Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Gry wydawnictwa Albi Polska #4 — imprezówki
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Gry wydawnictwa Albi Polska #4 — imprezówki

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Recenzja: Fasolki: 25 lat - wydanie jubileuszowe

Katarzyna Olech

25/10/2022

Słynne Fasolki obchodzą swoje 25 urodziny! Z tej okazji otrzymaliśmy od wydawnictwa G3 egzemplarz jubileuszowy!
 
Fasolki to już kultowa gra o zbieraniu zestawów i handlowaniu, mimo swego wieku gra wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem i chętnie ląduje na stołach graczy! 😃
 
W grze Fasolki: 25 lat – Wydanie Jubileuszowe dostajemy podstawową wersję gry z kilkoma rozszerzeniami. Znajdziemy tam dodatkowe karty: Biznesmenów, Łasuchów, Rolników i Srok. Posiadają również wariant wykorzystujący specjalną, złotą monetę oraz wariant dla dwóch graczy. Dzięki nowym kartom można zwiększyć liczbę graczy aż do 7 osób.
 
Jeśli jesteście ciekawi, co jeszcze kryją w sobie jubileuszowe Fasolki, zapraszam do lektury 🙂

Autor: Uwe Rosenberg
Ilustracje: Björn Pertoft
Liczba graczy: 2-7
Czas rozgrywki: 45 minut 
Wiek: 10+
Polski Wydawca: G3
Mechaniki: zbieranie zestawów, zarządzanie ręką, handel
SCD: 85 zł

Sprawdź Fasolki: 25 lat – wydanie jubileuszowe na stronie wydawcy!
Porównaj w serwisie Planszeo!

Odwiedź stronę Gramy w Planszowki!

Kilka słów o twórcach Fasolek

Oryginalna gra Fasolki powstała w 1997 roku dzięki pomysłowości uznanego, niemieckiego projektanta – Uwe Rosenberga. Zaczął zajmować się rozwojem i mechanizmami gier już w latach szkolnych. W tym czasie opublikował wiele gier typu play by mail. Od czasu ukończenia studiów statystycznych jego głównym zajęciem jest tworzenie gier. Fasolki zdobyły popularność zarówno w Niemczech, jak i na arenie międzynarodowej, dzięki czemu rozsławiły Rosenenberga. W 2000 roku wraz z kilkoma innymi autorami założył małe wydawnictwo Lookout Games. Większe projekty były nadal publikowane w innych wydawnictwach, takich jak Amigo i Kosmos. W 2012 roku współzałożył wydawnictwo Feuerland Spiele.

Rosenberg jest dobrze znany z rozwoju innowacyjnych mechanizmów gier karcianych. Innym ważnym punktem jego pracy są gry, których temat wiąże się z nietypowymi wydarzeniami historycznymi. Od 2005 roku koncentruje się na złożonych grach budowlanych o tematyce ekonomicznej np. Agricola, Le Havre, Ora et Labora, Kawerna: Rolnicy z Jaskiń, Pola Arle czy Uczta Dla Odyna. W jego portfolio można znaleźć również wiele rodzinnych gier, tj. Patchwork, Nova Luna oraz recenzowane Robin z LocksleyNew York Zoo. Opublikował również szereg rozszerzeń do Fasolek, częściowo we współpracy z Hanno Girke.

Björn Pertoft to niemiecki artysta komiksowy i ilustrator z Darmstadt w Niemczech. W latach ’90 Pertoft rozpoczął prace nad ilustracjami do gry Fasolki w swoim unikalnym stylu. Od tego czasu stworzył już ponad 50 różnych typów fasolek. Aktualnie Pertoft zajmuje się zapisem graficznym oraz pracuje przy animacji, np. bajki Kapitan Bluebear. Poza oryginalnymi Fasolkami, stworzył on grafiki m.in. do: Fasolki: Pojedynek, Würfel Bohnanza (kościana wersja Fasolek) oraz Fasolki: Rozszerzenie.

Co znajdziemy w środku?

Pudełko jest o wiele większe niż podstawowe Fasolki, ale nie ma się co dziwić, w końcu mieści w sobie wiele dobroci. Jest stylizowane na skrzyneczkę, otwiera się jak książka, a w środku znajduje się stylowa wypraska 🙂. Co jeszcze tam znajdziemy:

  • 174 karty,
  • 7 dwustronnych planszetek z polami,
  • 1 złotą monetę,
  • instrukcję,
  • opaskę z napisem “Bohnanza”,
  • 2 karty ze zdjęciami i autografami autorów gry.

Z podstawowej wersji gry otrzymamy karty: Kowbojów, Piromanów, Grubasów, Pijaków, Hipisów, Bokserów, Golasów, Ogrodników oraz karty z przypomnieniem zasad. Rozszerzenie oferuje nam dodatkowo karty Biznesmenów, Imprezowiczów, Łasuchów i Rolników, a tylko w wersji jubileuszowej dostępne są jeszcze karty Srok oraz wspomniane już złota moneta i planszetki graczy.

Skrót zasad Fasolek

W podstawowej wersji gry Fasolki gracze rozgrywają cztery fazy:

  1. Zagranie kart fasolek.
  2. Handlowanie i przekazywanie fasolek.
  3. Sadzenie fasolek.
  4. Dobieranie nowych kart.

W fazie 1. gracz musi zagrać pierwszą widoczną kartę z ręki na swoje pole. Karty na ręce należy trzymać w tej samej kolejności, w jakiej się je otrzymało i zabronione jest jej zmienianie. Gdy nie ma możliwości zagrania karty, gracz musi wpierw sprzedać zasadzoną fasolkę, nawet w przypadku braku zysku. Dodatkowo gracz może zagrać drugą kartę w tej fazie, lecz nie jest to obowiązkowe. Fasolki tego samego rodzaju sadzi się na jednym polu na planszetce. W fazie 2. aktywny gracz odkrywa dwie wierzchnie karty ze stosu kart dobierania i decyduje, czy chce je posadzić na swoim polu, czy też woli przehandlować je za inne rodzaje fasolek. Gracz proponuje za ile i jakie rodzaje fasolek wymieniłby się. W tej fazie można używać wszystkich kart na ręce, jednak wciąż trzeba pamiętać, aby nie zmieniać ich kolejności. Jeśli odkryte karty nie zostaną przehandlowane, gracz musi je zebrać. Wszystkie karty fasolek zdobyte w fazie 2. należy umieścić obok planszetki, a następnie zasadzić na swoim polu. Znów, gdy nie ma możliwości ich zasadzenia, należy sprzedać ówcześnie posadzone fasolki. Liczba monet, jaką dostaniemy za fasolki, zależy od liczby zasadzonych fasolek na jednym polu i widnieje na dole karty (tzw. fasolometr). Gracze, którzy w fazie 2. brali udział w handlu i zdobyli z niego fasolki, sadzą je na swoich planszach równocześnie. W ostatniej fazie aktywny gracz dobiera 3 karty i ustawia je w kolejności dobrania na końcu kart trzymanych w ręce. Gracz siedzący po lewej stronie staje się graczem aktywnym i wykonuje opisane wyżej fazy. Gra kończy się, gdy stos kart fasolek wyczerpie się po raz trzeci. Zwycięzcą zostaje gracz, który uzyskał najwięcej monet ze sprzedaży fasolek.

W grze Fasolki: 25 lat – wydanie jubileuszowe znajdziecie kilka wariantów rozgrywki:

  • Trzy nowe rodzaje fasolek – dodają karty Łasuchów, Biznesmenów i Iprezowiczów, dzięki temu w rozgrywce może uczestniczyć aż do 7 osób.
  • Rolnik – wariant przeznaczony dla 4-5 graczy, wprowadza rzadką i na swój sposób wyjątkową kartę Rolnika.
  • Pojedynek – wariant dwuosobowy, zmienia nieco przebieg faz.
  • Złota moneta – wprowadza do gry prześliczną monetę, a ten, kto ją posiada, może dobierać więcej kart.
  • Sroka – wariant dodaje karty Srok, które potrafią kraść innym graczom fasolki.

Mechanika, skalowalność i regrywalność

Mechanika
W grze Fasolki użyto kilku podstawowych mechanik. Pierwszą z nich jest zarządzanie ręką. Występuje ona głównie w grach karcianych. Zarządzanie ręką oznacza jak najlepsze wykorzystanie dostępnych kart w danych okolicznościach. Na rynku planszówkowym istnieje masa gier z tą mechaniką, np. Knockdown, Koty, The Game i W pył zwrot. Kolejne dwie mechaniki są od siebie współzależne i tworzą sedno całej gry, są to: handel i zbieranie zestawów. Dzięki mechanice handlowania gracze mogą wymieniać się kartami między sobą, a nie koniecznie za pośrednictwem ogólnodostępnego rynku. W mechanice zbierania zestawów wartość przedmiotów zależy od tego, czy są częścią zestawu. W Fasolkach im większą liczbę tego samego rodzaju fasolek zbierzemy, tym zarobimy więcej monet za ich sprzedaż. Przykładami gier z wyżej opisanymi mechanikami są: Niepożądani goście, Osadnicy z Catanu i Pandemia.

Skalowalność
Liczba graczy, z którymi możemy zagrać w Fasolki: Wydanie Jubileuszowe jest powalająca. Gra posiada wariant dwuosobowy oraz tryb przeznaczony tylko dla 4-5 graczy, a także pozwala bawić się w składzie siedmioosobowym, co już bardzo podnosi atrakcyjność tego tytułu. Uważam, że skalowalność Fasolek jest dobra, w każdym składzie można się świetnie bawić. Choć, im więcej graczy, tym ciekawszy jest handel, ponieważ każdy się przekrzykuje i to on chce być zwycięzcą licytacji. Dodatkowo, im więcej osób bierze udział w handlu, tym większe prawdopodobieństwo, że uda nam się opchnąć nieprzydatne rodzaje fasolek. Wariant dwuosobowy również się sprawdza, lecz występuje w nim zdecydowanie mniej interakcji.

Regrywalność
Fasolki opierają się na jednej talii kart. Dzięki dodanym rozszerzeniom można tę talię modyfikować i zmieniać rodzaje fasolek. Przyznam, że każda partia w Fasolki będzie podobna, bo jednak robimy to samo, czyli zbieramy zestawy. Jednak ja tej powtarzalności nie odczuwałam. W Wydaniu Jubileuszowym mamy sporo wariantów, które możemy wykorzystać w rozgrywkach. Moduły ze złotą monetą, Rolnikiem czy kartami Srok już wprowadzają urozmaicenia. Dodatkowo uważam, że rozgrywka najbardziej zyskuje, gdy się w nią gra z różnymi osobami. Gracze różnie podchodzą do licytacji, a to ona jest sercem gry.

Wrażenia z rozgrywki

Moje wrażenia po rozegraniu kilku partii w Fasolki (w różnych wariantach) są pozytywne. Przyznam, że nie jestem fanką gier, gdzie duża część rozgrywki odbywa się nad stołem, a handel i licytacja zdecydowanie należą do tego typu gier. Jednak w Fasolkach ma się całkiem dużą wolność w tym, czy chcemy w ogóle zacząć ten handel oraz jakie i ile kart chcemy wymienić. Zdaję sobie sprawę, że licytacja jest sercem tej gry, jednak naprawdę żądając interesujących mnie rodzajów fasolek, czułam się całkiem swobodnie, bo dokładnie wiedziałam, czego potrzebuję, widziałam również na czym zależy moim przeciwnikom.

Wielką zaletą Fasolek: Wydania Jubileuszowego, o czym już wielokrotnie wspominałam, jest to, że posiada kilka wariantów rozgrywki. Dzięki temu można przygotować rozgrywkę na różną liczbę graczy oraz w pewnym sensie można manipulować interakcją między graczami. W przypadku wariantu ze złotą monetą, gracze będą starali się zabrać monetę od przeciwnika i samemu zdobyć bonus, który ta ze sobą niesie, narażając się przy tym na gniew współgraczy. Podobne zagrywki spotkać można w wariancie ze Sroką. Karta ta potrafi ukraść przeciwnikowi dwie karty fasolek z planszetki. Dzięki temu wariantowi gracze również mogą się zastraszać i mieszać podczas licytacji. Wariant Sroki potrafi być utrapieniem, gdyż możemy zostać obrabowanie z fasolek, jednak wprowadza on ciekawą interakcję między graczami.

Jeśli nie przepadacie za interakcją i rozmowami przy stole możecie spróbować wariantu dwuosobowego. Zmieniono w nim fazę 3. Gracze nie handlują ze sobą, tylko stają przed decyzją, czy zbierają wystawione fasolki, czy zostawiają je przeciwnikowi. Wariant ten jest najmniej interaktywny i przez to dla mnie trochę nudniejszy. Uważam, że w większym gronie gra w Fasolki zyskuje.

Największymi zaletami Wydania Jubileuszowego są proste zasady, całkiem małe rozmiary, mnogość wariantów rozgrywki, przez co gra ma sporą regrywalność. Do minusów zaliczyłabym to, że wydanie na 25 lecie Fasolek nie wnosi dużych zmian. Gracze, którzy zakupili już podstawową wersję i rozszerzenie, mogą się czuć rozczarowani. Gra w Fasolki również może nie przypaść do gustu osobom nieśmiałym, mało odzywającym się przy stole. Ma w sobie też trochę losowości, gdyż ciągniemy karty ze stosu dobierania w ciemno. Może zdarzyć się tak, że ktoś będzie dobierał to, czego akurat potrzebuje. Jednak trzykrotne przetasowanie talii i umiejętne negocjacje zmniejszają ten czynnik 🙂

Podsumowanie

Fasolki: 25 lat – wydanie jubileuszowe jest grą dla każdego. Dzięki wielu wariantom każdy może znaleźć coś dla siebie. Dodatkowo nie jesteśmy ograniczeni liczbą współgraczy i w prawie każdym składzie osobowym możemy dobrze bawić się przy Fasolkach. Wydanie Jubileuszowe zwiększyło rozmiary podstawowego pudełka, mimo tego wciąż można je zabierać w podróż i na różnego typu integracje. Gra świetnie sprawdzi się jako fillerek i do wprowadzenia nowych graczy. Dużą zaletą gry jest jej uniwersalność oraz niezależność językowa.

Różnice między Fasolkami wersją podstawową wraz z Rozszerzeniem nie są aż tak duże, jeśli jednak nie macie żadnego egzemplarza Fasolek w swojej kolekcji, a zastanawiacie się nad ich kupnem, to zdecydowanie polecam zaopatrzyć się w Wydanie Jubileuszowe 🙂

Plusy
Dużo wariantów rozgrywki
Możliwość gry w szerokim gronie od 2 do 7 graczy
Łatwe zasady
Dodano planszetki graczy i przekozacką złota moneta 🙂
Minusy
Wydanie mało wnosi gdy już posiadamy podstowe Fasolki i rozszerzenie
W insercie nie zmieszczą się zakoszulkowane karty
6/10

Ocena: 6/10

Dziękujemy Wydawnictwu G3 za przekazanie egzemplarza do recenzji.
Porównaj oferty i dowiedz się więcej  o grze w serwisie Planszeo.
Sprawdź grę na stronie Gramy w Planszówki!

Komentarze

Podobne wpisy GE3Ka

W tym artykule przedstawimy Wam trzy gry imprezowe od wydawnictwa Albi. Lubicie łączyć główkowanie z zabwą? Jeśli tak, to na pewno znajdziecie coś dla siebie!

Zapraszamy do trzeciej już części artykułu o grach wydawnictwa Albi. W tym wpisie omawiamy serię Parki oraz Szlaki, pięknie zilustrowane tytuły o przyrodzie.