Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Recenzja: Abalone GO — mini wersja klasyka
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Recenzja: Abalone GO — mini wersja klasyka

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja: Good Boy — kostkę rzuć pieskowi

Mateusz Tabędzki

25/04/2022

Ostatnio na naszym planszowym rynku mamy sporo gier o tematyce przyrodniczej, drugim popularnym tematem bywają zwierzęta, a i te motywy często się łącza. Dzisiaj przyjrzymy się grze Good Boy, która skupia się wokół najlepszych przyjaciół człowieka – psów. Ten tytuł przyciąga swoją nietypową okładką i całą masą przyjaznych pyszczków spoglądających na nas. Zobaczmy więc, co kryje pudełko, na czym polega gra i kto zostanie najlepszym przyjacielem pieseła 😉

Autorzy:  Patryk Gęsiak, Mariusz Majchrowski, Adam Strzelecki
Ilustracje: Michał Ambrzykowski, Adam Strzelecki
Liczba graczy: 2-4
Czas rozgrywki: 20-40 min
Wiek: 6+
Wydawca: Trefl
Mechaniki: Push Your Luck, Set Collection
SCD: 45 zł

Sprawdź na stronie wydawcy z kodem rabatowym GE3K20
Porównaj na stronie Planszeo
Good Boy w serwisie Gramy w Planszówki

Kilka słów o twórcach gry Good Boy

Patryk Gęsiak, Mariusz Majchrowski, Adam Strzelecki i Michał Ambrzykowski to twórcy gry Good Boy, część z nich tak jak Mariusz i Adam mają na swoim koncie już kilka gier, takich jak Po prostu P (Mariusz) oraz Księga Smoków (Adam) wydanych właśnie przez firmę Trefl.

To dobry moment, aby przyznać rację i uznanie takiemu zabiegowi, jakim jest stworzenie wpierw gier prostych, ponieważ w ostatnim czasie można spotkać twórców, którzy od razu zabierają się za gry zaawansowane. Moim zdaniem pierwszy projekt powinien być tytułem łatwiejszym, może wręcz familijnym i imprezowym.

A co wy uważacie?

Co znajdziemy w środku?

Zobaczmy z czego składa się Good Boy:

  • 60 żetonów fantów
  • 28 kart psiaków
  • 4 dwustronne żetony psa/kota
  • 3 plansze podwórka
  • 2 kostki fantów
  • psia kostka jako żeton pierwszego gracza
  • instrukcja w kilku językach!

Bardzo podoba mi się pomysł, a może po prostu fakt tego, że instrukcja jest w kilku językach. Same elementy gry nie posiadają tekstu, w sumie nawet sam tytuł Good Boy jest uniwersalny, tak więc tym sposobem mamy grę niezależną językowo i do tego gotową dla graczy innych narodowości!

Krótko o zasadach Good Boya

Gra ma bardzo proste zasady, jest to bez wątpienia familijny tytuł skierowany do młodszych, ale i starsi gracze będą mieli przy tym tytule mnóstwo śmiechu 😉

Każdy z graczy, począwszy od niezmiennego pierwszego gracza, który posiada znacznik, rozgrywa swoją turę. Tura składa się z dwóch faz:

  • Faza Fantów
  • Faza Przywołania

Faza Fantów to po prostu rzucanie kośćmi i zbieranie odpowiednich żetonów, jakie wypadną na ściankach. Rzucamy ile razy chcemy, aż sami spasujemy lub gdy wyrzucimy kota (dwa razy w zależności od wariantu).

Faza Przywołania to przydzielenie zebranych żetonów wyłożonym aktualnie 3 pieskom, jeśli uda nam się uzyskać wszystkie wymagane fanty to karta trafia do naszej puli (maksymalnie 1 pies na turę) i dokładamy nową z talii.

Rozgrywka w grę Good Boy toczy się do momentu uzyskania przez kogoś 20 punktów, wtedy rozgrywamy rundę do końca i patrzymy, kto zgromadził najwięcej punktów.

Mechanika, regrywalność i skalowalność

Mechanika
Mechaniki przewodnie w grze Good Boy to Set Collection oraz Push Your Luck. Ta pierwsza to wiadomo, zbieramy zestawy, tylko tym razem nie mówimy tu o kartach jak na przykład w Quetzal czy Canvas, ale innych elementów, tu akurat żetonów przysmaków i zabawek piesków. Trochę jak w Najlepszej Grze o Kotach!
Push Your Luck to ciekawa mechanika, która wywołuje wiele emocji wokół gry. Tytuł z taką mechaniką recenzowaliśmy już wcześniej, mowa o Cubitos. W Good Boyu mamy nielimitowaną możliwość rzucania kostkami i pozyskiwania fantów, chyba że wyrzucimy kota. Wtedy nasza tura się kończy i tracimy, co zebraliśmy. Spasować czy ryzykować? Oto jest pytanie!

Regrywalność
Regrywalność to dosyć ciężki temat, kart psiaków mamy całkiem sporo, różnią się liczbą punktów do zdobycia oraz oczywiście liczbą fantów do pozyskania. Im większe wymagania, tym więcej punktów możemy zdobyć. Nie jest to jednak duże urozmaicenie, po kilku partiach karty się powtórzą, ale to nie jest najważniejsza cecha tego tytułu i innych gier takiego typu. Liczy się tu dobra zabawa, ryzyko i nagła utrata żetonów przez przeciwników 😉

Skalowalność
W Good Boya możemy grać w 2,3 lub 4 osoby, a jakby się uprzeć i nagiąć trochę zasady to i w więcej osób. I w każdym składzie działa prawie tak samo, jedyną różnicą jest to, że przy większej liczbie graczy częściej zmieniać się będą psiaki na planszach. Może się okazać więc, że ten, na którego zbieraliśmy, już został zabrany, ale przy grze w 4 osoby w końcowej fazie gry dochodzi coś jeszcze. Ograniczona liczba żetonów! Tu zaczyna się negatywna interakcja, ponieważ możemy zabrać przeciwnikom fanty i dołożyć do swojej puli. Gra z tego powodu wiele zyskuje i robi się o wiele ciekawsza.

Wrażenia z rozgrywki

Good Boy to gra, po której nie wiedziałem czego się spodziewać. Z prostej przyczyny, nie jestem osobą, do której skierowany jest to tytuł. Lubię gry strategiczne z planszą i figurkami, area controle, tytuły gdzie naparzamy się na mapie i liczy się gra nad stołem. Jestem też fanem karcianych gier pojedynkowych, gdzie ważna jest strategia, planowanie kolejnych tur, czasem nawet liczenie kart i łut szczęścia.

Udało się mi jednak odnaleźć elementy, które czynią rozgrywkę atrakcyjną. Oczywiście są to pocieszne psiaki na kartach, zrobione ciekawą kreską, tak jak i symbole na żetonach oraz kostkach. Drugą fajną sprawą jest to całe ryzykowanie kolejnych rzutów, a więc i ponura satysfakcja z nieudanej tury innych graczy. Losowość jest jednak trochę irytująca, zwłaszcza gdy ewidentnie rzucamy słabiej niż inni, a nie mamy żadnego wpływu na wyniki na ściankach kości.

Najbardziej spodobała mi się rozgrywka “bez drugiego życia”, czyli że jeden kot i koniec naszej rundy, a także w pełnym 4-osbowym składzie. Limitowane żetony fantów dodawały smaczku, gdy trzeba było zabrać je przeciwnikom, oczywiście temu kto aktualnie wygrywał rozgrywkę. Śmiało mogę dodać, że dodatkowa zasada aby ograniczyć liczbę żetonów na przykład w grze na dwóch, jest czymś czym chętnie urozmaicę rozgrywkę w Good Boya!

Wracając jeszcze do grafik, to kolorystyka przy słabym świetle słabo się sprawdza, niektóre kolory są do siebie bardzo zbliżone, a przecież mamy ogromną paletę barw, której nawet użyto w bardziej zróżnicowany sposób jako tło kart piesków. Czemu ktoś pomyślał, że pomarańczowy, jasny brązowy i ciemny brązowy to dobry pomysł? Gdyby jeszcze te ikonki fantów były jednoznaczne, ale są one tak uproszczone, że łatwo się pomylić.

Podsumowanie gry Good Boy

Nowość od wydawnictwa Trefl, czyli Good Boy to intrygujący tytuł skierowany raczej do młodszego odbiorcy. Gra z prostymi zasadami, ciekawymi mechanikami i mnóstwem śmiechu, ale i irytacji podczas partii. W tej grze ryzyko zdecydowanie się opłaca, Good Boy jest dla tych, którzy urodzili się pod szczęśliwą gwiazdą.  To tytuł dla fanów rzucania kostkami i dużej losowości, a także miłośników psów. Jeśli jesteś rodzicem, a Twoja pociecha uwielbia zwierzęta, może być to świetny pierwszy tytuł w kolekcji.

Plusy
Pieseł 😉
Ciekawe Mechaniki
Działa dobrze w każdym składzie
Niska Cena
Minusy
Losowość na którą nie mamy wpływu
Kolorystyka psich fantów
Po kilku partiach może się znudzić, raczej nie jest to tytuł na cały wieczór
7.5/10

Ocena: 7,5/10

Dziękujemy Wydawnictwu Trefl  za przekazanie egzemplarza do recenzji.
Więcej informacji o grze znajdziesz na Gramy w Planszówki.
Porównaj oferty i dowiedz się więcej  o grze w serwisie Planszeo 😉

Skorzystaj z kodu GE3K20, rabat 20% na cały asortyment w sklepie Trefla!

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

Abalone GO - to kompaktowa wersja znanej gry dla dwóch graczy. To wręcz szachowy pojedynek, który teraz możecie stoczyć w każdym miejscu! Zabierz grę do plecaka

W tym artykule sprawdzimy drugą część Boss Monster, Złap Kadr oraz Planszówkowych Kurierów! Będzie lekko i przyjemnie, tak, jak zwykle bywa w grach od Muduko.