Slajd powitalny

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉

Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Skąd przybywasz i cóż Cię niesie? Usiądź z nami przy kominku i opowiedz swoją historię!
Weź udział w naszych grach i zabawach, a może zechcesz zostać z nami na dłużej 😉
Na GE3K Events dla każdego znajdzie się miejsce!

Miasta Marzeń — wymarzona dzielnica
Przeczytaj najnowszy wpis GE3Ka
Miasta Marzeń — wymarzona dzielnica

Najnowsza recenzja do poczytania 😉

Aleplanszówki
Polecamy jeden z najlepszych
sklepów internetowych dla geeków.
poprzedni slajd
następny slajd

Zapowiedzi na 2024 —
na co czekamy?

Ekipa Redaktorów GE3K Events: Kamil, Mateusz, Krystian i Kasia

06/03/2024

Rozpoczynamy marzec z wielkim przytupem! Za nami zapowiedzi większości polskich wydawców gier planszowych. Niektórzy, jak Czacha Games i Nasza Księgarnia rozpoczęły zapowiedzi już w 2023 roku. W styczniu (2024) mieliśmy PortalCon i zapowiedzi Portal Games, w podobnym terminie na wywiadzie z Planszowymi Newsami Jesion zdradził co nieco o planach wydawniczych Rebela. W lutym poznaliśmy premiery polskich wydań gier od Lucky Duck Games oraz Galakty. W międzyczasie wpadały również ciekawe zapowiedzi od mniejszych wydawnictw, w tym od Egmontu, FoxGames i Muduko. Na koniec lutego wpadła wielka bomba. Kilka dni temu mogliśmy usłyszeć, co w planach ma Awaken Realms.

Spróbujemy przybliżyć Wam, niektóre z zapowiedzianych gier. Nasi redaktorzy z wielką ciekawością przyglądali się tym wspaniałym nowinom. Każdy zadeklarował swoje TOP5 najbardziej wyczekiwanych tytułów (choć mogliby dać i TOP15, bo tyle dobroci wyjdzie w tym roku). Co wpadło na ich radar? Na co już zaczęli odkładać pieniądze? Które gry spędzają im sen z powiek? Tego dowiecie się z niniejszego artykułu 🙂 Zapraszamy do lektury!

TOP5 Kamila

Oto Top 5 najbardziej wyczekiwanych gier Kamila:

1. Voidfall
2. Inventions: Ewolucja Idei

3. Szczury z Wistar

4. Cthulhu: Death May Die
5. Diuna: Wojna o Arrakis

Kilka słów o wyczekiwanej przeze mnie top5 rozpocznę od ostatniej pozycji, czyli Diuna: Wojna o Arrakis. Jest to kolejna odsłona gry osadzona w sławnym uniwersum, znanym z topowego tytułu Diuna: Imperium, ale także niedawnej premiery drugiej części filmu. Urzekło mnie wizualne wykonanie oraz asymetryczne mechaniki. W grze swój kunszt pokazali twórcy takiego tytułu jak Wojna o Pierścień. Jako fan sagii LOTR, postanowiłem sprawdzić, czy ten tytuł osiągnie taki sukces jak jego poprzedniczka, która niezmiennie utrzymuje się na wyżynach rankingów.

Następnym tytułem jest Cthulhu: Death May Die. Najnowsza odsłona oparta na literaturze H.P. Lovecrafta. Tutaj autorami są Rob Daviau i Eric M. Lang, których kojarzymy z takich tytułów jak Pandemic, Rising Sun czy Blood Rage. Jako entuzjasta kooperacyjnych gier z figurkami zapragnąłem, aby ten tytuł znalazł się w mojej kolekcji.

Podium otwiera gra Szczury z Wistar. Mamy tutaj znaną mechanikę wyboru akcji na obrotowym kole połączoną z eksplorowaniem planszy oraz meple przeuroczych gryzoni. Jednym z autorów jest  Simone Luciani, który słynie z uwielbianego przeze mnie Tzolk’in: Kalendarz Majów. To wystarczyło, abym zechciał wypróbować czy ta gra równie przypadnie mi do gustu.

Srebrny medal trafia do Inventions: Ewolucja Idei. Tutaj także nie mogłem przejść obojętnie z uwagi na twórcę, którym jest Vital Lacerda. Ojciec takich gier jak On Mars, Weather Machine oraz Lisboa. Jego tytuły słyną z tego, że przepalają nam zwoje mózgowe i przyprawiają o bóle głowy. I dokładnie tego spodziewam się po tej grze. Estetycznie wykonana plansza wraz z planszetkami graczy i wszędobylską ikonografią, a wszystko to w rytmie wynajdowania przełomowych dla ludzkości wynalazków. Już mi mózg paruje od samego patrzenia😊

Opis gry: Voidfall

Voidfall to ostatnia z gier, ale pierwsza na podium, o której chciałem napisać kilka słów. Będąc zwolennikiem gier o tematyce kosmicznej, nie mogłem przejść obojętnie obok takiego tytułu. Jest to kolejna perełka z nakładu wydawnictwa Portal Games.

To ogromne pudło zawiera epicką grę kosmiczną 4X, w której będziemy podejmować trudne decyzje, zarządzać zasobami, wchodzić w interakcję z współgraczami , a to wszystko przy minimum losowości. Każdy z graczy wcieli się w głowę swojego rodu, który będzie posiadał unikalne zdolności oraz własne atuty, ukierunkowujące nas na ścieżkach rozwoju.

W głównej fazie akcji każdego z trzech cykli gry będziecie na zmianę zagrywać karty ze swojej ręki. Na każdej karcie znajdują się trzy akcje, z których część wiąże się z kosztami. Możesz wybrać dowolne dwie z tych akcji i wykonać je. Karty i akcje mają motywy i nazwy, które pomagają powiązać rzeczy w całość. Produkcja nie jest jednak standardową fazą gry, jak można się spodziewać po grze tego typu. Jeśli chcesz produkować zasoby za pomocą różnych gildii, które rozsiałeś po galaktyce, musisz wykonać jedną ze swoich akcji w jednej ze swoich tur, a jeśli produkujesz, nie walczysz. Oczywiście nie zabraknie też torów postępu technologicznego, pobierania i realizowania kart agendy, a także wydawania zasobów na rozbudowę i obronę naszych kafelków. Przy tym musimy uważać na atakujące nas pomarańczowe znaczniki zepsucia.

Ta gra na pewno zapadnie w pamięci jeszcze długo po rozgrywce wszystkim fanom ciężkich Euro! Ja już nie mogę się doczekać 😊

TOP 5 Mateusza

Słowem wstępu, z roku na rok coraz trudniej przychodzi nowym grom przykucie mojej uwagi. Ciekawe tytuły, piękne okładki, bogate frazesy opisu gry. Wszystko to już było,  więc nowości, które mnie przyciągają, to zwykle kontynuacje serii, które lubię lub adaptacje popkulturowe książek, filmów i gier wideo. Wystarczy tylko spojrzeć na moją topkę!

Oto Top 5 najbardziej wyczekiwanych gier przez Mateusza:
1. Cyberpunk 2077: Gangi Night City
2. Marvel Dice Throne
3. Władca Pierścieni: Wyprawa do Góry Przeznaczenia
4. Sagrada Artisans
5. Ekosystem: Sawanna

W tym artykule poruszamy szerzej grę, na którą najbardziej czekamy, więc zacznę od końca, od miejsca piątego, a Cyberpunka znajdziecie w kolejnym „dużym” akapicie 😉

Na ostatni miejscu mamy kolejną odsłonę Ekosystemu, świetnej gry karcianej z mechaniką draftu. Bardzo lubię draft, bardzo spodobały mi się poprzednie odsłony, czas więc przenieść się na Sawannę!

Czwarta pozycja to legacy odsłona Sagrady, już samo to mnie interesuje, ponieważ jestem wielkim fanem tego abstraktu, posiadam wszystkie dodatki i jestem mocno ciekawy tej edycji!

Podium otwiera rodzinna edycja gry Władca Pierścieni, kooperacji polegającej na turlaniu kostkami. Nie spodziewam się tutaj czegoś pokroju Wojny o Pierścień czy Podróży przez Śródziemie, ale gra w ulubionym uniwersum fantasy zawsze na plus.

Ostatnią grą, zanim przejdziemy do tej najbardziej wyczekiwanej, jest Marvel Dice Throne. Kolejne 8 postaci, ale za to jakich! Uwielbiam serię Dice Throne, uwielbiam Marvela, czekam i na całe szczęście moje wyczekiwanie niedługo się zakończy. Ze wszystkich 5 gier, to właśnie ta przybędzie najszybciej 😉

zapowiedzi gry 2024 Mateusz

Opis gry:
Cyberpunk 2077: Gangi Night City

Cyberpunk 2077: Gangi Night City, które mają ukazać się nakładem wydawnictwo Portal Games, są tytułem w bardzo popularnym uniwersum. Gra wskoczyła mi na radar niestety dopiero na przełomie 2023 i 2024 roku, gdy zacząłem ogrywać komputerowy pierwowzór. A nie będę ukrywać, spędziłem w grze sporo godzin, robiąc misje poboczne i mocno zainteresował mnie świat i fabuła. Gangi Night City miały swoją zbiórkę na kickstarterze w połowie 2022 roku i zgromadziły 6,345 wspierających, którzy wsparli projekt na kwotę 886,783 dolarów. Oryginalnym wydawcą jest CMON, współautorem Eric Lang, więc pewniakiem było ogłoszenie tego tytułu przez Portal. Tak też się stało, a ja teraz, po przejściu Cyberpunka 2077, wyczekuję polskiej premiery spadkobiercy Godfathera, innej gry tego autora, bardzo podobnej wizualnie do Gangów Night City.

Czym jest gra Cyberpunk 2077: Gangi Night City? To strategiczna gra area control, w której gangi walczą o kontrolę nad miastem, ale miasto jest również integralną i żywą częścią gry. Każdy gang ma inne atrybuty i cele, dając każdemu graczowi inne doświadczenie z rozgrywki. Nasze działania wpływają nie tylko na samą grę i przeciwników, ale także na miasto. Staramy się zdobyć dominację na ulicach, ale i w sieci. Mówi się, że rozgrywka jest dynamiczna nawet w większym gronie, a zasady łatwe do przyswojenia i już po kilku turach będziecie w stanie świadomie zawalczyć o kontrolę nad miastem. Ile w tym prawdy? Nie wiem, ale niedługo przekonam się, grając w wersję angielską 😉 Ciekawi mnie, jeszcze cena tego tytułu oraz jakość wykonania, pożyjemy zobaczymy, okaże się, czy żałować przegapionej kampanii na KSie czy też nie.

TOP5 Krystiana

Także oto Top5 gier, które zainteresowało Krystiana:
1. Septima
2. Pax Hispanica
3. Champions of Midgard
4. Merchants of the Dark Road
5. Ahoy

Zacznę od końca – Ahoy to tytuł, który miał być jeszcze wydany w poprzednim roku. Grę za granicą wydało wydawnictwo Leder Games, czyli twórcy kultowej gry Root. Zatem dwóch rzeczy możemy być pewni: będziemy mieli asymetryczne frakcje i specyficzne grafiki, do których przyzwyczaił nas Kyle Ferrin. Słyszałem, że gra w przeciwieństwie do „Roota” ma dobrze działać na dwie osoby i być prostsza (to akurat minus gry). Natomiast rzadko spotyka się tematykę piracką w planszówkach, dlatego również z niecierpliwością oczekuję na ten tytuł.

Merchants of the Dark Road to planszówka, która miała jeszcze być wydana w 2022 roku. Tym razem nie zawiódł polski wydawca, ale niestety gra nie została jeszcze wydana po polsku z powodu słabego kontaktu z zagranicznym wydawcą. Tak naprawdę do końca nie wiemy, czy gra kiedykolwiek trafi na nasz rynek, jednak została zapowiedziana, więc czekam… Merchants of the Dark Road to gra, w której wcielicie się w kupców dostarczających potrzebne towary do miast. Podczas rozgrywki będziecie zdobywać oraz wytwarzać przedmioty, a następnie sprzedawać je, aby wzbogacić się i zdobyć sławę za dostarczone towary. W grze występuje mechanika rondla oraz rozmieszczania pracowników reprezentowanych przez kości. Dodatkowo gra świetnie wygląda i dużo dobrego o niej słyszałem, więc jestem bardzo zainteresowany.

Trzeci tytuł podzielił los swoich poprzedników – Champions of Midgard, zapowiadany na 2023 rok, również nie został wydany w minionym roku. Champions of Midgard, znany również jako „Wojownicy Midgardu” po polsku, to średniej ciężkości gra osadzona w realiach wikingów. W grze gracze wcielają się w przywódców klanów wikingów, którzy podróżują do oblężonego miasta portowego, aby pomóc mu obronić się przed trollami, draugrami i innymi mitycznymi bestiami nordyckimi. To ekscytujące połączenie worker placement i manipulacji kośćmi.

Pax Hispanica to kolejna odsłona serii Pax, która zostanie wydana po polsku. Co ciekawe, dotychczas żaden z Paxów nie przypadł mi do gustu, jednak nadal mam nadzieję, że któryś w końcu mi się spodoba. Na razie każdy z Paxów kończy u mnie tak samo: kupiłem, wypróbowałem, chcę sprzedać (choć niekoniecznie już sprzedałem). To bardzo specyficzne tytuły, skierowane do określonych graczy, które może nie do końca są dla mnie, ale czekam na kolejnego Paxa. Wydaje mi się, że gry z serii Pax wymagają pewnego czasu i zaangażowania, co może po prostu nie być dla mnie. 🙂

Opis gry: Septima

Septima przykuła moją uwagę głównie ze względu na swoją tematykę i wygląd. Już od zeszłego roku czekałem na jej zapowiedź, więc cieszę się, że wydawnictwo Portal Games ogłosiło grę wraz z dodatkiem. Podczas Portalconu miałem okazję zobaczyć wersję deluxe i muszę przyznać, że prezentuje się przepięknie. Mam tylko nadzieję, że wersja deluxe również będzie dostępna w polskiej wersji językowej.

Septima to gra euro, w której wcielamy się w wiedźmy i czarowników, rywalizując o miano następcy Septimy, Wysokiej Wiedźmy, poprzez udowodnienie swojej wartości w mieście Walpurgis. Musimy doskonalić swoje umiejętności rzemieślnicze, zbierając zioła, mieszając mikstury, lecząc mieszkańców, opanowując zaklęcia i ratując współwyznawców przed różnorodnymi próbami.

Główny mechanizm gry polega na tajnym wyborze jednej z dziewięciu kart akcji. Wybór wspólnej akcji może przynieść potężne korzyści, ale może także przyciągnąć uwagę niechcianych gości. Decyzje dotyczące współpracy i rywalizacji między graczami nadają grze świeży, półkooperacyjny wymiar.

TOP5 Kasi

Kasia najbardziej czeka na:
1. Pagan: Tajemnica Roanoke
2. Wielce Imponujące Budowle
3. Sagrada Artisans
4. Apiary
5. Kraken

Zacznę omawianie moje TOP 5 od samego końca. Kraken, który ukaże się dzięki wydawnictwu Lucrum Games, to bardzo uznany, imprezowy tytuł, który charakteryzuje się ukrytymi rolami. Gracze wcielają się w trzy frakcje: marynarzy, piratów i szalonego kultystę. Każda frakcje będzie miał do wykonania inne zadanie, którego spełnienie pozwoli wygrać grę. Bardzo ciekawi mnie ten tytuł, bo słyszałam, że dobrze działa i obłędnie wygląda.

Apiary już wkrótce zagości na polskim rynku dzięki wydawnictwu Rebel. Gra o kosmicznych pszczołach? Czego chcieć więcej? Zaciekawił mnie temat, wygląd i oryginalny wydawca, czyli Stonemaier Games.

Na trzecim miejscu umieściłam Sagradę Artisans, czyli wersję legacy tej przepięknej i uwielbianej przeze mnie gry. Nie wiem za bardzo czego się spodziewać po tym tytule. Nie szukałam o nim informacji, ze względu na to, że częścią całej zabawy jest odkrywanie gry i nowych mechanik. Jedyne, co kojarzę to książkę z kolorowankami, której strony będą stanowiły nasze plansze.

Drugie miejsce przypada ostatnio zapowiedzianej przez Lucky Duck Games grze o niebanalnym tytule, czyli Wielce Imponujące Budowle. W tym przypadku również przekonały mnie wychwalające opinie innych graczy. Gra jest rodzinna, łatwa w zasadach, ale dająca bardzo dużo przyjemności i pola do pomyślunku. Bardzo czekam, na dzień, w którym ten tytuł trafi na mój stół, bo prezentuje się również obłędnie. Na szczęście nie będę musiała długo czekać, bo premiera WIB już w tym miesiącu 🤩.

Opis gry:
Pagan: Tajemnica Roanoke

Pagan: Tajemnica Roanoke to dwuosobowa, asymetryczna gra karciana. Autorami gry są Kasper Kjær Christiansen oraz Kare Storgaard. Gra jest debiutanckim projektem pana Christiansen, natomiast Storgaard ma na swoim koncie jeszcze tylko jeden tytuł — Hospital Rush. Omawiana gra została ufundowana na Kickstarterze i, jak to często bywa z takimi projektami, już na starcie powstało wiele rozszerzeń i ekskluzywnych dodatków.

Na szczęście polski wydawca gry, czyli Lucky Duck Games, zadbał o swoich klientów i w ofercie sklepu wprowadził grę podstawową z wszystkimi dostępnymi rozszerzeniami oraz dodatkowymi drewnianymi znacznikami, a także udostępnił matę z tekstem w języku polskim.

Czym właściwie jest ten Pagan: Tajemnica Roanoke? W grze jeden z graczy wciela się w Wiedźmę, która stara się wykonać rytuał na osadniku, drugi gracz przybiera rolę Łowcy, którego zadaniem jest zidentyfikowanie, który osadnik jest Wiedźmą. Akcja gry dzieje się w tytułowym miasteczku Roanoke w roku 1587. W Paganie mamy do czynienia z kilkoma głównymi mechanikami. Są to przede wszystkim: zarządzanie ręką oraz worker placement. Nie zabraknie również blefu, a ponieważ omawiana gra żyje dodatkami, po dobrym ograniu podstawki, będziecie mogli pobawić się” w konstruowanie własnych talii.

Co przyciągnęło mnie do tej gry? Po pierwsze temat. Wiedźma i Łowca to może nie jakiś oryginalny pomysł, ale wciąż to motyw będący na topie. Ostatnio trochę porobiło się gier w tej tematyce, mimo to, ja wciąż czekam na więcej. Kolejno przyciągnęła mnie asymetryczność oraz pojedynkowy charakter rozgrywki. Jest to gra dwuosobowa, a w takim składzie gram najczęściej. To, że gameplay wygląda inaczej po stronie Wiedźmy i Łowcy również jest bardzo wielkim plusem. Cieszę się również, że Pagan jest karcianką, bo lubię tego typu gry, są one bardzo mobilne, regrywalne, trochę losowe, ale też dające bardzo duże możliwości kombinowania. Ostatnią zachętą były bardzo dobre opinie, jakie Pagan: Tajemnica Roanoke zbiera ze wszystkich stron. Wysoka ocena na bgg oraz wiele przychylnych opinii na polskim youtube tylko to potwierdzają. Bardzo się cieszę, że premiera Pagana już w marcu tego roku. Nie mogę doczekać się, kiedy trafi na mój stół!

Podsumowanie

Jak widzicie, rok 2024 zapowiada się bardzo ciekawie i bardzo intensywnie. Gier, na które czekamy jest całkiem sporo. Mało tytułów się powtórzyło, ale oczywiście, to nie jest koniec naszych zachcianek. Tytułów, na które czekamy, można by pewnie wymieniać jeszcze długo, jednak zawsze trzeba się, w pewnym momencie zatrzymać, głównie ze względu na ograniczony budżet i brak wolnego miejsca na pólkach 🙃. Z pewnością wydawnictwa jeszcze mają jakiegoś asa w rękawie, którym jeszcze nas zaskoczą. My możemy mieć tylko nadzieję, że wyczekiwane przez nas gry ukażą się jak najszybciej i nie będzie z nimi żadnych problemów (nadzieja umiera ostatnia).

Czy nasze zachcianki planszowe pokrywają się z Waszymi wish listami?  Dajcie znać o swoim TOP5 w komentarzu 😉

Zapraszamy również do zapoznania się z innymi artykułami redakcji. Poznajcie nasze ulubione gry polskich autorów lub sprawdźcie, na jakie Essenowe premiery czekaliśmy i ile z nich pokryło się z zapowiedziami polskich wydawców 😉

Zerknijcie na ofertę w naszym lokalnym sklepie partnerskim Aleplanszówki
Znajdziecie tam kilka z wyżej wymienionych gier w świetnych, przedsprzedażowych cenach!

Podobne wpisy GE3Ka

Stwórzcie swoje Miasta Marzeń w nowej grze od wydawnictwa Nasza Księgarnia. Proste zasady, strategiczne myślenie i mnóstwo kafelków i budynków w pudełku.

Planszeo przygotowało poradnik Prezentowy! A my w tym roku prezentujemy w nim gry Area Control. Zerknijcie jakie tytuły z tą mechaniką kontroli polecamy!