Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Recenzja: Biały Zamek — małe pudełko, wielka gra
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Recenzja: Biały Zamek — małe pudełko, wielka gra

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja: MAUI — organizacja hawajskiej plaży!

Daria Raczkowska

27/03/2023

Maui to nazwa jednej z hawajskich wysp o przepięknych plażach, na której codziennie wypoczywają setki osób. Potrzeba nie lada wysiłku, by zająć jak najlepsze miejsca. Ułożenie ręczników na plażach, aby zachować ład i porządek, nie jest proste.

Nowość od wydawnictwa Rebel to gra logiczna. Zapraszam Was do recenzji, niezależnie od tego, czy uwielbiacie leżeć na plaży, czy korzystać z cienia w lesie – w tę grę na pewno zagracie w domu. 

Autorzy: Frank CrittinGrégoire Largey, Sébastien Pauchon                  Ilustracje: Chris Quilliams
Liczba graczy
: 1-4
Czas rozgrywki: 30 min.
Wiek: 8+
Wydawca: Rebel
Mechanika: budowanie wzorów
SCD: 179 zł 

Zobacz MAUI na stronie wydawcy!
Porównaj ceny na stronie Planszeo!

Co znajdziemy w środku?

Maui jest dość rozbudowana i ma całkiem sporo elementów. Są wśród nich:

  • 60 kafelków ręczników,
  • woreczek,
  • 4 dwustronne plaże,
  • plansza rynku,
  • plansza punktacji,
  • 20 znaczników punktacji,
  • 6 piaskowych monet,
  • 32 żetony parasoli,
  • 4 żetony ręczników,
  • 20 dwustronnych żetonów punktów ujemnych,
  • Znacznik pierwszego gracza,
  • 28 żetonów krabów piaskowych.

Jak widać, jest tego sporo, ale czy to oznacza super jakość? Kasia ostatnio recenzowała dla Was Challengers: Drużyna marzeń!, ja miałam okazję testować Ry-bitwę. Wspominam o tych tytułach, ponieważ były tam bardzo dobrej jakości maty. Odporne na zniszczenie, wygodne do gry i … do Maui pasowałyby idealnie. Taka mata przypomina trochę ręcznik, jaki można zabrać ze sobą na plażę – a przecież o tym jest ta gra! Tymczasem tutaj postawiono na „karton”, a raczej zalaminowaną kartkę z bloku technicznego. Jakość plansz: graczy, rynku i toru punktacji skutecznie uniemożliwia zabranie Maui w plener. Oczywiście, są też małego rozmiaru żetony, które mogłyby się pogubić, ale  one „przeżyją” niezliczone rozgrywki, co do tych plansz mam duże wątpliwości.

Skrócone zasady gry Maui

Zasady Maui opierają się na dobieraniu kafelków i układaniu najlepiej punktowanych wzorów. Do dyspozycji mamy 6 kafelków ręczników z planszy rynku. Dwa z nich są darmowe, dwa za jedną piaskową monetę i dwa za dwie monety. Każdy z graczy na start dostaje jedną monetę, losuje jeden kafelek oraz wybiera planszę plaży, na której będzie układał ręczniki. Dodatkowo w zależności od wybranego wariantu, dobiera się żetony parasoli lub krabów.

Na plaży, jak to bywa w życiu – są miejsce chętniej zajmowane: najbliżej oceanu oraz trochę dalej, w cieniu palm. Te miejsca dają najwięcej punktów, ale uwaga, gdy za bardzo zbliżymy się do lasu, czy wody, wtedy możemy je stracić. Celem gry jest dopasowanie ze sobą wzorów ręczników z dwóch sąsiadujących kafelków. Na planszy gracza jest 12 kolumn, w których może zostać umieszczony jeden kafelek. Gra trwa do tego momentu, aż któryś z graczy zajmie ostatnią kolumnę. Nie jest to równoznaczne z tym że gra składa się z 12 rund, ponieważ w swojej rundzie gracz może zrezygnować z położenia kafelka, na rzecz pobrania piaskowych monet, za które w kolejnej rundzie  może „kupić” wzory.

Na planszy gracza po prawej stronie znajdują się liczby. Nie oznaczają one punktów zwycięstwa, jakie zdobywa gracz, łączący na tej wysokości wzory, ale mówią, ile pól do przodu przesuwa się znacznik na torze punktacji. Jedno pole to w większości przypadków jeden punkt, ale dla niektórych kolorów przeskok może być znacznie większy.

Jak wspomniałam, gdy pierwszy z graczy umieści swój ostatni kafelek, dokańczana jest runda. Punkty liczone są z toru punktacji, z posiadanych piaskowych monet i, w zależności od wybranego wariantu, z żetonów parasoli lub krabów. Wygrywa gracz, który zdobędzie najwięcej punktów.

Skalowalność i regrywalność

Skalowalność
Dla dwóch graczy Maui jest niemal błyskawiczna, i (bez rozkładania) trwa około 15 min. Tutaj losowość jest mniejsza i można próbować stworzyć jakąś strategię – zaplanować ruchy na przód. W grze 3 i 4 osobowej takie planowanie jest trudniejsze, ponieważ kafelki do wyboru zmieniają się bardzo szybko i przeważa tu losowość. Gra w więcej osób trwa zdecydowanie dłużej  i więcej czasu można cieszyć się tą hawajską plażą. Zdecydowanie polecam grę w 3 i więcej osób.

Regrywalność
Jak pisałam wcześniej, w grze jest duża losowość i krótka kolejka. Dużo zależy od wylosowanego kafelka startowego, a jest ich 60, więc w zasadzie jest małe prawdopodobieństwo powtórzenia się końcowego ułożenia ręczników. Gra jest regrywalna, na co wpływają też dwa warianty, w jednym lepiej zajmować wyznaczone pola, a w drugim należy je omijać. 

Wrażenia z rozgrywki

Zaglądając po raz pierwszy do pudełka Maui, trochę się zdziwiłam. Jak pisałam wcześniej, wydawca zdecydował się na plansze tekturowe. Przyznam, że za tą cenę spodziewałam się co najmniej kartonowych, a super by było gdyby znalazły się tam maty. No trudno. W planszach trzeba uważać na rogi, bo mają tendencje do zaginania. Poza tym nie mam uwag co do jakości. Jest, znany nam z Azula, woreczek na kafelki. Znaczniki punktacji są wykonanie z drewna w kształcicie muszelek. Żetony są już z kartonu i nie czuje ryzyka przy ich używaniu. I tu podkreślę: wszystko to zostało wygodnie zmieszczone w pudełku z insertem.

No to do gry. Przyznam, że kiedy czytałam instrukcje i po raz pierwszy rozkładałam Maui spodziewałam się rozgrywki na co najmniej pół godziny, zgodnie z informacją na pudelku. Tymczasem, w dwie osoby graliśmy 15 min, w trzy – 20 min. I znowu powraca temat ceny. W grze gdzie sugerowana cena detaliczna to 179zl spodziewałam się znacznie dłuższej i rozbudowanej rozgrywki. Czas gry jest tak krótki, ponieważ przy podejmowaniu decyzji nie mamy zbyt dużo możliwości. Maksymalnie 6 kafelków, co jest raczej nieczęsto lub dobranie piaskowych monet (o ile są dostępne) i już. Duża losowość gry wpływa na brak możliwości budowania strategii. W kolejnej rundzie kafelka, którego potrzebujemy, może już nie być, lub może nie być dla nas dostępny. 

Na plus gry wpływają z pewnością dwa warianty, jakiem mamy do wyboru. Gdy wybierzemy parasole, powinniśmy tak układać kafelki, by ręczniki znalazły się pod nimi – zdobywamy wtedy bonusy. Wersja z krabami jest odwrotna- kładąc ręcznik na kraba, dostajemy punkty ujemne. 

Trochę szkoda według mnie, że w punktacji uwzględnia się tylko dwa kafelki ręczników i nie ma żadnych bonusów, gdy uda się połączyć ręczniki o tych samych wzorach z co najmniej trzech kafelków. Myślę, że to mogłoby fajnie rozbudować grę.

Po szybkiej rozgrywce przechodzi się do długiego liczenia punktów. Dlaczego długiego? Trzeba zsumować punkty z 5 wzorów, dodatkowe punkty z pereł, czy ujemne punkty z krabów. Nie jest to trudna matematyka, jednak biorąc pod uwagę długość rozgrywki, liczenie punków zajmuje całkiem sporo czasu. 

Podsumowanie gry MAUI

Nie chcę napisać, ze Maui jest słaba i jej nie polecam. Oprócz minusów, które opisałam we wrażeniach i poniżej, są plusy, które jeszcze raz podkreślę. Gra jest utrzymana w istnie plażowej kolorystyce, przez co faktycznie można poczuć się jak na plaży. Są detale, jak znaczniki punktacji, insert, czy woreczek, które podnoszą jakość. Myślę, że gra może spodobać się fanom szybkich gier logicznych, ale utrzymanych zarówno fabularnie, jak i wizualnie w zamierzonym klimacie. Można też po nią sięgnąć gdy po prostu tęsknimy z wakacjami. Jestem pewna, że choć na chwilę poczujemy na sobie promienie hawajskiego słońca.

Plusy
Dwa warianty gry
Proste zasady
Insert
Klimatyczna gra
Minusy
Wysoka cena
Słaba jakość planszy
Brak możliwości budowania strategii – duża losowość
7/10

Ocena: 7/10

Dziękujemy Wydawnictwu Rebel  za przekazanie egzemplarza do recenzji!
Porównaj oferty i dowiedz się więcej  o grze w serwisie Planszeo.

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

Biały Zamek to euro z krwi i kości zamknięte w małym pudełku. Czy w zaledwie 9 akcjach jesteście w stanie zagwarantować swoją pozycję w pałacu Białej Czapli?

Florentynka Muu i Nogi stonogi na lodzie to dwie małe rodzinne nowości od wydawnictwa Egmont. Sprawdzamy, dlaczego to fajne edukacyjne tytuły dla najmłodszych!