Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Recenzja: Wsiąść do Pociągu: Paryż — miasto świateł
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Recenzja: Wsiąść do Pociągu: Paryż — miasto świateł

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja: Amazonia — wielki las w małym pudełku

Mateusz Tabędzki

20/12/2021

Amazonia od Lucky Ducks Games to prawdziwie ekologiczna gra o tworzeniu lasu. W pudełku znajdziemy same kartonowe elementy i jest ich całkiem sporo, a do tego ciekawe mechaniki napędzające rozgrywkę. Muszę przyznać, że dawno się tak nie zdziwiłem, otwierając tak małe pudełeczko, a zawierające tak wiele w środku. Zwłaszcza iż sugerowana cena detaliczna gry Amazonia jest bardzo niska! Czy to jedyny plus, czy może jest ich więcej? Tego dowiecie się w niniejszej recenzji, zapraszam do lektury!

Autor: Tim Eisner
Ilustrator: Vincent Dutrait
Liczba graczy: 2 (dodatkowe warianty solo i do 4 graczy)
Czas rozgrywki: 30 min
Wiek: 8+
Polski Wydawca: Lucky Duck Games
Głowna mechanika: Zbieranie kart
SCD: 90 zł
Porównaj ceny na Planszeo
Demony Dżungli w serwisie Gramy w Planszówki

Kilka słów o twórcach gry Amazonia

Nie będę ukrywał, że gry autorstwa Tima Eisnera są mi nieznane. Nic dziwnego w sumie, ponieważ gdy patrzę na jego tytuły, to są to gry głównie z roku 2020, jest jednak Twórcą Baśniowego Boru, o której słyszałem trochę dobrego, jednak okazji wciąż zagrać nie miałem. Widać jednak, że leśne klimaty mu nieobce 😉

Ilustrator Vincent Dutrait to już jednak klasa sama w sobie, ponad 100 gier na koncie, a w tym Wyprawa do Eldorado, której dodatek ostatnio zrecenzowała u nas Edyta – Demony Dżungli, ten twórca nie próżnuje i jego arty są jak zawsze piękne, pełne estetyki i funkcjonalne.

Co znajdziemy w tym malym pudełku?

Dosyć małe pudełko przepełnione jest elementami, jest totalnie ekologiczne, a dlaczego to dowiecie się z tego akapitu!

  • 144 kart lasu ( w tym 112 podstawowych, 28 zaawansowanych oraz 4 startowe)
  • 64 żetonów ( 50 z nadrukowanymi punktami, 10 ze zwierzętami oraz 4 żetony drzew, również potrzebne do punktacji)
  • 21 kart nasion
  • 5 karty sezonów/wzrostów (3 podstawowe i 2 dodatkowe)
  • 11 kart zmiennych sezonów
  • 2 karty pomocy ( a niby gra jest do 4 osób? )
  • instrukcja
  • dodatkowa instrukcja, a raczej opis kart co robią
  • 2 papierowe torebki ???

Te papierowe torebki to swego rodzaju zamienni na woreczki strunowe, aby gra była 100% eko. Nie będę kłamał, nie będę ich używał i zastąpiłem je ów woreczkami strunowymi. Wracając do zawartości, całkiem sporo prawda?

Kilka słów o zasadach rozgrywki

Amazonia to bardzo prosta gra karciana, jednak zawiera również tryb zaawansowany, który wprowadza dodatkowe karty, lekko trudniejsze w zrozumieniu niż to, co daje nam wariant podstawowy.

Opiszę tu w skrócie zasady gry dwuosobowej, bo jest to dedykowany tryb rozgrywki, czysty karciany pojedynek znany nam, chociażby z 7 Cudów Świata.

Gra podzielona jest na 3 sezony, w każdym z nich będziemy dobierać na przemian karty ze środka stołu do naszego lasu. Pod koniec każdego sezonu punktujemy, a kto na koniec gry ma najwięcej punktów – wygrywa!

W swojej turze gracz sprawdza stos wzrostu oznaczony numerem 1, jeśli mu się podoba, może go zabrać do siebie, jeśli nie to odkłada na miejsce, dokłada do stosu kolejną kartę w ciemno i przechodzi do stosu z numerem 2. Tu również podejmuje decyzje o wzięciu lub odłożeniu stosu. Jeśli każdy z 3 stosów nie przypadnie do gustu, bierzemy w ciemno kartę ze stosu kart, z którego dokładamy karty na stosy wzrostu. Z tej karty nie możemy zrezygnować, nie możemy też wrócić do poprzednich stosów.

Pod koniec każdego sezonu punktujemy za zgromadzone karty (bez zwierząt), za drzewa ukończone w danym sezonie, a następnie porządkujemy las i przechodzimy do nowego sezonu. Gra Amazonia jest, jak widać prosta, ale z ciekawymi mechanikami, ale o tym w kolejnym akapicie!

Mechanika, regrywalność oraz porównania gry Amazonia

Gra Amazonia łączy w bardzo ciekawy sposób mechanikę push your luck z set collection. Co to dokładnie oznacza? To pierwsze to po prostu ryzykowanie i wybieranie kolejnych stosów licząc, że znajdziemy tam lepsze karty, jednak jak wszystko nam się nie spodoba, ciągniemy po prostu kartę w ciemno i to tylko jedną, a przecież niektóre stosy mogą nawet dobić do 5 lub 6 kart! Set collection to mechanika znana nam, chociażby z takiej gry jak Sushi Go, zbierz odpowiednią ilość kart, a dostaniesz x punktów, a jak na przykład zbierzesz za dużo, to nagle dostajesz punkty ujemne. Bardzo przyjemna i popularna mechanika w grach karcianych, a tutaj mamy fajne opcje jak na przykład to, że liczy się czy masz parzystą lub nieparzystą ilość danej karty.

Czy Amazonia jest regrywalna? Cóż, oczywiście mamy tutaj wariant podstawowy i zaawansowany, a to jakie karty zbierzemy oraz które trafią się, w którym sezonie jest dosyć losowe. To wszystko składa się na fakt, że gra raczej nie znudzi się nam po kilku partiach, a każda z rozgrywek będzie inna, chociaż faktycznie będzie to tylko trochę różnić się od każdej wcześniejszej i kolejnej partii, ale nie to jest chyba siłą tej gry. Przecież we wspomnianych wcześniej 7 Cudach Świata: Pojedynku czy Sushi GO też ciągle gramy tymi samymi kartami, a jednak są to tytuły popularne i chętnie sięgamy po nie ponownie.

Wypadałoby wymienić jeszcze inne gry, do których podobna jest Amazonia i staram się sięgnąć pamięcią do gier, w które grałem, gdzie trafiłem na podobną mechanikę z odkrywaniem kolejnych stosów kart, ale mam pewnego rodzaju pustkę w głowie, musicie mi wybaczyć. Mogę jednak śmiało wymienić dwuosobowe gry karciane, które być może graliście i jeśli wam się podobały, to Amazonia też jest dla was 😉 A mam na myśli takie tytuły jak Everdell, Terraformacja Marsa, Jaipur, a także Quetzal, którego recenzje znajdziecie tu w naszym serwisie.

Wrażenia z rozgrywki w Amazonię

Amazonia to jest coś, czego mi brakowało, a nawet nie zdawałem sobie z tego sprawy. Mam na myśli to, że ostatnimi czasy bardzo często gramy w dwie osoby z żoną, szybka partia w jakąś grę wieczorem, gdy zaśnie nam synek. Takie ciężkie życie rodzica, ale staramy się grać regularnie 😉 Ten tytuł jest więc idealny na nasze potrzeby, zwłaszcza że lubimy układać sobie z kart takie małe “królestwo”, a przecież do dobrej zabawy w Sushi GO potrzeba więcej osób niż dwie, a 7 Cudów Świata już trochę się przejadło.

Czas może na kilka rzeczy, które nie do końca przypadły mi do gustu, ale to tylko moje czepialstwo. Mam na myśli żetony zwierzątek, które służą jedynie do zaznaczania które drzewo już punktowało. Szkoda, a przecież można by po prostu złożyć dane drzewo i zebrać karty, nawet jeśli potem sprawdzamy jeszcze i punktujemy nimi dodatkowo, to ta informacja wciąż by była zachowana, jeśli odłożymy je na bok. Zwłaszcza że pod koniec trochę nam się może nasz las rozrosnąć na stole. Przypomina to trochę wyposażenie w grze Domek, które zamykały pomieszczenia, ale chociaż same w sobie punktowały.

Tryb solo oraz ten na 3-4 osoby jak dla mnie dodane są na siłę, ja wiem, że teraz dobrze, kiedy gry mają tę opcję i mogą dotrzeć do szerszego grona odbiorców, jednak Amazonia to gra stricte dla 2 osób i tego się trzymajmy. Chociaż ja wprowadziłem kilka home ruli, które ułatwiają rozgrywkę w więcej osób, tworząc ją bardziej przyjemną i przystępną.

Podsumowanie gry Amazonia

Podsumowując, Amazonia to bardzo dobry tytuł, który broni się już mechanicznie i cenowo, a do tego wszystkiego dochodzi przepiękne wykonanie i tematyka. Jak wiemy, teraz bycie eko jest modne, tak więc, jeśli znacie jakiś ekoświrów, to ten tytuł sprawdzi się jako idealny prezent dla nich! Jeśli sami jesteście fanami gier karcianych, w których układacie swoje królestwo oraz najczęściej gracie w dwie osoby, to wtedy również idealna gra dla was!

Plusy
jest eko 😉
świetna cena
piękne grafiki
doskonały na 2 osoby
ciekawe mechaniki, w tym push your luck
Minusy
właściwie bezużyteczne żetony zwierząt
warianty inne niż 2os trochę na siłę
pod koniec zajmuje trochę miejsca na stole
9/10

Ocena: 9/10

Dziękujemy Wydawnictwu Lucky Duck Games za przekazanie egzemplarza do recenzji.

Więcej informacji o grze znajdziesz na Gramy w Planszówki

Porównaj oferty i dowiedz się więcej o grze w serwisie Planszeo

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

Wsiąść do Pociągu: Paryż to nowa kompaktowa odsłona znanej serii gier. Tym razem przenosimy się do stolicy mody, miasta świateł. Witamy w Paryżu 😉

Zapraszamy do przeczytania artykułu o dwóch małych, rodzinnych grach karcianych: Orzeszki ze ścieżki od Naszej Księgarni oraz DING! i pozamiatane od Egmontu.