może oznaczać na przykład, że została porwana lub zabita! Wtedy szukamy winowajcy, czyli na przykład innej postaci będącej w pobliżu w tym lub poprzednich miejscach na mapie!
 
Jest tu też zachowana pewna specyficzna kreska rysownicza, pozwalająca temu tytułowi być bardziej family friendly, mimo tematyki, jaka ma tu miejsce. Pierwsze zagadki możecie rozwiązać już na okładkach obu tytułów! Każda z gier to 16 spraw do rozwiązania. Gra również nadaje się do grania solo, ale pamiętajmy że co dwie (a nawet cztery) głowy, to nie jedna 🤓

Wrażenia z MikroMakro

MikroMakro: Wszystko albo nic to już trzecia odsłona bestsellerowej serii MikroMakro. W pudełku jest 16 nowych spraw, w które można grać niezależnie od poprzednich części, chociaż są one tematycznie powiązane ze swoimi poprzedniczkami.

Muszę wspomnieć o czymś, o czym wspominam za każdym razem gdy mówię o MikroMakro. Wydawca, ilustrator i autor wspaniale zarzucili haczyk na ryby, tworząc przykładową, demonstracyjną sprawę już na okładce pudełka. Ten mały zabieg już od początku daje nam pewien przedsmak zabawy i możemy dowiedzieć się, czy gra jest dla nas. A dla mnie, mojej żony i mnie, jest to jak najbardziej odpowiedni tytuł! Lubimy kooperacje, zagadki logiczne i rozwiązywanie spraw. Oczywiście rozłożony plan miasta nie do końca mieści się na stole, a nasze wieczorne pory grania nie sprzyjają oczom, ale to nic. Bawimy się przednio!

Jedyny minus, jaki znajduję w rozgrywce, to odnajdywanie poszczególnych etapów zagadki w innej kolejności niż zakłada twórca gry, bo czasem po prostu coś nam się rzuci w oczy i utknie w pamięci na przyszłą rozgrywkę. Chociaż to może nie minus gry, a po prostu własna cecha, chociaż może lepiej można było zaprojektować etapy poszczególnych spraw, tak sobie czasem głośno myślę 😉

Plusy
Świetny koncept rozgrywki
Miasto tętniące życiem
Fajna przygoda, chce się grać
Minusy
Szkoda, że czasem trafimy na rozwiązanie przypadkiem
Albo spędzamy nad jakimś elementem rozgrywki niewymiernie zbyt dużo czasu

Podsumowanie

Cały asortyment planszówkowy wydawnictwa Lucky Duck Games to ciekawe propozycje, które skierowane są do zróżnicowanego odbiorcy. Każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie i swoich bliskich. Znajdziecie tu Półeczkę – rodzinną grę w znakomitym wydaniu, w którą możecie zagrać z młodszymi graczami. Doniczki, czyli kolejny po Calico i Kaskadii hit wydawnictwa Flatout, który z pewnością przyciągnie do siebie rzeszę fanów “układanek”. Nie zabrakło również kolejnej części z serii MikroMakro: Wszystko albo nic, czyli jeszcze więcej zagadek i nowych poszukiwań.

Tym artykułem kończymy serię skupiającą się na wiosennych nowościach wydawnictwa Lucky Duck Games. Jeśli nie mieliście okazji, zapraszamy do zapoznania się z trzecią i czwartą częścią artykułu oraz do przejrzenia oferty sklepu Kaczek 🙂

Dziękujemy wydawnictwu Lucky Duck Games za możliwość sprawdzenia i zaprezentowania gier!

Podobne wpisy GE3Ka

Czas na kolejne Kacze Hity! Tym razem od Lucky Duck Games bierzemy od na tapet Wielce Imponujące Budowle oraz Poszły Konie! Sprawdźcie, co o nich sądzimy!

Zapraszamy do kolejnego artykułu o grach wydawnictwa Lucky Duck Games! Przedstawimy w nim wrażenia z przetrwania w Final Girl oraz pojedynków w Meczu Stulecia.